Следете не

Автомобили

Alexa пристигнува со возила Jaguar и Land Rover

Објавено пред

на

Jaguar и Land Rover оваа недела објави ажурирање на софтверот што нуди интеграција на Alexa за поновите модели на возила, според извештајот на Bloomberg.

Софтверот мора да се ажурира и активира

Ажурирањето е достапно за над 200.000 возила на Jaguar и Land Rover опремени со Pivi Pro 3.0 или понов систем за инфо и забава на компанијата, ажуриран преку безжична мрежа.

Ова ажурирање доаѓа по напорот на Амазон на почетокот од минатата година да открие некои од АИ на Alexa за да им овозможи на производителите на автомобили подобро да ги интегрираат во нивните возила.

Alexa во Jaguar и Land Rovers ќе може да се користи без потреба од паметен телефон и ќе може да им помогне на возачите без раце да пуштаат музика и да ја прилагодуваат навигацијата. Можете да ја вклучите климатизацијата и да го заклучите/отклучите возилото користејќи ги новите вештини за далечинско со Alexa од вашиот дом.

Многу производители сè уште бараат од клиентите да ги однесат своите возила до застапништвото за да го ажурираат софтверот, но Jaguar и Land Rover им се придружи на неколку кои можат да ги испорачаат преку Интернет.

Иако Jaguar и Land Rover велат дека Alexa доаѓа како бесплатно ажурирање на софтверот OTA, има некои предупредувања. Потребна е платена претплата за поврзување, компатибилен пакет за конфигурација, а некои автомобили можеби ќе треба да посетат застапништво во секој случај.

Во извештајот на компанијата се вели:

„Потребна е претплата од 12 месеци. Достапно само на сродни пазари. Онлајн пакет за пакети со спецификација S и пакети погоре. Возилото мора да има инфо и забавен систем Pivi Pro и валидна претплата на онлајн пакетот, а софтверот мора да се ажурира на OS3.0 или понова верзија за да се овозможи Alexa.

Постојните возила може да бараат повеќе ажурирања за да стигнат до OS3.0, а за некои сопственици ова може да бара посета на продавачот. Софтверот на возилото мора да се ажурира и „активира“ за да се овозможи Alexa. Корисникот мора да има валидна сметка на Амазон.

Активирањето на Alexa ќе бара скенирање на QR-кодот на екранот што го поврзува системот Jaguar и Land Rover InControl со вашата сметка на Amazon.

Извршниот директор на Alexa Automotive International, Кристијан Менц, ја истакна важноста од тесна соработка со Jaguar и Land Rover:

„Клиентите ширум светот комуницираат со Alexa милијарди пати неделно, правејќи го животот полесен, попродуктивен и позабавен. Возбудени сме што можеме да го обезбедиме истото прекрасно, практично искуство на клиентите на Jaguar и Land Rover. Alexa секогаш станува попаметна, нови функции и способности ќе се додаваат со текот на времето и автоматски ќе се доставуваат до возилата.

Со Google Assistant на Android Automotive достапен за многу нови возила на Volvo и Polestar. Исто така за GMC Hummer EV, Lucid Air. Конкуренцијата е веќе жестока за Amazon во автомобилскиот простор.

Претходно, Alexa беше достапна само во некои автомобили како секундарна гласовна опција покрај дигиталните асистенти. Во некои модели на BMW или како апликација за контролна табла што се поврзува со телефон со Sync кај некои Fords.

Партнерствата на производителот, како на пример со Jaguar Land Rover, претставуваат можност за Amazon да биде сериозен конкурент на другите компании.

/The Verge/

Автомобили

„VW“ се согласи да плати отштета на 91,000 британски возачи поради погрешно прикажување на загадувањето на возилата

Објавено пред

на

Германскиот производител на автомобили Фолксваген се согласи да плати отштета од 193 милиони фунти на 91.000 британски возачи за кои се смета дека биле погодени од скандал со тјунинг дизел мотори за погрешно прикажување на загадувањето (Дизелгејт).

„Групата Фолксваген и обвинителите денеска постигнаа договор за тоа прашање“, се вели во соопштението на автомобилската компанија.

Британскиот суд пресуди во корист на возачот две години претходно, но се уште не кажа колкава отштета бара. Договорот решава околу 91.000 тужби против различни субјекти на групацијата Фолксваген и нејзините подизведувачи како дел од колективната тужба во Англија и Велс.

Покрај договорената сума што ќе се подели меѓу обвинителите и нивните адвокати, Фолксваген ќе придонесе и за трошоците за судењето и за другите трошоци на тужителите.

Вкупно околу 1,2 милиони возила Фолксваген, Ауди, Сеат и Шкода беа погодени во Велика Британија од измамата со издувните гасови што ја препозна германската компанија во 2015 година, од вкупно 11 милиони дизел возила во светот.

Дизелгејт, кој доведе до тужби во многу земји, веќе го чинеше Фолксваген повеќе од 30 милијарди евра, најмногу во САД, каде германската групација се изјасни за виновна за измама во 2017 година.

Извор: n1info.com

Прочитај повеќе...

Автомобили

Mercedes од 1955 година стана најскапиот продаден автомобил во историјата

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Mercedes-Benz потврди дека неодамна продал автомобил од својата музејска колекција во Германија од 1955 година. Mercedes-Benz SLR Coupe на приватен сопственик за 135 милиони евра, објави CNN.

