Следете не

Свет

Сè што знаеме досега за таблетите за коронавирус

Објавено пред

на

Што ако едноставна пилула може да помогне да се излечи ковид? Американските фармаколошки гиганти Мерк и Фајзер неодамна објавија охрабрувачки резултати од испитувањата на нивните орални пандемични лекови.

Станува збор за таблети кои се земаат орално веднаш штом се појават првите симптоми на Ковид за да се избегнат потешките форми на болеста, а со тоа и болничкото лекување.

Овој тип на третман се бара од почетокот на оваа глобална здравствена криза. По повеќемесечно истражување, Мерк и Фајзер објавија дека ја постигнале својата цел.

Мерк на почетокот на октомври објави дека бара дозвола за употреба во САД за неговата таблета molnupiravir, а Pfizer го стори истото минатата недела за неговиот paxlovid.

Во двата случаи, постојат антивирусни лекови кои делуваат на тој начин што ја намалуваат можноста за репликација на вирусот, што го забавува развојот на болест. Двете компании тврдат дека клиничките испитувања покажуваат дека употребата на лекови значително го намалува ризикот од хоспитализација.

Компаниите тврдат дека молнупиравир го намалува ризикот за 50 проценти, а паксловид за 89 проценти, иако нивоата на ефикасност не треба директно да се споредуваат поради различните протоколи за тестирање.

Антидепресив кој веќе е достапен за јавноста, флувоксамин, исто така покажа охрабрувачки резултати во спречувањето на сериозни форми на болеста, според студијата на бразилските научници објавена во октомври во „Лансет“.

Зошто се важни?

Доколку се потврди ефикасноста на таблетите, тоа ќе биде голем чекор напред во борбата против Ковид и заедно со вакцината ќе го зајакне терапевтскиот арсенал против вирусот.

Терапиите веќе постојат, главно во форма на синтетички антитела, но овие лекови се инјектираат и обично се даваат на пациенти кои се веќе сериозно болни. Од друга страна, таблетите може брзо да се препишат и не можат лесно да се земаат без пациентот да излезе од дома.

Третманот со таблетите Мерк и Фајзер, кои во моментов не предизвикуваат многу несакани ефекти, би траел пет дена, по две дози дневно.

„Успехот на овие антивирусни лекови отвора ново поглавје во спречувањето на тешките последици од Ковид“, изјави британскиот виролог Стивен Грифин.

Ограничувања?

Тешко е да се процени успехот на терапијата на Мерк и Фајзер бидејќи тие сè уште немаат објавено податоци за клиничките испитувања.

Францускиот експерт Карин Лакомб предупреди дека ваквите најави на фармацевтските компании треба да се земаат со претпазливост додека нивните тестови не поминат научни прегледи.

Таа, исто така, истакна дека ваквите таблети можат да им донесат „потенцијално огромен“ пазар.

Независни експерти велат дека некои елементи укажуваат на тоа дека Мерк и Фајзер не даваат лажни ветувања. Двете компании ги прекинаа клиничките испитувања порано од очекуваното со благослов на независни надзорни одбори, бидејќи резултатите беа многу добри.

 

Кога е посредуван антидепресивот флувоксамин, достапни се податоци и наиде на некои приговори.

Неколку научници им се спротивставија на авторите на студијата дека не се ограничуваат само на проценка на зачестеноста на хоспитализирањата, туку ја анализирале и зачестеноста на продолжениот престој во болница, што, според нив, го отежнува толкувањето на податоците.

Кога и колку?

Молнупивир на Мерк веќе е одобрен во Британија. Локалните здравствени власти му дадоа зелено светло да ги лекува луѓето со поголем ризик да развијат тешка клиничка слика, како што се постарите и дијабетичарите.

Американските и европските власти ги оценуваат лековите по забрзана процедура.

Неколку земји веќе нарачаа залихи на молнупивир, како што се САД, кои нарачаа 1,7 милиони дози.

Американската нарачка навестува и колку може да чини лекот. Неговата вкупна вредност е 1,2 милиони долари, што би значело дека петдневната терапија со молнупиравир чини околу 700 долари.

