Следете не

Lifestyle

Зошто сонот е суштински за вашето здравје: науката зад спиењето

Објавено пред

на

Недостатокот на сон може да има сериозни последици за вашето физичко и ментално здравје. Еве што вели науката за тоа зошто спиењето е толку важно и како да ги подобрите вашите навики за спиење.

Влијанието на сонот врз телото и умот

Сонот игра клучна улога во бројни биолошки процеси неопходни за одржување на нашето здравје. За време на спиењето, мозокот обработува и консолидира нови информации, ги зајакнува нервните врски и ја подобрува меморијата. Адекватниот сон, исто така, промовира подобро донесување одлуки, решавање проблеми и креативност.

Спиењето е клучно за одржување на оптималното функционирање на различни телесни системи. За време на спиењето, телото ги обновува оштетените клетки, ткива и мускули и ослободува хормони за раст. Спиењето го зајакнува имунолошкиот систем, дозволувајќи му на телото да произведува цитокини кои се неопходни за борба против инфекции и воспаление.

Добро одморените поединци се подобро опремени за здрави социјални интеракции, негување поцврсти врски и подобрени комуникациски вештини. Луѓето со лишен сон може да се борат со емпатија и поврзување со другите.

Несоодветниот сон може да го наруши балансот на хормоните кои го регулираат апетитот и метаболизмот, потенцијално придонесувајќи за зголемување на телесната тежина и дебелина. Спиењето помага и во регулирањето на крвниот притисок и нивото на воспаление, кои се неопходни за одржување на здраво срце.

Краткорочни и долгорочни ефекти од лишување од сон

Недостатокот на сон може да има сериозни последици по вашето здравје, и краткорочни и долгорочни.

На краток рок, лишувањето од сон може да доведе до намалена когнитивна функција, нарушена меморија и тешкотии со концентрирање. Може да влијае и на вашето расположение, што доведува до раздразливост, анксиозност и депресија.

На долг рок, хроничниот недостаток на сон е поврзан со различни здравствени проблеми, вклучувајќи дебелина, дијабетес, кардиоваскуларни болести, па дури и зголемен ризик од одредени видови на рак.

Четирите најсериозни несакани ефекти од лишувањето од сон се:

 1. Намалена когнитивна функција, вклучувајќи ја будноста, меморијата и способноста за донесување одлуки.
 2. Промени во расположението како што се зголемен ризик од анксиозност, депресија и раздразливост.
 3. Зголемен ризик од развој на хронични болести како што се дебелина, дијабетес и срцеви заболувања.
 4. Ослабен имунитет и поголема склоност кон инфекции.

Колку сон е доволно?

На повеќето возрасни лица им требаат 7-9 часа сон секоја вечер, но индивидуалните потреби варираат. Воспоставувањето редовна рутина за спиење и избегнување на електронски уреди пред спиење може да помогне да се подобри квалитетот на сонот.

Разбирањето на различните фази на спиење може да помогне и во оптимизирање на навиките за спиење. Постојат два главни типа на спиење: сон со не-брзо движење на очите (NREM) и спиење со брзо движење на очите (REM). Спиењето НРЕМ е поделено на три фази, а РЕМ фазата се карактеризира со живописни соништа и поактивен мозок.

Совети за подобрување на навиките за спиење

Еве неколку совети како да ги подобрите вашите навики за спиење:

 • Воспоставете конзистентен распоред за спиење, одење во кревет и будење во исто време секој ден.
 • Направете смирувачка рутина пред спиење, како што се читање или вежби за длабоко дишење.
 • Оптимизирајте ја вашата средина за спиење со темна, тивка и удобна соба.
 • Ограничете ја изложеноста на екрани најмалку еден час пред спиење.
 • Внимавајте на вашата исхрана, избегнувајќи тешки оброци, кофеин или алкохол непосредно пред спиење.
 • Вежбајте редовно, но избегнувајте напорни активности блиску до спиење.
 • Управувајте со стресот со техники како што се внимателност, медитација или јога.
 • Ограничете ги дремките во текот на денот на 20-30 минути.
 • Изложете се на природна сончева светлина во текот на денот за да го регулирате вашиот деноноќен ритам.

Ако сè уште се борите со спиењето и покрај овие стратегии, размислете за разговор со здравствен работник кој може да ви помогне да ги одредите основните причини и да обезбедите дополнителни упатства за подобрување на вашите навики за спиење.

