Следете не

Спорт

Михајловиќ замина во легендите. На 53 годишна возраст почина еден од најпознатите истакнати фудбалери во бившите ЈУ простори

Објавено пред

на

fanpage.it / videoprintscreen

Синиша Михајловиќ, поранешен играч на Црвена Звезда, Интер и Лацио, почина на 53-годишна возраст по долго и тешко боледување во болница во Рим, јавуваат италијанските медиуми. Синиша Михајловиќ е роден на 20 февруари 1969 година во Вуковар, Хрватска, која тогаш беше дел од социјалистичка Југославија.

Својот талент брзо го покажа во дресот на локалниот Боров и го привлече вниманието на најголемите клубови во земјава. Во 1987 година ја одбил понудата на Динамо Загреб, а во 1988 година потпишал договор со Војводина од Нови Сад.

Михајловиќ веќе во првата сезона ја освои титулата шампион на Југославија во дресот на Нови Сад Лала, што тогаш важеше за сензација, бидејќи наградите најмногу ги освојуваа клубовите од „големата четворка“ во состав Црвена звезда. , Партизан, Динамо и Хајдук од Сплит.

По две и пол сезони во Војводина, Михајловиќ се приклучи на Црвена Звезда во декември 1990 година за, како што пишуваа тогаш медиумите, отштета од еден милион германски марки.

– „Моето доаѓање во Звезда во 1990 година не беше мојот прв престој на Маракана. Имав 16 или 17 години, веќе бев на тест, но не положив. Тогаш не бев доволно добар за Звезда. Неколку години подоцна мораа да потрошат многу пари за да ме донесат од Војводина“, се цитираат зборовите на Михајловиќ во клупската монографија издадена по повод годишнината од освојувањето на титулата европски првак.

Многу брзо квалитетно и се претстави на публиката на Звезда, а европските голмани веднаш почнаа да стравуваат од неговиот разорен удар со левата нога.

Михајловиќ ќе остане запаметен кај навивачите на Звезда по голот против Баерн Минхен во Белград за водство од 1:0 во реванш полуфиналето на Купот на европските шампиони во 1991 година.

Звезда мина благодарение на голот на Клаус Аугенталер на крајот од тој меч, кој заврши нерешено 2:2.

Во финалето црвено-белите го победија Олимпик од Марсеј по изведување пенали, Михајловиќ беше еден од стрелците од белата точка.

На оваа титула левоногиот бомбардер ја додаде титулата победник на Интерконтиненталниот куп во декември 1991 година со победата од 3:0 над шампионот на Јужна Америка, Чилеанецот Коло-Коло.

Како Михајловиќ ја освои Италија

Во летото 1992 година, во време кога Југославија главно се распаѓаше во крвава граѓанска војна, Црвена звезда беше принудена да го продаде тимот поради санкциите на Обединетите нации кои ја изолираа земјата за да може клубот да продолжи да функционира.

Така Михајловиќ ги напушти црвено-белите и замина во Италија, во Рома.

Таму помина две години, но не играше многу и подоцна го опиша овој период како „најлошата сезона во неговата кариера“.

Во текот на летниот преоден рок во 1994 година, Михајловиќ се пресели во третопласираниот клуб од претходната сезона во победниците на Серија А и Купот, Сампдорија од Џенова, кој беше раководен од Свен Горан Ериксон.

Михајловиќ помина четири сезони во Сампдорија, не освои ниту еден трофеј, но се специјализираше за изведување слободни удари и се наметна како еден од најдобрите дефанзивци во лигата.

Заедно со тренерот Ериксен, летото 1998 година се пресели во римски Лацио, тогаш еден од најбогатите клубови на Стариот континент, со кој го освои италијанското првенство, два купа на таа земја и Купот на европските победници.

Последните две сезони од својата играчка кариера ги мина во Интер, со кој беше шампион на Италија и го освои пехарот на таа земја.

Михајловиќ со 28 гола од слободен удар заедно со Андреа Пирло е рекордер во италијанската Серија А.

Италијаните во негова чест изготвија видео со исечоци од негови настани:

Почивај во мир легендо!

Спорт

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Објавено пред

на

Архива ©porta.mk

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу најдобрите НБА центри Џоел Ембид и Никола Јокиќ.

Блескаше Ембиид и мечот го заврши со 47 поени, 18 скока и пет асистенции, за 38 минути, додека Јокиќ имаше учинок од „само“ 24 поени, седум скока и девет асистенции, исто така за 38 минути.

