Следете не

Автомобили

Следниве грешки најчесто се одговорни за сообраќајни несреќи во зима: брзината не е единствениот проблем, на снегот важат други правила

Објавено пред

на

Возењето во зима понекогаш може да биде опасно, а во тие моменти важно е да го зголемите вниманието, а понекогаш и да ја намалите брзината на возење.

„Најбрзиот начин да се стигне до таму е полека“, гласи една мудра изрека која е добро да се запамети кога временските услови го отежнуваат патот по кој тргнавте.

Дури и ако мислите дека сте исклучително добар возач, на мразот важат сосема различни правила. А добар возач е тешко да го контролира своето возило бидејќи растојанието за сопирање е поголемо.

Она што дефинитивно можете да го направите за да избегнете судир со возилото пред вас е да држите пошироко растојание од вообичаеното.

Ова се најчестите грешки што ги прават возачите во зимски услови на патишта:

Брзо возење

Кога врне или врне снег, не е лоша идејата да се забави, без оглед на знаците за ограничување на брзината. Бавното возење може да биде фрустрирачко, но тоа е единствениот начин да се задржи контролата над возилото.

Не треба да одиме во крајности и да возиме премногу бавно бидејќи ако возиме многу побавно од другите возила, на другите ќе им биде тешко да се прилагодат и шансите за судир се поголеми.

„Манично“ возење: Кога ќе се смени семафорот, спуштете ја малку сопирачката, оставете го возилото да тргне пред повторно да удрите во гасот. Не се тркајте од семафор до семафор со нагли забрзувања и нагло сопирање, на овој начин го „уништувате“ горивото. Наместо тоа, фатете го моментумот на возилото и користете ги оптималните обртаи за да заштедите бензин (или дизел). Самото сопирање не е дејство кое троши дополнително гориво, проблемот е што се користи за да се намали растојанието помеѓу вашето возило и ситуацијата во која ќе треба да застанете.

Автомобилот не е подготвен за зимски временски услови

Возилото на ладно време бара дополнително внимание бидејќи и најмал проблем може да предизвика голема штета доколку не се реши навреме. Редовниот сервис на возилата пред почетокот на зимата е приоритет за сите сериозни возачи.

Исчистете го вашето возило од снег и мраз пред да возите

Возењето со снег на автомобил е казниво. Додека возите, снегот и мразот од вашиот автомобил може да летаат на друго возило и да предизвикаат штета или дури и несреќа.

Постои уште една опасност. Ако не го исчистите возилото од снег пред да возите, другите возачи можеби нема да можат јасно да ве видат кога успорувате и би можеле да ве удрат.

Состојбата на гумите на автомобилот

Доколку веќе неколку сезони не сте ги смениле гумите на вашиот автомобил, потребно е да ја проверите длабочината на „слојот на шарите“. Сè што е под четири милиметри ве става во ризик и треба да купите нови зимски гуми.

Покрај гумите, еднаш месечно се проверува и притисокот. Пониските температури предизвикуваат пад на притисокот, што резултира со послабо држење на гумите.

Возење во зимска облека

Опасноста лежи во тоа што зимската облека ви го отежнува движењето и гледањето во сообраќајот, додека зимските чевли со дебел ѓон нема да ви дадат добро чувство за педалата за гас, кочницата и спојката и нема да можете да реагирате доволно брзо во случај да е потребно.

Недоволно растојание помеѓу возилата

На влажен и прекриен пат со мраз, растојанието за сопирање станува подолго, па затоа е подобро да се држи поголемо растојание од вообичаеното.

Важно е да обрнете внимание на она што се случува зад вас. Најчестите несреќи во зима се случуваат кога некој ќе ве удри одзади.

/N1Info

Автомобили

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Објавено пред

на

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата.

Audi сега го оживеа и го донесе на фестивалот на брзина во Goodwood. Schnellsportwagen требаше да биде друмска верзија на тркачкиот автомобил Type 22 Grand Prix. Би го придвижувал V16 мотор со 200 КС, и проектирана максимална брзина од 200 km/h. За жал, во зората на Втората светска војна, проектот беше напуштен некаде во 1935 година и оставен во фиока, каде што остана до минатата година.

Audi најпрво ја ангажираше специјализираната компанија Crosthwaite & Gardner да ја изгради каросеријата, а потоа и сите механички компоненти, врз основа на достапните нацрти. Работата траела цела година, а автомобилот е речиси идентичен со оригиналот од пред 70 години.

Единствена забележлива разлика е централно поставениот V16 мотор со претходно полнење, кој наместо оригиналниот 4.4 сега има зафатнина од 6 литри. Моќта беше зголемена од 200 на дури 520 КС. Нема сомнеж, тип 52 е секако најспектакуларното Audi во последните неколку децении.

Можете дури и да седите во него како McLaren – простор за тројца среќници, а возачот е во средината. Во исто време, овој автомобил не е мал: има должина од 5390 mm, ширина само 1780 mm и висок 1660 mm. Вкупната маса на автомобилот е 1450 кг.

/index

Прочитај повеќе...

Автомобили

Претставен новиот „Model 3“ на Tesla: Има подолг опсег и погон на задните тркала

Објавено пред

на

Tesla ја претстави новата верзија на Model 3 со погон на задните тркала и подолг опсег. Засега таа верзија на автомобилот е достапна само во САД и Порторико. На пазарот има уште три верзии од претходно – со погон на задните тркала, со подолг опсег и погон на четири тркала, како и со погон на четири тркала и одлични перформанси.

Цената на новата верзија во Америка е 42.490 долари. Кога купуваат ново електрично возило, американските купувачи можат да заштедат дополнителни 7.500 долари годишни даночни кредити.

Моделот 3 се произведува во Кина, а кога веќе зборуваме, Ројтерс објави дека Тесла ги зголеми цените на моделот 3 за околу 1.500 евра откако ЕУ воведе тарифи за електричните возила произведени во оваа земја.

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Автомобили

И автомобилите страдаат во екстремно жешко време, еве неколку потенцијални опасности што може топлината да ги предизвика

Објавено пред

на

Додека повеќето од нас се фокусираат на системите за ладење, малкумина размислуваат за потенцијалните опасности што топлината може да ги предизвика на автомобилот. Летните денови носат сонце и високи температури кои можат да претставуваат опасност за вашето возило.

Експертите предупредуваат дека екстремната топлина може да доведе до проблеми како што се:

Пневматици

Гумите под топлински притисок буквално можат да експлодираат при големи брзини, што доведува до опасни ситуации на патот. Високите температури може да предизвикаат оштетување на батеријата, односно акумулаторот на возилото, што може да доведе до несакани дефекти или дури и пожари.

Проблеми со сопирачките
Зголемувањето на температурата може да влијае на перформансите на системот за сопирање, намалувајќи ја ефикасноста на сопирањето и зголемувајќи го ризикот од судар.

Деловите на моторот може да бидат подложни на деформација или оштетување поради екстремни температури, што може да доведе до скапи поправки.

Ризик од пожар
Комбинацијата на висока температура и одредени хемикалии или материјали во возилото може да го зголеми ризикот од пожар, особено ако возилото е оставено на сонце без вентилација.

Извор: alo.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп4 часа

Хороскоп за вторник (16 јули)

ОВЕН Од рано наутро ќе бидете многу одлучни во намерата да направите сѐ што не сте стигнале во претходните неколку...

Автомобили15 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle15 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин15 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle15 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин15 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин15 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин15 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин15 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин15 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

НАЈЧИТАНИ