Следете не

Кичево

(ФОТО+ВИДЕО) „Кеди Дизајн“ во финалето преку пенал рулет до шампионски трофеј на турнирот во мал фудбал во с.Вранештица

Објавено пред

на

©porta.mk

Вчера финишираше овогодинешниот турнир во мал фудбал во село Вранештица – кичевско, каде оваа со својат топол пречет на гостите, квалитетна скара, пијалок, услуга, нормално и со наша континуирана поддршка ги собори сите рекорди на посетеност тековно низ годините, но тоа се не ќе беше така добро ако не постоеја и спонзорите на турнирот кои ги заслужуваат сите почести:

  • Порта.мк, Радио Акорд, Доди Маркет, Силвана Фиданоски, Храна „Ристевски“, Венаки, Симо Трајковски, Игор Златевски, Аце Спасеноски, Синиша Јовески, Ресторан „Лука“, Благоја Котевски, Мирче Спасеноски, Боше Мицкоски, Иван Пеловски, Љуба Кириоска

Што се однесува до екипите, изиграа на максимално ниво, фер плеј, покажаа дисциплинираност, коректност према судиите, а лицата кои беа задолжени за да изгледа се онака како што изгледаше работата си ја завршија професионално – Мартин Дејаноски & Бенарт Зеќири.

Екипата на „Охрид“ без образложение не допатува, што значи фудбалерите од „Викса Маркети“ ја добија победата службено со резултат 3:0 и практично се закитија со пехарот за трето место и парична награда од 20,000 ден.

Во финалниот меч се играше тврд натпревар со многу шанси, екипата на „Кеди Дизајн“ влезе мотивирачки од самиот старт, имаа доста шанси за гол, но блескавиот Спахиу уште еднаш покажа дека на голот е во голема форма. Во 10-тата минута Вренцоски речиси сам пред голот не искористи блескава ситуација, која се чини беше една од најзрелите за гол, но за жал одбрани противничкиот голман и истакна дека тој и неговата екипа заслужено стигнаа до финалето.

Пред самиот крај на натпреварот екипата на „Асан“ имаше уште две шанси но без успех, така што следуваше пенал рулетот каде домашниот голман на „Кеди Дизајн“ беше поуспешен со една одбрана и + 1 гол екипата на „Кеди Дизајн“ е шампион на овогодинешниот турнир во мал фудбал, кој се одржува да повториме традиционално по 55-ти пат во с.Вранештица.

Покрај, прво наградените кои добија награден паричен фонд од 60,000 ден, односно 40,000 ден за второпласираните, се доделија и награди за најдобар голман, најдобар играч како и благодарници за сите спонзори и помагатели на настанот.

„Кеди Дизајн“скромна фирма која постои 3 години, изработува секаков вид на мебел, дрвенарија, се што ви треба за вашиот дом, а оваа година прв пат пријави своја екипа, така што импресиите и задоволството не го криеше сопственикот Даниел, кој ни изјави дека ќе продолжи континуитетот и ќе се вложува и понатаму во спортот.

Нека е за многу години „Илинден“, упатуваме спортски поздрав до сите љубители на фудбалот, исто така благодарност преку нашиот медиум се упатува и до МВР-ОВР Кичево за поддршката на спортските натпревари од ваков карактер, како и ТППЕ Кичево кои пред стартот на турнирот дадоа свој придонес.

Во продолжение погледнете го официјалното видео и галерија, на сите моменти од финалниот меч, како и мал дел од музичката забава со естрадниот уметник кичевчанецот Дарко Стојаноски и неговиот оркестар „Харизма“

ПОРТА.мк
©2023

Кичево

Во засилени сообраќајни контроли на подрачјето од СВР Охрид во Кичево најмногу санкции за возачи кои возеле побрзо од дозволеното

Објавено пред

на

©porta.mk

Вчера на 07.12.2023 година од 14.00 до 19.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени сообраќајни контроли. Притоа, полициските службеници затекнале и санкционирале 31 возач што управувале моторни возила со брзина поголема од дозволената (Охрид-10, Струга-05, Кичево-16), истакнаа од Министерството за внатрешни работи.

