Следете не

Видео

Налетал на елен со мотоцикл кој возел речиси 90 км/ч ВИДЕО

Објавено пред

на

Фото: ScreenShot Youtube

Возењето по локален пат кој се движи низ шумата е вистинско задоволство за мотоциклистите, но може да биде и многу опасно.

При возење по патишта со мал сообраќај низ ненаселени места, можно е да налетате на некое животно, особено дивеч чие природно живеалиште се шумите.

Ваквите несреќи можат да бидат многу опасни за сите учесници, во зависност од големината на животното и брзината на возилото. А кога станува збор за судир на мотор, опасноста е уште поголема.

Овој мотоциклист го почувствувал тоа на своја кожа кога налетал на млад елен додека се возел со својата Yamaha FJR 1300 низ Националниот парк Блу Риџ Парквеј во САД.

Додека минувал низ долга кривина, во еден момент пред мотоциклот истрча млад елен. Се се случи во еден миг, а со оглед на тоа дека патувше со 87 km/h, не можеше многу да направи.

Едноставно немаше време да се реагира. Ударот бил многу силен, но мотоциклот за чудо го задржал правецот и на тој начин го спасил мотоциклистот да не падне и да се здобие со тешки повреди.

Очигледно клучни биле типот и тежината на мотоциклот, но и брзината и самиот агол на напад, како и фактот дека еленот бил млад.

Оваа незгода, и покрај значителната штета на мотоциклот, не го исфрлила мотоциклистот од седлото. Тој веќе најави купување на нов, секако Yamaha FJR 1300.

Свет

(ВИДЕО) Возач со „Ренџ Ровер“ во Турција се брзал, па решил да ја заобиколи гужвата преку трамвајска линија, мислеше дека има челични тркала

Објавено пред

на

printscreen/video

Веројатно и самите сте биле сведоци на арогантно однесување на возачите, најчесто во скапи автомобили, кои на разни нелегални начини се пробиваат низ редиците. Слично сценарио се случи и на улиците во Истанбул кога возачот на Ренџ Ровер реши да го заобиколи сообраќајниот метеж.

Тој возел од населбата Каракој во Еминон и како што покажуваат видеата, решил набрзина да помине низ трамвајската линија за што побрзо да стигне до својата дестинација. Притоа локалната сообраќајна полициска патрола воопшто не го исплашила, пишуваат турските медиуми.

Удри во гас, но не стигна многу далеку. Гумата не ги издржа напорите за кои не беше дизајнирана, а тој остана заглавен меѓу шините. Возилото едноставно беше премногу широко за да помине.

Сопственикот потоа се обидел да се извлече од крајно непријатната ситуација во која се нашол возејќи наназад, но не успеал. Трамваите мораа да застанат во двата правци, а набрзо се собраа многу љубопитни луѓе.

На крајот пристигнал шлеперот, а конечно се појавила и полицијата. Сопственикот се изморил од целата оваа ситуација, па воланот го предал на други служби, а времето, според сведоците, го поминал седејќи во автомобилот со пијалоци и пецива.

Бил алкотестиран, возилото е влечено, а сообраќајот со трамвај е вратен по темелен преглед на шините. Не е познато колкава казна добил овој арогантен возач.

/b92

Прочитај повеќе...

Видео

Колку е издржлив еден од најмоќните телефони? ВИДЕО

Објавено пред

на

Уште од објавувањето на моделот Asus ROG Phone 6 Pro во јули оваа година, многумина се прашуваат колку е издржлив овој телефон. Сега го имаме одговорот.

Минатата година, Asus ROG Phone 5 не се снајде најдобро на тестот за свиткување, понуден од Zak од популарниот YouTube канал JerryRigEverything. Во средината на оваа година пристигна неговиот наследник, а на истите тестови на издржливост беше подложен и ROG Phone 6 Pro.

