Следете не

Магазин

YouTube официјално во NFT

Објавено пред

на

YouTube и официјално влегува во „играта“ на NFT, па јутуберите ќе можат да ја продаваат својата содржина како NFT.

Потврдено е дека Youtube воведува нови алатки за креаторите на видео содржини, вклучително и опцијата за монетизација на кратки видеа (YouTube Shorts), е-трговија и алатки кои ќе им овозможат на Јутјуберите да ги продаваат своите содржини како NFT.

Извршниот директор на YouTube Сузан Вучицки претходно навести дека платформата размислува да експериментира со NFT.

„Секогаш сме фокусирани на проширување на екосистемот на YouTube за да им помогнеме на креаторите да ги искористат предностите на новите технологии, вклучително и работи како NFT, додека продолжуваме да ги зајакнуваме и подобруваме искуствата на создавачите и обожавателите на YouTube“, напиша таа тогаш.

YouTube не е единствениот кој спроведува NFT. Twitter ја претстави функцијата NFT во јануари која им овозможува на корисниците да имаат NFT профилни фотографии, а Мета исто така размислува да го донесе NFT на своите платформи на Facebook и Instagram.

Некои Јутјубери веќе ги продадоа своите оригинални видеа како NFT.

Во април 2021 година, Кара Канингам (порано позната како Крис Крокер) го продаде култното видео „Leave Britney Alone“ како NFT за повеќе од 41.000 долари.

Други добро познати видеа продадени како NFT вклучуваат Charlie Bit Mi Finger (761.000 долари), Nian Cat (за 600.000 долари) и David After Dentist (за повеќе од 11.000 долари).

/b92.net/

Магазин

Giveaway: Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивачи на Ливерпул и Реал Мадрид

Објавено пред

на

Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивач на ЛИВЕРПУЛ кој ќе биде одбран преку #randompicker

GIVEWAY-OT почнува од 23.05. до 25.05

Сѐ што треба да направите е да означите во коментар 3 верни навивачи на ЛИВЕРПУЛ ТУКА

На ИНСТАГРАМ профил #ЕвротипСпортскиОбложувалници ТУКА
Доделува навивачки пакет и за навивачите на РЕАЛ МАДРИД

Прочитај повеќе...

Магазин

Xiaomi и Leica склучија партнерство: Наскоро првиот телефон со германска камера

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Гласините се покажаа како вистинити.

Xiaomi официјално ја потврди својата „долгорочна стратешка соработка“ со Leica, а првиот паметен телефон развиен заеднички од двете компании ќе пристигне во јули оваа година.

Како што можеби знаете, ова е далеку од првото родео Leica во мобилниот свет. Најпознатото и дефинитивно најуспешно партнерство на оваа компанија досега беше со Huawei, но бидејќи таа компанија се уште е под влијание на санкциите на американската влада, логично е дека Leica сакаше да ја прошири соработката со други производители.

Според нивното заедничко соопштение за печатот, „Xiaomi и Leica ја делат визијата за мобилна фотографија“, и двете компании сакаат „да ја подигнат мобилната фотографија на следното ниво“.

„Xiaomi е фокусиран на создавање супериорно корисничко искуство и отсекогаш сме сакале максимално да ја истражиме можноста за фотографирање на телефони. Двете компании споделуваат визија за иднината на мобилната фотографија“, рече Леи Јун, извршниот директор на компанијата.

Извршниот директор на Leica Camera AG, Матијас Харш, рече дека е „чест да се објави долгорочно стратешко партнерство со Xiaomi“ и зборуваше за „невиден длабок процес на соработка“, додавајќи дека „Leica и Xiaomi се“ уверени дека ќе развијат врвна фотографија и видео телефон. Тој ветува „исклучителен квалитет на сликата, класична естетика на Leica и „неограничена креативност“.

Xiaomi не откри премногу детали за претстојниот уред, но веќе може да се погоди дека ќе се напојува со процесор Snapdragon 8+ Gen 1, заедно со вообичаената естетика за сликање и филтри развиени од Leica.

Најверојатно ќе се вика Xiaomi 12 Ultra или можеби дури и Xiaomi 13. Во соопштението за печатот, извршниот директор Леи Јун додаде дека „оваа соработка ќе даде силен поттик за стратегијата за развој на камерата на Xiaomi“, а повеќе детали ќе дознаеме во јули.

