Следете не

Магазин

Вклучувајќи го iOS 17.2 за iPhone, софтверските ажурирања за сите уреди на Apple се официјално достапни

Објавено пред

на

Свежите софтверски ажурирања за сите уреди на Apple, вклучително и iOS 17.2 за iPhone, како и оние за платформите Mac и Apple Watch, се официјално достапни за преземање

По неколку недели јавно тестирање на најновата верзија на својот оперативен систем iOS 17.2 за iPhone, Apple сега го пласира ова ажурирање на сите компатибилни уреди. Достапни за преземање се и iPadOS 17.2 и macOS 14.2 Sonoma builds, кои имаат многу исти функции, но за компјутери. Компанијата лансираше софтверски ажурирања за сите уреди на Apple, бидејќи им се придружуваат паметните часовници со новата верзија на оперативниот систем watchOS 10.2.

Најголемата промена на телефоните овојпат е воведувањето на новата основна програма наречена Journal. Целта на компанијата со оваа апликација е „да им помогне на корисниците на iPhone да размислуваат и да практикуваат благодарност преку пишување дневник“, според веб-страницата на Apple. Апликацијата се разликува од другите понуди од трети страни, како што е Day One, бидејќи Journal може да понуди предлози за запишување во дневник врз основа на активност во други апликации. Некои би рекле дека ова значи дека џинот може да ве шпионира.

Во секој случај, вашиот iPhone сега може да предложи дневник за патување исполнет со фотографии од вашата галерија, проследено со прашања како „што најмногу ќе се сеќавате на овој ден“. Покрај тоа, телефонот исто така ќе може да предложи да направите запис во дневник после тренинг или да снимите епизода од подкаст или серија што сте ја гледале.

Програмерите на апликации од трети страни може да го користат API-то за предлози за да ги поттикнат корисниците да креираат запис во дневник врз основа на активноста во нивните апликации. Apple тврди дека апликацијата Journal е шифрирана од крај до крај и сите податоци се складирани локално (иако можете да ги синхронизирате со iCloud ако сакате). Корисниците, наводно, имаат контрола врз тоа кои апликации можат да понудат предлози за весник.

Секако, ова не е единствената новина во iOS 17.2. Ќе можете да го поставите копчето Action на iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max да работи како алатка за брзо преведување на изговорени фрази. Можете дури и да го користите за да разговарате со некој што не го зборува истиот јазик како вас.

Како што неодамна беше откриено, компанијата воведува Qi2 поддршка за безжично полнење со ново ажурирање на сите модели на iPhone 13 и 14, додека веќе е присутна на најновата генерација на телефони. На тој начин, полначите со сертификат Qi2 ќе одговараат на брзините на безжично полнење од 15 W, како што е Apple MagSafe. Ова значи дека корисниците на сите овие телефони добиваат повеќе опции кога станува збор за безжични полначи, бидејќи нивните производители повеќе нема да мора да плаќаат за Apple MagSafe сертификација за да им овозможат на корисниците безжично полнење.

Дополнително, корисниците на iPhone 15 Pro можат да снимаат „просторно видео“ што можат да го гледаат во 3D со помош на очилата Vision Pro на Apple и нивната апликација Photos. Се разбира, оние кои воопшто имаат пристап до овој скап уред.

Асистентот Siri исто така доби подобрувања, па со негова помош ќе можете да пристапите до здравствените податоци што ги складирате на уредот, како и да регистрирате нови со вашиот глас. Апликациите Apple Music, Messages и Weather добиваат неколку нови функции, додека надградбата на функционалноста за автоматско пополнување за PDF и други документи може да биде многу корисна.

Apple го претстави watchOS 10.2. за Apple Watch Series 9 и Apple Watch Ultra 2, а овие уреди сега можат да снимаат и да пристапуваат до податоците од апликацијата Health преку Siri Assistant. Можете да побарате информации од Siri за тоа колку сте спиеле претходната ноќ, бројот на чекори што сте ги направиле и дали сте го завршиле колото за вежбање во текот на денот. Помошникот може да ги снима и податоците како што се вашата тежина, земените лекови и телесната температура. Овие барања во моментов се достапни на англиски (САД) и мандарински кинески, со поддршка за повеќе јазици наскоро.