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Објавено пред

на

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Кичевскиот „ART Caffe“ блесна во вистински предновогодишен сјај, пиете го најдоброто кафе во топол амбиент и нов уреден стил во срцето на градот

Објавено пред

на

©porta.mk

Повеќе од 10 години број 1 кафе во градот „ART Caffe“, позициониран на ул. „Борис Кидрич“ бр.1, специјализиран објект кој е ваш верен пријател, каде најубавото кафе е гаранција за позитивен ден и насмевки, сега односно во претстојната зимска сезона, блеска од убавина во свој проширен во максимално уреден стил. Нешто најново во зимската сезона е тоа што „ART Caffe“ започна со резервации за вашите мини-свечености, односно родендени и мини прослави.

Вистинска предновогодишна бајка, топол амбиент, прекрасно кафе, разновидни топли чаеви, се разбира најубавото „Segafredo Zanetti“ кафе, како и уникатните ладни чаеви од безвременскиот гурмански сируп „Philibert Routin 1883“ коj e познат низ целиот свет по неговиот квалитет и вкус. Одобрени од вегетаријанското друштво и сертифициран „Кошер“, 100% без глутен и холестерол.

Уживајте го вашето кафе во мирна и позитивна атмосфера, паркинг простор и уникат кој трае, секој ден започнувајќи од 07:00 до 00:00 часот.

Следете ги „ART Caffe“ – на фејсбук и на нивниот инстаграм профил – „ART Caffe

„ART Caffe“ во летниот амбиент ТУКА

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево24 минути

Во засилени сообраќајни контроли на подрачјето од СВР Охрид во Кичево најмногу санкции за возачи кои возеле побрзо од дозволеното

Вчера на 07.12.2023 година од 14.00 до 19.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени сообраќајни контроли. Притоа,...

Гејминг30 минути

(ВИДЕО) Избрани најдобрите игри за 2023 година на официјалниот „The Game Awards 2023“, ова е списокот на добитници…

Оваа година, повеќе од 100 глобални медиуми го дадоа својот глас во 31 категорија, а победниците беа објавени на стримот...

Временска прогноза7 часа

Продолжениот викенд стабилно и суво, студено ќе биде на утро и во вечерните часови

За време на овој продолжен празничен викенд во Македонија ќе има стабилизирање на временската состојба. Ќе има повеќе сонце, но останува...

Култура13 часа

Денес го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител.

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците...

Хороскоп21 час

Хороскоп за петок (8 декември)

ОВЕН Иако не треба да очекувате посериозни проблеми, ќе имате прилично тешко да ги држите работите под контрола. Не верувајте...

Спорт1 ден

Фудбалската федерација на Македонија истакна дека поради честите судиски грешки во иднина ќе воведе „ВАР“

Вчерашниот натпревар  Струга Т.Љ. – Воска Спорт јасно илустрираше колку е критично отсуството на технологијата за видео асистент судија (ВАР)...

Кичево1 ден

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Спорт1 ден

Јакимовски: „Се наоѓаме во добра група, мотивацијата ни е на високо ниво, се надевам дека ќе успееме да обезбедиме пласман на следното ЕП“

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

Автомобили1 ден

Tesla Model S со поминати 1,9 милиони километри, а еве беше променето (ВИДЕО)

Податоците дека автомобилот поминал 1,9 милиони километри звучат повеќе од импресивно, особено кога станува збор за електричен модел. И кога...

Автомобили1 ден

Клиентите не знаеја како да влезат во Cybertruck, Маск мораше да интервенира

Првите единици на Tesla Cybertruck беа испорачани минатата недела, но некои клиенти се чини дека не го разгледале многу добро...

НАЈЧИТАНИ