Следете не

Свет

Меѓу загинатите во Авганистан се 11 маринци и еден доктор на морнарица, се стравува дека бројот би бил поголем..

Објавено пред

на

Најмалку 12 припадници на американската војска загинаа во смртоносни напади во Авганистан, меѓу кои 11 маринци и еден доктор на морнарицата, објави АП, повикувајќи се на двајца американски службеници.

Официјални лица велат дека се ранети голем број американски војници и предупредуваат дека тој број може да се зголеми, бидејќи се уште пристигнуваат информации и се обидуваат да го утврдат точниот број на жртви.

Портпаролот на американскиот Пентагон, Џонсон Кирби, денеска потврди дека експлозијата во Кабул, во близина на влезот на аеродромот Абеј Гејт, била дел од комплексниот напад што резултирала со смртни случаи, и дека најмалку уште една експлозија била во близина на хотелот „Барон“.

„Можеме да потврдиме дека експлозијата кај портата Аби беше дел од сложениот напад што резултираше со бројни американски и цивилни жртви“, напиша Кирби на Твитер, пренесува Ројтерс.

Светските медиуми продолжуваат да објавуваат различни информации за бројот на жртвите од експлозиите што се случија денеска во Кабул.

Според последните информации на Би -Би -Си, во детонациите загинале најмалку 60 луѓе, меѓу кои има и деца, додека 140 се повредени. Претходно денеска, Пентагон потврди дека се случила експлозија и дека, според првите неофицијални информации, станува збор за два одделни, но истовремени самоубиствени напади.

Американската администрација смета дека терористичката организација Исламска држава е одговорна за денешните смртоносни напади пред аеродромот во Кабул. Американски службеник кој зборуваше за АП под анонимност изјави дека неколкумина припадници на американската армија се ранети во денешниот напад, во кој двајца бомбаши -самоубијци и вооружени напаѓачи на, како што се верува, организацијата Исламска држава – Корасан, што е повеќе радикални од Талибанците.

Портпаролот на талибанците Забихула Муџахид изјави дека 52 лица се повредени во експлозијата во близина на аеродромот во Кабул, објави телевизијата ТОЛО њуз, пренесе ТАСС.

Руските власти соопштија дека двајца вооружени бомбаши самоубијци користеле голема толпа пред влезот на аеродромот и дека во нивниот напад загинале најмалку 13 лица, додека 15 лица се ранети, пренесе АП.

ФОТО: ali mosavi sam px / pixabay.com

Свет

Холандија ги олеснува мерките, рестораните и музеите денеска се отворени

Објавено пред

на

Холандската влада најави дека од денеска ќе бидат отворени баровите, рестораните и културните објекти и додаде дека одлучила да го откаже затворањето воведено пред Божиќ, на 25 декември.

Премиерот Марк Руте рече дека тоа е одговорот на големите тензии кои владеат во угостителскиот и културниот сектор.

„Денес правиме голем чекор кон ублажување на мерките против епидемијата на коронавирус“, рече Руте, додавајќи дека бројот на заразени со корона вирусот е сè уште висок и дека е јасно дека укинувањето на мерките ќе преземе ризици, објави Beta-AFP.

Продавниците и фризерските салини беа отворени на 15 јануари, но баровите, рестораните, музеите и театрите сè уште беа затворени, што предизвика незадоволство кај граѓаните.

Владата остана на препораките да не примаат повеќе од четворица гости дома и да продолжи работата од дома.

/politika.rs/

Прочитај повеќе...

Свет

Австрија ги укинува строгите мерки за лицата кои не се целосно вакцинирани

Објавено пред

на

Спроведувањето на строгите мерки затворање за лицата кои не се целосно вакцинирани против коронавирус ќе престане во понеделник на 31 јануари, изјави австрискиот министер за здравство Волфганг Микштајн.

Тој рече дека мерките ќе бидат укинати поради намалениот притисок врз болниците.

„Заклучивме дека строгото задржување на невакцинирани лица во Австрија е оправдано само во случај на закана од итно преоптоварување на капацитетот на одделот за интензивна нега“, рече Микштајн на прес-конференција во Виена.

Микштајн додаде дека експертите веруваат дека веќе не се потребни строги мерки за затворање.

/n1info.com/

Прочитај повеќе...

Свет

Германија: За две недели бројот на новозаразени се зголеми за 50 отсто

Објавено пред

на

Премиерот на германската покраина Северна Рајна Вестфалија, Хендрик Вист, во собранието на покраината изјави дека меѓу вакцинираните има помалку сериозни форми на болеста, што е доказ дека вакцината штити.

Бројот на заболени од Ковид повторно расте во болниците во германската покраина Северна Рајна Вестфалија, изјави премиерот на таа покраина Хендрик Вист.

Тој посочи дека бројот на заболени од Ковид во болниците е зголемен за 50 отсто во изминатите две недели.

/tanjug.rs/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево2 часа

La Casa викендов: За прв пат Дуото „Кико и Коки Бенд“ во живо и неповторливиот Алекса Петрески учесникот на „Ѕвезде гранда“

Овој викенд кичевската ноќна-викенд програма ја надополнуваме со настаните од „La Casa – Ресторан и Бар“ Петок 28 јануари: Алекса...

Здравје и убавина3 часа

Истражување: Мерковиот антиканцер лек може да делува на ХИВ инфекцијата

Истражувачите кои го проучуваат лекот против канцер Keytrud на Merck & Co Inc за пациенти со ХИВ, кои исто така...

Магазин3 часа

Измама која им се закани на 105 милиони корисници на Android

Измамата со Android, која вклучува претплата на премиум услуги, е активна речиси две години. Тоа е Dark Herring, операција во...

Магазин4 часа

Xiaomi го претстави Redmi Note 11: четири модели за сечиј џеб

Xiaomi го претстави Redmi Note 11. Популарна серија на уреди за сечиј џеб. Компанијата претстави четири телефони, а спецификациите се...

Автомобили4 часа

Rimac најавува нов хиперавтомобил Bugatti со SUS мотор?

Rimac ветува дека ќе бидеме „изненадени“ од новиот хиперавтомобил, кој ќе има невидени карактеристики на сериски автомобил. Уште во август...

Кичево5 часа

Сабота со „The Groove“ бенд во „Република 96250“ – Кичево

Сабота (29.01.2022) е вечер која не треба да ја пропуштите во Република 96250, на репертоарот ги имаме THE GROOVE Резервации...

Lifestyle5 часа

Дали го местиш креветот наутро? Еве што кажува за вас тоа

Според истражувањето спроведено на 68.000 луѓе, дури 59 отсто од нив признале дека не го средуваат креветот наутро кога ќе...

Скопје5 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија во следните локации на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 28.01.2022 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во...

Занимливости5 часа

Непознат ротирачки објект е откриен во нашата галаксија

Австралиските научници тврдат дека откриле непознат ротирачки објект во нашата галаксија и истакнуваат дека тоа е нешто што досега не...

Кичево5 часа

Сѐ е полесно со „топла вода“, остатоците од замрзнат снег веќе не се проблем – Самопослужна автоперална и Вулканизер „Виктор“ – Кичево

За прв пат во нашиот град веќе 3 години покрај достапноста за самоуслужување на вашиот автомобил овозможено е перење со...

НАЈЧИТАНИ