За почеток, екранот Gorilla Glass Victus може да се гребе од шестото ниво на скалата на Мос, со подлабоки гребнатини од седмото ниво. AMOLED дисплејот трае околу 30 секунди под оган, по што изложената област станува црна и не се опоравува.

Страните на телефонот се направени од алуминиум, а интересно е што копчињата можат да се менуваат. Системот на камерата е направен од стакло.

На крајот беше направен најважниот тест. За жал, Asus ROG Phone 6 Pro не помина добро на тестот за свиткување, бидејќи се преполови при првиот обид. Интересно е што екранот остана недопрен, но нефункционален. Задниот дел е целосно уништен.

Ова не е толку големо изненадување, бидејќи гејмерските телефони обично не се направени за да бидат издржливи, туку да нудат најдобри перформанси и се опремени со најмоќниот хардвер и дополнителни функции за играње. Тоа значи дека треба малку повеќе да внимавате на овие телефони кога ги користите.

/b92

Прочитај повеќе...

Видео

ВИДЕО Демонстранти фрлаат супа на сликата „Сончогледи“ на Ван Гог во Лондон

Објавено пред

на

Фото: ScreenShot Youtube

Активистите од Just Stop Oil фрлија конзерва супа од домати врз сликата „Сончогледи“ на Ван Гог во Националната галерија во Лондон.

Две млади жени од групата за кампања Just Stop Oil ја фрлија содржината на две конзерви супа од домати врз сликата, која, како што соопшти групата, има проценета вредност од 84,2 милиони долари.

Тие потоа се залепија на ѕидот под сликата.

Во соопштението објавено на Твитер, Националната галерија го потврди инцидентот во собата 43, каде што беше изложена сликата „Сончогледи“ и даде ажурирање за нејзината состојба.

„Има мали оштетувања на рамката, но сликата е неповредена“, се вели во соопштението. Во следниот твит, галеријата објасни дека сликата е застаклена и затоа е заштитена.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија6 минути

Нижополе и Попова Шапка под снег

На падините на Баба Планина, односно во с.Нижеполе моментално провејува снег, а во Маврово ноќеска. Слаб снег има на превој...

Хороскоп7 часа

Хороскоп за понеделник (28 ноември)

ОВЕН Може да очекувате нови случувања на деловно поле. Пресврти ве очекуваат ненадејно. Ве очекува и флерт со нова личност....

Спорт9 часа

Шкупи убедлив, Шкендија ремизираше, како победници ова коло се запишаа Работнички и ФК Скопје, преглед на 16-то коло од ПМФЛ

Актуелниот првак Шкупи ја декласира Победа со 0-6 на гости во Прилеп и се искачи на второто место на табелата...

Временска прогноза10 часа

Утро со многу ниски температури, дожд и снег, еве каде..

Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, денес и тоа особено попладне и навечер, како и...

Македонија11 часа

(ФОТО) Прва снежна идила од превој „Стража“ за оваа година

Моментални фотографии од превој Стража. Бележиме максимално чист воздух и ситен снег кој не се задржува на коловозот. Зимата и...

Технологија14 часа

Руски хакерски групи украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година преку малициозен софтвер

Руски хакерски групи околу 34 на број украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година користејќи...

Култура16 часа

Од утре започнува Божиќниот пост, а денес се Божиќни поклади

Постите траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува уште...

Автомобили19 часа

Mercedes-Benz 190 слави 40 години

Денес, и по четири децении, дизајнот на компактната лимузина изгледа модерно, а претставената технологија ја формира основата. Mercedes-Benz ја прошири...

Временска прогноза1 ден

Нова метео анализа, за денес попладне и во текот на ноќта, особено внимание на температурите кои ќе бидат до 10 степени под нулата

Под влијание на влажен и многу постуден воздушен бран од север, утре и тоа особено попладне и навечер, како и...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (27 ноември)

ОВЕН Овните кои се баби и дедовци, денес ќе уживаат во друштво на своите внуци. Останатите припадници на знакот денот...

НАЈЧИТАНИ