Следете не

Автомобили

Tesla повлекува 362.758 возила поради софтверски проблеми

Објавено пред

на

Tesla повлекува 362.758 возила опремени со експериментален софтвер за помош на возачот. Tesla ќе изврши ажурирање на софтверот преку воздух за да ги реши проблемите, се вели во известувањето за отповикување.

Нови проблеми за FSD системот на Tesla

Системот FSD Beta може да предизвика опасност во одредени ситуации што може да дозволи „возилото да го надмине ограничувањето на брзината или да вози низ раскрсниците на нелегален или непредвидлив начин“. Тоа го зголемува ризикот од несреќа, се вели во извештајот за отповикување на веб-страницата на американската Национална управа за безбедност на сообраќајот на автопати.

Системот FSD Beta, исто така, може да има проблеми да реагира соодветно „на промените во објавените ограничувања на брзината“, се вели во известувањето.

Групата на засегнати возила вклучува голем број автомобили Tesla. Model S и Model X кои се произведуваат од 2016 година. Model 3 произведен во 2017 година и Model Y произведен во 2020 година.

Извршниот директор Илон Маск и обожавателите на Tesla се спротивставија на користењето на терминот „отповикување“ за безбедносни пропусти или проблеми што може да се поправат со ажурирања на софтверот што се прават преку воздух. Маск напиша на Твитер: „Зборот „повик“ за надградби на софтвер преку воздух е сосема погрешен!

Tesla им дозволува на илјадници возачи да тестираат нови и недовршени функции за помош на возачот на јавните патишта во САД преку програмата FSD Beta. Технологијата не го прави Tesla EV автономно, ниту безбедно да се вози без човек зад воланот подготвен да сопира или да управува во секое време.

Трошоците за софтверот FSD се 15.000 долари

Само сопствениците на Tesla кои имаат инсталиран премиум систем за помош на возачот FSD во нивните автомобили можат да се приклучат на програмата FSD Beta. Таа опција сега чини 15.000 долари однапред или 199 долари месечно во САД.

FSD Beta најдобро може да се опише како куп нови функции кои сè уште не се целосно функционални. Главната атракција е „автоматското возење по градските улици“. Оваа опција му овозможува на возилото автоматски да се движи во сложени урбани средини, иако има мали недостатоци.

Tesla никогаш не откри колку луѓе купуваат или се претплатиле на премиум програмата FSD. Во последниот повик за заработка на компанијата, Илон Маск рече: „Сега ја претставивме целосната бета верзија за самостојно возење за градските улици на приближно 400.000 клиенти во Северна Америка. Ова е огромна пресвртница за автономија. FSD Beta е единствениот начин на кој секој корисник може навистина да ја тестира најновата автономија на AI.

Според комуникациите помеѓу NHTSA и Tesla, системот претставува нешто многу поедноставно: „функција за помош на возачот SAE Ниво 2 која може да обезбеди поддршка за управување и сопирање/забрзување на возачот под одредени оперативни ограничувања“.

Во извештајот за повлекување на безбедноста се вели: „Возачот е одговорен за работата на возилото секогаш кога функцијата е вклучена. Возачот мора постојано да ја следи функцијата и да интервенира (управува, кочи или забрзува) по потреба за одржување на безбедното работење на возилото.

Извор: CNBC

Автомобили

Tesla работи на развој на роботакси

Објавено пред

на

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се откажува од плановите за производство на евтино EV.

Ројтерс, исто така, објави дека директивата на Маск била да „влезе целосно“ во робот-таксито. Tesla со години ветуваше подостапно EV со цени кои се очекува да започнат од 25.000 долари, а Маск уште во јануари изјави дека е оптимист дека моделот ќе пристигне во втората половина на 2025 година. Како одговор на извештајот, шефот на Tesla твитна дека „Ројтерс (повторно) лаже“.

Ќе видиме како ќе изгледа роботаксито

Тој не појасни кој дел од извештајот е лажен, но со оглед на тоа дека потврдил дека Tesla воведува роботакси, тој најверојатно мислел на тврдењето на новинската организација дека компанијата го повлекла приклучокот за подостапен EV модел. Во моментов најевтиното возило на Tesla е Model 3, но неговите цени почнуваат од 39.000 долари. Ќе биде интересно да се види како компанијата го натера роботаксито да работи со својот систем само за камера – пред неколку години ги исфрли радарите и другите сензори, кои компаниите за роботакси како Waymo ги користат многу, заедно со нивните технологии за помош на возачот.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Автомобили

Volvo бележи раст од 66 отсто на годишно ниво во продажбата на е-автомобили

Објавено пред

на

Продажбата на автомобили на Volvo се зголеми за 25 отсто во март во однос на претходната година на 78.970 примероци, поставувајќи рекорд за глобална продажба за еден месец, соопшти шведската групација.

