Следете не

Автомобили

САД: Возачите на Tesla учествуваат во несреќи со поголема стапка од возачите од која било друга марка на возила

Објавено пред

на

Возачите на Tesla во САД биле вклучени во сообраќајни несреќи со поголема стапка од возачите на која било друга марка на возила минатата година, според новата студија LendingTree на 30 марки на автомобили.

Истражувачите ги анализирале изјавите на луѓето кои сакале да ги осигураат своите возила и не вклучиле податоци за несреќи или инциденти кои вклучуваат возачи на изнајмување автомобили, изјави портпаролот на LendingTree за CNBC.

Студијата вели: „Тешко е да се заклучи зошто одредени брендови може да имаат повисоки стапки на несреќи од другите. Сепак, постојат индикации дека одредени видови возила привлекуваат поризични возачи од другите“.

Со 24 сообраќајни несреќи на 1.000 возачи во периодот од средината на ноември 2022 година до средината на ноември 2023 година, возачите на Tesla имале најлоша стапка на сообраќајни незгоди во САД, а потоа следат возачите на RAM кои учествувале во околу 23 сообраќајки и возачите на Subaru кои учествувале во околу 21 сообраќајна несреќа. на 1000 возачи во текот на годината.

Спротивно на тоа, возачите на Pontiac, Mercury и Saturn биле вклучени во помалку од 10 несреќи на 1.000 возачи во текот на периодот на студијата.

Наодите на Lending Tree за возачите со највисоки стапки на несреќи и инциденти по бренд на возила го следат американското отповикување на софтверот Autopilot од страна на Tesla што влијае на околу 2 милиони електрични возила на компанијата.

Tesla EV стандардно доаѓа со напреден систем за помош на возачот (ADAS) кој се продава како автопилот. Компанијата, исто така, продава посеопфатни пакети за помош на возачот наречени Подобрен автопилот и опции за целосно самостојно возење (или FSD) во САД. Оние кои плаќаат FSD, исто така, можат да тестираат софтверски карактеристики кои сè уште не се целосно дебагирани на јавните патишта.

Технологијата ADAS на Tesla е наменета да им помогне на возачите при управувањето, забрзувањето и сопирањето.

Двегодишната истрага на Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата (или NHTSA) покажа дека Autosteer на Tesla, кој е дел од Autopilot и FSD, има безбедносни пропусти што може да предизвикаат „зголемен ризик од несреќа“. NHTSA наведува дека возачите на Tesla можат премногу лесно да го злоупотребат Autosteer на автомобилот и можеби дури и не знаат дали е вклучен или исклучен.

Според поднесоците до федералниот регулатор за безбедност на возилата, Тесла не се согласувал со наодите на NHTSA, но се согласил да спроведе доброволно отповикување на софтверот и вети дека ќе ја подобри безбедноста на Autosteer со „безжична“ надградба. Ажурираниот софтвер ќе ги принуди возачите да посветат поголемо внимание на патот и исто така ќе ги оневозможи возачите да користат Autopilot доколку системите на Tesla откријат неодговорна употреба

Автомобили

Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Објавено пред

на

Volkswagen ќе инвестира 2,5 милијарди евра во проширување на производствениот и иновациски центар во кинескиот град Хефеи.

Центарот Хефеи ќе и помогне на компанијата да донесе технологии на кинескиот пазар за 30 отсто побрзо и да произведува целосно електрични возила, изјави членот на управниот одбор на Volkswagen Group Кина, Ралф Брандштатер.

VW се подготвува да произведе два модели на брендот Volkswagen во Кина, кои ги развива во соработка со кинескиот партнер XPENG, објавија вчера, додавајќи дека производството треба да започне во 2026 година.

На крајот на 2022 година, Volkswagen ја загуби „титулата“ на најпродавана марка на автомобили во Кина, која беше узурпирана од домашниот производител на електрични возила BYD. Германската компанија најави голем број нови модели во електрификацијата на кинеското портфолио за да го врати изгубениот удел на најголемиот светски автомобилски пазар.

