Следете не

Магазин

Карактеристики што ги наследуваме од родителите, една е клучна за успехот во животот

Објавено пред

на

Секој барем еднаш во животот слушнал нешто како „ги имаш очите на мајка ти, но темпераментот на татко ти“ или „ти си како твојот дедо“. Меѓутоа, човечката ДНК содржи многу повеќе информации од овие мали детали.

Ретко ќе слушнете некој да каже: „Имам агорафобија, како мојот прадедо“. Но, тоа може да се наследи. Меѓутоа, прашањето е што одредува кои или чии особини ќе преовладуваат во нашата ДНК и дали можеме да ги промениме? Ова прашање долго време до неодамна ги мачеше генетичарите.

Иако научниците сè уште не можат да дадат јасен одговор на прашањето што има најголемо влијание врз карактерот на луѓето – околината, гените или воспитувањето, многу истражувања покажаа дека наследуваме не само изгледот, туку и некои спомени, како што се, на пример, фобиите. Покрај фобиите, има и други особини кои ги наследуваме од нашите предци и е невозможно да ги промениме, пренесува Бебологија.

Фобии
Преносот на фобиите преку ДНК е докажан со истражување во кое глувците биле обучени да ги избегнуваат сите мириси слични на мирисот на цветот на црешата. Ова влијаело на ДНК, така што делот од ДНК одговорен за чувствителноста на овој мирис бил поактивен во спермата на татковците на глувците.

Поради ова, децата и внуците биле многу чувствителни на мирисот на цреша и го избегнувале, иако немале вистинска причина за тоа. Затоа, можеби стравот од пајаци или височини не е толку ирационален како што изгледа.

Екстровертност
Иако некои карактерни црти ги стекнуваме со годините, некои се веќе запишани во нашата ДНК. На пример, гените VSCD2 и PCDH15 се поврзани со екстровертност, што може да отвори многу врати за успех. Затоа, можно е причината зошто сте толку социјални и комуникативни да лежи во вашите предци, а не во вашето воспитување или опкружување.

Смисла за хумор
Некои луѓе веруваат дека смислата за хумор е научена особина која зависи од средината во која личноста расте. Но, за време на студијата беше откриено дека луѓето со кратки алели на генот 5-HTTLPR покажале позитивни реакции и почесто се смешкале. Резултатите од студијата биле потврдени кога биле земени предвид возраста, полот, етничката припадност и симптомите на депресија.

Стресот
Истото е и со стресот, оваа особина се пренесува од родителите на децата. Експертите тврдат дека ако мајката била изложена на стрес за време на бременоста, нејзиното дете ќе биде поподложно на стрес подоцна во животот.

Освен тоа, ако родителите биле под стрес пред да имаат дете, постои ризик да ги оштетат нивните хромозоми.

Зависност
40 до 60 проценти од гените и наследни особини се одговорни за појавата на зависност. На пример, врската помеѓу зависноста и генот D2 е детално проучена. Луѓето кај кои овие рецептори не функционираат добро се повеќе склони да земаат супстанции кои предизвикуваат зависност.

Малку сон
Некои луѓе можат да спијат помалку од пет часа, а сепак добро функционираат. Постои ген наречен Тачер ген, по британскиот премиер кој спиел само четири часа и се чувствувал одлично. Луѓето со овој ген не само што спијат помалку, туку и подобро ги извршуваат менталните задачи откако не спијат 38 часа. Инаку, Тачер не е единствената со оваа „супермоќ“ – помалку од пет часа спиеле и Томас Едисон, Никола Тесла и Исак Њутн.

Заштеда
Кога станува збор за пари, 30 проценти од нашите постапки може да се објаснат со природни фактори. Некои луѓе се генетски склони да штедат, без разлика на приходот, полот и образованието. Таквите луѓе имаат помала веројатност да имаат лоши навики како што е пушењето и се помалку подложни на дијабетес. Тоа се случува затоа што тие се поконзистентни во своето однесување и имаат подобра самоконтрола, благодарение на нивната ДНК.

Музика
Гените играат поголема улога од практиката кога станува збор за музички таленти, особено за препознавање на тонот и ритамот. Студијата на еднојајчани близнаци покажа дека луѓето кои вежбаат помалку поминале подобро од оние кои вежбале повеќе. Еден од близнаците вежбал повеќе од неговиот брат, но не можел да ги надмине неговите музички способности. Научниците објаснуваат дека некои аспекти на музичкиот талент лежат исклучиво во нашите гени и дека е невозможно да се научат.

Хороскоп

Хороскоп за вторник (21 мај)

Објавено пред

на

ОВЕН
Денот е идеален за решавање на сите незавршени работи како и за дискусии поврзани со финансиски проблеми со личност која ја познавате подолго време. Слободно бидете искрени и директни, не треба да се плашите од недоразбирања или раскинувања. Згора на тоа, штом ќе се ослободите од се што е нејасно, ќе ви биде јасно дека иднината е сепак добра.