Volvo Cars, во мнозинска сопственост на кинеската Geely Holding, објави во соопштението дека продажбата на целосно електрични автомобили пораснала за 43 отсто и учествувала со 23 отсто од вкупната глобална продажба во месецот, пренесува Reuters.

Акциите на компанијата пораснаа за четири отсто во почетокот на тргувањето на Стокхолмската берза.

Вкупната продажба во Европа, најголемиот пазар на Volvo, се зголеми за 33 отсто, а продажбата на целосно електрични автомобили порасна за 66 отсто во споредба со пред една година.

Во САД вкупната продажба се зголемила за 50 отсто, додека продажбата на целосно електрични автомобили паднала за 66 отсто.

Извор: Biznis

Прочитај повеќе...

Автомобили

Пад на продажбата на автомобилите на Tesla, главен „виновник“ е конкуренцијата

Објавено пред

на

Компанијата, со седиште во Остин, испорача 386.810 возила од јануари до март, што е речиси девет отсто помалку од бројот на продадени автомобили во истиот квартал минатата година.

Продажбата на електрични автомобили на Tesla драстично падна во последниот квартал бидејќи конкуренцијата се зголеми ширум светот, што резултираше со пад на цените на акциите за 5,5 отсто.

Компанијата, со седиште во Остин, испорача 386.810 возила од јануари до март, што е речиси девет отсто помалку од бројот на продадени автомобили во истиот квартал минатата година. Продажбата исто така беше пониска од очекувањата дури и на најнеповолните аналитичари од Волстрит, пренесува АП.

Компанијата го обвини падот делумно на воведувањето на ажурирана верзија на седанот Model 3 во нејзината фабрика во Калифорнија, затворањето на фабриката поради пренасочување на бродот во Црвеното Море и подметнат пожар во една од нејзините погони во Берлин.

Драстично намалени цени

Во писмото до инвеститорите на почетокот на годината, компанијата предвидува „значително помал“ раст на продажбата оваа година. Во писмото се вели дека компанијата е во средината на два големи бранови на раст, едниот од глобалното проширување на Model 3 и Y, а другиот доаѓа од Model 2, ново помало и поевтино возило.

Минатата година, Tesla драматично ги намали цените во САД – до 20.000 долари за некои модели. Кратењата ги притиснаа профитните маржи на компанијата, што ги исплаши инвеститорите, пренесува Бета.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Без категорија17 минути

Судиска анализа на првата македонска фудбалска лига, има низа нерегуларности

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 26. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот ФК Силекс – ФК Гостивар одигран на 06.04.2024 година, анализирани се ситуациите од 4, 20...

Технологија3 часа

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата,...

Хороскоп15 часа

Хороскоп за петок (12 април)

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

Магазин1 ден

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad. Apple работи на преклопливи уреди....

Автомобили1 ден

Tesla работи на развој на роботакси

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се...

Магазин1 ден

Алатките за уредување слики на Google Photos AI стануваат бесплатни за сите корисници

Алатките за уредување слики со AI на Google Photos се прошируваат на корисници кои не се претплати, што ги прави...

Магазин1 ден

Дали Apple навистина е подобар во приватноста? Експертите велат не!

Група истражувачи од Одделот за компјутерски науки на Универзитетот Алто во Финска ги објавија резултатите од студијата според која е...

Магазин1 ден

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи, сепак постои решение

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи. Сепак, постои решение за овој проблем....

Магазин1 ден

Серијата телефони Samsung Galaxy S20 ја добива својата петта година на ажурирања

Samsung неодамна ја продолжи поддршката за Galaxy S20, Galaxy S20+ и Galaxy S20 Ultra, обезбедувајќи дополнителна година ажурирања за овие...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (11 април)

ОВЕН Повеќето денови ќе бидете многу емотивни и склони кон промени во расположението. Исклучително е важно да се држите до...

НАЈЧИТАНИ