Следете не

Спорт

Судиите на 13-тото коло во првата македонска фудбалска лига супериорни во својата работа

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 13. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот  ФК Струга Т.Л. – ФК Брегалница одигран на 30.10.2022 година, анализирани се ситуациите од 24, 53 и 77 минута.

Главен судија: Благојче Ралевски; Помошни судии: Куштрим Лика и Зоран Јанкулоски;

24 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (недосудено офсајд позиција)

Играч од нападот на гостите додаде топка до свој соиграч кој во моментот кога му е додадена топката се наоѓаше во линија со претпоследнниот играч од одбраната на домаќините, истиот играч ја прими топката и постигна гол.

Исправна одлука на првиот помошен судијата, голот е регуларен, бидејќи играчот од нападот на гостите при додавањето на топката од соиграчот беше во линија со претпоследниот играч од одбраната на домаќините.

53. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (недосуден удар од 11 метри)

Играч од екипата на домаќините во шеснаесетникот на гостите сакаше да додаде топка до соиграч, но истата го удри играчот од одбраната во рака, која му беше спуштена до телото, во природна положба и мало растојание меѓу двата играча.

Исправна одлука на главниот судија, дозволи играта да продолжи, бидејќи топката кога го удри играчот во раката беше во природна положба, исто така судијата во оваа ситуација е одлично поставен и има добра прегледност.

77. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (досуден удар од 11 метри),

ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (недоделен црвен картон)

Играч од екипата на домаќините влегува странично во петерец сам пред голманот на гостите и во тој момент е турнат од гостински одбранбен играч од позади (во грбот) со рака, напаѓачот губи чекор и паѓа, главниот судија со двоумење, но оправдано досудува удар од 11 метри и доделува жолт картон.

Исправна одлука на главниот судија за досуден удар од 11 метри (туркање од зад грб), меѓутоа погрешна одлука на главниот судија за доделена дисциплинска мерка жолт картон. Во оваа ситуација судијата треба да додели ЦРВЕН картон на играчот на гостите за туркање, бидејки напаѓачот на домаќините се наоѓаше во очигледна шанса за гол (сам пред голман).

На натпреварот  ФК Силекс – ФК Шкендија одигран на 30.10.2022 година, анализирана е ситуацијата од 81 минута.

Главен судија: Стојанче Трпчевски; Помошни судии: Драган Трпчевски и Душко Панов;

81. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен црвен картон)

На средина од теренот,  играч од екипата на гостите со отворен ѓон директно во тело удира противнички играч.

Исправна одлука на главниот судија што додели директен црвен картон, бидејќи ваков груб старт врз противнички играч со отворен ѓон направен на било кој дел од теренот мора да се оквалификува со директен црвен картон.

На натпреварот  ФК Академија Пандев – ФК Работнички одигран на 30.10.2022 година, анализирани се ситуациите во 19, 40, 51 и  74 минута.

Главен судија: Јован Качески; Помошни судии: Давор Цветаноски и Мартин Дејаноски;

19. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (недосудено офсајд позиција)

Играч од нападот на гостите шутира кон голот на домаќините, во момент на шутот, соиграч на играчот што шутира се наоѓа во линија со претпоследниот одбранбен играч, натрчува на одбиена топка и постигнува регуларен гол.

Исправна одлука на првиот помошен судија кој е одлично поставен и концентриран, дозволува играта да продолжи и постигнатиот гол е регуларен.

40. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен втор жолт – црвен картон)

Централно пред клупите на гостинската екипа, домашен играч несмасно го презема целосно ризикот на својот старт кој со интезитет удира противнички играч во пределот на под коленото.

Исправна одлука на главниот судија што додели втор жолт (црвен картон) бидејќи за ваков непромислен старт на било кој дел од теренот мора да се додели жолт картон.

51. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (недосуден удар од 11 метри)

Играч на домаќините е во посед на топката и влегува помеѓу два одбранбени играчи во шеснаесетникот на гостите, притоа сака да искористи минимален контакт и паѓа.

Исправна одлука на главниот судија кој се наоѓа во идеална позиција и не досудува удар од 11 метри и дозволува играта да продолжи.

74. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (недосудено офсајд позиција)

Играч од нападот на гостите шутира кон голот на домаќините, во момент на шутот, соиграч на играчот што шутира се наоѓа во линија со претпоследниот одбранбен играч, натрчува на одбиената топка од пречката и постигнува регуларен гол.

Исправна одлука на вториот помошен судија кој е одлично поставен и концентриран, дозволува играта да продолжи и постигнатиот гол е регуларен.

На натпреварот  ФК Тиквеш – ФК Победа одигран на 30.10.2022 година, анализирана е ситуацијата од 39. минута.

Главен судија: Фуркан Идризи; Помошни судии: Мартин Петковски и Александар Ѓорѓески;

39. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (досудено офсајд позиција)

Играч од нападот на домашните центрира од десната страна. Во момент на додавањето соиграч на играчот кој центрира се наоѓа понапред од претпоследниот играч и топката и постигнува гол.

