Следете не

Свет

Сè што знаеме досега за таблетите за коронавирус

Објавено пред

на

Што ако едноставна пилула може да помогне да се излечи ковид? Американските фармаколошки гиганти Мерк и Фајзер неодамна објавија охрабрувачки резултати од испитувањата на нивните орални пандемични лекови.

Станува збор за таблети кои се земаат орално веднаш штом се појават првите симптоми на Ковид за да се избегнат потешките форми на болеста, а со тоа и болничкото лекување.

Овој тип на третман се бара од почетокот на оваа глобална здравствена криза. По повеќемесечно истражување, Мерк и Фајзер објавија дека ја постигнале својата цел.

Мерк на почетокот на октомври објави дека бара дозвола за употреба во САД за неговата таблета molnupiravir, а Pfizer го стори истото минатата недела за неговиот paxlovid.

Во двата случаи, постојат антивирусни лекови кои делуваат на тој начин што ја намалуваат можноста за репликација на вирусот, што го забавува развојот на болест. Двете компании тврдат дека клиничките испитувања покажуваат дека употребата на лекови значително го намалува ризикот од хоспитализација.

Компаниите тврдат дека молнупиравир го намалува ризикот за 50 проценти, а паксловид за 89 проценти, иако нивоата на ефикасност не треба директно да се споредуваат поради различните протоколи за тестирање.

Антидепресив кој веќе е достапен за јавноста, флувоксамин, исто така покажа охрабрувачки резултати во спречувањето на сериозни форми на болеста, според студијата на бразилските научници објавена во октомври во „Лансет“.

Зошто се важни?

Доколку се потврди ефикасноста на таблетите, тоа ќе биде голем чекор напред во борбата против Ковид и заедно со вакцината ќе го зајакне терапевтскиот арсенал против вирусот.

Терапиите веќе постојат, главно во форма на синтетички антитела, но овие лекови се инјектираат и обично се даваат на пациенти кои се веќе сериозно болни. Од друга страна, таблетите може брзо да се препишат и не можат лесно да се земаат без пациентот да излезе од дома.

Третманот со таблетите Мерк и Фајзер, кои во моментов не предизвикуваат многу несакани ефекти, би траел пет дена, по две дози дневно.

„Успехот на овие антивирусни лекови отвора ново поглавје во спречувањето на тешките последици од Ковид“, изјави британскиот виролог Стивен Грифин.

Ограничувања?

Тешко е да се процени успехот на терапијата на Мерк и Фајзер бидејќи тие сè уште немаат објавено податоци за клиничките испитувања.

Францускиот експерт Карин Лакомб предупреди дека ваквите најави на фармацевтските компании треба да се земаат со претпазливост додека нивните тестови не поминат научни прегледи.

Таа, исто така, истакна дека ваквите таблети можат да им донесат „потенцијално огромен“ пазар.

Независни експерти велат дека некои елементи укажуваат на тоа дека Мерк и Фајзер не даваат лажни ветувања. Двете компании ги прекинаа клиничките испитувања порано од очекуваното со благослов на независни надзорни одбори, бидејќи резултатите беа многу добри.

 

Кога е посредуван антидепресивот флувоксамин, достапни се податоци и наиде на некои приговори.

Неколку научници им се спротивставија на авторите на студијата дека не се ограничуваат само на проценка на зачестеноста на хоспитализирањата, туку ја анализирале и зачестеноста на продолжениот престој во болница, што, според нив, го отежнува толкувањето на податоците.

Кога и колку?

Молнупивир на Мерк веќе е одобрен во Британија. Локалните здравствени власти му дадоа зелено светло да ги лекува луѓето со поголем ризик да развијат тешка клиничка слика, како што се постарите и дијабетичарите.

Американските и европските власти ги оценуваат лековите по забрзана процедура.

Неколку земји веќе нарачаа залихи на молнупивир, како што се САД, кои нарачаа 1,7 милиони дози.

