Следете не

Свет

Во Кина, најсилниот бран на епидемијата на „крилата“ на делта сојот, Индија ги отвора вратите за вакцинирани странски туристи

Објавено пред

на

Кина се соочува со нов бран на епидемијата на ковид-19 предизвикана од делта сојот со многу обновлива енергија, а некои области го ограничуваат влезот на луѓе од еден град на североистокот каде што инфекциите пораснаа побрзо отколку во другите делови на земјата во минатата недела.

Вкупно 1.308 локално пренесени инфекции со потврдени симптоми биле пријавени во Кина во периодот од 17 октомври до 14 ноември, што е повеќе од 1.280 локални случаи регистрирани за време на летната епидемија на делта сојот, покажуваат пресметките на Ројтерс, врз основа на официјалните податоци.

Според британската агенција, ова е најголемиот бран на ширење на делта сој во Кина, кој зафатил 21 провинција, регион и општина.

Ваквите податоци, сепак, се значително пониски од епидемијата во многу други земји, но властите во Кина сакаат да го блокираат преносот на вирусот, во согласност со владините упатства за нулта толеранција за вирусот.

Десетина региони на ниво на провинција успеаја да ја задржат епидемијата под контрола, додека градот Далијан во североисточна Кина, од друга страна, се уште е во сериозна борба против вирусот, бидејќи тој беше регистриран во ноември, откако беше нов бран објавија во просек околу 24 нови локални случаи на ден, повеќе од кој било друг кинески град.

Неколку градови во близина на Далиан, вклучително и Дандонг, Аншан и Шенјанг, тврдат дека луѓето што доаѓаат од Далиан мора да бидат ставени во карантин во централизирани објекти 14 дена пред да можат повторно да се движат слободно.

До 14 ноември, континентална Кина пријавила 98.315 потврдени случаи на коронавирус со симптоми и 4.636 смртни случаи.

Индија ги отвора вратите за вакцинирани странски туристи

Индија денеска се отвори за целосно вакцинирани странски туристи кои доаѓаат во оваа земја со редовни комерцијални летови.

Според индиското Министерство за здравство, туристите кои влегуваат во Индија мора да бидат целосно вакцинирани, да ги следат сите протоколи за Ковид-19, како и да бидат негативни на вирусот во рок од 72 часа од летот, пренесува агенцијата АП.

Исто така, се додава дека многу патници ќе мора да бидат тестирани за корона вирусот по пристигнувањето на аеродромот.

Сепак, патниците од земјите кои имаат договори со Индија за взаемно признавање на сертификатите за вакцинација, како што се САД, Обединетото Кралство и многу европски земји, можат да го напуштат аеродромот без тестирање за корона вирусот.

АП наведува дека ова е првпат Индија да дозволи странски туристи да влезат во земјата со комерцијални летови од март минатата година, кога воведе едно од најстрогите заклучувања во обид да ја спречи пандемијата.

Вакцинираните туристи кои доаѓаат со чартер летови можат да влезат во земјава од минатиот месец.

Во земјата значително се намалени случаите на новозаразени, а за да ги поттикне туристите да ја посетат Индија, владата планира да издаде 500.000 бесплатни визи до март следната година.

Потезите се очекува да го поттикнат секторот туризам и угостителство погоден од пандемијата.

Помалку од три милиони странски туристи ја посетија Индија во 2020 година, што е пад од повеќе од 75 отсто во споредба со 2019 година, кога туризмот донесе речиси 30 милијарди долари заработка.

Извор: RTV
Фото: Unsplash

Свет

Прво самоубиство на робот во Јужна Кореја?

Објавено пред

на

Јужнокорејски административен робот се срушил по скали, што предизвика локални извештаи за првото „самоубиство“ на роботот во земјата. Како што пренесува Франс прес, роботот бил изграден од калифорниската стартап компанија Bear Robotics, а имал задача да доставува документи во зградата на градскиот совет во Гуми, град во централна Јужна Кореја.

Но, според извештаите на сведоците, службеникот робот паднал по скалите од два метри, што довело до неговата прерана смрт. Локалните медиуми ја оплакуваа прераната смрт на роботот, сугерирајќи дека тој самиот ставил крај на својот живот. „Зошто вреден државен службеник го направил ова еден наслов, цитиран од АФП?

