Следете не

Магазин

AMD ќе ги претстави своите Ryzen 7000 десктоп процесори на 29 август

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Настанот во живо ќе сподели повеќе информации за првите Zen 4 процесори.

Нема да морате да чекате уште многу за да дознаете повеќе за десктоп процесорите Ryzen 7000 на AMD. Компанијата најави дека ќе ја претстави новата линија на процесорот во пренос во живо на YouTube на 29 август во 19 часот. Настанот ќе сподели повеќе за новата архитектура Zen 4 и за AM5 платформата.

Веќе има некои индиции за тоа што да очекуваме. AMD ненамерно сподели некои од првите броеви на модели на Ryzen 7000 на својата веб-страница во јули, вклучувајќи еден чип Ryzen 5 (7600X), една варијанта Ryzen 7 (7700X) и две Ryzen 9 изданија (7900X и 7950X). Како и со минатите лансирања, се чини дека компанијата е фокусирана на ентузијастички процесори погодни за игри, додека остава буџетски делови за подоцнежните изданија.

Zen 4 и АМ5, пак, ветуваат значајни архитектонски промени. Ќе видите повеќе level 2 cache, зголемување на брзината над 5GHz, хардверско забрзување со вештачка интелигенција и поддршка за поновите стандарди како DDR5 меморија и PCIe 5.0 Ефикасно, AMD реагира на Cамо прашање е дали Ryzen 7000 е доволно брз за да продолжи или да напредува.

Извор: Engadget

Магазин

Дали е ова новиот Samsung Galaxy S24: Се појавија првите податоци за камерите и дизајнот

Објавено пред

на

Иако неофицијално, ги добивме првите погледи на новиот телефон Galaxy S, најмоќниот модел на Samsung. Бидејќи информациите дојдоа од OnLeaks, кој досега беше исклучително точен во пренесувањето информации за телефоните на Samsung, многумина веруваат дека сме на вистинскиот пат да дознаеме како ќе изгледа Galaxy S24.

Доколку се покаже дека е точно, новата серија Galaxy S ќе личи многу на Galaxy S23, а со тоа и на Galaxy S22, што значи само минимални промени.

SmartPrix известува дека Galaxy S24 е малку повисок и потенок од S23, а вкупната големина на екранот наводно е малку поголема – 6,17 инчи наместо 6,1 инчи.

Камерата ќе биде иста, а SamMobile тврди дека ќе ја има истата резолуција како и S23: главна 50MP, ултра широка 12MP и телефото 10MP со 3x оптички зум.

Повеќе информации доаѓаат од Ice Universe кој известува дека екранот Galaxy S24 најверојатно ќе има резолуција од 1080p, со максимална осветленост од 2500 nits. Големината на батеријата треба да биде 4.000 mAh, со максимална брзина на полнење од 25 W.

Промената доаѓа кај процесорот, се очекува нов Qualcomm за 2024 година, иако ние во Европа веројатно ќе добиеме верзија со Exynos процесорот на Samsung за светскиот пазар.

Покрај тоа, можно е премиерата да биде многу порано отколку што сме навикнати. Обично тоа беше на почетокот на февруари, а овој пат наводно ќе биде веќе на 18 јануари.

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple ги обвинува грешките во iOS 17 и апликациите како Instagram за прегревање на iPhone 15

Објавено пред

на

Apple вели дека проблемите со прегревање на телефонот немаат никаква врска со дизајнот на хардверот, но велат дека апликациите како Instagram се можен виновник

Apple конечно ги призна поплаките на корисниците дека телефоните iPhone 15 и 15 Pro се прегреваат, но, според Форбс, компанијата истакна дека тоа нема никаква врска со хардверскиот дизајн на уредот. Технолошкиот гигант потврди дека проблемот ќе се реши со надградбата на iOS 17.1, што нема да резултира со деградација на перформансите.

Според Bloomberg, неименуван портпарол на Apple конкретно ги навел Instagram, Uber и видео играта Asphalt 9 како примери на апликации кои можат да предизвикаат уредите да „работат потопло од вообичаено“. Оваа изјава доаѓа откако Instagram го исфрли ажурирањето на верзијата 302, објавено на 27 септември, кое треба да поправи некои од овие проблеми.

Apple инсистира дека нема безбедносни ризици, но забележува дека други фактори, како што се USB-C полначите со повеќе од 20W и обработката во заднина што се случува веднаш по ресетирањето на телефонот, може да предизвикаат проблеми со прегревање на кои, наводно, корисниците на Apple не се навикнати.

Според информациите што Apple ги достави до Форбс, решението за термичките проблеми се очекува да дојде со надградбата на iOS 17.1 и нема да предизвика деградација на перформансите, што беше можност шпекулирана од Минг-Чи Куо, познат аналитичар на синџирот на снабдување на Apple. .

Новите уреди iPhone 15 и 15 Pro носат значајни промени, вклучувајќи го и новиот A17 Pro чип направен од TSMC со помош на 3nm процес, како и употребата на титаниум во конструкцијата на рамката. Овој чип со новиот графички процесор со шест јадра се очекува да биде една од главните предности на моделите iPhone 15 Pro и 15 Pro Max, бидејќи овозможува лансирање на графички тешки видео игри како Resident Evil Village.

Прочитај повеќе...

Магазин

Lightning беше всушност…одличен?

Објавено пред

на

Веста за префрлувањето на iPhone од Lightning на USB-C предизвика голема возбуда во светот во изминатите неколку дена.

Lightning оди во пензија, но отслужи многу добро

Луѓето обично не биле воодушевени од Lightning конекторот и имале добри причини за тоа. Повеќето од најпопуларните уреди денес користат USB-C порти, вклучувајќи ги и сопствените iPad-и на Apple, што значеше дека сопствениците на iPhone мораа да носат дополнителен кабел само за нивниот телефон и неговите додатоци.