Американската нарачка навестува и колку може да чини лекот. Неговата вкупна вредност е 1,2 милиони долари, што би значело дека петдневната терапија со молнупиравир чини околу 700 долари.

Pfizer се уште не ја објави цената на paxlovid, но вети дека ќе биде „прифатлива“

Извор: B92

Фото: Unsplash

Свет

СЗО повторно проговори за омикрон

Објавено пред

на

Светската здравствена организација соопшти дека затворањето на границите „купува време“ во борбата против новиот вид коронавирус – омикрон.

Претставниците на Светската здравствена организација во Западен Пацифик тврдат дека затворањето на границите, како мерка усвоена од некои земји, може да купи време за справување со видот омикрон на коронавирусот, но дека применетите мерки и искуството стекнато во работата со соеви делта треба да останат основа за борба против пандемија.

„Додека неколку земји во регионот се соочуваат со зголемување на инфекциите, случаите на ковид-19 и смртните случаи во многу други земји се намалени“, рече регионалниот директор на СЗО за Западен Пацифик, д-р Такеши Касаи за новинарите на виртуелна конференција емитувана во Манила. Агенцијата АП .

Според него, граничната контрола може да го одложи влегувањето на вирусот и да купи време, но секоја земја и секоја заедница мора да се подготви за ново зголемување на случаите.

„Позитивната вест во сето ова е дека ниту една од информациите што моментално ги имаме за омикрон не сугерира дека треба да ја смениме насоката на нашиот одговор“, рече Касаи.

Омикрон, додава тој, е идентификуван како варијанта што предизвикува загриженост поради големиот број мутации и затоа што претходните информации сугерираат дека може да биде повеќе пренослив од другите варијанти на вирусот.

„Потребно е повеќе тестирање и набљудување“, заклучи тој.

Прочитај повеќе...

Свет

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Објавено пред

на

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација на деца, а само еден вработен е обвинет за кривично дело додека другите биле внатрешно разрешени, покажуваат новообјавените документи.

Шокантното откритие го објави „Басфид њуз“, до кој пристигнаа стотици доверливи внатрешни извештаи на ЦИА. Документите се од периодот од 2004 до 2019 година.

Според документите, секој 10 вработен во ЦИА имал „несоодветна сексуална активност со неидентификувано двегодишно девојче“ и признал дека во два наврати имал сексуален контакт со шестгодишно дете. Вработениот добил отказ од Агенцијата, но против него никогаш не била поднесена пријава.

Друг службеник на ЦИА, наводно, набавил експлицитни видео снимки од млади девојки направени од мајките на жртвите, што доведе до негова оставка, но не и до обвинение.
Тој бил фатен како се обидува да договори сексуални односи со дете зад чиј профил се криел агент на ФБИ.

И единствениот вработен во ЦИА кој е обвинет за сексуални злосторства врз деца бил под истрага за манипулирање со доверливи документи, наведува „Базфид“.
Неименуван поранешен функционер за „Базфид“ изјавил дека ЦИА повеќе би сакала внатрешно да ги решава инцидентите бидејќи вработените кои се обвинети за кривично дело „може да бидат принудени да откријат извори и методи“, пренесува RT.

/V-Online/

Прочитај повеќе...

Свет

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Објавено пред

на

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19.

Сотровимаб базиран на моноклонални антитела го намалува ризикот од хоспитализација и смрт кај пациенти кои може да развијат тежок ковид-19.

GSK наведува дека третманот е активен и против новата варијанта на коронавирус омикрон.

Сотровимаб се покажа како безбеден и ефикасен во намалувањето на ризикот од хоспитализација и смрт кај луѓе со блага до умерена инфекција со Ковид-19 и зголемен ризик од развој на тешка болест, според Британската агенција за лекови.

/NoviMagazin/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 1 час

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 8 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 8 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 11 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 11 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 18 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 23 часа

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