Следете не

Спорт

Судиска анализа на 30-тото коло од првата фудбалска македонска лига, забележана погрешна проценка на мечот „ФК Гостивар и ФК Шкупи“

Објавено пред

на

©porta.mk

Фудбалската федерација на Македонија денес ја истакна својата судиска анализа, од судиската комисија која ги разгледа спорните моменти од 30. коло на првата македонска фудбалска лига и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот ФK Силекс – ФК Работнички одигран на 01.05.2024 година, анализирана е ситуацијата од 81 минута.

Главен судија: Александар Грујоски. Помошни судии: Куштрим Лика и Давор Цветановски.

81. минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (досуден пенал за гостинската екипа, при резултат 0:0)

Играч на гостинската екипа странично од голот центрираше топка во 16-сетникот на домаќините, при центаршутот топката удри во раката (која беше во неприродна положба, одвоена од тело) на играч на домашната екипа.

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за гостинската екипа, поради недозволена игра со рака (неприродна положба и одвоена од тело) на домашен играч.

Главниот судија во оваа ситуација беше одлично поставен со јасна прегледност и близу настанот

На натпреварот ФК Гостивар – ФК Шкупи одигран на 01.05.2024 година, анализирана е ситуацијата од 86. минута.

Главен судија: Стојанче Трпчевски. Помошни судии: Драган Трпчевски и Душко Панов.

86. минута: ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (за сигнализирано офсајд позиција на гостински играч и поништен гол, при резултат 1:0)

Играч на гостинската екипа центрираше во 16-сетникот на домашната екипа, топката ја прими играч на гостите кој во момент на додавање на топката беше во иста линија со претпоследниот  играч од екипата на домаќините, со тоа што ногата на домашниот играч беше за 20 см. понапред, топката се одби и играч на домаќините си даде автогол. Премногу тешка ситуација за проценка за асистентот судија.

Иако помошниот судија беше во одлична позиција и во линија со претпоследниот играч од одбраната на домаќините  и ситуацијата беше премногу тешка за проценка, сепак одлуката беше погрешна, бидејќи играчот на гостите при додавање на топката од својот соиграч се наоѓаше во дозволена позиција.

На натпреварот ФК Тиквеш – ФК Струга Трим Лум одигран на 01.05.2024 година, анализирани се ситуациите од 45 и 75 минута.

Главен судија: Димитар Пилешков. Помошни судии: Кристијан Џонов и Ристе Ѓорѓиев.

45. минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (недосуден пенал за гостинската екипа, при резултат 1:0)

Играч на гостинската екипа даде долга топка во 16-сетникот на домаќините странично од голот, на неа тргнаа голманот на домаќините и играч на гостите, играчот на гостите прв стигна до топката, ја удри на страна и потоа дојде до  минимален контакт со ногата на голманот, но при контактот голманот не направи никакво движење со ногата за прекршок.

Исправна проценка на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејќи контактот помеѓу голманот на домаќините и играчот на гостите беше минимален и притоа голманот не направи никакво недозволено движење со ногата за да се досуди пенал.

75 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (досуден пенал за гостинската екипа, при резултат 1:1)

Играч на гостите од корнер центрираше топка во 16-сетникот на домаќините, топката одеше кон друг играч на гостите, но беше спречен да игра со топка од противнички играч поради недозволен старт (очигледно влечење за дрес со силен интензитет).

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за гостинската екипа, поради недозволен старт (очигледно влечење за дрес со силен интензитет) на играч на домашната екипа над противнички играч.

Главниот судија во оваа ситуација беше одлично поставен со јасна прегледност и близу настанот.

На натпреварот ФК Македонија Ѓ.П – ФК Воска одигран на 01.05.2024 година, анализирана е ситуацијата од 18 минута.

Главен судија: Игор Иванов. Помошни судии: Зоран Јанкуловски и Владимир Митревски.

18 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (недосуден пенал за гостинската екипа, при резултат 0:0)

Играч на гостинската екипа  беше во посед на топка странично во 16-сетникот на домашната екипа, сакајќи да помине противнички играч дојде до контакт (играчот беше статичен и не направи никакво дополнително движење со телото) и гостинскиот играч падна.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи,  дуелот беше коректен и домашниот играч не направи никакво недозволено движење со ногата (стоеше статично).

На натпреварот ФК Шкендија – ФК Брера А.П. одигран на 01.05.2024 година, анализирани се ситуациите од 38 и 50 минута.

Главен судија: Ивана Пројковска. Помошни судии: Бранко Путилин и Мартин Петковски.

38. минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (недосуден пенал за домашната екипа, при резултат 0:1)

Играч на домаќините беше во посед на топка странично (близу корнер линијата) во 16-сетникот на гостинската екипа, играчот на домаќините ја удри топката во ногата на противнички играч, топката потоа се одби и удри во раката (која се наоѓаше во природна положба и кратко растојание помеѓу играчите) на друг играч на гостинската екипа.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејќи топката се одби од ногата на гостиснки играч и удри во рака на свој соиграч, каде раката му беше во природна положба и близу телото.

Главниот судија во оваа ситуација беше одлично поставен со јасна прегледност и близу настанот.

50. минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (недосуден пенал за домашната екипа, при резултат 0:1)

Играч на домаќините прими топка од соиграч во 16-сетникот на гостинската екипа, истиот играч ја удри топката и дојде до контакт (тело со тело) со противнички играч, по што домашниот играч падна.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејќи дуелот (тело со тело) беше коректен и немаше никаков недозволен старт од играчот на гостите.

На натпреварот ФК Брегалница Штип – ФК Вардар одигран на 01.05.2024 година, анализирана е ситуацијата од 44 минута.

Главен судија: Јован Качевски. Помошни судии: Даниел Василевски и Слаѓан Марковски.

44 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (недосуден пенал за домашната екипа, при резултат 0:1)

Играч на домашната екипа упати долга топка во 16-сетникот на гостинската екипа, негов соиграч ја прими топката, при примањето на топката минимално и без интензитет беше повлечен за дрес од противнички играч и играчот од тој контакт падна.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејќи повлекувањето за дрес на играчот на гостите над домашниот играч беше минимално, без интензитет и недволно за пенал.

Судиска анализа за 27. коло од ВТОРА МФЛ за сезона 23/24

На натпреварите од 27. коло од Втора МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа, истакнаа за јавноста од Фудбалската федерација на Македонија.

Спорт

(ФОТО) Антонио Сталески од „ФК Кичево“ прогласен за „играч на турнирот“ во Швајцарија каде за ФК АП. „Брера Струмица“ кичевчани донесоа шампионски пехар!

Објавено пред

на

©porta.mk

Од рубриката спорт ја имаме таа чест да споделиме една ексклузивна вест со јавноста дека децата од генерацијата 2009 на ФК Академија Пандев „Брера Струмица“ под раководната палка на тренерот Васко Тодоров го освоија меѓународниот турнир „Трофео Локарно“ во Локарно Швајцарија, каде учествуваа изминатите три дена, додека генерацијата 2011-та се закити со третото место.

Фокусот нашиот медиум го става на шампионската генерација 2009 која го освои првото место каде одиграа одлично во целиот турнир, а во оваа генерација боите на ФК АП. „Брера Струмица“ ги бранеа нашите деца од „ФК Кичево“, Антонио Сталески, Стефан Војчески и Андреј Петрески.

На престижниот турнир кичевчаните имаа свој голем придонес во шампионскиот пехар кој отпатува за Струмица. Имено Антонио Сталески беше прогласен за најдобар играч на турнирот со постигнати вкупно 9 голови и 7 асистенции, веднаш по него беше Војчески Стефан со прекрасно прикажана игра, 5 голови и неколку асистенции, а со своја доминантност беше и Андреј Петрески, нашиот играч за врска кој го имаше на секаде по теренот.

Стефан Војчески (лево), Андреј Петрески (средина), Антонио Сталески (десно)

Стефан Војчески (лево), Андреј Петрески (средина), Антонио Сталески (десно)

Во финалето домаќинот Локарно беше совладан со 2:0, а победоносните два гола се дело на Сталески за голема радост на своите врсници.

„ФК Кичево“ преку нашиот медиум кој е практично дел од клубот се заблагодарува до управата на ФК АП. „Брера Струмица“ за дадената доверба, посебна благодарност исто така до г-дин Борче Постолов кој се грижеше за нашите момчиња и ги прифати како свои, во текот на целата организациона седмица. Се надеваме дека ова е почеток на една блескава соработка помеѓу нашиот клуб и реномираниот ФК АП. „Брера Струмица“, предводен од најдобриот фудбалер на сите времиња Горан Пандев, истакна Игор Николаевски, тренер на „ФК Кичево

ФОТО: ФК АП. „Брера Струмица“

ФОТО: ФК АП. „Брера Струмица“

Прочитај повеќе...

