Следете не

Култура

Денеска е „Велики Четврток“

Објавено пред

на

На Велики Четврток ние славиме четири (4) настани од последните денови на Христовиот живот, а тоа се: миењето на апостолските нозе, Тајната вечера, свештената молитва за време на вечерата и на гората и предавството Јудино.

Миењето на нозете беше извршено за да се покаже смиреноста на Христа и да им даде до знаење на апостолите дека треба да го прават истото стално и да не бараат старешинство. Тоа останало во Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква со векови, а го гледаме со тоа што ниту еден епископ е над другиот, туку и Вселенскиот патријарх е прв меѓу еднаквите, односно само по важност за свикување на собори, но не по чин и старешинство.

За време на Тајната вечера се востанови Светата тајна Евхаристија (Причест), а Христос тоа го изврши со леб и вино. Тоа се случило четвртокот вечерта, затоа што Евреите го сметаат времето од една вечер до вечерта другиот ден, па така се случила Пасхата во петок. За ова востановување се вели: „И кога јадеа, зеде Исус леб, го бла­гослови, го прекрши, па им даде и рече: ‘Земете, јадете; тоа е Моето тело. Потоа ја зеде чашата, заблагодари и им ја даде; и се напија од неа сите. И им рече: ‘Тоа е Мојата крв на Новиот завет, која се пролива за мнозина’“ (Марко 14,22-24).

Свештената молитва Господ ја кажал додека биле заедно собрани во горната одаја каде што ја јаделе Пасхата (празник на Евреите. Велигден е наречен нова Пасха (Премин)), онака како што вели свети апостол и евангелист Јован Богослов (17,1-26), а потоа и на Гетсиманија (градина, на Маслиновата Гора) според сведочењето на светите апостол Матеј, Марко и Лука (Матеј 26,36-46; Марко 14,32-42; Лука 22,39-46). Таа молитва Христос ја кажал за апостолите, за Црквата и за сите луѓе, а потоа и за Себеси бидејќи не бил само Бог, туку и Човек – Богочовек. Тоа било принос на молитвата од Вистинскиот Првосвештеник, само за да се спаси светот.

По сето ова се случило и предавството и приведувањето на Христа токму на Маслиновата Гора. Таму се собрале сите оние кои гледале во Него непријател и лажливец, а Јуда со целив го предал на стражарите. Но и денес има доста кои во Христа гледаат како на измислен Лил, како на пророк или само како на Учител. Но и тие се со камени срца и души и не можат да ја разберат тајната на Љубовта.

Музика

Концерт во живо на најпопуларното музичко дуо – „Куку Леле“ на кичевскиот подиум во „La Casa“ ресторан & бар

Објавено пред

на

Легендарните Роберт и Панки, најпопуларното музичко дуо познати како Куку Лелекој децении ја забавува македонската публика, после подолго време доаѓаат во Кичево, потточно во „La Casa“ – ресторан & бар.

Конечно доаѓаат маестрални изведувачи кои се полни со музика, без разлика дали станува збор за брза и динамична мелодија, или балади, нивните легендарни композиции ги знаат сите генерации.

Сите авторски песни на едно место, во еден глас, На сон ми доаѓаш„Стамбол со сѐ Бардовци“, „Кучка неверна“, „Не плачи, не жали“, „Постела рози“

Оваа недела на 08.08, резервирајте на 076/223-007 и бидете дел од загарантираната забава на отворено. Концертот започнува во 21:00 часот, додека местата се во ограничен број!

 

Прочитај повеќе...

Музика

Викендов сите патишта водат во „La Casa“ на Марко „Logout“ и неповторливите „Инструментал Бенд“ во живо

Објавено пред

на

Кичевскиот локал кој несомнено стана омилен на младата публика викендов ќе има прилика да ужива со кралот на ноќните забави во Македонија, Марко Милановиќ или на повеќето од вас познат како – Марко „Логаут“ петок (06.08), како и во сабота (07.08) на докажаните мајстори за позитивно расположение до раните утрински часови „Инструментал Бенд“ од Битола.

Резервирајте го вашиот викенд на време на тел. 076/223-007 и уживајте!

 

Прочитај повеќе...

Култура

Денес е големиот празник „Илинден“ – Честит именден на сите кои го носат името Илија, Илчо, Илинка, Илина, Иле…

Објавено пред

на

Големиот македонски празник Илинден најмногу го асоцира македонскиот народ на славното Илинденско Востание и на Крушевската Република, сепак, во својата основа го има свети Илија, лик од христијанската религија кој има значајно место и во народните верувања.

Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го отклучува или заклучува небото и го пушта или запира дождот, бидејќи се верува дека тој повела со летните грмотевици.

Пророк кој пали и гаси на небото и земјата. Именден празнуваат: Илија, Илко, Илинка, Илинденка, Илина, Иљо, Илчо.

 

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 1 час

Попоски најавува невреме после есктремно топлиот бран кој ја зафати државата, ова се најновите детали

Екстремно топлото време ќе се задржи уште утре кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 34 до...

КичевоПред 1 час

„ОО Црвен крст“ и „Службата за трансфузиона медицина“ од Кичево организираат „Крводарителска акција“ – Да бидеме хумани!

Почитувани, на ден 06.08.2021 година – петок, кичевската „Општинска организација на Црвен крст“ во соработка со „Службата за Трансфузиона Медицина“...

МакедонијаПред 3 часа

МВР казни 28 возачи кои немале атест на вградени фолии на стаклата од автомобилите

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во периодот од 26 јули до 1 август спровело засилена контрола за санкционирање возила...

ТехнологијаПред 3 часа

Гигантот „Амазон“ под закана за голема казна, поради како што велат – прекршување на законите за приватност од ЕУ

Амазон се соочува со рекордна казна од 746 милиони евра (околу 887 милиони долари) откако регулаторното тело за заштита на...

ХороскопПред 16 часа

Хороскоп за денес (4 август) среда

ОВЕН  Некои од вас денес повторно ќе бидат во контакт со личност од минатото. Ако таа личност е некој што...

Здравје и убавинаПред 20 часа

Активности кои се препорачуваат за зачувување на младоста врз мозокот

Добрата загатка поттикнува гама активност во мозокот, што е одлично за креативност и одржување на мозокот млад. Исто така, читањето...

КичевоПред 20 часа

Настап на Balter во Република 96250

Овaa сабота за прв пат во Република 96250 познатиот Rock & Roll бенд Balter. Бидете тука и уживајте во прекрасниот амбиент...

МузикаПред 21 час

Концерт во живо на најпопуларното музичко дуо – „Куку Леле“ на кичевскиот подиум во „La Casa“ ресторан & бар

Легендарните Роберт и Панки, најпопуларното музичко дуо познати како „Куку Леле“ кој децении ја забавува македонската публика, после подолго време доаѓаат во...

КичевоПред 1 ден

с. Србјани – кичевско: Вчера била опожарена нискостеблеста вегетација

Вчера на ден 02.08.2021 година околу 12 часот, во ОВР Кичево пријавен е пожар кај месноста ,,Бели воденици,“, атар на...

МакедонијаПред 1 ден

Големо поскапување на дизелот од ноќеска, ова се новите цени

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а...

НАЈЧИТАНИ