Статистика за недостаток на сон

Еве неколку извонредни статистички податоци кои го илустрираат влијанието на лишувањето од сон:

 • 35% од возрасните Американци велат дека спијат помалку од препорачаните 7 часа секоја вечер.
 • 45% од Американците велат дека лошиот или недоволен сон влијае на нивните секојдневни активности барем еднаш неделно.
 • Се проценува дека помеѓу 50 и 70 милиони возрасни Американци имаат нарушувања на спиењето.
 • Годишните економски трошоци за лишување од сон во САД се проценети на 411 милијарди долари.
 • Поспаното возење е одговорно за приближно 100.000 сообраќајни несреќи, 71.000 повреди и 1.550 смртни случаи годишно во САД.
 • Луѓето со недостаток на сон имаат 1,5 пати поголеми шанси да развијат дијабетес тип 2.
 • Краткото времетраење на спиењето (помалку од 6 часа на ноќ) е поврзано со 48% зголемен ризик од развој или смрт од коронарна срцева болест.
 • Адолесцентите кои страдаат од хроничен недостаток на сон имаат поголем ризик да развијат проблеми со менталното здравје.
 • Работниците кои не спијат доволно имаат 1,62 пати поголеми шанси да доживеат несреќи на работното место.

Клучни пораки

Недостатокот на сон не треба да се сфаќа лесно бидејќи може да доведе до сериозни негативни здравствени исходи како што се зголемен ризик од мозочен удар и проблеми со менталното здравје, како и поголема веројатност за несреќи и грешки на работното место. Секој треба да има приоритет на соодветен сон секоја вечер за да го одржи физичкото и менталното здравје.

Дополнително, работодавците треба да понудат соодветни политики за рамнотежа помеѓу работата и животот кои промовираат здрави навики за спиење и обезбедуваат вработените да имаат време за одмор. Препознавајќи ја важноста од адекватен сон, секој може да има корист од поздрав и попродуктивен живот.

/N1Info

 

Lifestyle

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Објавено пред

на

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да изгубите тежина?

Нутриционистката Кери Торенс за GoodFood откри колку чекори треба да правиме секој ден. Вежбањето е важно, не само за губење на тежината, туку и за одржување на тежината и целокупното здравје. Физичката активност ја зголемува работата на метаболизмот, поради што согоруваме повеќе калории, дури и во состојба на одмор. Добрата вест е дека пешачењето исто така согорува енергија и може да ви помогне да изгубите тежина, без разлика колку брзо одите

Зошто треба да броиме чекори?

Иако ефектите од вежбањето врз телото често се мерат според зачестеноста, времетраењето и интензитетот на вежбањето, повеќето експерти се согласуваат дека следењето на активноста во текот на денот, покрај планираното вежбање, дава подобра целокупна слика за нивото на нашата активност. Следењето на растојанието наместо времето е исто така порелевантно за одредени активности, како што се трчање и пешачење.

Истражувањата покажуваат дека бројот на чекори што ги правиме во еден ден е добар за нашето здравје и долговечност. Сепак, дали постои магичен број кон кој треба да се стремите и дали е важно како се акумулираат чекорите?

Доказите сугерираат дека повеќето здрави возрасни луѓе обично прават помеѓу 4.000 и 18.000 чекори дневно, при што 10.000 се разумна бројка за активен возрасен. Сепак, оваа цел од 10.000 чекори не е погодна за секого, како што се постарите или оние со хронични болести.

За помалку активни групи, подобар водич се потпира на просечно 100 чекори во минута за време на препорачаните 30 минути умерена активност, што сугерира најмалку 3.000 чекори. Овие чекори треба да се соберат преку редовни активности, најмалку пет дена во неделата.

Зголемувањето на бројот на чекори, на пример, со одење по скали наместо со лифт или порано симнување од автобус, е добро за вашето здравје, но колку чекори ви се потребни за да изгубите тежина?

Ако сакате да изгубите неколку сантиметри околу половината, треба да правите најмалку 10.000 чекори дневно, а по можност и повеќе. Обидете се да вклучите интервали од 3.500 чекори во вашата рутина, ова дефинитивно ќе ги подобри вашите перформанси.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Објавено пред

на

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди.

Стршлените се инсекти од семејството на оси, а познати се по непријатното убодување. Тие се еден од илјадниците видови од редот Hymenoptera, кој вклучува и пчели, мравки и други оси.

Стршлените обично се долги околу три сантиметри, а се препознаваат по жолтите ленти на нивното темно тело. Имаат крилја, антени, нозе и жило, пренесува Healthline.

