Следете не

Спорт

Женската А репрезентација ќе одигра пријателски натпревари со Косово во четврток и недела, истите ќе бидат во живо на ФФМ ТВ

Објавено пред

на

Македонската женска А репрезентација во април ќе одигра две пријателски средби со репрезентацијата на Косово.

Натпреварите ќе бидат одиграни на 8 април, 2021 со почеток во 16.00 часот и на 11 април, 2021 со почеток во 13.00 часот. Двете средби ќе се одиграат во Скопје на тренинг центарот на ФФМ, а ќе може да се проследат во живо на ТВ платформата https://tv.ffm.mk/

„Целта на натпреварите е да се продолжи со воигрување на тимот, одржување на континуитет пред квалификациите кои се на распоред следната година. Ова ќе биде убава можност да се пробаат неколку играчи кои веќе немаат право за настап во репрезентација до 19 години, да се види нивниот квалитет и потенцијал, како и да им овозможи меѓународно репрезентативно искуство. Поради ситуацијата со КОВИД 19 после подолго време нема да може да сметаме на играчите кои настапуваат во странски лиги, бидејќи се соочуваат со рестрикции за патување и строги протоколи од страна на клубовите.“ изјави селекторот Кирил Изов.

Повик за собирот кој започнува на 5 април, 2021 добија следните фудбалерки:

Голамани: Лекоска Магдалена (ЖФК Љуботен), Суарта Речи (ЖФК Асс Унитед)

Одбрана: Ане Бошеска (ЖФК Тиверија), Јулија Живиќ (ЖФК Љуботен), Сара Коларовска (ЖФК Каменица Саса), Драгана Гегова (ЖФК Скопје 2014), Даниела Велеска (ЖФК Деспина-Прилеп), Јовановска Јасмина (ЖФК Речица), Ана Милчевска (ЖФК СЦ Истатов 2015).

Среден ред: Катерина Милеска (ЖФК Деспина-Прилеп), Александра Ристовска (ЖФК Тиверија), Енџи Шерифи (ЖФК Шкендија), Александра Марковска (ЖФК Скопје 2014), Елена Петровска (ЖФК Скопје 2014), Сара Велкова (ЖФК Тиверија), Сара Хусеин (ЖФК СЦ Истатов 2015), Теодора Јанковска (ЖФК Топ Гол)

Напад: Улза Максути (ЖФК Асс Унитед), Кристина Петрушевска (ЖФК СЦ Истатов 2015), Теодора Димоска (ЖФК Тиверија), Хава Мустафа (ЖФК Шкендија), Афродита Салихи (ЖФК Шкендија)

Спорт

ФФМ: Место за три екипи за учество во натпреварувањата во Втората Футсал лига за сезона 2021/2022

Објавено пред

на

Пријава за учество во натпреварување во Втора Футсал лига за сезона 2021/2022 за пополнување на три слободни места.

Краен рок за пријавување за учество во Втора Футсал лига е на 15.08.2021 година – објавуваат од ФФМ.

Документацијата за учество може да ја превземете на следниот линк ТУКА

Прочитај повеќе...

Спорт

На 8 август започнува првата македонска фудбалска лига од новата натпреварувачка сезона, одреден распоред на натпревари

Објавено пред

на

Во „Куќа на фудбалот“ денеска беше одржана ждрепка и одреден распоредот на натпревари за новата натпреварувачка сезона во ПРВА македонска фудбалска лига.

Во првото коло, актуелниот шампион Шкендија ќе гостува во Кавадарци против Тиквеш. Екипата на Брегалница воведниот натпревар ќе го одигра на домашен терен против  Шкупи. Скопје ќе гостува кај Ренова, Македонија Ѓ.П. ќе се соочи со Пелистер. Во Струмица, Академија Пандев ќе игра со Струга Трим Љум, додека Работнички ќе го пречека тимот на Борец.

Натпреварите од 1. круг ќе се одиграат на 8. август со почеток во 17:30 часот.

Во продолжени распоредот на натпревари до 22. коло, односно до започнувањето на третиот круг натпревари.

Не очекува многу возбидливи натпревари, додека целосниот распоред може да го погледнете ТУКА

Прочитај повеќе...

Спорт

Лоши вести од Алканиз: Младиот мотоциклист Уго Милан (14) кој важеше за голем талент, го загуби животот по падот на патеката

Објавено пред

на

Младиот мотоциклист Уго Милан (14) трагично го загуби животот на трката во Купот на таленти на патеката во Алканиз, Шпанија.

Тој изгубил контрола над мотоциклот и паднал во кривината, додека другите возачи пристигнале со голема брзина. Тој се обиде да се спаси, да истрча од патеката, некои успеаја да го избегнат, но не и Полјакот Милан Павелец, кој директно го удрил и му нанел тешки повреди на вратот и грбот.

Во негово сеќавање направија видео компилација од припремата за трката и немилиот момент

Почивај во мир Уго!

ФОТО: printscreen tribute video / youtube

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 2 часа

Хороскоп за денес (29 јули) четврток

ОВЕН Денес ќе бидете преплавени со обврски. Вашиот телефон ќе ѕвони постојано па едвај ќе имате време за себеси. И...

МузикаПред 5 часа

Перо Пандилоски со журка во живо овој петок во ресторан & бар „La Casa“

Овој петок, последен за месец јули, „La Casa“ продолжува најдобриот ритам во градот Кичево, имено одличниот Перо Пандилоски ќе настапи...

КичевоПред 11 часа

(ГАЛЕРИЈА) „Кичевската и Горнореканска Коњаница“ пристигнаа во Кичево

После отслужената Света Божествена Литургија се пристапи кон македонската заклетва, пред свето писмо, кама и револвер. Кичевската Коњаница од дворот...

Временска прогнозаПред 12 часа

ВНИМАНИЕ: Од денес и следните денови следуваат најтоплите денови ова лето и висок УВ индекс

Од денес, па се до крајот на оваа седмица во Македонија следуваат НАЈТОПЛИТЕ ДЕНОВИ и максимумот на овој ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ...

На денешен денПред 19 часа

На денешен ден (28 јули)

1330.- Српскиот крал Стефан од Дечани ја победи војската на бугарскиот цар Михаил Шишман во битката кај Велбужде, кој потоа...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес -[ 28 јули ]- среда

ОВЕН Денес не е претерано поволен ден за земање или давање било какви позајмици. Потрудете се да ги чувате своите...

СпортПред 1 ден

ФФМ: Место за три екипи за учество во натпреварувањата во Втората Футсал лига за сезона 2021/2022

Пријава за учество во натпреварување во Втора Футсал лига за сезона 2021/2022 за пополнување на три слободни места. Краен рок...

Временска прогнозаПред 1 ден

Деновиве не очекува многу топло време – ова се најновите детали

Изразениот топлотен бран се до крајот на оваа седмица ќе условува температури значително над просекот и истите ќе бидат повисоки...

МакедонијаПред 1 ден

Дури 121 возач вчера престигнувале непрописно, информира МВР

Во текот на вчерашниот ден (26.07.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои непрописно...

КичевоПред 2 дена

Концерт на „Д.Н.О.“ во Сабота & „Brass Brothers“ во Петок, викенд агенда во Република 96250

Викендот го започнуваме со одличен настап на македонскиот Drum and Bass бенд BRASS BROTHERS во Петок Сабота, Д.Н.О доаѓаат на...

НАЈЧИТАНИ