Следете не

Lifestyle

Климатските промени ја сменија оската на Земјата

Објавено пред

на

Ново истражување покажува дека топењето на глечерите, што е резултат на глобалното затоплување, предизвикало значителни поместувања на Земјината оска на ротација уште од 90-тите години на минатиот век.

Географски, северниот и јужниот пол се точките каде што оската на ротација на нашата планета ја пресекува површината, но тие не се фиксирани. Промените во дистрибуцијата на масата на Земјата предизвикуваат поместување на оската, а со тоа и на половите.

Во минатото, само природните фактори, како што се океанските струи и преносот на топлина помеѓу стопените карпи во длабочините на планетата, придонеле за промена на положбата на половите.

Сепак, новото истражување покажува дека од 90-тите години на минатиот век, промената на половите е под влијание и на загубата на околу сто милијарди тони мраз годишно како резултат на климатските промени.

Позицијата на половите се помести за околу 4 метри од 1980 година

Научниците откриле дека насоката на поларното движење се префрлила од југ кон исток во 1995 година и дека просечната брзина на неговото движење од 1995 до 2020 година е 17 пати поголема од 1981 до 1995 година. Позицијата на половите е поместена за околу 4 метри од 1980 година, пишува Гардијан.

Поларното движење е геолошка појава најчесто предизвикана од промени во протокот на течно железо во надворешното јадро на Земјата, што резултира со промени во ориентацијата на магнетното поле на Земјата, а со тоа и на положбата на магнетниот северен и јужен пол.

„Брзиот пад на снабдувањето со површински води, што е резултат на топењето на глечерите, е главен двигател на забрзувањето на поларното движење од 90-тите години на минатиот век“, заклучија научниците од Институтот за географски науки и истражување на природни ресурси во рамките на Кинеската академија на науките.

Пумпањето на подземните води е исто така проблем

Истражувањето покажало дека најголемиот дел од движењето е предизвикан од топењето на глечерот, но и пумпањето на подземните води придонело за движење на оската.

Подземните води се природно под површината, но штом се испумпаат и се користат за пиење или земјоделство, најчесто завршуваат во морето, што доведува до прераспределба на нејзината маса над површината на Земјата.

“Оваа студија покажува колку е силна оваа глобална промена, толку многу што може да ја промени оската на Земјата. Сепак, оваа промена не е доволно голема за да влијае на нашиот секојдневен живот. Може да ја промени должината на денот, но само за неколку милисекунди “, рече климатологот Винсент Хумбри. од Универзитетот во Цирих во Швајцарија.

Некои експерти сметаат дека поради ваквите влијанија, научната заедница треба да прогласи нова геолошка епоха – Антропоцен. Ова име зборува за геолошки период кој започнал пред околу 200 години и кој е обележан со изразено влијание на човековата активност врз екосферата.

Од средината на 20 век, има нагло зголемување на емисиите на стакленички гасови и зголемувањето на нивото на морето, намалување на бројот на диви животни и трансформација на земјиштето преку земјоделство и уништување на шумите.

Lifestyle

🎵 „La Casa“ продолжува со најдобрите забави во градот, тридневна агенда на музички настани, резервациите се отворени

Објавено пред

на

Почитувани, од кичевска „La Casa“ пристигна предстојната викенд агенда која не смеете да ја пропуштите, спремете се за тридневно музичко уживање на отворено, покрај базен до раните утрински часови, на добропознатата, стара локација, со нов модерен стил.

Многу забава и одличен проверен амбиент.

Четврток, одличните „Скадаралија“ после подолго време во Кичево:

Петок, вистинско време за урбана димензија на Hip Hop музика со мегапопуларниот македонски DJ K-105 со најновиот сет со full performance.

Сабота, дечките од „Скандал Састаф“ ќе бидат главните виновници за да ја заокружите вашата викенд агенда со хитови во живо и здравица!

Бројот на резервации е ограничен, така што навреме резервирајте го вашиот викенд престој на ☎️ 076/223-007, поради тековна припрема за нов помодерен стил на летниот дел од „La Casa“ Restaurant & Bar

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Пронајден фосил на риба стар 95 милиони години во Мексико

Објавено пред

на

Фосил на риба за кој се верува дека потекнува од пред 95 милиони години е пронајден во Мексико.

