Следете не

Мобилни уреди

„ThreatFabric“ објави малициозни мобилни апликации кои имаат стотици илјади сметнувања, доколку ги имате веднаш да ги избришете

Објавено пред

на

Објавен е извештај за пет малициозни апликации кои се доста популарни во европските земји. Овие апликации беа преземени стотици илјади пати и го содржеа банкарскиот тројанец „Анаца“. Ги открила компанијата ThreatFabric, која за Bleeping Computer изјавила за кои апликации станува збор.

Најтаргетирани корисници се во Велика Британија, Чешка, Германија, Словачка, Словенија и Шпанија. Најпрво на мета беа само корисниците на Samsung, но подоцна и други.

Ова се следните апликации:

1. Phone Cleaner – File Explorer
2. PDF Viewer – File Explorer
3. PDF Reader – Viewer & Editor
4. Phone Cleaner: File Explorer
5. PDF Reader: File Manager

Лажните апликации беа маскирани како читање PDF-датотеки или чистење на телефонот и беа дизајнирани да стигнат до топ листите на нов бесплатен софтвер, што ќе ги зголеми нивните шанси да допрат до повеќе корисници.

Се верува дека тие биле преземени меѓу 150.000 и 200.000 пати пред да бидат отстранети од Play Store, и користеле процес во повеќе чекори за „заразување“ на уредите без интеракција со корисникот. Ако ги имате, избришете ги од телефонот.

Извор: b92.net

Магазин

Google најави нов мобилен телефон: Погледнете на кој пазар доаѓа

Објавено пред

на

Google најави одржување на настанот на 14 август, со што ги потврди претходните гласини за презентација на нови производи. Во еден тизер тој го најавува Pixel 9 Pro, а во вториот Pixel 9 Pro Fold.

Најавата доаѓа од подружницата на Google во Индија на X платформата, каде Fold очигледно ќе биде достапен отсега. Во моментов не се знае каква ќе биде политиката на другите пазари.

За потсетување, телефоните на Google Pixel имаат ограничена глобална достапност.

Тие не се официјално присутни во регионот, освен преку приватни веб продавници.

Со оглед на тоа што Fold сега доаѓа на огромниот индиски пазар, постојат шанси тој да се нуди и низ ЕУ. Во секој случај, деталите ќе ги дознаеме за помалку од еден месец, пишува Mob.hr.

Прочитај повеќе...

Магазин

Кој има подобра вредност телефоните со Android или Apple?

Објавено пред

на

Листата на топ 20 користени телефони со Android и Apple според износот на пад на вредноста на месечна основа за јуни, според истражувањето на тајванската агенција

Со цел да заштедат пари на буџетот за купување, многу луѓе ја користат опцијата за користење на мобилни телефони. Но, која марка и која група на мобилни телефони ја задржуваат својата вредност најдобро? Android или Apple iPhone модели. Статистиката на Jiesheng Communications ќе ви го открие „рангот според критериумот на опаѓање на вредноста на користените мобилни телефони“ за месец јуни.

Бидејќи новите телефони постојано се појавуваат на пазарот, најпогодени се телефоните на преклопување. Цените за користените OPPO Find N3 (16GB/512GB) и Find N3 Flip (12GB/256GB) паднаа за 90 и 52 евра соодветно, заземајќи ги првите две места во однос на падот на вредноста. На оваа листа се и Samsung Galaxy Z Fold5 (12GB/512GB), Galaxy Z Fold5 (12GB/256GB) и Galaxy Z Fold5 (12GB/1TB) со пад на цените меѓу 26 и 30 евра на месечно ниво.

Спротивно на стереотипот дека телефоните на преклоп имаат голем шарен опсег на цени и дека користените телефони не ја задржуваат својата вредност, од Jiesheng Communications сметаат дека поради ефектот на натрупување, поради влезот на различни брендови на овој пазар, неминовно ќе дојде до наддавање на цените. Сепак, судејќи според цените за рециклирање што можат да ги добијат потрошувачите, моменталната највисока вредност за ваков модел се уште е околу 460 евра. Меѓу моделите кои се на пазарот веќе девет месеци, тие се веднаш зад iPhone 15 Pro Max. Всушност, излегува дека тие ја одржуваат својата вредност релативно стабилна.