Исправна одлука на првиот помошен судија, голот е исправно поништен и досудено офсајд позиција, бидејќи играчот од нападот во момент на додавање на топката од соиграчот се наоѓа понапред од претпоследниот играч од одбраната на гостите.

На натпреварот Македонија Ѓ.П. – ФК Шкупи немаше спорни ситуации за анализирање.

Судиска анализа на 10 коло од ВТОРА МФЛ за сезона 22/23

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 10. коло на ВТОРА МФЛ и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот ФК Вардар – ФК Воска одигран на 29.10.2022 година, анализирана е ситуацијата од 76 минута.

Главен судија: Александар Ставрев; Помошен судија: Дејан Костадинов и Гоце Петрески;

76. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (досуден удар од 11 метри)

Центрирана топка централно во шеснаесетникот на екипата на домаќините, голманот од домашните неспретно ја боксува топката и таа удира во рака на одбранбен играч која рака е одвоена од телото и е во неприродна положба (зголемен волумен на тело).

Исправна одлука на главниот судија, досуден удар од 11 метри.

На натпреварот ФК Детонит – ФК Локомотива Пехчево одигран на 29.10.2022 година, анализирани се ситуациите од 29, 30, 35 и 73 минута.

Главен судија: Марјан Стојановски; Помошен судија: Петар Степановски и Осман Зекири;

29. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (недосуден удар од 11 метри)

Играч од екипата на гостите додаде топка во празно, на топката стартуваа два противнички играчи тело со тело, ремплање.

Исправна одлука на главниот судија, дозволи играта да продолжи, односно топката да излезе во корнер.

30. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (досуден удар од 11 метри)

Центрирана топка од корнер централно во шеснаесетникот на домаќините, на топката скокаат два противнички играчи, во тој момент на играчот на гостинската екипа кој скока на топка со глава е направен прекршок (користење рака-лакт во дуел за топка) од домашен одбранбен играч.

Исправна одлука на главниот судија, досуден удар од 11 метри за неспортски направен прекршок (удар со рака-лакт) и исправно доделен жолт картон..

35. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (недосуден удар од 11 метри)

Играч од домашната екипа продира по десна страна и влегува во шеснаесетникот на гостинската екипа. Врз него без интензитет стартува (блокира) гостински одбранбен играч со минимален контакт кој домашниот напаѓач умешно го искористува и преувеличува и паѓа.

Исправна одлука на главниот судија, дозволи играта да продолжи бидејќи контактот е мимимален и не доволен за да се досуди удар од 11 метри.

73. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА И ВТОРИОТ АСИСТЕНТ СУДИЈА (недосуден удар од 11 метри)

Домашен играч  центрира топка од десната страна во близина на вториот асистент судија, топката го удира гостинскиот одбранбен играч во рака која е во неприродна положба и зголемува волумен на тело, но за цело тело се наоѓа надвор од шеснаесетникот.

Одлична соработка ГЛАВЕН – ВТОР АСИСТЕНТ и исправно досуден само слободен удар, бидејќи играњето со рака беше надвор од  шеснаесетникот, а вториот асистент судија имаше одлична поставеност и прегледност за проценка на целата ситуација.

На натпреварот ФК Борец – ФК Караорман одигран на 29.10.2022 година, анализирана е ситуацијата од 13 минута.

Главен судија: Кирол Смоквоски; Помошен судија: Иле Мишески и Борис Трајков;

13 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (недосуден удар од 11 метри)

Играч од нападот на гостинската екипа центрира топка по левата страна во шеснаесетникот, центрираната топка го удира одбранбен играч во рака која во моментот на контакт со топката се наоѓа во природна положба.

Исправна одлука на главниот судија, дозволи играта да продолжи бидејќи раката на играчот беше во природна положба и блиску до телото.

На натпреварот ФК Тетекс – ФК Слога В. одигран на 30.10.2022 година, анализирана е ситуацијата од 70 минута.

Главен судија: Дени Лековски; Помошни судии: Владимир Митревски и Николче Дрнковски;

70. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (недосудено офсајд позиција)

Играч од нападот на гостите додаде топка до свој соиграч кој во моментот кога му е додадена топката се наоѓаше  во линија со топката, истиот играч постигна гол кој е регуларен.

Исправна одлука на првиот помошен судијата, голот е регуларен бидејќи во момент на додавање на топката играчот од екипата на гостите се наоѓа во линија со топката и постигнатиот гол е регуларен.

На останатите натпревари од 2 МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа.

Спорт

Шкупи убедлив, Шкендија ремизираше, како победници ова коло се запишаа Работнички и ФК Скопје, преглед на 16-то коло од ПМФЛ

Објавено пред

на

Актуелниот првак Шкупи ја декласира Победа со 0-6 на гости во Прилеп и се искачи на второто место на табелата во Првата лига, со 28 бода, пет помалку од лидерот Струга ТЛ. Но, Шкендија не успеа да ја потврди фаворитската улога против Тиквеш во Тетово и ремизираше без голови.

