Следете не

Магазин

Вклучувајќи го iOS 17.2 за iPhone, софтверските ажурирања за сите уреди на Apple се официјално достапни

Објавено пред

на

Свежите софтверски ажурирања за сите уреди на Apple, вклучително и iOS 17.2 за iPhone, како и оние за платформите Mac и Apple Watch, се официјално достапни за преземање

По неколку недели јавно тестирање на најновата верзија на својот оперативен систем iOS 17.2 за iPhone, Apple сега го пласира ова ажурирање на сите компатибилни уреди. Достапни за преземање се и iPadOS 17.2 и macOS 14.2 Sonoma builds, кои имаат многу исти функции, но за компјутери. Компанијата лансираше софтверски ажурирања за сите уреди на Apple, бидејќи им се придружуваат паметните часовници со новата верзија на оперативниот систем watchOS 10.2.

Најголемата промена на телефоните овојпат е воведувањето на новата основна програма наречена Journal. Целта на компанијата со оваа апликација е „да им помогне на корисниците на iPhone да размислуваат и да практикуваат благодарност преку пишување дневник“, според веб-страницата на Apple. Апликацијата се разликува од другите понуди од трети страни, како што е Day One, бидејќи Journal може да понуди предлози за запишување во дневник врз основа на активност во други апликации. Некои би рекле дека ова значи дека џинот може да ве шпионира.

Во секој случај, вашиот iPhone сега може да предложи дневник за патување исполнет со фотографии од вашата галерија, проследено со прашања како „што најмногу ќе се сеќавате на овој ден“. Покрај тоа, телефонот исто така ќе може да предложи да направите запис во дневник после тренинг или да снимите епизода од подкаст или серија што сте ја гледале.

Програмерите на апликации од трети страни може да го користат API-то за предлози за да ги поттикнат корисниците да креираат запис во дневник врз основа на активноста во нивните апликации. Apple тврди дека апликацијата Journal е шифрирана од крај до крај и сите податоци се складирани локално (иако можете да ги синхронизирате со iCloud ако сакате). Корисниците, наводно, имаат контрола врз тоа кои апликации можат да понудат предлози за весник.

Секако, ова не е единствената новина во iOS 17.2. Ќе можете да го поставите копчето Action на iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max да работи како алатка за брзо преведување на изговорени фрази. Можете дури и да го користите за да разговарате со некој што не го зборува истиот јазик како вас.

Како што неодамна беше откриено, компанијата воведува Qi2 поддршка за безжично полнење со ново ажурирање на сите модели на iPhone 13 и 14, додека веќе е присутна на најновата генерација на телефони. На тој начин, полначите со сертификат Qi2 ќе одговараат на брзините на безжично полнење од 15 W, како што е Apple MagSafe. Ова значи дека корисниците на сите овие телефони добиваат повеќе опции кога станува збор за безжични полначи, бидејќи нивните производители повеќе нема да мора да плаќаат за Apple MagSafe сертификација за да им овозможат на корисниците безжично полнење.

Дополнително, корисниците на iPhone 15 Pro можат да снимаат „просторно видео“ што можат да го гледаат во 3D со помош на очилата Vision Pro на Apple и нивната апликација Photos. Се разбира, оние кои воопшто имаат пристап до овој скап уред.

Асистентот Siri исто така доби подобрувања, па со негова помош ќе можете да пристапите до здравствените податоци што ги складирате на уредот, како и да регистрирате нови со вашиот глас. Апликациите Apple Music, Messages и Weather добиваат неколку нови функции, додека надградбата на функционалноста за автоматско пополнување за PDF и други документи може да биде многу корисна.

Apple го претстави watchOS 10.2. за Apple Watch Series 9 и Apple Watch Ultra 2, а овие уреди сега можат да снимаат и да пристапуваат до податоците од апликацијата Health преку Siri Assistant. Можете да побарате информации од Siri за тоа колку сте спиеле претходната ноќ, бројот на чекори што сте ги направиле и дали сте го завршиле колото за вежбање во текот на денот. Помошникот може да ги снима и податоците како што се вашата тежина, земените лекови и телесната температура. Овие барања во моментов се достапни на англиски (САД) и мандарински кинески, со поддршка за повеќе јазици наскоро.

Другите нови функции на Apple Watch ја вклучуваат можноста за автоматско прегледување на она што моментално се репродуцира од блискиот втора генерација на мини звучници HomePod или HomePod кои репродуцираат нешто од вашата апликација Music или подкаст. Исто така, ќе можете да изберете дали сакате да дадете приоритет на јачината на звукот на музиката или, на пример, на гласот на тренерот во повеќето тренинзи Fitness+.