Но, ако вие, како и многу други, ја поминавте изминатата деценија во светот на Lightning конекторите, работите беа одлични.

„Животот со Lightning“, барем ако имате iPhone, беше практично. Користењето на кабелот Lightning е речиси бесмислено – неговиот најголем пробив, на почетокот, беше тоа што можеше да го полни телефонот без разлика како го приклучувавте, што беше огромно подобрување во однос на стариот 30-пински конектор на Apple. Приклучувањето на вашиот iPhone пред спиење никогаш не се чувствувало како напор.

Малиот фактор на форма на конекторот го одржуваше сè на Lightning мало и преносливо. Кога Apple ја претстави портата Lightning на iPhone 5 во 2012 година, оваа компактна големина беше голем дел од она што го направи објавувањето толку возбудливо. Lightning беше 80% помал од многу поголемиот 30-пински конектор што го користеше iPhone претходно. Ова значеше дека производите на Apple – и самите кабли – може да изгледаат поубаво.

Не само што беа лесни за патување каблите, туку и стандардот Lightning создаде генерација на доверливи и преносливи додатоци за патување.

И дома, „Живот со Lightning “ беше сигурен. Никогаш не сте морале да се грижите дали Lightning каблите на Apple ненамерно ќе го спречат полнењето на вашите уреди. Силните магнети на Apple и MagSafe Duo значат дека вашиот iPhone и Apple Watch речиси секогаш почнуваат да се полнат веднаш штом ќе ги ставите во нивните станици за полнење – без проверка за да бидете сигурни дека се правилно поставени. Apple го дизајнираше на тој начин благодарение на својата програма MFi, која на Apple заработува дел од приходите од секој продаден полнач или кабел со сертификат за MFi. И да, поради тоа што производителите на уреди мораа да поминат преку Apple за MFi сертификација, тоа веројатно значеше дека некои интересни додатоци за полнење не беа направени. Но, системот MFi значеше дека додатоците функционираат и немаше забуна околу USB-C. Збогувањето со Lightning не значи само губење на пристаништа и конектори; тоа значи и разделба со одлична колекција на кабли и производи.

Со сето тоа кажано: разбираме од каде доаѓаат мразителите на Lightning. Денес, речиси секој друг уред што го имате се полни преку USB-C. iPhone беше единствениот исклучок, што значи дека треба да ги фрлите и USB-C полначот и комплетот за полнење на iPhone во вашата торба пред да ја напуштите куќата. USB-C нуди примамлива можност за исклучително сигурен систем за полнење за сите мои уреди.

USB-C портите на серијата iPhone 15 се очигледно подобар избор во 2023 година. USB-C прави сè што прави Lightning и често го прави подобро. Без оглед на несогласувањата за купување на нова опрема за полнење, прекинувачот нема да биде ни приближно болен како преминувањето од 30-пински конектор на Lightning; сите ние веќе имаме многу USB-C кабли и полначи кои можеме да ги користиме со iPhone што има USB-C порта.

Кога извршниот директор на Apple Фил Шилер го претстави Lightning во 2012 година, тој го нарече „модерен конектор за следната деценија“. Беше повеќе од во право.

Извор: Theverge

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин2 минути

Дали е ова новиот Samsung Galaxy S24: Се појавија првите податоци за камерите и дизајнот

Иако неофицијално, ги добивме првите погледи на новиот телефон Galaxy S, најмоќниот модел на Samsung. Бидејќи информациите дојдоа од OnLeaks,...

Магазин10 минути

Apple ги обвинува грешките во iOS 17 и апликациите како Instagram за прегревање на iPhone 15

Apple вели дека проблемите со прегревање на телефонот немаат никаква врска со дизајнот на хардверот, но велат дека апликациите како...

Магазин13 минути

Lightning беше всушност…одличен?

Веста за префрлувањето на iPhone од Lightning на USB-C предизвика голема возбуда во светот во изминатите неколку дена. Lightning оди...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за понеделник (2 октомври)

ОВЕН Од рано наутро ќе бидете многу одлучни во намерата да направите сѐ што не сте стигнале во претходните неколку...

Скопје13 часа

(ФОТО) Во машка конкуренција кенијецот Серем се закити со прво место, додека 11.000 тркачи од 45 земји беа дел од овогодинешниот „Скопски маратон 2023“

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и...

Временска прогноза20 часа

Месечна метео анализа за октомври, потопло и со помалку врнежи од дожд

Оваа година месец октомври ќе го поминеме во знакот на потопло време, но и со помалку врнежи, што значи дека...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (октомври 2023)

ОВЕН Овој месец ќе морате помалку да се посветите на себеси и повеќе на тоа како се однесувате и што...

Скопје2 дена

Посебен режим на сообраќај во недела во град Скопје поради одржување на „Скопски маратон 2023“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 01.10.2023 година (недела) со почеток во 08.00 часот, поради одржување на...

Македонија2 дена

(ФОТО) Превентивни активности на МВР за безбедна ловна сезона, заштита од пожари и безбедност во сообраќајот

Вчера (29.09.) во пресрет на почетокот на ловната сезона 2023/24 во Крива Паланка полициски службеници од Полициските станици за ГН...

Спорт2 дена

(ВИДЕО) Барселона ја совлада Севиља благодарение на автоголот на Рамоз и се врати на првото место во Примера

Фудбалерите на Барселона ја совладаа Севиља со 1:0 на отворањето на 8.коло од Примера. Единствениот гол на натпреварот беше постигнат...

НАЈЧИТАНИ