Убодите од стршлен обично предизвикуваат благи симптоми, но понекогаш може да предизвикаат тешки алергиски реакции и загрижувачки клинички знаци.

Отровот на стршлен содржи хистамин, кој може да предизвика тешки алергиски реакции кај луѓето. Повеќето убоди од стршлен може да се лекуваат сами, но во случај на сериозни симптоми, веднаш треба да побарате лекарска помош.

Најчесто ќе ги сретнете на отворено бидејќи нивните гнезда можат да бидат во близина на населби или во природа, на пример на скапани дрвја или грмушки.

Стршлените ќе ве боцкаат кога ќе се почувствуваат загрозени. Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди. Исто така, треба да се нагласи дека само женките можат да боцкаат.

Повеќето убоди од стршлен предизвикуваат мали симптоми кои обично траат од неколку часа до еден ден:

 • топлина и болка во близина на убодот
 • чешање и крварење

Сепак, убодот од стршлен може да предизвика сериозни алергиски реакции или анафилакса поради хистаминот во отровот.

Анафилаксата е сериозна состојба која може да биде опасна по живот и бара итна медицинска помош. Симптомите вклучуваат:

 • оток на кожата или грлото
 • црвенило на кожата
 • кашлица и отежнато дишење
 • стегање во градите и гадење
 • повраќање, потење и шок

Некои симптоми на убод од стршлен може да бидат долготрајни или да се влошат со текот на времето, особено убодите во близина на носот, устата и грлото. Повеќекратните убоди можат да бидат опасни по живот, да предизвикаат срцев удар, откажување на органите или други здравствени проблеми.

Извор: n1info

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Објавено пред

на

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници, според новото истражување на научниците од Универзитетот во Рединг.

Присуството на загадувачи во атмосферата – како што се озон, азотен оксид и сулфур диоксид – ја намалуваат способноста за опрашување на инсектите во потрага по храна за дури 40 проценти, додека на растителните вошки, грини и другите растителни штетници речиси и не им пречи лошиот квалитет на воздухот. објави научното списание Nature Communications.

Таа студија, тврди еден од нејзините креатори, д-р Џејмс Рајлс, покажува дека загадувањето на воздухот е значаен проблем за земјоделството и прехранбената индустрија.

Со анализа на 40 видови инсекти во 19 земји во светот, истражувачите откриле дека инсектите, како што се најважните опрашувачи – пчелите, како и осите, кои природно се хранат со штетници, во голем број страдаат од загадување, што директно влијае на загубите во производство на храна.

Научниците открија дека повеќето корисни инсекти комуницираат едни со други, наоѓаат цвет или бараат храна, користејќи ги мирисите и хемикалиите што ги испуштаат во воздухот, но – ако воздухот е загаден – инсектите како пчелите и осите тешко се дешифрираат. овие важни хемиски пораки за нивниот опстанок.

Спротивно на тоа, многу штетници од инсекти не комуницираат користејќи хемиски пораки и повеќе се потпираат на директен или визуелен контакт помеѓу поединците. Овие инсекти се претежно неподвижни, ако летаат – не летаат далеку, а најчесто се врзани за помала територија.

Соочени сме со повеќекратни проблеми во оваа област, бидејќи умираат корисни инсекти, се намалува бројот на опрашуваните површини, а во исто време се зголемува и бројот на штетници, објаснува д-р Рајлс.

Тој наведува дека ваквите движења се бележат во ситуација кога во светот со години се намалува бројот на инсекти – и тоа најмногу на оние видови кои се корисни за развој и напредок на земјоделските култури.

Според податоците на германската организација Статиста, која собира и анализира податоци, во последните десет години глобалната популација на инсекти е намалена за 41 отсто. Во светот бројот на сите видови пеперутки е намален за 51 отсто, бубачки за 49 отсто и пчели за 46 отсто.

Има 37 отсто помалку вилински и водени лилјани, а во последната деценија бројот на муви во светот е намален за четвртина.

/B92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19...

Македонија5 часа

Од ноќеска нова намалена цена на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 1,50 ден/лит, во...

Lifestyle6 часа

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да...

Lifestyle6 часа

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди....

Lifestyle6 часа

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници,...

Магазин6 часа

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск....

Магазин6 часа

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages...

Магазин6 часа

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт...

Магазин6 часа

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги...

Магазин6 часа

Spotify лансира нов глас и јазик за својот AI DJ

Spotify лансира верзија на шпански јазик на својата функција „AI DJ“. Новиот глас на шпански јазик е обезбеден од постариот...

НАЈЧИТАНИ