Следете не

Автомобили

Ко-основачот на Tesla: „Батериите на електричните автомобили ќе траат околу 15 години“

Објавено пред

на

Ј.Б. Штраубел, еден од петте ко-основачи на Tesla и долгогодишен главен директор за технологија на производители на електрични возила, верува дека батериите на електричните возила ќе траат околу 15 години.

Според InsideEV, Штраубел бил одговорен за развојот на батериите на Тесла до 2019 година, а бил вклучен во дизајнот на ќелиите и синџирот на снабдување.

По напуштањето на Tesla, американскиот инженер се фокусираше на Redwood Materials, компанија што ја основа во 2017 година со цел да обезбеди решенија на крајот на животот за батерии на електрични возила, хибридни возила, па дури и мобилни.

Во интервју со Даниел Јергин на CERAweek, Штраубел бил запрашан во кој момент завршува траењето на батеријата.

„Мислам дека во повеќето случаи ќе бидат 15 години. Исто така мислам дека батериите ќе го следат животниот век на возилото.

Како што технологијата брзо се менува, возачите се со помала веројатност да стават нова батерија во стар автомобил, заклучил Штраубел.

Tesla нуди осум години гаранција за Model S и Model X, додека Kia нуди десет години за Niro EV, EV6 и Soul EV.

/Jutarnji.hr/

Автомобили

Во Шангај на саем доаѓа новиот целосно електричен теренец Mercedes-Maybach EQS 680

Објавено пред

на

Архива

Mercedes-Maybach ја потврди премиерата на целосно електричниот теренец Mercedes-Maybach EQS 680 за 17 април и саемот во Шангај.

Станува збор за луксузна верзија на теренецот Mercedes EQS, а заедно со кратката најава доаѓа и тизер слика.

Визуелните промени во споредба со стандардниот теренец на Mercedes EQS ќе вклучуваат препознатлива предна табла и значка Maybach, малку редизајнирани браници, различни алуминиумски тркала и повеќе сјајни детали за каросеријата.

Од внатрешната страна, луксузниот теренец се очекува да има четири седишта, со инфозабавен систем за патниците одзади, заедно со луксуз како што се преклопни маси и мини-фрижидер. Дополнително, Maybach ќе користи премиум материјали и ќе понуди бројни опции за персонализација за да ја оправда повисоката цена.

Името Mercedes-Maybach EQS 680 SUV навестува дека ќе биде помоќен од моделот EQS 580 4Matic SUV што моментално го нуди Mercedes. Последниот има два електромотори со 400 kW/543 КС и 857 Nm вртежен момент, како и батерија од 108,4 kWh која е доволна за автономија од 459 km.

Во моментов, единствената позната спецификација на верзијата со брендот Maybach е привремената комбинирана потрошувачка од 24,4-22,5 kWh/100 km што следи по официјалното соопштение, пишува колегата Иван Митиќ од најдобриот Autoblog.rs

Прочитај повеќе...

Автомобили

Денеска одобрен историски закон за земјите членки на ЕУ во однос на продажба на автомобили со емисија на јаглерод диоксид

Објавено пред

на

Министрите за енергетика на земјите членки на Европската унија денеска одобрија закон според кој од 2035 година ќе биде стопирана продажбата на автомобили со емисија на јаглерод диоксид (CO2) во рамките на Европската унија, откако Германија доби изземање за автомобилите кои користат е-горива.

Според Ројтерс, новите автомобили продадени од 2035 година мора да имаат нула емисија на CO2, а оние што се продаваат од 2030 до 2035 година мора да имаат најмалку 55 отсто помали емисии од оние од 2021 година.

Дополнително, Европската комисија се обврза да предложи дополнителни правила кои овозможуваат континуирана продажба на нови автомобили со внатрешно согорување кои користат само таканаречени е-горива по 2035 година.

Извор: Tanjug.rs / Novosti.rs

Прочитај повеќе...

Автомобили

Дали е ова подобро решение за забавување на сообраќајот од „лежечки полицаец“? ФОТО

Објавено пред

на

За време на пандемијата на коронавирус, градските власти на Ванкувер ја започнаа кампањата „Slow Street“. Идејата се заснова на две бетонски бариери кои ги стеснуваат патиштата и го насочуваат возачот да помине меѓу нив со намалена брзина.

Властите ширум светот прават се за да ја ограничат брзината на градските патишта, а овој систем во Канада е еден од новитетите. Сепак, не е сигурно дали овој проект е најдобриот што би можеле да го смислат сообраќајните експерти.

Локалната новинарка Џил Бенет неодамна се пожали на Twitter дека бариерите водат до чести несреќи. Таа објави и фотографија од Dodge Durango заглавен на една од овие бариери.

Бетонските бариери се наоѓаат на улици каде што има чести сообраќајни несреќи или проблеми со брзината, особено кога таквите патишта се вкрстуваат со други патишта. Во Ванкувер се поставени дури 42 бариери.

Но, не сите размислуваат како Бенет. Имено, многумина го поддржуваат овој проект.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза3 часа

Временска прогноза за од понеделник, ова сигурно не се очекуваше..

Под влијание на влажна и ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНА воздушна маса од север, од понеделник во Македонија ќе дува умерен до ЗАСИЛЕН ветер од северен и...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за недела (2 април)

ОВЕН  Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да...

Скопје20 часа

Потврдено од МВР. Имало господ! Пронајдени се двете исчезнати дечиња на подрачјето кај Бит Пазар

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички на подрачјето на Бит Пазар. Имено денеска (01.04.2023) во 13.30 часот на ул.„Џон Кенеди“,...

Македонија22 часа

(ФОТО+ВИДЕО) Новата безбедносна кампања „Стави појас“ на РСБСП и МВР денес реализирана во Битола

Денеска (01.04.2023) во Битола, Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот реализираа активности од кампањата „Стави...

Македонија23 часа

(ФОТО) И кај скопјанец на Табановце најдени монети, ги зел од србин по карго

На 31.03.2023 во 14.30 часот на ГП Табановце, при влез во државата, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи...

Македонија24 часа

(ФОТО) На ГП Табановце пронајдена поголема сума непријавени пари кај турски државјанин

На 31.03.2023 на Граничен премин Табановце од страна на полициски службеници од Полициска станица Табановце е извршен преглед на патничко...

Здравје и убавина1 ден

Следните пролетни намирници ќе ви помогнат за вишокот зимски килограми

Преку зимскиот период голем број на луѓе ја зголемуваат својата тежина, односно ставаат плус неколку зимски килограми на своето тело....

Македонија1 ден

Инфо до сите кои патуваат преку „Стража“ до тетовски „Групчин“, во вторник ќе има посебен сообраќаен режим – известуваат од СВР Тетово

Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува граѓаните дека во вторник, на 4 април 2023 година, од 11:45 часот до...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (април 2023)

ОВЕН Овновите се многу посветени на парите во текот на април. Сè што може да ви донесе добра заработка, наоѓате...

Хроника2 дена

Ненадејно почина Д-р Горан Ѓошев од академијата на млади фудбалери од ФФМ

Лоша вест го потресе македонскиот фудбал. Фудбалската федерација на Македонија објави дека почина медицинското лице задолжено за фудбалерите во Академијата...

НАЈЧИТАНИ