Другите нови функции на Apple Watch ја вклучуваат можноста за автоматско прегледување на она што моментално се репродуцира од блискиот втора генерација на мини звучници HomePod или HomePod кои репродуцираат нешто од вашата апликација Music или подкаст. Исто така, ќе можете да изберете дали сакате да дадете приоритет на јачината на звукот на музиката или, на пример, на гласот на тренерот во повеќето тренинзи Fitness+.

Се разбира, како и секое друго ажурирање, за ова ќе биде потребно време да стигне до сите корисници. Доколку сè уште не ви е достапен, во наредниот период можете да очекувате ажурирање на софтверот за сите уреди на Apple, или нивните типови.

/Benchmark

Lifestyle

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Објавено пред

на

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги имате на ум овие неколку чекори.

Отровот од медуза кај луѓето предизвикува болка слична на изгореница, црвенило или плускавци на кожата, осип и оток. Ако не се лекува со месеци, на кожата може да остане видлива промена во пигментацијата, па дури и лузна.

Пред сè, потребно е да се излезе од морето, а потоа да се измие изгореницата со морска вода или солен раствор. Никогаш не треба да го плакнете со свежа вода, бидејќи тоа ќе ја влоши состојбата.

Ако имате при рака коцки мраз, завиткајте ги во крпа или крпа и држете ги на изгореницата околу 15 минути за да го намалите отокот. Запомнете дека не треба да ја триете кожата со крпа или крпа.

Продолжете со нанесување ладни облоги до крајот на денот и заштитете ги изгорениците од сонце. Нанесете крем кој содржи антихистамин или аналгетик на таа област на кожата. Ако немате крем, можете да користите и алкохолен оцет.

Отровот на некои видови медузи може да предизвика тешкотии со дишењето, регургитација или дури и губење на свеста.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Објавено пред

на

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“.

Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни способности за расудување на моделите со вештачка интелигенција на компанијата во рамките на таен проект со кодно име „Strawberry“.

Меѓу целите на проектот е да им се дозволи на моделите со вештачка интелигенција на OpenAI автономно да пребаруваат на Интернет за да „планираат однапред“ за извршување посложени задачи, се вели во интерен документ што го видел Ројтерс.

Проектот претходно беше наречен Q* (Q star), а неговите демонстрации претходно оваа година покажаа дека може да одговори на „незгодни научни и математички прашања“, објави Ројтерс, цитирајќи неименувани извори кои присуствувале на демонстрациите.

Во оваа фаза, многу останува непознато за Strawberry – вклучително и колку е долг во развојот и дали е истиот систем со вештини за „човечко расудување“ што OpenAI, наводно, ги покажал на состанок на вработените порано.

Способноста на вештачката интелигенција на компанијата да спроведе „длабоко истражување“, за што се тврди дека е целта на Strawberry, би означила огромен чекор напред од она што е достапно денес.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

Објавено пред

на

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин Ц и А ќе го зајакне вашиот имунитет за миг, а е идеална за топлите летни денови.

Посилен имунитет

Благодарение на витамините и антиоксидансите, ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го направи поотпорен на сезонски настинки и други болести.

Варење

Растворливите и нерастворливите влакна во праските позитивно влијаат на работата на дигестивниот систем.

Силно срце

Јадењето праски ќе го намали холестеролот и високиот крвен притисок.

Добар изглед на кожата

Екстрактите од праска може да се најдат во кремите за лице и тело, тие и помагаат на кожата да ја задржи влажноста подолго време.

/Blic

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили2 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle2 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин2 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle2 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин3 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин3 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин3 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин3 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин3 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија4 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