Следете не

Свет

Во Чешка има 22.479 новозаразени лица, најмногу од почетокот на пандемијата

Објавено пред

на

Во Чешка, во вторникот се регистрирани 22.479 новозаразени со ковид-19, што е највисоко од избувнувањето на пандемијата во пролетта 2020 година, а бројот на хоспитализирани рапидно расте, што сега е 4.425 највисока од април годинава, покажуваат новите податоци на Министерството за здравство.

Расте и бројот на смртни случаи на заболени од Ковид, 84 во понеделник, а бројот на починати е забележан во текот на летото во период од три месеци.

Од почетокот на пандемијата во Чешка, од околу 10,7 милиони жители, починале 31.709 лица заразени со корона вирусот.

Иако бројот на новозаболени е рекорден во болниците, благодарение на вакцинацијата, има значително помалку пациенти отколку во вториот и третиот бран на пандемијата есента минатата година и во зимата и пролетта оваа година, кога во март, на пр хоспитализирани се дури 9.551 лице.

Во вторник во болниците имало 4.425 заразени со корона вирусот, од кои 661 се во тешка состојба на интензивна нега или респиратори, од кои 70 отсто биле невакцинирани. Рекордна црна статистика на тешко болни луѓе беше во средината на март, кога имаше 2.066 пациенти со Ковид-19 на респиратори.

Новите предвидувања на Институтот за здравствени информации и статистика покажуваат дека пандемијата повторно се шири во Чешка според ризичното сценарио и дека на почетокот на декември може да има повеќе од 30.000 нови инфекции дневно и околу 1.700 пациенти на интензивна нега. и респиратори во тешка состојба.ЧЕТ

Во Чешка се вакцинирани 6,2 милиони луѓе, околу 60 отсто, но владата во оставката на премиерот Андреј Бабиш не успева да ги убеди граѓаните дека вакцинацијата е решение за да се избегне црното сценарио.

Оваа есен се повтори ситуацијата од минатата година, бидејќи поради парламентарните избори одржани на 8 и 9 октомври не беа преземени порадикални непопуларни мерки, а владата е застрашувачка кампања за вакцинирање на Чесите со слики од тешко болни пациенти или починати. од болници, како и на кутии.за цигари, оставени само со месеци по изборите.

Ниту сега по изборите не се преземени построги мерки со објаснување дека владата во заминување сака согласност од идната влада на двете коалиции на десниот центар и либералите, а новиот евентуален премиер Петр Фијала не сака Владата да преземе одговорност за пандемијата.за мерките.

Чешкиот модел, што значи затвор за невакцинираните, е „во игра“ и во Чешка, но кабинетот на премиерот во оставка Андреј Бабиш во понеделникот не успеа да се договори која варијанта на заострување на мерките ќе ја избере.

Извор: Danas
Фото: Unsplash

Свет

Сателитот на НАСА ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината

Објавено пред

на

Фото: Porta.mk

Сателит не поголем од микробранова печка денеска успешно ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината, што е најновиот чекор во планот на НАСА повторно да слета астронаути на површината на Месечината.

Ракетната лабораторија (Rocket) го лансираше сателитот Капстон (Capstone) ​​пред шест дена од полуостровот Махиа во Нов Зеланд во една од своите мали ракети и ќе бидат потребни четири месеци за да стигне до Месечината.

Основачот на компанијата Питер Бек изјави дека не може со зборови да ја опише својата возбуда за проектот.

„Тоа беше проект за кој ни беа потребни две, две и пол години и е неверојатно, неверојатно тешко да се изведе“, рече тој.

Доколку остатокот од мисијата биде успешен, сателитот ќе испраќа важни информации за неколку месеци кога ќе оди во нова орбита околу Месечината, која се нарекува праволиниска орбита, во која досега не се движел ниту еден сателит.

На крајот, НАСА планира да постави вселенска станица наречена Gateway во орбитата, од која астронаутите ќе можат да слетаат на површината на Месечината како дел од програмата Артемис.

Прочитај повеќе...

Свет

Биста на младиот Наполеон на аукција во Лондон

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Бистата на младиот Наполеон Бонапарта ќе биде понудена на продажба од аукциската куќа Сотби во вторник на 5 јули во Лондон.

Сотби ја проценува работата помеѓу 120.000 и 180.000 фунти (138.000 и 208.000 евра).

