Следете не

Култура

Денеска е „Велики Вторник“

Објавено пред

на

Откако Господ Исус Христос по Неговото свечено влегување останал во Ерусалим и околината , поточно на Маслиновата Гора и во Витанија, сега веќе дошол во Синагогата (еврејски храм) и таму почнал да поучува во параболи, односно со примери од секојдневниот живот кои имале длабока смисла, со настани од секојдневието (ДА ЗАПОМНИМЕ: параболата не е приказна, како што мнозина мислат), па секој требало да ја извлече пораката на оној што ја кажувал.

Токму на Велики Вторник Господ Исус Христос изговорил најмногу параболи во Ерусалим, бидејќи тие поучувања биле пред да започнат: предавството, прогоните, маките и страдањата, кога веќе не можел да поучува. Тоа се Неговите последни опомени пред да бидат извршени злосторствата врз Него. Тој ден е Неговиот последен ден за поука во храмот. Господ Исус Христос ги изрекол параболите за талантите и за Страшниот суд (Матеј 25,1-26,1); За воскресението на мртвите и За најголемата заповед (Матеј 22,15-46), како и За укорувањето на книжниците и фарисеите дури и пророштвото за разрушување на Ерусалим (Матеј 23,1-39), а една од поважните, на кои се темели читањето на Велики Вторник е ПАРАБОЛАТА ЗА ДЕСЕТТЕ ДЕВОЈКИ, односно за петте мудри и петте неразумни девојки.

Во овој ден се кажани и познатите зборови: „Царевото на царот, а Божјото на Бога!“ (Матеј 22,21). Освен тоа и двете најголеми заповеди за Љубовта. Најпрво љубовта кон Бога, а потоа и кон ближниот (Матеј 22, 34-40). Сите тие параболи и поуки биле насочени најчесто кон фарисеите и садукеите кои сакале да Го исмеат, но тоа не им успеало, а потоа и кон апостолите и обичниот народ.

Параболата за десетте девојки (Види: Матеј 25,1-13) е пример за тоа како треба ние да живееме, како треба да се трудиме и нѐ поттикнува на милост, а и воедно е поука за дочекување на достоен крај на нашиот живот, но и на почетокот на Второто Христово доаѓање. Што е најважно во оваа парабола? Тоа е девственоста и на двете групи девојки, петте мудри и петте неразумни. Иако девственоста Христос ја крева на пиедестал, сепак разумноста е таа која треба секоја душа да ја има за да може да добие спасение. Тие, разумните, имале садови со масло, а тоа се душите полни со милост и добродетели, а неразумните имале садови празни, без масло. Кога заспаа сите десет, односно заспивањето е умирање, смрт, дошол на полноќ (исполнетото време) младоженецот (Христос) и се отвориле вратите за да влезат на свадбата, но само разумните што имаа масло во садовите ги запалиле светилниците и влегле на свадбата. Неразумните останале надвор, затоа што барајќи масло за светилниците не влегле во времето подготвено за свадбата. Христос на крајот кажал дека младоженецот им одговорил: „Вистина, ви велам: не ве познавам!“ (Матеј 25,12)

Богоносните отци ја сместиле оваа парабола за Велики Вторник за да нè поучат секогаш да бидеме будни и подготвени да го дочекаме вистинскиот Младоженец, со добри дела и првенствено со милост, бидејќи не го знаеме денот и часот на крајот, токму како што Јосиф, со својот пример, нè учи да здобиеме целомудреност, а смоквата – секогаш да донесуваме духовен плод, а втората причина е затоа што Христос тогаш и ја кажал.

Музика

Концерт во живо на најпопуларното музичко дуо – „Куку Леле“ на кичевскиот подиум во „La Casa“ ресторан & бар

Објавено пред

на

Легендарните Роберт и Панки, најпопуларното музичко дуо познати како Куку Лелекој децении ја забавува македонската публика, после подолго време доаѓаат во Кичево, потточно во „La Casa“ – ресторан & бар.

Конечно доаѓаат маестрални изведувачи кои се полни со музика, без разлика дали станува збор за брза и динамична мелодија, или балади, нивните легендарни композиции ги знаат сите генерации.