Што се однесува до серијата телефони на Apple iPhone 15, таа зазема шест места во рангирањето овој месец. Меѓу нив, iPhone 15 Pro Max (512GB), iPhone 15 Pro Max (256GB), iPhone 15 Plus (512GB) и iPhone 15 Plus (256GB) забележаа најголем месечен пад на вредноста. Нивните цени паднаа во просек за 30 евра. Jiesheng Communications отворено призна дека главната причина за тоа е најавата за излегување на моделот iPhone 16, поради што многу фанови на Apple се подготвуваат да го продадат својот постоечки iPhone или веќе го направиле тоа подготвени да ги променат своите телефони.

Моменталните цени кои се нудат за рециклирање се доста добри и се препорачува луѓето кои сакаат да се надополнат со нови телефони да ја искористат оваа можност, пренесува тајванскиот Liberty Times Net.

/benchmark

Прочитај повеќе...

Магазин

Пазарот на телефони е во подем, еве кој бренд е на тронот

Објавено пред

на

Аналитичката компанија IDC ги објави најновите резултати за глобалниот пазар на паметни телефони.

Испораките на паметни телефони во вториот квартал од 2024 година забележаа пораст од 6,5% на годишно ниво, според статистичките податоци на аналитичарската компанија на глобалниот пазар IDC.

Производителите на телефони забележаа раст четврти квартал по ред, а сè води кон конечно закрепнување на пазарот на паметни телефони до крајот на годината.

Samsung и Apple останаа на врвот, сите Топ 5 компании ја зголемија испораката на паметни телефони. IDC открива дека вештачката интелигенција и зголемената просечна продажна цена се главните причини за подобрување на состојбата на пазарот на телефони во периодот април-јуни 2024 година.

Директорот за истражување на компанијата IDC истакнува дека пазарот минува низ тренд кога доминираат премиум уредите, а најголема корист имаат Samsung и Apple.

Во извештајот се наведува дека 19% од сите испораки на паметни телефони се уреди со карактеристики на вештачка интелигенција, што претставува најголем раст за која било иновација во светот на мобилните уреди што ги забележала IDC.

Се очекува дека пазарот на паметни телефони ќе продолжи да биде стабилен во наредниот период, а се верува дека сите производители ќе ги туркаат функциите на вештачката интелигенција, што ќе влијае на факторот на раст на 5G и уредите што се преклопуваат.

/b92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин59 секунди

Google најави нов мобилен телефон: Погледнете на кој пазар доаѓа

Google најави одржување на настанот на 14 август, со што ги потврди претходните гласини за презентација на нови производи. Во...

Автомобили4 минути

Голем пад на Tesla во САД

Вo Калифорнија, бројот на нови регистрации на Tesla падна за 24% во текот на вториот квартал, покажуваат податоците на дилерите,...

Lifestyle5 минути

Што се случува во вашето тело ако престанете да пиете газирани пијалоци? 4 работи се клучни

Тие се освежителни и примамливи, но поради шеќерот и разните адитиви, газираните пијалоци се ставени на црната листа на пијалоци....

Временска прогноза5 часа

Попладне и вечерва следните региони во Македонија под ново невреме?

Како резултат на поладен атмосферски фронт во горниот слој од атмосферата, денес (петок) во попладневните и во вечерните часови повторно...

Хороскоп14 часа

Дневен Хороскоп (19 јули) – петок

ОВЕН Иако не треба да очекувате посериозни проблеми, ќе имате прилично тешко да ги држите работите под контрола. Не верувајте...

Македонија22 часа

За помалце од месец СВР Охрид изрече 70 санкции за мотоциклисти, без возачка, шлем и за оние кои предизвикуваат бучава

Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Охрид, од почетокот на јули, реализира 70 акциски контроли кон возачите на мотори...

Македонија23 часа

СВР Охрид со превентивни кампањи за заштита од пожари за туристите кои патуваат преку Галичица

Со цел подигнување на јавната свест за потребата од заштита на шумите од пожари, полициски службеници од Полициската станица за...

Магазин1 ден

Кој има подобра вредност телефоните со Android или Apple?

Листата на топ 20 користени телефони со Android и Apple според износот на пад на вредноста на месечна основа за...

Магазин1 ден

Google Maps тестира корисна функција, дали ја имате и вие?

Live Activities е корисна опција што ја има iOS, но за жал не се користи доволно. Google Maps прво објави...

Магазин1 ден

Светот е во шок! Вештачката интелигенција ќе почне да размислува како човек

Истражувачите на OpenAI тврдат дека се блиску до создавање вештачка интелигенција која може да размислува како човек. Според најновите информации...

НАЈЧИТАНИ