Xiaomi не е првиот кинески производител кој го користи фотографското знаење на трети страни. Неодамна, Vivo, Oppo и OnePlus почнаа да објавуваат телефони развиени во соработка со Hasselblad, вклучувајќи ги сериите Find X5 и OnePlus 10 Pro.

/nova.rs/

Прочитај повеќе...

Магазин

Motorola планира камера од 200 мегапиксели за својот нов водечки телефон

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Неодамна, се појавија првите наводи дека Samsung планира да вгради нов сензор од 200 MP во својот следен водечки мобилен телефон, Galaxy S23 Ultra. Сепак, изгледа Motorola не сака да заостане во играта на големите бројки, па се појавија првите информации за нивниот нов најсилен уред.

До граница

Според неофицијални информации, претстојниот предводник на мобилен телефон на Motorola го носи кодното име Frontier, а можеме само да претпоставиме дека ограничувањето е во прашање импресивната резолуција на сензорот за главната камера што би можел да се појави на овој уред. Порталот Wccftech наведува дека се работи за ISOCELL HP1 сензор развиен од Samsung, но таа информација се уште не е официјално потврдена.

Повеќе гласини

Помеѓу другите неофицијални спецификации, новиот телефон на Motorola има заоблен OLED екран со дијагонала од 6,67 инчи, со стапка на освежување од 144 Hz. Покрај главниот сензор од 200MP, се очекуваат и ултра широкоаголен сензор со резолуција од 50MP и телефото објектив со резолуција од 12MP.

Сето ова би требало да го напојува процесорот Snapdragon 8 Gen 1 (или неговата „плус“ верзија), а се очекува поддршка за брзо полнење од 120W преку кабел, како и безжично полнење од 50W. Сè уште нема информации за капацитетот на батеријата.

Датум на објавување

Motorola China официјално потврди дека телефонот со камера од 200 MP ќе биде претставен во јули и дека барем еден од телефоните со сензор од 200 MP ќе има Snapdragon 8+ Gen 1. Дали е тоа Frontier или некој друг модел. останува да се види во јули.

/benchmark.rs/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза5 часа

Вечерва локално невреме во источните краеви на државата – ова се деталите

Доцна попладнево и вечерва и тоа особено во источната половина од државава ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд,...

Магазин6 часа

Giveaway: Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивачи на Ливерпул и Реал Мадрид

Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивач на ЛИВЕРПУЛ кој ќе биде одбран преку #randompicker GIVEWAY-OT почнува...

Свет8 часа

КРАЈ НА ЕДНА ЕРА: Њујорк ги отстрани познатите телефонски говорници

Означувајќи го крајот на една ера, властите во Њујорк ги отстранија речиси сите телефонски говорници, кои станаа жртви на бесплатните...

Магазин8 часа

Xiaomi и Leica склучија партнерство: Наскоро првиот телефон со германска камера

Гласините се покажаа како вистинити. Xiaomi официјално ја потврди својата „долгорочна стратешка соработка“ со Leica, а првиот паметен телефон развиен...

Магазин9 часа

Motorola планира камера од 200 мегапиксели за својот нов водечки телефон

Неодамна, се појавија првите наводи дека Samsung планира да вгради нов сензор од 200 MP во својот следен водечки мобилен...

Магазин9 часа

Кратка историја на вртоглавиот технолошки напредок

Жалењето за минатото кај некои е поизразено отколку кај други, а реченицата која вели дека нешто порано било подобро е...

Магазин9 часа

Подгответе се за визуелни промени на Instagram: Компанијата создаде свој фонт

Instagram го претстави големото „освежување на брендот“ Instagram создаде сопствен фонт наречен Instagram Sans, кој доаѓа со различни подфонтови. Компанијата...

Култура22 часа

Денеска е празник, Св.Кирил и Методиј, ден на словенските просветители

Денес е празник, Св.Кирил и Методиј, светите браќа кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за...

На денешен ден22 часа

24 мај – На денешен ден

1543.- Почина полскиот астроном Николаус Коперник, творец на хелиоцентричниот систем и основач на модерната астрономија, автор на „Циркулацијата на небесните...

Хороскоп24 часа

Денешен Хороскоп (24 мај) – вторник

ОВЕН Денес е идеален ден за Овенот да се посвети на прашањата кои ве мачеа изминативе неколку недели. Обрнете посебно...

НАЈЧИТАНИ