Спорт

31-во финале во фудбалскиот Куп на Македонија, Тиквеш и Воска Спорт во битка за својот прв трофеј, истакнат и баражот на натпревари за пополнување на Прва и Втора МФЛ

Објавено пред

на

©porta.mk

Влезници за натпреварот може да се купат по цена од 200 денари преку продажната мрежа на МКТickets. Во среда од 19:00 часот на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, екипите на Тиквеш и Воска Спорт ќе се соочат во 31-то финале во Купот на Македонија.

За првпат на финалниот натпревар се пласираа екипи кои досега никогаш не се нашле во меч за титула и за првпат, Тиквеш и Воска Спорт преку овој натпревар ќе имаат шанса да излезат во Европа, односно во квалификациите за Лигата на конференции.

Финалето на Купот на Македонија е нешто посебно, битката за пехарот несомнено е дека ќе биде спектакл. Тиквеш и Воска Спорт апсолутно заслужено се најдоа во финалето. Со своите настапи во досегашниот дел од ова натпреварување покажаа најмногу, ги минаа сите пречки, покажаа квалитет и сега ќе бијат битка за пехарот, но и за пласман во Европа.

Патот до финалето во Купот на Македонија:

ТИКВЕШ

1/16 ФИНАЛЕ: АРСИМИ – ТИКВЕШ 1:2

1/8 ФИНАЛЕ: ПЕЛИСТЕР – ТИКВЕШ 0:1

1/4 ФИНАЛЕ: ТИКВЕШ – БРЕРА 1:1 (6:5П)

1/2 ФИНАЛЕ: ШКУПИ – ТИКВЕШ 0:0, 0:0 (3:5П)

ВОСКА СПОРТ

1/16 ФИНАЛЕ: КАРБИНЦИ – ВОСКА СПОРТ 0:10

1/8 ФИНАЛЕ: ВОСКА СПОРТ – СТРУГА ТЛ 0:0 (4:1П)

1/4 ФИНАЛЕ: БРЕГАЛНИЦА – ВОСКА СПОРТ 0:1

1/2 ФИНАЛЕ: ВОСКА СПОРТ – МАКЕДОНИЈА ЃП 2:0, 1:2

Историјата покажува дека во финалните мечеви нема фаворити и нема аутсајдери. Тоа се тие 90 или 120 минути, па и пенал – серии во кои треба да го покажеш тоа најмногу што го знаеш, нема поправен, нема реприза, нема втора шанса. Историјата, поточно традицијата кажува кога станува збор за финалињата во Купот на Македонија дека на последните шест средби или четири во низа, се изведувале пенал – серии.

Ова ќе биде 31. финале во Купот, а се започна во сега веќе далечната 1993 година кога на, тогаш, Градски, пред 20.000 гледачи Вардар со 1:0 со голот на Савов во 86.минута го победи Пелистер и се радуваше на првиот трофеј. Следуваа 30 финални мечеви,имаше спектакли како оној во 2003 кога Цементарница во блескаво финале, по 4:4, победи на пенали. Потоа имашеи супер интересни завршницикако во 2006 кога Ивановски му го донесе пехарот на тимот од Ѓорче, секако ќе го паметиме оној гол на С. Пандев во 2009 година во 90.минута за 1:1 меѓу Работнички и Македонија ЃП. Не смее да се заборави ниту финалето во 2000 година кога среде Прилеп, тогаш Слога Ј со неверојатни 6:0 славеше над Победа. Интересно, на последните шест средби дури петпати или четири во низа, пеналите го решавале победникот. Во 2020 година поради Ковидот не се одигра финалето, а сите сме во очекување на дуелот меѓу Тиквеши Воска, екипи од кои се очекуваквалитетно и интересно финале.

Влезници за натпреварот може да се купат по цена од 200 денари преку продажната мрежа на МКТickets.

Во Кавадарци поддржувачите на Тиквеш можат да купат билети во Street Café, додека поддржувачите на Воска, билетите во Охрид може да ги набават во Т.А. Вис Пој. На денот на натпреварот, билети може да се купат и на билетарата на Националната арена „Тодор Проески“.

Исто така во „Куќа на фудбалот“ беа одредени и паровите за пополнување на Прва и Втора МФЛ за натпреварувачка сезона 2024/25.

