Следете не

Lifestyle

Одржливиот бренд за облека „HOPE“ на кичевчанката Ангела М во денешниот разговор за Порта

Објавено пред

на

„НОРЕ“ е брендот на кичевчанката Ангела M. која преку нејзините креации сака да ја покрене свеста за последиците од случувањата во модната индустрија. Таа во интервју за нашиот портал вели дека Модната индустрија е една од главните загадувачи на планетата, поради полиестерот (пластика) која се употребува за создавање облека, токсичните бои кои се користат за боење на облеката, масовното производство, милиони непродадени парчиња кои завршуваат во отпад или се спалуваат, и милиони купени парчиња облека облечени само еднаш и фрлени во отпат.

Само 1% од создадената облека се рециклира.

За да произведете една конвенционална памучна маица потребни се повеќе од 2500 литри вода. Таа вода најчесто се добива од блиските езера и реки, што предизвикува
осиромашување на околните екосистеми. За производство на една маичка од органски одгледуван памук се користи 90% помалку вода од околните расурси, бидејќи при неговото производство најчесто се користи дождовната вода. Одгледувањето на конвенционалниот памук фундаментално ги нарушува околните екосистеми, додека органските полиња се дом за многу животни како пчели, пеперутки и птици. На органските полиња има од 50% до 75% поголемо присуство на пчели.

Токсичните супстанции кои се користат при одгледувањето и преработката на конвенционалниот памук имаат катастрофално влијание врз земјоделците и луѓето вклучени во процесот на производство на облека.

Хемикалиите кои се вдушуваат или лесно навлегуваат преку кожата предизвикуваат рак, труење, астма, спонтан абортус или дефекти кај бебињата кои ќе се родат.

Според СЗО поради употреба на пестициди годишно умираат над 20,000 луѓе.

Хемиските средства кои се користат при производстово на конвенционалниот памук не влијаат штетно само врз луѓето кои ја произведуваат облеката, туку и врз нас самите. Памукот абсорбира околу 16% од пестицидите и заедно со боите кои се користат за обојување на метеријалот, кои при конвенционалното производство се исто така многу токсични, влегуваат во нашете тело, преку кожата (најголем огран на нашето тело), ја оштетуваат кожата и го загрозуваат нашето здравје.

Ви требаат ли повеќе причини за да преминете кон употреба на органски памук?

Конвенционално произведениот памук и неговата пониска цена се должат на застрашувачките услови за работа. Земјоделците работат со многу мала маржа и понекогаш не се во можност да ги покријат своите животни трошоци, што резултира со бесконечни долгови. Вработените се принудени да работат во нехигински услови, немаат заштитна опрема, бројот на работни часови е неподнослив, а да не заборавиме да споменеме дека детскиот труд не е исклучок.

Во последните 20 години, стапката на самоубиства кај фармерите за памук е премногу висока. На пример, само во 2013 година 11.772 земјоделци извршиле самоубиство во Индија, тоа се 44 земјоделци на ден. Друг пат кога купувате нов пар панталони, ако цената ви изгледа безобразно ниска, најте дека некој друг платил за нив. Ако маичката која ја носите чини 300 денари, што мислите колку се платени работниците кои се вклучени во производствениот процес (одгледување и берба, предење, ткаење, кроење, шиење).

Облеката од познатите брендови најчесто се шие во неразвиени земји, каде што жените имаат две опции за преживување – проституција или конфекција. Оние кои се одлучуваат за конфекција работат во нехигиенски услови, небезбедна работна средина, работата прекувремено (цел ден), а како надоместок за нивниот труд не ретко добиваат и помлку од еден долар на ден, сретства кои не се доволни за да се прехранат самите, а да не зборуваме за да прехранат едно семејство. Како последица на тоа детскиот труд исто така е многу честа појава, децата, заедно со нивните мајки работат во условите кои ги опишавме погоре.

Кичевчанката Ангела најпрво ја создаде колекцијата ENDANGERED која ја посфети на загрозените видови на животни.
За колекцијата Ангела го кажа следново: Земјата доживува уште едно истребување на животни, кое најмногу се должи на човечките активности, како што се уништување на живеалиштата на животните, нивна преголема експлоатација, климатските промени и загадувањето.

Модната индустрија е еден од главните загадувачи на животната средина, во глобални рамки. Последниците од неа се присутни кај сите видови на живот на планетава. Таа е задолжена во голема мерка за загадувањето на воздухот, водата, почвата и со тоа влијае врз сите живи суштества. Првата колекција наречена ENDANGERED е посветена на загрозените видови на животни, кои недолжни ја плаќаат цената на човековите постапки. Оние кои секојдневно се убивани или ги губат своите места за живеење, како последница на потребата за поголемо производство.

Колекцијата е изработена од органски одгледуван памук, а парчињата се во лимитиран број. Секое парче е рачно изработено, шиено и везено, со особена љубов, посфетеност и
внимание.

– Денес Ангела ја извади нејзината втора колекција наречена Soul Spectrum, која е сочинета од 9 парчиња на сукњи, секоја со уникатен дизајн, рачно изработена и врвно мајсторски рачно извезена со прекрасни мотиви.