Хамиди ја отвори серијата голови во седмата минута, а Трапановски зголеми на 0-2 седум минути подоцна. Реиналдо Цефас постигна и трет погодок за Шкупи во првиот дел, а уште три тимот од Чаир дополни и во второто полувреме.

Работнички ја победи Македонија ЃП со 2-0 на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари. Анес Рушевиќ во 26.минута ги доведе „романтичарите“ во водство, а две минути подоцна Мишевски си постигна автогол по нафрлувањето на Арменд Алими од слободен удар.

Шкендија не успеа да стигне до победа против Тиквеш играјќи 0-0.

Скопје со пресврт триумфираше против Академија Пандев со 2-1. Сите три гола беа постигнати во второто полувреме. Димитар Митровски во 61.минута донесе водство за „пандевци“, но Бујар Хајдари израмни во 71.минута, а Христијан Димов постигна победнички гол во 84.минута од дуелот.

ПРВА ЛИГА, РЕЗУЛТАТИ 16.КОЛО

ПОБЕДА – ШКУПИ 0-6

ШКЕНДИЈА – ТИКВЕШ 0-0

РАБОТНИЧКИ – МАКЕДОНИЈА ЃП 2-0

СКОПЈЕ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 2-1

СИЛЕКС – СТРУГА ТЛ 1-2

Текст: makfudbal.mk

Прочитај повеќе...

Спорт

Македонија до 19 вчера славеше победа над Сан Марино во последното коло од квалификацискиот турнир во Скопје

Објавено пред

на

Репрезентацијата на Македонија до 19 години вчера оствари победа со 2:0 над соодветната селекција на Сан Марино во натпреварот од последното коло на квалификацискиот турнир кој се одржува во Скопје.

Младата репрезентација на Македонија ги освои првите бодови и со победа го заврши квалификацискиот циклус (прва фаза) за пласман во елитната фаза квалификации за Европското првенство 2023 година во Малта.

Во првото полувреме, избраниците на селекторот Неџат Шабани од старт ја презедоа иницијативата и не дозволија противникот посериозно да се закани по нашиот гол Подобрата игра ја крунисавме со погодок во 36. минута. Трајков се снајде одлично во противничкиот шеснаесетник и успеа да погоди за предност на Македонија.

Во продолжението од натпреварот, Македонија успеа да постигне уште еден погодок. Назифи во последните мигови од средбата ги постави конечните 2:0.

Во вториот натпревар во нашата група, на стадионот на Македонија Ѓ.П., селекцијата на Србија ја совлада Норвешка со 2:0 во директна борба за првата позиција во нашата група.

Македонија: Тасев, Чајани, Серафимов, Јаневски, Ѓоргиевски, Османи,Чилафи, Зенку, Трајков, Талевски, Ташов

Селектор: Неџат Шабани

Прочитај повеќе...

Спорт

Македонија до 21 одигра нерешено 1:1 против Србија во Кипар

Објавено пред

на

Младата репрезентација на Македонија до 21 годиниа во Кипар го одигра вториот контролен дуел, а противник беше содветната селекција на Србија.

Избраниците на селекторот Драги Канатларовски во еден добар натпревар во кој можеме да жалиме за пропуштените можности, одиграа 1:1 против нашиот северен сосед.

Марко Алчевски уште еднаш одигра одличен меч, на два пати одлично интервенираше во првото полувреме. Марио Илиевски ја имаше најдобрата прилика за Македонија, но немаше среќа да погоди. Во последните минути од средбата, Лука Станковски беше во добра прилика да и донесе победа на Македонија, но не се снајде најдобро, откако доби одлична топка од Бехар Фета.

Берат Калкан во 20. минута погодува за предност на Македонија од 1:0. Репрезентацијата на Србија во 45. минута го изедначи резултатот. Митровиќ беше сигурен од белата точка.

Во 30. минути, на младата репрезентација на Македонија не и беше досуден чист пенал, откако крилниот фудбалер Калкан беше фаулиран во шеснаесетникот на противникот.

Македонија одигра нерешено 1:1 и против селекцијата на Кипар во првиот контролен меч за нашите млади фудбалери.

Македонија: Алчевски, Деспотовски, Рамадани, Стојчевски, Максимов, Тодоровски, Рамани, Крстевски, Малевски, Илиевски, Калкан

Селектор: Драги Канатларовски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија4 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија9 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија9 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг9 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин10 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет10 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили10 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин10 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин11 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

Магазин11 часа

Како да ги скриете Memories во Google Photos

Google Photos им овозможува на своите корисници да сокријат одредени слики доколку сакаат. Од криење слики на конкретни луѓе и...

НАЈЧИТАНИ