Следете не

Храна

Да јадете поцрнети банани со дамки или не?

Објавено пред

на

Колку повеќе темни дамки има бананата на себе, толку е позрела, а таквите банани се најздрави за подобрување на имунитетот, бидејќи содржат TNF (Tumor Necrosis Factor), супстанца која се бори против абнормалните клетки.

Јапонските научници открија дека TNF од бананите помага во лекувањето на рак токму поради зголемувањето на имунитетот. Сосема е извесно дека консумирањето на вакви зрели банани може да послужи како превентива од одредени болести и тумори.

Во текот на ова истражување е откриено дека и содржината на овошјето се менува со тек на време кога овошјето станува позрело. Зрелата банана станува пожолта, има потемни дамки и и се зголемува нивото на антиоксиданти.

TNF, освен зголемувањето на имунитетот, го зголемува и бројот на белите крвни зрнца. Ако сакате да имате посилен имунитет, кој ви е особено неопходен во овој период од годината, јадете една до две зрели банани со дамки.

Магазин

Зошто зимницата ви се расипува. Ова се 3-те најголеми грешки!

Објавено пред

на

Неправилно стерилизираните тегли, употребата на презрело овошје и зеленчук, лошите места за складирање доведуваат до расипување на вашата зимница.

Сезоната на приготвување зимска храна сериозно започна, домаќинките ги подготвуваат омилените специјалитети по проверени рецепти.

Искусните домаќинки, од своето искуство, спомнаа неколку грешки кои доведуваат до тоа да се расипе зимницата, а тие се:

1. Неправилно стерилизирани тегли

Доколку теглите се лошо стерилизирани, во нив може да останат бактерии и разни штетни микроорганизми, што ќе доведе до ферментација на овошјето и зеленчукот. За да се избегне ризикот од оваа појава, важно е дезинфекцијата да се изврши темелно. Добро измиените тегли и капаци наредете ги во плех и ставете ги во рерна загреана на 180 степени. Исто така, важно е теглите и капаците да не се допираат една со друга. Оставете ги да се „сушат“ 15-20 минути, а потоа извадете го плехот и оставете ги да се изладат. Внимавајте добро да ја затворите зимницата, односно добро прицврстете го капакот за да не навлезе воздух во нив.

2. Употреба на презреано овошје и зеленчук

Презреаното овошје и зеленчук многу побрзо се распаѓаат и се расипуваат, дури и кога користите конзерванси. Изберете цврсти култури кои не се оштетени на површината или имаат дамки што укажуваат на тоа дека се пред распаѓање.

3. Лошо место за чување

Зминица за да ја преживее зимата мора да се чува на место каде што нема провев, влага, топлина, на место каде што е директно изложена на сонце… Сето тоа се фактори кои влијаат на забрзаната ферментација на овошје и зеленчук во тегли и нивно побрзо расипување.

/informer

Прочитај повеќе...

Магазин

Експертите најавија: Ова се докажани како најдобри диети

Објавено пред

на

Многу луѓе размислуваат за диета по Нова година, но во изобилството достапни информации понекогаш е тешко да се движите и да одлучите кој режим е најефективен. Затоа експертите составија листа на диети за кои научно е докажано дека се најдобри.

Медитеранска исхрана

Со години е број 1, а во неа се колнат ѕвезди како Пенелопе Круз и Камерон Дијаз. Лекарите ја фалат за пропорцијата на овошје, зеленчук и цели зрна. Многу докази покажуваат дека медитеранската исхрана го зајакнува здравјето на срцето бидејќи го елиминира внесот на заситени масти и дозволува само мал внес на путер, масни месо и колачи, пренесува Index.

Богата е и со мононезаситени масти од маслиново масло и јаткасти плодови и омега-3 масни киселини од морските плодови кои поддржуваат здраво срце. Истражувањата ја поврзуваат оваа диета со низок ризик од дијабетес тип 2 и мозочен удар.

Диета за долговечност

Научниците утврдија дека исхраната богата со цели зрна, мешунки и растителни протеини е еден од начините да додадеме години во нашите животи.

Долготрајната диета вклучува 12-часовна брза и целосна елиминација на црвеното месо. Некои риби се дозволени, додека внесот на пилешко мора да биде многу мал. Треба да се намали внесот на шеќер и рафинирани зрна.

Повремен пост

Во последниве години, популарноста на периодичното постење е во пораст, и тоа има добра причина. Двете форми 5:2 и 16:8 се засноваат на интермитентно постење, односно, тие вклучуваат јадење само во одредена временска рамка во еден ден или недела.

Форматот 5:2 значи консумирање храна пет дена во неделата, додека за два дена потребно е да се ограничи на 500 до 800 калории дневно. Моделот 16:8 се однесува на 16 часа пост на ден и 8 часа кога е дозволено да се јаде, обично помеѓу 10 и 18 часот.

Некои истражувања сугерираат дека наизменичното постење помага при губење на тежината, а со тоа го намалува ризикот од развој на срцеви заболувања и дијабетес. Тоа е исто така поврзано со подолг живот и се вели дека го намалува ризикот од некои видови на рак и невродегенеративни нарушувања.

Психобиотичка исхрана

Дури и оние кои не сакаат да ослабат можат да ја променат исхраната заради здравствени придобивки. Психобиотичката исхрана, која вклучува богати влакна и ферментирана храна, може да го намали стресот и да го подобри сонот, според новото истражување.