Денвер на полувремето имаше „плус 15“ (73:58), но во останатото Ембид беше незапирлив и му донесе победа на домашните.

Прочитај повеќе...

Спорт

Девет македонски фудбалски клубови се влезени во процесот на лиценцирање, додека во женска конкуренција вкупно четири клубови учестуваат во процесот за клупско лиценцирање.

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија го започна процесот и постапката за лиценцирање на клубовите во машка и женска конкуренција за добивање право на настап во рамки на европските натпреварувања во организација на УЕФА.

Одделот за лиценцирање во Фудбалската федерација на Македонија веќе одржува работни состаноци со клубовите со цел детално претставуваење на новите правилници за клупско лиценцирање и условите кои клубовите треба да ги исполнат за да добијат можност да учествуваат во европските клупски натпреварувања.

Девет фудбалски тимови од Прва МФЛ (Струга Трим Љум, Работнички, Силекс, Скопје, Брегалница, Шкендија, Шкупи, Тиквеш и Македонија Ѓ.П.) се влезени во процесот на лиценцирање, додека во женска конкуренција вкупно четири клубови (Тиверија, Саса, Љуботен и Скопје) учестуваат во процесот за клупско лиценцирање.

– Генерално, клубовите кои се пријавени за клупско лиценцирање се запознаени со целокупната постапка, односно исполнувањето на критериумите предвидени во правилниците на УЕФА. Условите кои се пропишани, сметаме дека релативно лесно можат да се исполнат од страна на клубовите. Одделот за лиценцирање во рамки на Фудбалската федерација на Македонија на сите пријавени клубови им стои на располагање во однос на консултативни и стручни прашања, но многу поважно и поддршка во исполнувањето на критериумите за условите на стадионите, еден од најважните критериуми за лиценцирање, вели Горанчо Костовски, лиценцен менаџер во ФФМ.

Во продолжение, може да се преземе целокупната потребна документација за постапката за лиценцирање, преку линкот ТУКА, и вториот ТУКА.

Сите потребни документи согласно правилниците на УЕФА, одделот за лиценцирање веќе ги има доставено до пријавените клубови, велат од Федерацијата во јавното соопштение истакнато на нивниот веб простор.

Прочитај повеќе...

Спорт

ФФМ: Стартува проектот „Фудбал за сите способности“ во Државното средно училиште Св. Наум Охридски

Објавено пред

на

Фудбалската Федерација на Македонија како социјално одговорна организација секоја година работи на различни проекти од полето на социјалната одговорност. Средстава за овие проекти се добиваат од Хет-Трик 5 (2020-2024) фондовите на УЕФА и тоа од средствата коишто се наменети за социјална одговорност.

Проектите кои се одобруваат од страна на УЕФА мора да исполнуваат одредени критериуми, меѓу кои одржливост, долгорочност и поврзаност со некоја од полисите за социјална одговорност на УЕФА.

Проектот Фудбал за сите способности – Државно средно училиште Св. Наум Охридски е одобрен од страна на УЕФА 

Целта на проектот е:

  • Да се подобрат физичките условите во коишто учениците со попреченостт во интелектуалниот развој од Државно средно училиште Св. Наум Охридски тренираат
  • Да се создадат услови за тренирање фудбал
  • Да се поттикнува самостојност и инклузија на децата со интелектуална попреченост.

За да се реализира проектот предвидени се следните активности кои треба партнерски да се изведат во текот на една година.

Подобрување на инфраструктура и физички услови:

  1. Обложување на игралиштето во школото со вештачка трева
  2. Донирање на топки и фудбалски реквизити за тренинзите кои ќе се одржуваат
  3. Донирање на фудбалска опрема за децата кои ќе се вклучени во тренинзите во тек на цела година, за тренерите и воспитувачите

Организирање на трениг активности и Фудбалски настани за потикнување на самостојност и инклузија. 

Во прилог, официјални фотографии од настанот:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт7 часа

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден7 часа

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп8 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости9 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза15 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје15 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина20 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден1 ден

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

Временска прогноза2 дена

Засилен северен ветер, наутро ниски температури под нулата, ова е најновата метео анализа

Вечерва како и утре и тоа особено Долж Повардарието ќе дува умерен до засилен ветер од северен и од северозападен правец....

НАЈЧИТАНИ