Сите авторски песни на едно место, во еден глас, На сон ми доаѓаш„Стамбол со сѐ Бардовци“, „Кучка неверна“, „Не плачи, не жали“, „Постела рози“

Оваа недела на 08.08, резервирајте на 076/223-007 и бидете дел од загарантираната забава на отворено. Концертот започнува во 21:00 часот, додека местата се во ограничен број!

 

Прочитај повеќе...

Музика

Викендов сите патишта водат во „La Casa“ на Марко „Logout“ и неповторливите „Инструментал Бенд“ во живо

Објавено пред

на

Кичевскиот локал кој несомнено стана омилен на младата публика викендов ќе има прилика да ужива со кралот на ноќните забави во Македонија, Марко Милановиќ или на повеќето од вас познат како – Марко „Логаут“ петок (06.08), како и во сабота (07.08) на докажаните мајстори за позитивно расположение до раните утрински часови „Инструментал Бенд“ од Битола.

Резервирајте го вашиот викенд на време на тел. 076/223-007 и уживајте!

 

Прочитај повеќе...

Култура

Денес е големиот празник „Илинден“ – Честит именден на сите кои го носат името Илија, Илчо, Илинка, Илина, Иле…

Објавено пред

на

Големиот македонски празник Илинден најмногу го асоцира македонскиот народ на славното Илинденско Востание и на Крушевската Република, сепак, во својата основа го има свети Илија, лик од христијанската религија кој има значајно место и во народните верувања.

Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го отклучува или заклучува небото и го пушта или запира дождот, бидејќи се верува дека тој повела со летните грмотевици.

Пророк кој пали и гаси на небото и земјата. Именден празнуваат: Илија, Илко, Илинка, Илинденка, Илина, Иљо, Илчо.

 

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 15 минути

Попоски најавува невреме после есктремно топлиот бран кој ја зафати државата, ова се најновите детали

Екстремно топлото време ќе се задржи уште утре кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 34 до...

КичевоПред 37 минути

„ОО Црвен крст“ и „Службата за трансфузиона медицина“ од Кичево организираат „Крводарителска акција“ – Да бидеме хумани!

Почитувани, на ден 06.08.2021 година – петок, кичевската „Општинска организација на Црвен крст“ во соработка со „Службата за Трансфузиона Медицина“...

МакедонијаПред 2 часа

МВР казни 28 возачи кои немале атест на вградени фолии на стаклата од автомобилите

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во периодот од 26 јули до 1 август спровело засилена контрола за санкционирање возила...

ТехнологијаПред 2 часа

Гигантот „Амазон“ под закана за голема казна, поради како што велат – прекршување на законите за приватност од ЕУ

Амазон се соочува со рекордна казна од 746 милиони евра (околу 887 милиони долари) откако регулаторното тело за заштита на...

ХороскопПред 15 часа

Хороскоп за денес (4 август) среда

ОВЕН  Некои од вас денес повторно ќе бидат во контакт со личност од минатото. Ако таа личност е некој што...

Здравје и убавинаПред 19 часа

Активности кои се препорачуваат за зачувување на младоста врз мозокот

Добрата загатка поттикнува гама активност во мозокот, што е одлично за креативност и одржување на мозокот млад. Исто така, читањето...

КичевоПред 19 часа

Настап на Balter во Република 96250

Овaa сабота за прв пат во Република 96250 познатиот Rock & Roll бенд Balter. Бидете тука и уживајте во прекрасниот амбиент...

МузикаПред 20 часа

Концерт во живо на најпопуларното музичко дуо – „Куку Леле“ на кичевскиот подиум во „La Casa“ ресторан & бар

Легендарните Роберт и Панки, најпопуларното музичко дуо познати како „Куку Леле“ кој децении ја забавува македонската публика, после подолго време доаѓаат во...

КичевоПред 23 часа

с. Србјани – кичевско: Вчера била опожарена нискостеблеста вегетација

Вчера на ден 02.08.2021 година околу 12 часот, во ОВР Кичево пријавен е пожар кај месноста ,,Бели воденици,“, атар на...

МакедонијаПред 1 ден

Големо поскапување на дизелот од ноќеска, ова се новите цени

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а...

НАЈЧИТАНИ