Следете не

Видео

ВИДЕО Демонстранти фрлаат супа на сликата „Сончогледи“ на Ван Гог во Лондон

Објавено пред

на

Фото: ScreenShot Youtube

Активистите од Just Stop Oil фрлија конзерва супа од домати врз сликата „Сончогледи“ на Ван Гог во Националната галерија во Лондон.

Две млади жени од групата за кампања Just Stop Oil ја фрлија содржината на две конзерви супа од домати врз сликата, која, како што соопшти групата, има проценета вредност од 84,2 милиони долари.

Тие потоа се залепија на ѕидот под сликата.

Во соопштението објавено на Твитер, Националната галерија го потврди инцидентот во собата 43, каде што беше изложена сликата „Сончогледи“ и даде ажурирање за нејзината состојба.

„Има мали оштетувања на рамката, но сликата е неповредена“, се вели во соопштението. Во следниот твит, галеријата објасни дека сликата е застаклена и затоа е заштитена.

Свет

(ВИДЕО) Претекнал цивилно полициско возило на ограничена максимална брзина до 80 км/ч, па не му беше сеедно..

Објавено пред

на

За некои возачи, само близината на полициска патрола или камера (иако кај нас нема законска регулатива за снимање), делува како поттик за намалување на брзината. Но, има и такви на кои и тоа не им помага.

Германска полициска патрола со цивилен автомобил на автопатот била прилично изненадена од еден случај. Имено, на автопатот А100 кај Берлин, 21-годишник престигнал патролно возило со брзина од 165 км/ч на влажен коловоз, на дел од автопатот каде што поради временските услови максималната дозволена брзина била до 80 км/h.

И што се случило?

Возачот ќе плати 700 евра, ќе добие два казнени бода и тримесечна забрана за возење.

Прочитај повеќе...

Видео

Папагалот се налутил затоа што бадемите исчезнале од чинијата (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Фото: Screenshot/TikTok

На малите деца им е познато дека имаат бес, но се чини дека понекогаш имаат и животните. Еден папагал полудел кога сфатил дека во неговата чинија нема повеќе бадеми кои ги обожава. Тој отиде до садот, погледна уште еднаш да види дали навистина е празен, потоа го зграпчи со клунот и го фрли низ собата.

Бесниот потег собра повеќе од три милиони прегледи на TikTok, а можете да го погледнете подолу.

 

Прочитај повеќе...

Видео

Паркинг место – чини како Ролс Ројс, но се смета за разумно во овој град ВИДЕО

Објавено пред

на

Во големите градови се потешко е да се најде место за паркирање, па нивните цени вртоглаво растат.

Најдобар пример е Њујорк, поточно Менхетен, каде за паркинг се плаќа и до 750.000 УСД, а месечната кирија е редовно над 1.000 УСД.

Се бараат нови решенија за оптимизирање на малку преостанат простор, а како една од можностите се нудат роботизирани паркинг места.

Со ваквите целосно автоматизирани системи за паркирање на автомобили, се заштедува дополнителен простор бидејќи нема класични рампи и ленти за возење, туку целиот процес на паркирање на возилото е автоматизиран и се одвива по однапред дефинирани рути.

Сопственикот го остава автомобилот на одреденото место и со притискање на копче возилото влегува во процес.

Камерите прво проверуваат дали сите врати и капакот на багажникот се затворени. Потоа возилото оди на одреденото место.

Во случај на сопственикот да му треба автомобил, потребни се околу две минути возилото да пристигне на местото на подигање. Во исто време, возилото пристигнува свртено за 180 степени, па возачот не мора да оди во рикверц.

Според извештајот на CNBC, цените за такви паркинг места се движат од минимум 300.000 долари до дури 595.000 долари, во зависност од локацијата.

Дополнително, сопственикот мора да плаќа такса за одржување од 150 американски долари месечно. Доколку, сепак, се работи за електричен автомобил, се нуди и полнач, но ќе чини дополнителни 50.000 американски долари.

„Колку и да звучи лудо, 300.000 долари за паркинг место се сметаат за разумна цена во Њујорк“, изјави за CNBC Сенада Азем, брокер за недвижности во Даглас Елиман од Флорида.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден4 часа

8 декември – Светот „На денешен ден“

1542.- Родена е Мери Стјуарт, кралица на Шкотска од 1560 година. Поради нејзината про-католичка политика, била принудена да абдицира во...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за четврток (8 декември)

ОВЕН Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници...

Спорт14 часа

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се...

Култура14 часа

Утре се празнува Св.Ѓорѓија, голем ден, куќна слава и именден, нека е за многу години домаќини!

Верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како...

Кичево17 часа

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Македонија20 часа

Бензините повторно поевтинуваат, дизелот и автоплинот остануваат со иста цена

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

Временска прогноза22 часа

Временска промена со моќен циклон, Попоски најавува дождлив викенд со снег на некои места

Моќниот циклон кој за време на викендот ќе го погоди целиот Балкански Полуостров, ќе донесе ОПАСНОСТ од локални ПОПЛАВИ.  Со продорот...

На денешен ден1 ден

7 декември – На денешен ден

1857 Роден е српскиот сликар Урош Предиќ, член на Српската академија на науките и уметностите, претставник на академскиот реализам, мајстор...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за среда (7 декември)

ОВЕН Може да очекувате фаза која ќе биде многу поволна за вас. Ќе успеете да остварите стабилизација на работа. Ве...

Кичево2 дена

Кичевски магацинско-дистрибутивен центар за прехрамбени производи има потреба од двајца Комерцијалисти за град Кичево

Магацинско-дистрибутивниот центар за прехрамбени производи „УНИОН ЕМ ЕМ“ од Кичево, како увозник и застапник за брендовите на „GOLD,WALTZ, SALBOS, COCOLINE,...

НАЈЧИТАНИ