„Бистата ја купи нејзиниот сегашен сопственик во 2020 година, а едноставно беше опишана како биста на анонимно лице“, наведе аукциската куќа, додавајќи дека наодите на експертот утврдиле дека се работи за Наполеон на 28-годишна возраст.

Белата мермерна биста со црн мермерен столб е дело на Џузепе Франки, неокласичен скулптор.

„Идентитетот и на скулпторот и на моделот сега може да се потврди благодарение на истражувањето спроведено од Оливие Ил, професор по историска социологија и почесен директор на Институтот за политички студии во Гренобл и еден од експертите од тој период“, кажа Сотби.

Според научникот, Бонапарта ја нарачал бистата за време на вечерата со Френки во мај 1797 година во Милано, неколку дена по падот на Венецијанската Република.

Младиот генерал ќе ја види скулптурата во ноември 1797 година во Женева, град припоен од Франција во април 1798 година. Делото ќе остане таму 20 години.

Во август 1818 година, таа несакана биста на соборениот император, затворена на островот Света Елена, била купена по ниска цена од Британец кој ја префрлил скулптурата во Велика Британија.

Извор: 021

Прочитај повеќе...

Свет

Уште една жена загинала како последица на напад од ајкула во јужна Хургада

Објавено пред

на

Египетското Министерство за заштита на животната средина денеска соопшти дека уште една жена загинала како последица на напад на ајкула во регионот Сахел Хашиш, јужно од Хургада.

Египетската министерка за заштита на животната средина Јасмин Фуад на својот Фејсбук профил упати сочувство до семејствата на двете жртви и изјави дека биле нападнати од ајкули додека пливале и дека властите формирале специјални тимови за собирање на сите информации поврзани со до нападот.

Се наведува дека ќе се спроведат и истраги за да се испита зошто ајкулите биле агресивни.

Два извори за Ројтерс изјавиле дека телото на романска туристка било откриено неколку часа откако Австријка (68) била убиена во напад на ајкула и дека нападите биле на 600 метри еден од друг.

Поради нападите од ајкула, локалните власти на провинцијата Црвено Море три дена го забранија пристапот до брегот, односно сите поморски активности, вклучително и нуркање, сурфање на ветер и китинг, како и приближување на рибарски чамци.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет1 минута

Сателитот на НАСА ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината

Сателит не поголем од микробранова печка денеска успешно ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината, што е...

Магазин3 минути

Претплатниците на Twitter на Android имаат опција која ќе ја олесни навигацијата

Прилагодената навигација е веќе достапна за корисниците на Twitter Blue на платформата iOS, а сега ја добиваат и корисниците на...

Магазин5 минути

Xiaomi ја претстави серијата 12S телефони со „Leica“ камери

На вчерашната конференција, Xiaomi претстави три телефони од новата серија 12S: Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro и Xiaomi 12S Ultra....

Временска прогноза7 минути

На почеток од денот многу топло, додека во попладневните часови пороен дожд. Нови врнежи и пониски температури доаѓаат викендов..

Под влијание на многу топлата воздушна маса од Африка, до четврток времето во Македонија ќе се задржи многу топло и...

На денешен ден11 часа

5 јули – На денешен ден

1596.- Англиските морнари го опустошиле шпанскиот брег и го ограбиле Кадиз, пристаниште кое добило првокласно значење со откривањето на Америка....

Хороскоп12 часа

Хороскоп за вторник (5 јули)

Овен Во текот на оваа недела наизменично ќе се менуваат различни емоции – нежност и лутина, грижа и страст. Ќе...

Македонија18 часа

Мало намалување на цената на бензинот, додека дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалуваат за половина денар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1 денар, за...

Временска прогноза23 часа

Останува исто време, многу топло со освежување во попладневните часови – ова се деталите

Под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, и во текот на следните неколку денови времето во Македонија ќе...

Магазин24 часа

Google го олеснува управувањето со лозинките на сите платформи

Корисниците на Chrome ќе добијат предупредувања доколку Google верува дека зачуваните лозинки се компромитирани. Google ја ажурира својата услуга за...

Магазин24 часа

iOS 16 носи можност за блокирање на спам СМС пораки

Ако сте корисник на iOS, веројатно сте навикнати да кликате на „Report Junk“ секој пат кога добивате спам, кој испраќа...

НАЈЧИТАНИ