Следете не

Технологија

Популарната апликација „Viber“ добива нова опција која на многумина ќе им се допадне

Објавено пред

на

Апликациите за пораки постојано треба да ги подобруваат своите функции за да останат конкурентни – најновата е Viber, која воведе опција за која се надева дека ќе им се допадне на корисниците. Како што пренесува порталот NeoWin, Viber воведува опција наречена Folders, која се фокусира на организирање разговори.

Опцијата Folders им овозможува на корисниците да ги категоризираат разговорите според критериуми кои им одговараат и да управуваат со нив во повеќе папки. Можете да креирате до пет од овие папки и тие ќе се појават како икони на горниот дел од екранот. Понатаму, можете да ги именувате и да ги означите сите разговори во нив како прочитани итн.

„Картите“ ќе бидат достапни за секој со 10+ разговори во апликацијата и нема ограничување за тоа колку разговори можете да ги поставите во нив.

Ако функцијата сè уште не стигнала до вас – не грижете се, таа почнува да се распространува кај корисниците на глобално ниво и секој со Viber верзија 20.0 и повеќе треба да ја добие, истакна b92.net

Гејминг

World of Warcraft доаѓа на конзоли?

Објавено пред

на

Идејата дека World of Warcraft би можел да дојде до конзолите е пуштена безброј пати, а изгледа дека Blizzard конечно се подготвува да го направи токму тоа.

Од објавувањето во 2004 година, World of Warcraft е достапен само за компјутерската платформа.

Холи Лонгдејл, извршен продуцент за WoW, откри дека објавувањето на WoW на конзолите е честа и честа дискусија на состаноците на Blizzard.

Сепак, сегашниот приоритет на тимот е создавање на трилогијата Worldsoul Saga за WoW, која ќе започне со проширувањето на The War Within подоцна оваа година.

Во интервју за Eurogamer, Лонгдејл повторно се осврна на темата WoW за конзоли, посочувајќи дека се е можно, одбивајќи да навлегува во повеќе детали.

Ова не е потврда дека WoW доаѓа на Xbox или PlayStation, но секако е показател дека Blizzard барем ја истражува можноста.

/V-Online

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple во Кина ги отстрани WhatsApp и Threads од AppStore на барање на властите

Објавено пред

на

Американскиот технолошки гигант Apple ги отстрани апликациите WhatsApp и Threads на Meta од својот App Storea во Кина.

Тоа било наредено од кинескиот интернет регулатор поради грижа за националната безбедност, јавуваат странските новински агенции.

Кина има силна цензура на интернет. Затоа, корисниците на Интернет не можат да пристапат до многу веб-локации и апликации. Но, корисниците го заобиколија т.н одличен заштитен ѕид и преземање апликации користејќи VPN мрежи. Со сегашната мерка, Пекинг затвори една од најголемите дупки во својот заштитен ѕид, пренесува германската новинска агенција dpa.

„Ние сме должни да ги почитуваме законите во земјите во кои работиме, дури и ако не се согласуваме со нив“, се вели во соопштението на Apple, пренесува Bloomberg.

Прочитај повеќе...

Магазин

Три причини зошто роботите наскоро ќе станат значително покорисни

Објавено пред

на

Намалувањето на цените на роботите им овозможува на истражувачите полесно да пристапат до напредната технологија

Роботиката е на прагот на значајни промени. Полето долго време го одржуваше ветувањето дека роботите ќе ги преземат рутинските домашни работи, но до сега тие соништа беа неостварливи.

Сега, благодарение на иновациите во хардверот, развојот на вештачката интелигенција и подобриот пристап до податоците, роботите се поблиску до тоа да станат наши секојдневни асистенти.

Еве три главни причини зошто оваа трансформација е близу.

1. Подостапниот хардвер ги проширува границите на истражувањето

Намалувањето на цените на роботите им овозможува на истражувачите полесно да пристапат до напредната технологија. „Stretch“, робот дизајниран за широка употреба, чини околу 18.000 долари и тежи само околу 25 килограми, што го прави достапен за поширок опсег на корисници и истражувачи.

2. AI го трансформира „мозокот“ на роботот

Вештачката интелигенција сега им овозможува на роботите да учат и да се прилагодуваат врз основа на нивната непосредна околина, што е големо подобрување во однос на претходните модели кои бараа детално програмирање за секоја задача. Моделот на Google RT-2 користи комбинација од визуелни и лингвистички податоци за да му овозможи на роботот сам да ги извршува задачите.

3. Поопширни податоци за побрзо учење на роботите

Иницијативите како Open X-Embodiment Collaboration придонесуваат за побрзо и поефикасно учење на роботите давајќи им пристап до обемни бази на податоци со различни вештини. Ова им овозможува на роботите побрзо да научат нови способности, што ги прави покорисни во практични апликации.

Со овие клучни иновации, роботите би можеле да се преселат од лаборатории во нашите домови и работни простори, зголемувајќи ја ефикасноста и отворајќи нови можности за технолошки напредок.

/Telegraf

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт5 часа

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов трајно суспендиран да суди и да присуствува на тениски настани организирани од ИТИА

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов е доживотно суспендиран поради 21 прекршувања на тениската антикорупциска програма (TACP), извести вчера Меѓународната агенција...

Временска прогноза5 часа

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне во источните делови од Македонија ќе има повремен дожд и услови за грмежи

Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне во источните делови ќе има повремен локален дожд...

Хороскоп7 часа

Хороскоп за сабота (20 април)

ОВЕН Се чувствувате одлично и ќе треба да го споделите вашиот оптимизам со другите, но исто така и финансиите. Само...

Балкан8 часа

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во нејзиниот стан, жалната вест силно одекна во Србија, колегите и блиските се простуваат од неа

Водителката Бојана Јанковиќ (поранешен Николиќ), која се прослави како водителка на култното шоу на Пинк „Град“, е пронајдена мртва во...

Кичево9 часа

(ВИДЕО) Конечно во етер „Spring Waltz“ на Лука Лазарески од Кичево, големиот виртуоз на пијано за кој допрва времето доаѓа..

После солистичкиот концерт на 22.12.2023 со мотото „Stars without a Sky“, тимот на Лука Лазарески продолжува со макотрпна работа, сега...

Спорт17 часа

Во недела град Велес е домаќин на футсал финале во рамките на „Купот на Македонија“, за трофејот ќе се борат „Клими“ и „Форца 2015“

Футсал екипита на Клими и Форца 2015 ќе се борат за трофејот во рамките на Купот на Македонија. Финалната пресметка...

Гејминг18 часа

World of Warcraft доаѓа на конзоли?

Идејата дека World of Warcraft би можел да дојде до конзолите е пуштена безброј пати, а изгледа дека Blizzard конечно...

Култура18 часа

Кичевчанецот Зоран Стефаноски го претстави својот нов соло проект наречен Fly Above

Неговиот седми музички проект „Fly Above“ штотуку е објавен на Youtube, зад себе има уште шест музички проекти наречени “The...

Lifestyle19 часа

Дали витаминот Д може да го запре процесот на стареење?

Витаминот Д долго време се сметаше за поволен кандидат бидејќи е важен за градење мускули и коски, кои имаат тенденција...

Магазин19 часа

Meta интегрира чет-бот со AI во пораките на Instagram

Зошто да разменувате пораки со пријателите кога можете со бот? Meta го инјектира истиот четбот во секоја апликација што ја...

НАЈЧИТАНИ