Со постигнатата цена на пазарот, тој е најскапиот автомобил досега продаден во историјата, според Hagerty, компанија која ги следи вредностите и продажбата на колекционерските возила.

Со парите од продажбата ќе се формира светската Mercedes-Benz фондација за стипендии, објави Mercedes.

Претходната највисока цена за продажба на автомобил беше 70 милиони долари, платена во 2018 година за Ferrari 250 GTO од 1963 година.

Неодамна продадениот Mercedes беше еден од двата прототипа на 300 SLR Uhlenhaut Coupe.

Возилата стари 67 години го добиле името по тогашниот главен инженер Рудолф Уленхаут, а се верува дека можат да достигнат максимална брзина од 299 km/h.

Колекционерскиот автомобил беше продаден на затворена аукција, одржана со покани во Штутгарт на 5 мај и во соработка со аукциската куќа RM Sotheby’s.

Уште една копија на купето Uhlenhout останува во музејската колекција на Мерцедес, се вели во соопштението на компанијата.

„Тркачките автомобили од 1930-тите до 1950-тите се реткост на пазарот и повеќето сè уште се во сопственост на фабриката, така што секој примерок понуден на продажба е многу барана стока“, рече Брајан Раболд, потпретседател на Hagerty.

/n1info.com/

Прочитај повеќе...

Автомобили

Хакер покажа начин како да се отклучат некои модели на Тесла, па дури и да се запалат моторите

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Ваквиот напад не е единствен само за моделите на Тесла, но на крадците им станува полесно да успеат.

На клиентите на Тесла секако им се допаѓа интересен систем за отклучување на автомобили без клуч, но еден експерт за сајбер безбедност покажа како истата технологија може да им дозволи на крадците да се повозат со одредени модели на овој производител на електрични автомобили.

Ефективниот хакирање на популарните модели на S и Y Tesla ќе им овозможи на крадците да го отклучат возилото, да го запалат моторот и да се оддалечат, вели султанот Касим Кан, главен консултант за безбедност во фирмата за безбедност NCC Group со седиште во Манчестер.

Со пренасочување на комуникацијата помеѓу мобилниот телефон или синџирот за клучеви на сопственикот на автомобилот и самиот автомобил, аутсајдерите можат да го измамат системот да мисли дека сопственикот е физички блиску до возилото.
Хак, рече Кан, не е единствен само за Тесла, иако ја покажа техниката на еден од нивните модели на автомобили. Хакирањето е резултат на мешањето на Кан во системот за отклучување без клуч на Тесла, кој се потпира на она што е познато како Bluetooth Low Energy (BLE) протокол.

Засега нема докази дека крадците го користеле овој хак за да пристапат до возилата на Тесла.

Кан рече дека Тесла ја открил ранливоста и дека претставниците на компанијата не го сметаат проблемот за значителен ризик. За да го поправи тоа, производителот на автомобили ќе мора да го промени својот хардвер и да го промени системот за отклучување без клуч, рече Кан.

Протоколот BLE е дизајниран за поврзување уреди преку Интернет, иако се појави и како метод што го користат хакерите за отклучување на паметни технологии, вклучувајќи брави за домови, автомобили, телефони и лаптопи, рече Кан.

Групацијата NCC соопшти дека успешно нападнала неколку други модели од различни производители на автомобили и технолошки компании.

/telegraf.rs/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп4 минути

Дневен Хороскоп (26 мај) – четврток

ОВЕН Оваа недела Овенот веројатно ќе сака да има пријатно искуство. Ова е вистинско време за ова, особено за викендот....

Скопје2 часа

Следните скопски реони утре со времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре 26 мај – 2022 година – четврток, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

Автомобили2 часа

„VW“ се согласи да плати отштета на 91,000 британски возачи поради погрешно прикажување на загадувањето на возилата

Германскиот производител на автомобили Фолксваген се согласи да плати отштета од 193 милиони фунти на 91.000 британски возачи за кои...

Спорт9 часа

Судиска анализа од бараж натпреварите одиграни во неделата

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од бараж натпреварите за ПРВА МФЛ 22/23 година и ги донесе следните заклучоци: На...

Магазин12 часа

Xiaomi ги претстави Redmi Note 11T Pro и Pro +, врвните модели од линијата Note

Xiaomi ги претстави најновите претставници на серијата на мобилни телефони Redmi Note 11 – Redmi Note 11T Pro и Redmi...

Магазин12 часа

Збогум на Internet Explorer

Internet Explorer не беше првиот прелистувач. Пред него се појавија TheWorldWideWeb, Lynx и Mosaic и секој од нив го заслужува...

Магазин12 часа

Youtube отстрани бројни канали и видеа поврзани со војната во Украина

Откако Русија започна инвазија на Украина во специјална операција кон крајот на февруари, Youtube отстрани повеќе од 70.000 видеа поврзани...

Македонија13 часа

ЕВН Кичево за утре најави времен прекин на електрична енергија во реонот на М.Брод, потточно во овие македонски села

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре 26 мај – 2022 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на реонот кон Македонски...

Занимливости13 часа

Среќен 15-ти роденден на „Google Street View“

Во 2007 година Google ги објави првите фотографии на Street View од Сан Франциско, Њујорк, Лас Вегас, Мајами и Денвер....

Временска прогноза15 часа

Во следниот период екстремно топли денови, ова се најновите метео вести

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од...

НАЈЧИТАНИ