Следете не

Временска прогноза

(ВИДЕО) Во соседна Србија веќе започна најавеното невреме, според Попоски истото доаѓа кон нашиот регион

Објавено пред

на

Некои делови од Србија во вечерните часови денес ги зафати силно невреме пропратено со силен ветер. Судејќи според видеата од социјалните мрежи, вечерва околу 19 часот наврнало големо количество дожд, а како што пренесуваат медиумите, невремето се уште трае.

Катастрофи ги погодија Кула, Србобран и Фекетиќ, а Републичкиот хидрометеоролошки завод (РХМЗ) испраќа предупредување за северниот дел на Србија.

Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија (РХМЗ) претходно издаде предупредување за облачност и лошо време што доаѓа од Босна и Херцеговина и ја смени прогнозата – наместо во петок, невремето почна веќе денеска.

Врнежите и грмежите кои денеска во вториот дел од денот се очекуваат на подрачјето на северна Србија, а утре во поголемиот дел од нашата земја, локално ќе бидат придружени со град, засилен или невреме и со количество на врнежи поголеми од 20 мм за кратко време“, соопштија метеоролозите.

Исто така, како што информираат, во сабота се очекуваат грмежи на југот и на истокот на Србија, а во останатите делови од земјата врнежи од дожд, кои ќе бидат поинтензивни во вечерните часови и во ноќните часови кон недела, заедно со заладување и засилен и бурен северозападен ветер.

Големо силно невреме денеска го погоди Чазма во Хрватска и предизвика огромни материјални штети, урна покриви и урнати гранки. На едно девојче паднало дури и дрво.

Спрема последните метео информации од Македонија, Славчо Попоски пишува дека на пат е продор на МНОГУ ПОСТУДЕН воздух од север кој ќе се судри со ЗНАЧИТЕЛНО ПОТОПЛАТА воздушна маса од север, од денес, па во следните неколку денови ќе услови СТРАШНО НЕВРЕМЕ во целиот регион. Постои опасност од невреме кое може да предизвика штети во сите земји од регионот. Препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ. Исто така можни се и локални поплави.

Со продорот на МНОГУ ПОСТУДЕН воздух од север, во недела се очекува и првиот снег на највисоките планински места од Балканот.

Можно НЕВРЕМЕ во сабота и во Македонија, па затоа крајна претпазливост. До сабота температурите ќе бидат натпросечно високи и на многу места истите ќе се искачуваат над 30 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели температурите се очекува да се искачат дури и над 35 степени.

Од недела па натаму и во Македонија следува ПОЗНАЧИТЕЛНО ЗАЛАДУВАЊЕ на времето и пад на температурите за околу, а понекаде и за повеќе од 10 степени. Ако вака останат работите, во текот на следната седмица се очекува и првиот снег за оваа сезона на највисоките ланински врвови во Македонија.

Видеото снимено во Србија, проследете го ТУКА

Временска прогноза

Дождлив викенд, додека температурите остануваат високи, заладување ќе имаме следната седмица – ова се најновите метео вести за претстојните денови

Објавено пред

на

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер претежно од југозападен правец. Повремени локални врнежи од дожд ќе има утре и во сабота, кога локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Температурите остануваат натпросечно високи и максималните дневни овие денови ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степени.

Повторно позначителен пад на темперратурите, како и засилен северен ветер се очекува на самиот почеток од следната недела, односно од понеделник.

И во Скопскиот регион и тоа особено утре и повторно во сабота ќе има услови за повремен локален дожд. Особено во сабота постои можност и за нестабилност во делови од котлината проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Температурата овие денови во Скопје ќе се искачува во интервлот помеѓу 23 и 26 степени, за Еспресо истакна Славчо Попоски.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Попоски најавува пороен дожд, еве кога може да се очекува

Објавено пред

на

Денес времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, додека од утре особено попладне и навечер од запад ќе се прошируваат врнежи од дожд.

Особено во вторник ќе биде и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Исто така од утре па натаму ќе дува и умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец.

Температурите и тоа поради јужното воздушно струење ќе бидат значително повисоки и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 27 степени.

Во Скопје и околината исто така денес ќе биде стабилно, а од утре доцна попладне и во текот на ноќта кон вторник, како и во вторник ќе растат условите за врнежи од дожд. И во Скопскиот регион ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Температурите ќе се искачуваат до околу 23 степени.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Пред нас стабилно и суво време, од вторник повторно промени и дожд, ова се најновите информации за временската прогноза

Објавено пред

на

До крајот на оваа недела времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Дестабилизација на времето и повеќе врнежи се очекуваат од вторник кога ќе дува и умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец.

Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на пораст и тоа особено за време на викендот како и во почетокот од следната недела кога ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 26 степени.

И во Скопскиот регион времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 24 степени, за Еспресо вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин55 секунди

Netflix најави отворање на студио за развој на видео игри

При најавата за отворање на студиото, компанијата најави дека развојот на игри може да потрае со години, така што првите...

Автомобили3 минути

„Астон Мартин“ на Џејмс Бонд продаден за над 3 милиони евра: Најголемата аукција на предмети од филмовите за агентот 007

Од костими до авиони, погледнете што се нуди Аукциската куќа Кристи ја одбележа 60-годишнината од првиот филм за Џејмс Бонд...

Магазин9 минути

Забележавте чудни грешки на старите слики на Google Photos? Вие не сте единствените

Корисниците на Google Photos кои се сеќаваат нашле чудни грешки на нивните стари слики. Многу корисници на Google Photos известуваат...

Магазин11 минути

Ажурирајте го WhatsApp за Android и iOS сега

WhatsApp ја објави најновата закрпа за популарната апликација на Android, која ги обезбедува уредите од многу опасна ранливост. WhatsApp објави...

Магазин12 минути

Ова се првите слики од телефоните Samsung Galaxy S23 и S23 Plus

Иако до официјалниот датум на претставување на новата серија мобилни телефони Samsung Galaxy се уште некаде пет месеци (актуелната серија...

На денешен ден10 часа

29 септември – На денешен ден

1399 – Кралот Ричард II (Ричард) стана првиот англиски монарх кој абдицирал. Тој беше принуден да абдицира од благородниците кои...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за четврток (29 септември)

ОВЕН Можно е во текот на денешниот ден да успеете да склопите нови деловни контакти кои ќе ви значат многу...

Скопје19 часа

МВР приведе жена од Скопје, бидејќи истата ги принудувала своите малолетни деца да питачат

На 27.09.2022 во 17.30 часот на подрачјето на Аеродром-Скопје,  полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево ја...

Временска прогноза19 часа

Дождлив викенд, додека температурите остануваат високи, заладување ќе имаме следната седмица – ова се најновите метео вести за претстојните денови

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до...

Кичево20 часа

Fecky Faris, Milan & Ultimusa овој викенд во Република 96250!

За сите љубители на лудите ритми, Република 96250 подготви одличен викенд полн со возбудливи настапи. Петок (30.09.2022) за одлична забавна...

НАЈЧИТАНИ