Се разбира, како и секое друго ажурирање, за ова ќе биде потребно време да стигне до сите корисници. Доколку сè уште не ви е достапен, во наредниот период можете да очекувате ажурирање на софтверот за сите уреди на Apple, или нивните типови.

/Benchmark

Хороскоп

Хороскоп за петок (23 февруари)

Објавено пред

на

ОВЕН

Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем. Имате премногу обврски и не можете да ги следите вашите соработници. Очекувате дека сакана личност ќе заземе некаква заштитничка улога. Наместо тоа, застанете на свои нозе.

БИК

Иако работите не се одвиваат на најдобар начин – главата горе! Ако не внимавате, анксиозноста и емоционалната раздразливост би можеле да ве стават во непријатна положба. Можеби премногу сте насочени на една работа, а во исто време заборавате нешто што е многу важно.

БЛИЗНАЦИ

Важно е да го оправдате вашиот углед на работното место. Понекогаш различните обврски можат да бидат товар, но тоа не е оправдување за неодговорно завршената работа. Обидете се да поттикнете кај себе поголема одговорност. Во семејните односи покажете повеќе доверба. Секому е потребна емотивна поддршка.

РАК

Имате прилика за патување, искористете ја за да се тргнете малку од секојдневието. Вашето расположение се подига па ќе имате можност за некои нови и интересни познанства. Нема потреба да одржувате илузии и занес кон личност која не ја познавате доволно. Бидете трезвени и одете чекор по чекор со двете нозе на земја.

ЛАВ

Барате начини за подобра организација на секојдневните активности. Некои од вас ќе бидат насочени кон разубавување на домот. Односите со семејните членови стануваат многу важни; ќе мора да покажете зрелост и стабилност во разговорот со еден од членовите од семејството.

ДЕВИЦА

Околностите се одлични, искористете ги во целост. Ако сте емотивно спремни, влетајте во нешто ново без размислување. Можностите сами ќе ви доаѓаат. Енергијата е брза и јака. Ослободете се од сите оние работи што ве ограничуваат и насочете се кон остварување на вашите желби.

ВАГА

Вашата потсвест е активна и немирна. Некои сомнежи од минатото повторно се присутни. Ќе бидете притаени и постојано ќе размислувате. Можеби ви се потребни одговори на некои прашања од минатото. Доколку сте во брак или врска, покажете поголемо разбирање за психичката отсутност на партнерот.

ШКОРПИЈА

Денес вашиот ум е целосно отворен и во полн капацитет. Насочете се кон решавање на финансиските и другите важни прашања, затоа што ќе можете да сметате на вашата луцидност и интуиција. Бидете самоуверени и слушајте го внатрешното водство во изборите. Голема е веројатноста дека ќе успеете да превртите некоја ситуација во ваша корист.

СТРЕЛЕЦ

Продолжете во истражувањето на можностите кога се во прашање правните и административните прашања, затоа што постои можност да најдете совршено решение, совет или опција која отвора нови видици. Бидете свесни за ова! Од друга страна, многумина од вас ќе имаат контакт со личности од други култури и нации.

ЈАРЕЦ

Загрижени сте за една блиска личност. Се обидувате да ја разберете и барате начин како да ја подобрите нејзината ситуација. На работноното место имате впечаток дека се случува нешто без ваше знаење или дека саканата личност користи изговори. Не бидете импулсивни и ќе видите дека се е во ред.

ВОДОЛИЈА

Денес ќе бидете стимулирани на различни начини. Ќе бидете фасцинирани од се што блеска, па внимавајте да не ги идеализирате работите. Воздржете се од донесување одлуки и обидете се да бидете трезвени и рационални.

РИБИ

Притаено работите и не сакате многу контакти со луѓе. Длабоките размислувања и анализи ќе ви помогнат подобро да се разберете самите себе. Вашиот систем на вредности веќе извесно време врви низ фаза на промени и се  уште не е дефиниран. Можеби треба да си дадете некое време. Обидете се да не бидете сурови кон себе.

Прочитај повеќе...

Магазин

Нов закон на ЕУ за батерии: Наскоро секоја ќе мора да има „пасош“

Објавено пред

на

Од 18 февруари почна да се применува Регулативата на Европскиот парламент и Советот на ЕУ за батериите.