Pfizer се уште не ја објави цената на paxlovid, но вети дека ќе биде „прифатлива“

Извор: B92

Фото: Unsplash

Свет

НАСА планира да донесе примероци од карпи од Марс на Земјата

Објавено пред

на

НАСА ја модифицираше програмата за враќање на примероци од Марс, која има за цел да ги врати примероците од карпи издупчени и собрани од роверот Perseverance од кратерот на езерото. Наместо да го испрати Sample Fetch Rover на црвената планета како што беше првично планирано, програмата ќе ја користи самата Perseverance и ќе испрати два хеликоптери базирани на Ingenuity за резервна копија.

Зголемување на сигурноста дека ќе бидат обезбедени примероци

НАСА и ЕСА работеа заедно на Програмата за враќање примерок во изминатите неколку години. Оригиналниот план беше да се испрати Sampling Rover направен од ESA за да собира примероци и да ги однесе назад во ракетата, која подоцна ќе ги врати на Земјата. Но, зошто да го правиме тоа кога има други, попристапни опции? Планирано е Sample Return Lander да стигне до Марс до 2030 година, но НАСА е уверена дека Perseverance сè уште ќе биде оперативна дотогаш – на крајот на краиштата, роверот Curiosity сè уште е во функција речиси 11 години откако беше лансиран. Според нивниот ревидиран план, Perseverance ќе стигне до лендерот за да испорача 30 примероци од карпи кои ќе бидат натоварени во ракетата.

Меѓутоа, ако нешто тргне наопаку со Perseverance пред тоа, лендерот ќе се смести поблиску до роверот, а потоа резервните хеликоптери ќе прелетаат за да ги земат примероците. Додека хеликоптерите се моделирани по Ingenuity, тие ќе имаат мали тркала на дното. Ова ќе им овозможи да возат до примероците што се затворени во цевките и да ги подигнат од земјата каде што роверот ги испуштил.

Хеликоптерот Ingenuity го заврши својот прв пробен лет на Марс во април 2021 година. НАСА не очекуваше многу од хеликоптерот, кој само требаше да докаже дека е возможен лет до Марс. Исто така, требаше да лета само неколку пати за време на едномесечната технолошка демонстрација, но досега има завршено 29 успешни летови и е на пат. Успехот на Ingenuity и даде на НАСА уште една причина да ги врати скапоцените примероци што ги собираше Perseverance.

Earth Return Orbiter и Sample Return Lander ќе бидат лансирани во есен 2027 и лето 2028 година, соодветно. Нивното патување до и од црвената планета ќе трае со години, па се очекува примероците да стигнат до Земјата до 2033 година.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Свет

На крајот на јуни е забележан најкраткиот ден во историјата на Земјата

Објавено пред

на

Во последните децении, Земјата е поверојатно да забави, што дава малку подолги денови. Меѓутоа, во последните неколку години таа тенденција е обратна, а деновите се сè пократки и пократки.

Земјата го имаше најкраткиот ден во историјата ова лето. Зошто?

Поради нишањето на својата оска, што значи дека направил една ротација за дел од секунда за помалку од 24 часа. Така, на 29 јуни тој бил за 1,59 милисекунди пократок од сите други денови.

Деновите стануваат се пократки и пократки

Во последните децении, Земјата е поверојатно да забави, што дава малку подолги денови. Меѓутоа, во последните неколку години таа тенденција е обратна, а деновите стануваат се пократки и пократки, пренесува Индекс.
Ако Земјата продолжи да забрзува, тоа би можело да доведе до првото барање да се одземе секунда од атомскиот часовник. Не е невообичаено нашата планета да се ниша. Ротацијата што ја доживуваме како ноќ и ден не се случува секогаш точно по неговата оска, линијата помеѓу северниот и јужниот пол. Тоа е затоа што не е прецизна сфера.

Професорот Леонид Зотов верува дека Земјата ротира побрзо поради периодичното движење наречено осцилација на Чендлер.
Движењето првпат беше забележано во доцните 1880-ти, кога астрономот Сет Карло Чендлер забележал дека половите се осцилираат во период од 14 месеци. Оваа флуктуација почна да се забавува во раните 2000-ти, достигнувајќи историски најниски нивоа од 2017 година, за да исчезне помеѓу 2017 и 2020 година.