Пристапот вклучува јадење од шест до осум порции дневно овошје и зеленчук богати со пребиотски влакна, како што се кромид, праз, зелка, јаболка и банани.

Оние кои го следат исто така консумираат пет до осум порции житарки дневно и три до четири порции зеленчук неделно, како и две до три ферментирани намирници дневно – како кисела зелка, кефир и комбуха.

/n1info

Прочитај повеќе...

Магазин

Зошто не треба да ја фрлате кората од банана?

Објавено пред

на

Секој пат кога ќе излупите банана и ќе ја фрлите кората, фрлате вкусна, хранлива закуска. Една неодамнешна студија покажа дека ако кората од банана се бланшира, се суши и се меле во брашно, може да се направат печива со подеднакво добар вкус, ако не и подобар, од производите на база на пченица.

Освен ако не сте посветен читател на блогови за веганско готвење, веројатно никогаш не сте размислувале да готвите кора од банана. Не само што кората од банана е совршено безбедна, туку и научниците докажаа дека таа всушност е добра за вас.

Кога биле тестирани производите од нивниот експеримент, потрошувачите изјавиле дека се задоволни со вкусот како и со другите колачиња кои не содржат брашно од кора од банана.

Ќе добиете дури и дарежлива порција на минерали и хранливи материи кои помагаат во борбата против ракот. Збогатен со кора од банана, на пример, бисквитот направен за употреба во студијата содржел многу повеќе влакна, магнезиум, калиум и антиоксидантни соединенија, пишува Sciencealert.com.

Негативната страна е што додавањето премногу брашно од кора од банана резултираше со колачиња кои беа малку кафени и тврди, веројатно поради дополнителните влакна. Но, кога се направени серии со брашно што содржеше дури 7,5 проценти кора од банана, текстурата на колачињата постигна многу попривлечна рамнотежа.

А бонус е што брашното од кора од банана може да остане на полицата до три месеци на собна температура.

Резултатите од студијата, исто така, сугерираат дека можеби вреди да се размислува за користење брашно од кора од банана во леб, колачи и тестенини.

Минатата година, една студија за колачот со кора од банана покажа дека жолтата боја на кората на овошјето му дава природна боја на печениот производ.

Во меѓувреме, една студија од 2016 година покажа дека замената до 10 проценти од пченичното брашно со брашно од кора од банана може да го збогати печениот леб со поголема содржина на протеини, јаглени хидрати и масти.

Јадењето на кората од ова овошје не само што е здрава опција, туку помага и за намалување на отпадот од храна. Околу 40 проценти од тежината на бананата е во нејзината кора, а најчесто оваа кора преполна со хранливи материи едноставно се фрла.

Се разбира, лушпите од банана се прилично бескорисни кога се сурови. Но, ако се добро подготвени, можат да имаат многу добар вкус. Може дури и да го продолжи рокот на траење на некои производи бидејќи кората има антиоксидантни и антимикробни својства.

Истото важи и за други овошни лушпи, како што се лушпите од манго, за кои исто така е откриено дека ги зголемуваат антиоксидантните својства на колачите и го подобруваат нивниот вкус.

Затоа, следниот пат кога ќе излупите банана, размислете да ја чувате.

/n1info

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп44 минути

Хороскоп за четврток (2 февруари)

ОВЕН Денес, лесно ќе можете да ги убедите другите дека гледаат или прават работи на начинот на кој мислите дека...

Македонија9 часа

Цената на дизелот од ноќеска се намалува, додека бензините остануваат со иста цена за литар

Цената на дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ се намалува за 2,5, а на Екстра лесното масло...

Занимливости9 часа

„Зелена комета“ најблиску до Земјата за прв пат по 50,000 години, последен пат била видлива во камена доба

Зелената комета ќе биде најблиску до Земјата денес и утре, односно 1 и 2 февруари и ќе прелета низ ноќното...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (февруари)

ОВЕН Се обидувате да го придружувате партнерот во новите одлуки и да го поддржите во деловните потфати. Нема причина да...

Култура1 ден

Денеска е празник, св. Атанасиј, борецот за вистинското православие

Свети Атанасиј се роди во Александрија. Во младоста стекна солидно образование. Уште како млад, неговата ревност ја забележа архиепископот Александар,...

Магазин1 ден

Bitcoin во јануари порасна за 40 отсто

Големите инвеститори реинвестираат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година....

Видео1 ден

Со хумористично видео, мајка покажа како се менуваат градите за време на бременоста и доењето

За време на бременоста и после породувањето, женското тело поминува низ бројни промени. Стомакот станува поголем, доаѓа до нагло зголемување...

Магазин1 ден

Последната испорака на Boeing 747, првиот џамбо џет, заминува во историјата

По повеќе од пет децении, џамбо-џет „747“ на Boeing заминува во историјата. Последната копија е карго верзијата на овој авион...

Магазин1 ден

Google мора да им обезбеди на корисниците јасни информации за своите услуги

Компанијата прави промени во Google Flights, Google Hotels, Google Store и Google Play. Корисниците треба да бидат подобро информирани Google...

Автомобили1 ден

Електричниот Audi RS6 ќе пристигне следната година

Гласините беа точни, бидејќи во Инголштад потврдија дека следната година ќе пристигне верзијата на Audi RS6 со електричен погон. Шефот...

НАЈЧИТАНИ