ФК ВАРДАРСКИ – ФК КОРАБИ (25.05.2024, 17:00 часот, стадион „Борис Трајковски“, Маџари);

ФК ПОБЕДА Прилеп – ЗГ ФК КУМАНОВО (25.05.2024, 17:00 часот, стадион „Ѓорче Петров, Скопје);

ФК ВЛАЗЕРИМИ Ј 1977 – ФК БОРЕЦ 1919 (25.05.2024, 17:00 часот, стадион „Петар Милошевски“, Битола);

Бараж натпревар за пополнување на Прва МФЛ:

ФК ВАРДАР – ФК ДЕТОНИТ Плачковица (26.05.2024, 17:00 часот, стадион „Благој Истатов, Струмица);

Се игра еден натпревар. Во случај на нерешен резултат, веднаш се пристапува кон изведување пенали, известуваат од Фудбалската федерација на Македонија.

Прочитај повеќе...

Спорт

74 конгрес на ФИФА во Бангкок: Светското првенство за жени во 2027 да се одржи во Бразил, како најважна точна на дневниот ред

Објавено пред

на

©ФФМ

На 74. Конгрес на Светската фудбалска организација, ФИФА беше донесена одлука Светското првенство за жени во 2027 година да се одржи во Бразил. Изборот на домаќин на Светското првенство за жени беше најважната точка на дневниот ред на Конгресот на ФИФА што се одржа во Бангкок.

Земјите членки на ФИФА одлучија домаќинот да му го доделат на Бразил, кој со 119 гласа победи пред кандидатурата на Белгија, Германија и Холандија кои добија поддршка од 78 земји. Десеттото издание на женското светско првенство за првпат ќе се одржи во Јужна Америка, а титулата светски првак ќе ја брани репрезентацијата на Шпанија.

Конгресот го усвои и годишниот извештај за 2023 година, предлог-буџетот за 2025 година и измените на Статутот на ФИФА.

– „ФИФА го финансира фудбалот ширум светот. Приходите што ги генерираме не одат за одреден број клубови, туку одат во сите 211 земји членки. Нашата мисија е да го развиваме фудбалот ширум светот, бидејќи 70 отсто од земјите членки не би имале доволен приход без придонес на ФИФА“, истакна претседателот на ФИФА, Џани Инфантино.

Делегацијата на Фудалската федерација на Македонија ја предводеше претседателот Муамед Сејдини, потпретседателот Лазар Ракиџиев и генералниот секретар Наталиа Божиновска Илиевска.

https://www.youtube.com/watch?v=1fucSuUI1lY

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за вторник (21 мај)

ОВЕН Денот е идеален за решавање на сите незавршени работи како и за дискусии поврзани со финансиски проблеми со личност...

Македонија3 часа

Пред нас уште еден споен викенд, доаѓа Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј, ова се останатите неработни денови до крај на годината

Овој петок, односно 24 мај – е Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј, неработен ден за сите граѓани...

Спорт10 часа

(ФОТО) Антонио Сталески од „ФК Кичево“ прогласен за „играч на турнирот“ во Швајцарија каде за ФК АП. „Брера Струмица“ кичевчани донесоа шампионски пехар!

Од рубриката спорт ја имаме таа чест да споделиме една ексклузивна вест со јавноста дека децата од генерацијата 2009 на...

Спорт11 часа

31-во финале во фудбалскиот Куп на Македонија, Тиквеш и Воска Спорт во битка за својот прв трофеј, истакнат и баражот на натпревари за пополнување на Прва и Втора МФЛ

Влезници за натпреварот може да се купат по цена од 200 денари преку продажната мрежа на МКТickets. Во среда од...

Македонија12 часа

Од ноќеска сите нафтени деривати со намалена цена, ова се новите малопродажни цени

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдени со одлуката за...

Магазин12 часа

Голем редизајн на Google Maps сега се тестира на Android

Големиот редизајн на Google Maps од февруари сега почна повторно да се појавува на некои телефони со Android, со нови...

Магазин12 часа

Ѕирнете во новиот iPad Pro (ВИДЕО)

Се појави видео кое ни дава подобар поглед на компонентите што ги содржи најновиот 13-инчен iPad Pro. Каналот на YouTube,...

Магазин12 часа

Колку често треба да ги исклучуваме нашите мобилни телефони?

Колку често треба целосно да го исклучувате мобилниот телефон? Овој проблем не е само за заштеда на батеријата. Исто така,...

Временска прогноза12 часа

Летото 2023 најжешко во последните два милениума

Годините на дрвјата потврдуваат дека поминаа 2.000 години откако на северната хемисфера имаше потопло лето од минатата година. Од времето...

Магазин12 часа

Се сеќавате ли на познатиот winamp? Еве како ќе изгледа најновата верзија на плеерот кој го обожававме

Популарниот плеер добива нова верзија, а во неговото создавање ќе помогнат програмерите со отворен код. Winamp објави дека го отвора...

НАЈЧИТАНИ