Извор: Telegraf

Прочитај повеќе...

Свет

Редок скелет од Диносаурус продаден на аукција во САД за 6 милиони долари

Објавено пред

на

Редок скелет од диносаурус бил продаден во САД на непознат купувач за нешто повеќе од шест милиони долари. Продаден е на аукција на Сотби во Њујорк. Станува збор за фосил на горгосаурус, далечен роднина на тираносаурусот рекс, а откриен е во 2018 година, пишува Би-би-си.

Анонимен клиент ќе има единствена можност да му додели прекар на поранешниот предатор, додава Би-би-си.

Ова е втор пат Sotheby’s да продава фосилизиран скелет од диносаурус. За прв пат, тираносаурус рекс, по име Сју, беше продаден на музеј во Чикаго во 1997 година за 8,36 милиони долари.

Горгосаурусот се очекуваше да достигне цена од осум милиони долари. Тоа е единственото од ваков вид понудено на продажба во приватни раце. Постојат само 20 познати фосили на горгосаурус во светот.

Горгосаурус живеел на планетата пред околу 77 милиони години, а како Тираносаурус Рекс имал голема глава, уста полна со заоблени, остри заби и мали предни екстремитети со два прста. Иако помал од својот далечен роднина, тој беше побрз, пожесток и имаше посилен залак, па можеше да се пробие низ густата кожа и да навлезе длабоко во месото на својот плен, вели Сотби.

Овој фосил е пронајден на приватен имот во американската сојузна држава Монтана. Има 79 коскени елементи, висок е три метри и долг 6,7 метри.

Рекордна цена за фосил од диносаурус е сè уште 31,8 милиони долари, а исто така беше продаден на приватен купувач во 2020 година.

Иако името на овој горгосаурус се уште не е објавено, меѓу следбениците на Сотби на социјалните мрежи се издвои прекарот „убавиот Џорџ“.

/n1info.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија2 часа

Шест возачи на товарни возила и автобуси под дејство на алкохол во битолско

Денез во текот на утринските часови (10.08.2022) во периодот од 04.30 до 07.00 часот на тероторијата на СВР Битола спроведена...

Спорт8 часа

Реализирана „Судиска анализа“ на натпреварите од првото коло во првата македонска фудбалска лига, ова се констатациите од натпреварите

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 1 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот  Фк.Струга...

Временска прогноза8 часа

Услови за појава на невреме, еве какво време нè очекува оваа недела

До крајот на оваа недела и тоа особено во попладневните и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно...

Хроника10 часа

Кај кичевското село Вранештица пронајден човечки труп по течението на река Треска – ова се деталите

На 09.08.2022 година во 14.10 часот, во ОВР Кичево пријавено е дека во атарот на кичевското село Вранештица, по течението...

Магазин11 часа

Игрите на Netflix се целосно промашени, помалку од 1% од претплатниците ги играат

Индустријата за видео игри е повредна од музичката и филмската индустрија заедно, и веќе е општо познато, па не е...

Магазин11 часа

Како да го стартувате Internet Explorer во Windows 11

Microsoft не предвиде употреба на Internet Explorer во Windows 11, спречувајќи некој да го користи овој прелистувач. Сепак, еден корисник...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за среда [10 август]

ОВЕН Денес ќе имате помали промени на работното место. Нема да ви биде лесно да ги остварите своите планови. Моментално...

Кичево24 часа

Алфа ТВ: Прв сомнителен случај со „мајмунски сипаници“ жител на град Кичево

Според извори од Алфа Телевизија пациент од Кичево е првиот сомнителен случај со „мајмунски сипаници“. Според информациите до кои дојде...

Спорт1 ден

Младата репрезентација на Македонија на првиот контролен меч против Романија со нерешен резултат

Младата репрезентација на Македонија до 18 години денеска го одигра првиот од двата контролни меча против соодветната селекција на Романија....

Македонија1 ден

Важно известување за патниот правец Маврово-Галичник, поради градежни работи сообраќајот ќе биде со времен прекин во работни денови

Од АМСМ известуваат дека од денес 09.08.2022 до 20.08.2022 на патниот правец раскрсница Маврово – Галичник Р- 2238 поради изведување градежни...

НАЈЧИТАНИ