Следете не

Свет

Бразилскиот суд го казни Apple со 19 милиони долари поради продажба на iPhone телефони без полначи

Објавено пред

на

Судот во Сао Паоло пресуди против технолошкиот гигант и ги казни со 19 милиони долари. Истиот суд нареди секој што купил iPhone 12 или 13 во последните неколку години да добие полнач од Apple и да почне да го вклучува со новите телефони. Apple најави дека ќе се жали на овие пресуди, пренесува Engadget.

Apple се најде на суд откако беше тужен од Бразилското здружение за заштита на потрошувачите, при што судијата што претседаваше со случајот рече дека оставањето на полначот надвор од пакетот е „навредлива практика“ која „бара од потрошувачите да купат втор производ за првиот да работи.”

Apple е во несогласување со бразилските власти по ова прашање. Минатата година Агенцијата за заштита на потрошувачите во Сао Паоло го казни Apple со околу 2 милиони долари за отстранување на полначот од пакувањето на iPhone 12, велејќи дека го прекршил Кодексот за заштита на потрошувачите на Бразил.

Овој септември, само еден ден пред официјалната премиера на новиот iPhone 13, Министерството за правда на Бразил издаде наредба со која му забранува на Apple да продава iPhone-и кои не доаѓаат со полнач. Apple е казнет со дополнителни 2,38 милиони долари и наредено е да го одјави iPhone 12 во националната телекомуникациска агенција на Бразил. Технолошкиот гигант исто така се жали на таа одлука.

Apple престана да вклучува полначи со своите iPhone телефони во 2020 година кога ја претстави серијата iPhone 12. Компанијата ги наведе еколошките грижи како причина за отстранување на полначот од пакувањето и тврди дека одлуката ќе заштеди 861.000 тони бакар, цинк и калај. Бразилското Министерство за правда остана на тоа размислување, велејќи дека Apple може да и помогне на животната средина на други начини, како што е префрлување на своите уреди на USB-C. во Европа, Apple има неколку години да го стори токму тоа, откако Европскиот парламент гласаше да го направи USB-C заеднички стандард за полнење во ЕУ. Мобилните уреди како iPhone што се продаваат во регионот ќе мора да имаат USB-C полнач до крајот на 2024 година.

Свет

NASA и Пентагон склучија партнерство за развој на напредна технологија и нуклеарен погон

Објавено пред

на

Американската вселенска агенција (НАСА) вчера објави дека склучила партнерство со Пентагон за развој на ракета на нуклеарен погон дизајнирана да испрати луѓе на Марс.

Шефот на вселенската агенција, Бил Нелсон (Бил), истакна дека е формирано партнерство со американската воена истражувачка агенција Дарпа за „развој и тестирање на напредна технологија за термички нуклеарен погон во 2027 година“.

„Со таа технологија, астронаутите ќе можат да патуваат во и надвор од вселената побрзо од кога било досега“, рече Нелсон, додавајќи дека е неопходно да се испратат мисии со екипаж на Марс.

Таквата ракета на нуклеарен погон би можела да биде три до четири пати поефикасна од ракетата со конвенционално гориво и би го намалила времето на патување до Марс.

Прочитај повеќе...

Свет

Правилата важат за сите, Британскиот премиер заработи казна, не ставил појас додека се возел во автомобил

Објавено пред

на

Сообраќајните прописи се сообраќајни прописи и тие треба да важат за сите, вклучително и за шефот на државата. Британскиот премиер Риши Сунак доби казна од полицијата во Ланкашир затоа што не го врзал појасот додека вози.

Како што пишува Ревија ХАК, Сунак бил фатен откако на Инстаграм објавил видео во кое им се обраќа на граѓаните од задното седиште во автомобил.

На неодамнешното видео објавено од Сунак, може да се види како се врти кон камерата додека зборува за владината политика. Сепак, јасно е дека тој не носел појас, поради што локалната полиција започна истрага.

Сунак се соочува со парична казна од 100 фунти, која може да се зголеми до 500 фунти доколку случајот оди на суд. Од кабинетот на премиерот соопштија дека тој ја прифаќа казната и ќе ја плати во најбрз можен рок.

/Revijahak

Прочитај повеќе...

Свет

Во Бразил температури до 54°C, гужви на плажите (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Рио де Жанеиро ги бележи најтоплите летни денови, па плажите во бразилската метропола се полни со луѓе.

Особено е „живо“ на плажата Ипанема, која се наоѓа во јужниот дел на градот.

Во Рио три дена по ред се забележани рекордни температури, а највисоките достигнаа 54 степени Целзиусови.

Летното сметање на времето во Бразил трае од декември до март, а зимското од јуни до септември.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп7 часа

Хороскоп за вторник (31 јануари)

ОВЕН Ќе бидете многу фокусирани на животните промени и желни да ги имплементирате во вашиот живот. Не сметајте премногу на...

Временска прогноза8 часа

Снег послабо и за месец февруари, сув студ и силен ветер се она што треба сигурно да се очекува, ова се деталите…

Барем според последните анализи со кој ние располагаме, вистинска снежна бајка нема да донесе и февруари месец, освен повремени и послаби...

Автомобили18 часа

Изгледа дека електричните автомобили не се толку исплатливи

Во Македонија сè уште не полетале електричните автомобили. Одвреме-навреме на нашите патишта можете да видите хибрид или автомобил Тесла, но...

Магазин18 часа

Ова се најнестабилните апликации за iPhone и Android

Дали често ви се случува апликациите да „паѓаат“? Не сте единствените, па дури има и листа на најлоши апликации кога...

Lifestyle19 часа

12 карактеристики на незрели луѓе! Ако забележите дека некој се однесува вака, знајте со кого си имате работа!

Одбивањето да се прифати одговорноста и агресијата кон критиките се само дел од показателите за незрело однесување. Луѓето се различни...

Видео19 часа

Фармерот и магарето имаат посебен однос, видеото е прегледано 4 милиони пати

со некои животни веднаш се поврзуваме, штом ги видиме за прв пат, додека со други тоа е долготраен процес. Но,...

Магазин19 часа

Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на Netflix

Ко-креаторот на Netflix Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на компанијата. Промената веќе стапи на сила, а Hastings...

Магазин19 часа

Продажбата на телефони во Кина е на историски најниско ниво

Според податоците од независните агенции за истражување на пазарот, рестриктивните мерки за време на пандемијата и економската криза влијаеле на...

На денешен ден1 ден

30 јануари – На денешен ден

1648.- Со потпишувањето на Минстерскиот договор заврши осумгодишната војна меѓу Шпанија и Обединетите покраини на Холандија (Холандија). Во октомври истата...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за понеделник (30 јануари)

ОВЕН Денот е идеален за волонтирање но и за промовирање на вашите способности. Брзо ќе се поврзете со интересни луѓе...

НАЈЧИТАНИ