/SeeBiz

Прочитај повеќе...

Автомобили

Tesla работи на развој на роботакси

Објавено пред

на

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се откажува од плановите за производство на евтино EV.

Ројтерс, исто така, објави дека директивата на Маск била да „влезе целосно“ во робот-таксито. Tesla со години ветуваше подостапно EV со цени кои се очекува да започнат од 25.000 долари, а Маск уште во јануари изјави дека е оптимист дека моделот ќе пристигне во втората половина на 2025 година. Како одговор на извештајот, шефот на Tesla твитна дека „Ројтерс (повторно) лаже“.

Ќе видиме како ќе изгледа роботаксито

Тој не појасни кој дел од извештајот е лажен, но со оглед на тоа дека потврдил дека Tesla воведува роботакси, тој најверојатно мислел на тврдењето на новинската организација дека компанијата го повлекла приклучокот за подостапен EV модел. Во моментов најевтиното возило на Tesla е Model 3, но неговите цени почнуваат од 39.000 долари. Ќе биде интересно да се види како компанијата го натера роботаксито да работи со својот систем само за камера – пред неколку години ги исфрли радарите и другите сензори, кои компаниите за роботакси како Waymo ги користат многу, заедно со нивните технологии за помош на возачот.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Автомобили

Volvo бележи раст од 66 отсто на годишно ниво во продажбата на е-автомобили

Објавено пред

на

Продажбата на автомобили на Volvo се зголеми за 25 отсто во март во однос на претходната година на 78.970 примероци, поставувајќи рекорд за глобална продажба за еден месец, соопшти шведската групација.

Volvo Cars, во мнозинска сопственост на кинеската Geely Holding, објави во соопштението дека продажбата на целосно електрични автомобили пораснала за 43 отсто и учествувала со 23 отсто од вкупната глобална продажба во месецот, пренесува Reuters.

Акциите на компанијата пораснаа за четири отсто во почетокот на тргувањето на Стокхолмската берза.

Вкупната продажба во Европа, најголемиот пазар на Volvo, се зголеми за 33 отсто, а продажбата на целосно електрични автомобили порасна за 66 отсто во споредба со пред една година.

Во САД вкупната продажба се зголемила за 50 отсто, додека продажбата на целосно електрични автомобили паднала за 66 отсто.

Извор: Biznis

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп33 минути

Хороскоп за сабота (13 април)

ОВЕН Ви претстои важен состанок, а можно е да се договорите. Одлично време е да го претставите она што ви...

Автомобили6 часа

Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Volkswagen ќе инвестира 2,5 милијарди евра во проширување на производствениот и иновациски центар во кинескиот град Хефеи. Центарот Хефеи ќе...

Магазин6 часа

Google ја објави првата бета верзија на Android 15, што носи новото ажурирање?

По две изданија за преглед, првата целосна Android 15 бета е подготвена за преземање, но моментално само за корисниците на...

Социјални мрежи7 часа

Промени кај платформата „Х“ на Илон Маск, на корисниците нема да им биде овозможена оваа опција

Платформата X повеќе не им дозволува на корисниците да ги кријат своите сини беџеви од верификацијата, односно потврда, без разлика...

Спорт10 часа

Судиска анализа на првата македонска фудбалска лига, има низа нерегуларности

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 26. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот ФК Силекс – ФК Гостивар одигран на 06.04.2024 година, анализирани се ситуациите од 4, 20...

Технологија12 часа

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата,...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за петок (12 април)

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

Магазин1 ден

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad. Apple работи на преклопливи уреди....

Автомобили1 ден

Tesla работи на развој на роботакси

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се...

Магазин1 ден

Алатките за уредување слики на Google Photos AI стануваат бесплатни за сите корисници

Алатките за уредување слики со AI на Google Photos се прошируваат на корисници кои не се претплати, што ги прави...

НАЈЧИТАНИ