Роботот на Градскиот совет Гуми првпат беше вработен во август 2023 година и беше прв во тој град. Севкупно, Јужна Кореја сега вработува по еден индустриски робот на секои десет работници, според АФП. Она што го издвои роботот на Bear Robotics од другите општински автомати е неговата способност да користи лифт, според АФП, што го направи корисен во повеќекатната зграда на градскиот совет.

Настаните кои доведоа до смртта на роботот остануваат нејасни, но според извештаите на сведоците до кои дојде новинската агенција, роботот „циркулирал на едно место како да има нешто таму“ пред да падне по скалите, пренесуваат од B92.net

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Свет

eBay повеќе нема да работи со платежните картички од „American Express“, причина за тоа биле високите такси

Објавено пред

на

Од 17 август повеќе нема да може да се плаќа со Amex, односно „American Express“ картичките на eBay, објави компанијата во средата. Одлуката е донесена затоа што трговците на мало платиле повеќе од 172 милијарди долари такси минатата година за обработка на трансакции со Amex картички, повеќе отколку за плаќања со картички од големите компании како Visa и Mastercard, објави Блумберг.

Во American Express тие веруваат дека „одлуката на eBay да ја исклучи опцијата за плаќање со American Express картички не е во согласност со нивната изразена желба да ја зајакнат конкуренцијата на продажното место“.

Visa и Mastercard одлучија малку да ги намалат таксите како дел од решавањето на долготрајниот спор што треба да им заштеди на трговците околу 30 милијарди долари. Во текот на три години спорните давачки ќе се намалат за најмалку 0,04 процентни поени, а двете компании им гарантираат на трговците дека во просек ќе бидат за 0,07 процентни поени пониски од сегашниот просек од пет години.

Надоместоците за бришење на картичката обично вклучуваат мала паушална такса плус процент од вкупниот биланс на сметката и во просек од околу 1,5 до 3,5 проценти по трансакција, според Bankrate.com, онлајн веб-локација за информации и упатства за лични финансии.

Visa и Mastercard, исто така, се согласија да ги ограничат таксите за пет години и да ги отстранат одредбите што ги спречуваат трговците да ги насочуваат клиентите кон поевтини начини на плаќање. Многу трговци на мало во САД веќе ги предупредуваат клиентите на наплата дека ќе биде поевтино ако платат со готовина.

Гигантите со картички се договорија со трговците една година откако федералниот апелационен суд во Менхетен ја потврди нивната спогодба од 5,6 милијарди долари со околу 12 милиони трговци кои поднесоа колективна тужба, пренесува Ројтерс

Прочитај повеќе...

Свет

По 80 години пронајдена е урнатата американска подморница од Втората светска војна

Објавено пред

на

ФОТО: screenshot/youtube

Остатоците од подморницата на американската морнарица, која ги потопи повеќето јапонски воени бродови за време на Втората светска војна е пронајдена во Јужното Кинеско Море, околу 80 години откако беше потоната од непријателските сили.

УСС Хардер е пронајден на 3.000 стапки (914 метри) под вода во близина на северниот филипински остров Лузон, пишува Би-Би-Си. Хардер беше потопен во акција на 29 август 1944 година, заедно со екипаж од 79 лица.

Во една од неговите последни патроли за време на војната, таа потопи три јапонски разурнувачи и сериозно оштети два во текот на четири дена.

Ова ги принуди Јапонците да ги променат своите борбени планови и да ги одложат нивните носачи, што придонесе за нивниот пораз.

– „Не смееме да заборавиме дека победата има цена, како и слободата“, рече Семјуел Џеј Кокс, пензиониран американски адмирал кој е на чело на NHHC.

Филипините беа едно од главните пацифички боишта во Втората светска војна, бидејќи САД се бореа да ја вратат својата поранешна колонија од јапонската империјална армија. Водите во и околу архипелагот служеле како место за одмор на познатите борбени бродови од Втората светска војна.

Хардер, кој пловел под мотото „Hit ‘Em Harder“, е пронајден како дел од проектот Lost 52, чија цел е да се пронајдат 52 американски подморници изгубени за време на Втората светска војна. Американската морнарица соопшти дека била пронајдена релативно недопрена.

Подморницата и нејзиниот екипаж подоцна ја добија Претседателската единица Цитација за нивната служба за време на војната, а капетанот, командантот Сем Дили, постхумно беше награден со највисокото американско воено одликување, Медал на честа, пренесува n1info.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили2 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle2 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин2 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle2 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин2 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин2 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин2 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин2 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин2 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија3 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