Фосилот е пронајден во провинцијата Чиапас, на југоистокот на земјата, а се претпоставува дека тој живеел на американскиот континент во периодот кога живееле и диносаурусите.

Научниците веруваат дека фосилот припаѓа на еден вид риба од американската област.

Пронајден е фосил на риба со голем број боцки на грбот и анални перки. Тоа е претходно неидентификуван вид кој живеел пред приближно 95 милиони години, односно во истиот период со диносаурусите “, велат истражувачите.

Клејтон Манџо Канталисе, експерт од Националниот автономен универзитет во Мексико, рече дека овој вид го добил името „Choichix alvaradoi“.

Кантализ верува дека овој вид риба потекнува од Мексико.

„Претходно се веруваше дека рибата доаѓа од Европа и се движи кон оваа област. „Но, сега гледаме дека најстарата и првата риба живееше на овие простори“, рече тој.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

🎵 Кичево викенд „La Casa“ ресторан, на ваше барање „Feedback Band“ & „Тони Андреев“, резервациите се во тек

Објавено пред

на

По успешниот викенд кој измина, време е за ново музичко дружење на отворено, кое не смеете да го пропуштите. Имено на сцената во петок ни доаѓаат веќе докажаните „Feedback Band“, кој ќе ја разгорат кичевската музичка атмосфера во најдобрите хитови во живо, додека во сабота доаѓа секогаш добредојдениот, македонскиот Саша Ковачевиќ, господин Тони Андреев со најпопуларните безвременски хитови, за забава до раните утрински часови!

Вашите викенд резервации се во тек, резервирај веднаш на ☎️ 076/223-007

„La Casa“: Ви благодариме за сите досегашни позитивни коментари, ќе се потрудиме да остане така и во иднина!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Социјални мрежиПред 2 часа

„Telegram“ воведува дури 1000 гледачи преку видео повик

По неодамнешното многу обемно ажурирање за видео повици и споделување видео, Телеграм воведе нови подобрувања, а едно од главните е...

КултураПред 11 часа

Денес е големиот празник „Илинден“ – Честит именден на сите кои го носат името Илија, Илчо, Илинка, Илина, Иле…

Големиот македонски празник Илинден најмногу го асоцира македонскиот народ на славното Илинденско Востание и на Крушевската Република, сепак, во својата...

На денешен денПред 11 часа

На денешен ден – 2 август

1100 – Англискиот крал Вилијам Втори, син на Вилијам I Освојувачот, е убиен со стрела во шумата за време на...

МакедонијаПред 16 часа

Стојне Николова вечерва со македонците во дворот на храмот св.Илија во с.Крклино

Супер атрактивната фолк дива Стојне Николова со придружба на маестро Бобан Мојсовски и бендот вечерва ги обедини македонците ширум Македонија...

ХороскопПред 16 часа

Хороскоп за денес (2 август) понеделник

ОВЕН Се чувствувате среќно и полетно, но не заборавајте – кој високо лета, ниско паѓа. Не претерувајте со полетување наеднаш,...

СпортПред 23 часа

(ВИДЕО) Лудница во „Хунгароринг“: Хамилтон покрај прекинот продолжи, па падна на последно место

Трката во Формула 1 за ГН на Унгарија беше прекината поради инцидент во првиот круг во кој учествуваа неколку возачи....

МакедонијаПред 1 ден

Вчера санкционирани 327 возачи кои возеле пребрзо, додека 107 под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли за санкционирање на возачите што возат со брзина поголема од дозволената,...

СветПред 1 ден

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето...

ХороскопПред 2 дена

Месечен Хороскоп (август)

ОВЕН Време е за проценка на задоволството со вашата работа и дали постојат шанси за напредок. Односите со колегите можат...

Временска прогнозаПред 2 дена

Екстремно високи температури, во понеделник топлотен бран!

Нашата држава поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури на воздухот се наоѓа во ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, така ќе се задржи и понатаму...

НАЈЧИТАНИ