Целиот животен циклус на сите батерии пласирани на пазарот на ЕУ е регулиран во еден правен инструмент – од ископ на суровини до дизајн, производство, маркетинг, употреба и на крајот управување со отпад.

Регулативата се однесува на сите категории на батерии, без разлика на нивната форма, маса, дизајн, состав на материјалот, хемиски својства, употреба или намена, а се работи за правила поврзани со ограничувања на супстанции во батериите, одржливост, ефикасност, издржливост и безбедност.

Регулативата пропишува задолжителни информации за батериите за крајните корисници и економските субјекти, земајќи го предвид јаглеродниот отпечаток од производството на батерии, етичкото снабдување со суровини и безбедноста на снабдувањето, со цел да се олесни повторната употреба, пренамена и рециклирање на батериите.

Исто така, пропишано е формирање на регистар на производители за следење на усогласеноста со барањата за управување со отпадни батерии, како и минималните барања за проширена одговорност на производителите, собирање и преработка на отпадни батерии.

Се нагласува дека Регулативата утврдува и барања за „зелена јавна набавка“ на батерии или производи во кои се вградуваат батерии.

За батерии за електрични возила, индустриски батерии на полнење со капацитет од повеќе од 2 kWh и батерии за лесни возила, Регулативата предвидува обврска да се состави декларација за јаглероден отпечаток за секој модел на батерија по погон.

Пропишани се и обврските во однос на целите за собирање за земјите-членки на ЕУ, како и ефикасноста на рециклирањето и употребата на материјали за субјектите за рециклирање.

Почнувајќи од 18 февруари 2027 година, секоја батерија за лесни возила, индустриска батерија со капацитет поголем од 2 kWh и батерија на електрично возило мора да има „пасош“, кој ќе ги содржи сите информации за моделот на батеријата.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Можете ли да го исушите вашиот мобилен телефон во ориз? Еве што вели Apple

Објавено пред

на

Сигурно сте слушнале дека ако ви се намокри мобилниот, треба да го ставите во ориз. Сепак, и покрај популарноста на оваа техника, се чини дека сè уште не е најдоброто решение.

Имено, Apple ги предупреди своите корисници да не го ставаат уредот во ориз бидејќи малите честички од зрната ориз може да го оштетат, пренесува BBC.

Наместо тоа, компанијата советува нежно да ја земете течноста од уредот, со отворот свртен надолу, а потоа оставете уредот да се исуши.

Оризот не е единствената техника што многумина ја користат во овие ситуации, па Apple ги предупреди корисниците да не ги сушат влажните телефони користејќи „надворешен извор на топлина или компримиран воздух“, што значи дека треба да се избегнуваат радијатори и фен за коса.

Понатаму, не е препорачливо да вметнувате „туѓи предмети“ во уредот, како што се памук или хартиена крпа. Наместо тоа, оставете го мобилниот телефон на суво место пред повторно да го поврзете на полначот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт3 часа

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп7 часа

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

Спорт15 часа

Македонската фудбалска репрезентација до 16 години на зимски камп во Кичево до 25 февруари

Младата репрезентација на Македонија до 16 години (фудбалери родени 2008 година), моментално се наоѓа во Кичево на зимски тренинг камп,...

Автомобили18 часа

Што значат бројките и буквите на гумите?

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин. За...

Магазин18 часа

Нов закон на ЕУ за батерии: Наскоро секоја ќе мора да има „пасош“

Од 18 февруари почна да се применува Регулативата на Европскиот парламент и Советот на ЕУ за батериите. Целиот животен циклус...

Магазин18 часа

Можете ли да го исушите вашиот мобилен телефон во ориз? Еве што вели Apple

Сигурно сте слушнале дека ако ви се намокри мобилниот, треба да го ставите во ориз. Сепак, и покрај популарноста на...

Магазин18 часа

ChatGPT добива „меморија“

Разговорот со чет-бот со вештачка интелигенција по некое време може да се чувствува како Ден на громот, бидејќи по којзнае...

Магазин18 часа

iMessage добива шифрирање што дури ни квантните компјутери не можат да го пробијат

Apple успеа да создаде систем отпорен на квантни технологии Apple неодамна објави дека ќе воведе нов стандард за шифрирање, познат...

Магазин19 часа

Излезе првата листа на уреди на Samsung кои добиваат Galaxy AI на крајот на март

Galaxy AI беше ексклузивен за новата серија на телефони Galaxy S24, но тоа ќе се промени бидејќи ќе излезе првата...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за четврток (22 февруари)

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

НАЈЧИТАНИ