Ви препорачуваме да го заследите профилот на Инстаграм, каде што можете да ја
погледнете новата колекција на hope.ethicalfashion

Lifestyle

🎵 „La Casa“ продолжува со најдобрите забави во градот, тридневна агенда на музички настани, резервациите се отворени

Објавено пред

на

Почитувани, од кичевска „La Casa“ пристигна предстојната викенд агенда која не смеете да ја пропуштите, спремете се за тридневно музичко уживање на отворено, покрај базен до раните утрински часови, на добропознатата, стара локација, со нов модерен стил.

Многу забава и одличен проверен амбиент.

Четврток, одличните „Скадаралија“ после подолго време во Кичево:

Петок, вистинско време за урбана димензија на Hip Hop музика со мегапопуларниот македонски DJ K-105 со најновиот сет со full performance.

Сабота, дечките од „Скандал Састаф“ ќе бидат главните виновници за да ја заокружите вашата викенд агенда со хитови во живо и здравица!

Бројот на резервации е ограничен, така што навреме резервирајте го вашиот викенд престој на ☎️ 076/223-007, поради тековна припрема за нов помодерен стил на летниот дел од „La Casa“ Restaurant & Bar

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Пронајден фосил на риба стар 95 милиони години во Мексико

Објавено пред

на

Фосил на риба за кој се верува дека потекнува од пред 95 милиони години е пронајден во Мексико.

Фосилот е пронајден во провинцијата Чиапас, на југоистокот на земјата, а се претпоставува дека тој живеел на американскиот континент во периодот кога живееле и диносаурусите.

Научниците веруваат дека фосилот припаѓа на еден вид риба од американската област.

Пронајден е фосил на риба со голем број боцки на грбот и анални перки. Тоа е претходно неидентификуван вид кој живеел пред приближно 95 милиони години, односно во истиот период со диносаурусите “, велат истражувачите.

Клејтон Манџо Канталисе, експерт од Националниот автономен универзитет во Мексико, рече дека овој вид го добил името „Choichix alvaradoi“.

Кантализ верува дека овој вид риба потекнува од Мексико.

„Претходно се веруваше дека рибата доаѓа од Европа и се движи кон оваа област. „Но, сега гледаме дека најстарата и првата риба живееше на овие простори“, рече тој.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

🎵 Кичево викенд „La Casa“ ресторан, на ваше барање „Feedback Band“ & „Тони Андреев“, резервациите се во тек

Објавено пред

на

По успешниот викенд кој измина, време е за ново музичко дружење на отворено, кое не смеете да го пропуштите. Имено на сцената во петок ни доаѓаат веќе докажаните „Feedback Band“, кој ќе ја разгорат кичевската музичка атмосфера во најдобрите хитови во живо, додека во сабота доаѓа секогаш добредојдениот, македонскиот Саша Ковачевиќ, господин Тони Андреев со најпопуларните безвременски хитови, за забава до раните утрински часови!

Вашите викенд резервации се во тек, резервирај веднаш на ☎️ 076/223-007

„La Casa“: Ви благодариме за сите досегашни позитивни коментари, ќе се потрудиме да остане така и во иднина!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Социјални мрежиПред 1 час

„Telegram“ воведува дури 1000 гледачи преку видео повик

По неодамнешното многу обемно ажурирање за видео повици и споделување видео, Телеграм воведе нови подобрувања, а едно од главните е...

КултураПред 10 часа

Денес е големиот празник „Илинден“ – Честит именден на сите кои го носат името Илија, Илчо, Илинка, Илина, Иле…

Големиот македонски празник Илинден најмногу го асоцира македонскиот народ на славното Илинденско Востание и на Крушевската Република, сепак, во својата...

На денешен денПред 11 часа

На денешен ден – 2 август

1100 – Англискиот крал Вилијам Втори, син на Вилијам I Освојувачот, е убиен со стрела во шумата за време на...

МакедонијаПред 16 часа

Стојне Николова вечерва со македонците во дворот на храмот св.Илија во с.Крклино

Супер атрактивната фолк дива Стојне Николова со придружба на маестро Бобан Мојсовски и бендот вечерва ги обедини македонците ширум Македонија...

ХороскопПред 16 часа

Хороскоп за денес (2 август) понеделник

ОВЕН Се чувствувате среќно и полетно, но не заборавајте – кој високо лета, ниско паѓа. Не претерувајте со полетување наеднаш,...

СпортПред 23 часа

(ВИДЕО) Лудница во „Хунгароринг“: Хамилтон покрај прекинот продолжи, па падна на последно место

Трката во Формула 1 за ГН на Унгарија беше прекината поради инцидент во првиот круг во кој учествуваа неколку возачи....

МакедонијаПред 1 ден

Вчера санкционирани 327 возачи кои возеле пребрзо, додека 107 под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли за санкционирање на возачите што возат со брзина поголема од дозволената,...

СветПред 1 ден

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето...

ХороскопПред 2 дена

Месечен Хороскоп (август)

ОВЕН Време е за проценка на задоволството со вашата работа и дали постојат шанси за напредок. Односите со колегите можат...

Временска прогнозаПред 2 дена

Екстремно високи температури, во понеделник топлотен бран!

Нашата држава поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури на воздухот се наоѓа во ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, така ќе се задржи и понатаму...

НАЈЧИТАНИ