Следете не

Спорт

Што ги очекува фудбалските обожаватели во Катар?

Објавено пред

на

Светското првенство на ФИФА започнува во недела и ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември 2022 година во Катар. Дали сте еден од ретките среќници кои имаат можност да патуваат во оваа далечна земја за време на овој настан?

Во случај да сте или едноставно сакате да знаете различни интересни факти за дестинации ширум светот, споделуваме со вас неколку корисни информации за оваа далечна и многу богата земја.

Катар е: мал, богат и многу скап

Иако зафаќа само 11.571 квадратни километри на Арапскиот Полуостров, благодарение на големите нафтени ресурси, Катар е една од најбогатите земји во светот. Просечната плата е околу 4.000 евра, па не чуди што трошоците за живот се прилично високи. За литар бензин треба да потрошите само половина евро, но ќе треба да потрошите многу пари за други работи. Шолја капучино во ресторан чини околу 5,5 евра, кутија цигари околу 7, додека ручекот за две лица е околу 50 евра. За месечна кирија на гарсоњера во центарот на градот треба да одвоите околу 1.700 евра.

Алкохолот е забранет на повеќето места

Пијанството на јавни места во Катар се казнува со високи парични казни и затвор. Но, во пресрет на фудбалскиот шампионат, властите олабавија некои правила во однос на консумирањето алкохолни пијалоци. Алкохол не може да се купи во продавници, туку само во одредени ресторани, хотели и барови кои имаат посебна дозвола. Пред и по натпреварите – но не и за време на нив – ќе може да се купи пиво на стадионот на кој ќе се играат фудбалските натпревари. Во Доха ќе биде организирана специјална фан зона каде ќе се служи алкохол за оние над 21 година. Секогаш треба да носите пасош или друг официјален документ што може да ја докаже вашата возраст. Надлежните истакнаа дека цената на пивото ќе се движи од 10 до 20 евра за чаша.

Големо не за нелегалните дроги

Катар е една од најрестриктивните земји кога станува збор за нелегалните дроги. Забрането е поседување, продажба и употреба на канабис, па дури и некои лекови против болки и смирувачи кои не се издаваат на рецепт. Неуспехот да се почитуваат овие правила може да резултира со строги казни – од депортација до години зад решетки. Проверките на аеродромот ќе бидат исклучително детални, затоа однапред проверете што можете да понесете со себе, особено ако страдате од одредени здравствени состојби.

Јавното покажување на љубовта не е добра идеја

Иако во оваа земја е забрането соживот меѓу маж и жена кои не се во брак, невенчаните хетеросексуални парови сепак ќе можат да ја делат хотелската соба за време на Светското првенство. Сексот меѓу двајца хомосексуалци се казнува со затвор од една до три години. Не се препорачува јавно прикажување на наклонетост на улица, без разлика на брачниот статус и сексуалната ориентација.

Подгответе се за топло време

Светското првенство во Катар е првото во историјата кое не се одржува во мај, јуни или јули. Поради екстремно високите температури, настанот беше одложен за ноември и декември. Времето во овој дел од годината е попријатно, но сепак со високи температури – во просек меѓу 21 и 26 Целзиусови степени. Со цел да се олесни престојот на странците во земјата, локалните власти поставија климатизери на отворено – на улици, стадиони итн.

Што да облечете?

Веб-страниците за туризам во Катар сугерираат жените и мажите да покажат почит кон локалната култура и да избегнуваат облека што открива премногу кожа. Од посетителите се бара да изберат облека што ги покрива рамената и колената на јавни места, особено при посета на владини згради, трговски центри и слично. Од друга страна, во хотелите покрај базенот е вообичаено да се видат луѓе во оскудна облека како што се костими за капење.

Како треба да се однесувате?

Во Катар однесувајте се како што би сакале туристите да се однесуваат кога ќе дојдат кај нас. Бидете љубезни во сите ситуации, почитувајте ги културните разлики, не ширете лажни гласини за земјата на социјалните мрежи и зборувајте со почит за кралското семејство. Имајте предвид дека пцуењето и покажувањето среден прст, особено кога им се обраќате на полицајци или други владини службеници, може да резултира со одведување во полициска станица. Не се ракувајте со луѓе од спротивниот пол, освен ако прво не ви понудат рака. Избегнувајте фотографирање луѓе без претходна дозвола, како и фотографирање на воен персонал и верски места.

Спорт

Шкупи убедлив, Шкендија ремизираше, како победници ова коло се запишаа Работнички и ФК Скопје, преглед на 16-то коло од ПМФЛ

Објавено пред

на

Актуелниот првак Шкупи ја декласира Победа со 0-6 на гости во Прилеп и се искачи на второто место на табелата во Првата лига, со 28 бода, пет помалку од лидерот Струга ТЛ. Но, Шкендија не успеа да ја потврди фаворитската улога против Тиквеш во Тетово и ремизираше без голови.

Хамиди ја отвори серијата голови во седмата минута, а Трапановски зголеми на 0-2 седум минути подоцна. Реиналдо Цефас постигна и трет погодок за Шкупи во првиот дел, а уште три тимот од Чаир дополни и во второто полувреме.

Работнички ја победи Македонија ЃП со 2-0 на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари. Анес Рушевиќ во 26.минута ги доведе „романтичарите“ во водство, а две минути подоцна Мишевски си постигна автогол по нафрлувањето на Арменд Алими од слободен удар.

Шкендија не успеа да стигне до победа против Тиквеш играјќи 0-0.

Скопје со пресврт триумфираше против Академија Пандев со 2-1. Сите три гола беа постигнати во второто полувреме. Димитар Митровски во 61.минута донесе водство за „пандевци“, но Бујар Хајдари израмни во 71.минута, а Христијан Димов постигна победнички гол во 84.минута од дуелот.

ПРВА ЛИГА, РЕЗУЛТАТИ 16.КОЛО

ПОБЕДА – ШКУПИ 0-6

ШКЕНДИЈА – ТИКВЕШ 0-0

РАБОТНИЧКИ – МАКЕДОНИЈА ЃП 2-0

СКОПЈЕ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 2-1

СИЛЕКС – СТРУГА ТЛ 1-2

Текст: makfudbal.mk

Прочитај повеќе...

Спорт

Македонија до 19 вчера славеше победа над Сан Марино во последното коло од квалификацискиот турнир во Скопје

Објавено пред

на

Репрезентацијата на Македонија до 19 години вчера оствари победа со 2:0 над соодветната селекција на Сан Марино во натпреварот од последното коло на квалификацискиот турнир кој се одржува во Скопје.

Младата репрезентација на Македонија ги освои првите бодови и со победа го заврши квалификацискиот циклус (прва фаза) за пласман во елитната фаза квалификации за Европското првенство 2023 година во Малта.

Во првото полувреме, избраниците на селекторот Неџат Шабани од старт ја презедоа иницијативата и не дозволија противникот посериозно да се закани по нашиот гол Подобрата игра ја крунисавме со погодок во 36. минута. Трајков се снајде одлично во противничкиот шеснаесетник и успеа да погоди за предност на Македонија.

Во продолжението од натпреварот, Македонија успеа да постигне уште еден погодок. Назифи во последните мигови од средбата ги постави конечните 2:0.

Во вториот натпревар во нашата група, на стадионот на Македонија Ѓ.П., селекцијата на Србија ја совлада Норвешка со 2:0 во директна борба за првата позиција во нашата група.

Македонија: Тасев, Чајани, Серафимов, Јаневски, Ѓоргиевски, Османи,Чилафи, Зенку, Трајков, Талевски, Ташов

Селектор: Неџат Шабани

Прочитај повеќе...

Спорт

Македонија до 21 одигра нерешено 1:1 против Србија во Кипар

Објавено пред

на

Младата репрезентација на Македонија до 21 годиниа во Кипар го одигра вториот контролен дуел, а противник беше содветната селекција на Србија.

Избраниците на селекторот Драги Канатларовски во еден добар натпревар во кој можеме да жалиме за пропуштените можности, одиграа 1:1 против нашиот северен сосед.

Марко Алчевски уште еднаш одигра одличен меч, на два пати одлично интервенираше во првото полувреме. Марио Илиевски ја имаше најдобрата прилика за Македонија, но немаше среќа да погоди. Во последните минути од средбата, Лука Станковски беше во добра прилика да и донесе победа на Македонија, но не се снајде најдобро, откако доби одлична топка од Бехар Фета.

Берат Калкан во 20. минута погодува за предност на Македонија од 1:0. Репрезентацијата на Србија во 45. минута го изедначи резултатот. Митровиќ беше сигурен од белата точка.

Во 30. минути, на младата репрезентација на Македонија не и беше досуден чист пенал, откако крилниот фудбалер Калкан беше фаулиран во шеснаесетникот на противникот.

Македонија одигра нерешено 1:1 и против селекцијата на Кипар во првиот контролен меч за нашите млади фудбалери.

Македонија: Алчевски, Деспотовски, Рамадани, Стојчевски, Максимов, Тодоровски, Рамани, Крстевски, Малевски, Илиевски, Калкан

Селектор: Драги Канатларовски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија5 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија9 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија9 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг10 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин10 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет10 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили11 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин11 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин11 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

Магазин11 часа

Како да ги скриете Memories во Google Photos

Google Photos им овозможува на своите корисници да сокријат одредени слики доколку сакаат. Од криење слики на конкретни луѓе и...

НАЈЧИТАНИ