БИК
Денес лесно ќе можете да ги убедите другите дека ги гледаат или прават работите онака како што вие мислите дека е најпаметно. Ако имате шанса да направите нешто посебно со некој што го сакате, не одложувајте. Ако не сте сигурни како да ги завршите преговорите фокусирани на деловната иднина, размислете за патување кое ќе го комбинира удобното со корисното.

БЛИЗНАЦИ
Денес речиси сè ќе зависи од тоа како се однесувате кон другите луѓе. Доколку покажете дека сте лојални и не реагирате премногу бурно, се ќе биде во ред. Ако дозволите вашите емоции да ве совладаат или да покажете љубомора или сомнеж, нема да можете да го имате она што го сакате. Измерете ги внимателно вашите зборови во секое време.

РАК
Вложувајте малку повеќе време и труд во односите со колегите, соработниците и клиентите, бидејќи така најбрзо ќе ги постигнете посакуваните цели. Денес генерално ќе добиете нешто и на крајот од денот бидете горди на себе, барем кога е работата во прашање. Меѓутоа, кога станува збор за приватниот живот, ќе треба да покажете дека сте спремни да направите отстапки и да се приспособите.

ЛАВ
Денес ќе бидете доста субјективни, па склони сте да погрешно проценувате ситуации и луѓе. За да држите се под контрола, ќе треба да се потпрете на советите на луѓето на кои им верувате. Во попладневните часови можни се проблеми поврзани со семејството. Колку и да сте загрижени, понекогаш навистина е потребна промена за да можете да го добиете она што го сакате.

ДЕВИЦА
Излезете и забавувајте се. Денес ќе оставите одличен впечаток на личност која може да ви помогне во иднина. Дел од вас случајно ќе запознае личност од далечното минато, а тоа ќе доведе до интересен разговор и идеја вредна за оживување. Не оставајте ги вашите работи недовршени. Потрудете се, особено ако веќе сте ветиле нешто.

ВАГА
Ќе бидете многу продуктивни и ментално силни. Слободно извршувајте повеќе работи одеднаш, без страв дека ќе направите грешка или ќе се изморите премногу. Денот е поволен за сите оние разговори со кои планирате да им дадете до знаење на другите дека сте се одлучиле за поголеми промени. Ако сметате дека има нова можност, потрудете се и истражете ги информациите.

ШКОРПИЈА
Оние од вас кои неодамна ја промениле работната средина и сте во нов тим, треба да обрнат повеќе внимание на неформалните односи со колегите. Тие подоцна ќе ви бидат најголемата поддршка. Денот е одличен за дефинирање на планови поврзани со семејството, пријателите и пошироката заедница. Патувањето ќе ви донесе задоволство.

СТРЕЛЕЦ
Без разлика дали се работи за приватен или деловен живот, денес ќе привлечете интересни потенцијални партнери. Пред да изберете нешто или некого, прво проверете каква била ситуацијата во минатото. Нема сите да ви кажат сè, затоа обидете се сами да откриете што ве интересира или што прави да се чувствувате несигурни. Потпрете се на минатите искуства.

ЈАРЕЦ
Ќе имате одлични идеи и ќе бидете расположени поголемиот дел од денот, што ќе им се допадне на луѓето околу вас. Тоа ќе ви се исплати за вашето службено патување, затоа не избегнувајте состаноци лице в лице. Со вашиот хумор ќе можете да ги промените исходите од различни ситуации, но само ако добро го оцените вашиот соговорник. Ќе бидете изненадени од нечија промена на ставот.

ВОДОЛИЈА
Внимавајте како се однесувате со другите луѓе, особено во ситуации кога некој ги изразува своите желби за иднината или ви кажува за љубовни проблеми. Ако премногу се опуштите, може да навредите некого и да останете погрешно разбрани. Држете се до она што го знаете и не убедувајте ги другите за работи што не се реални.

РИБИ
Нема да погрешите ако денес ја пуштите вашата фантазија. Ќе бидете умерени и ќе ги фасцинирате другите луѓе со вашата визија за иднината. Некој ќе ви понуди пари или навидум добра деловна можност. Доколку сте заинтересирани, известете ме но и нагласете дека не треба да брзате. Ќе почувствувате конкретни подобрувања во приватниот живот.

Прочитај повеќе...

Магазин

Голем редизајн на Google Maps сега се тестира на Android

Објавено пред

на

Големиот редизајн на Google Maps од февруари сега почна повторно да се појавува на некои телефони со Android, со нови промени – и наскоро би можел да добие целосна имплементација.

Дизајнерските измени од февруари се вратија

Ова беше забележано од 9to5Google, а многу од промените во дизајнот се исти. Неколку панели на цел екран се променети за да се прикаже дел од мапата во позадина, давајќи им на корисниците контекст додека прелистуваат низ различни детали.

Аглите на панелот сега се позаоблени, а има лесно достапни копчиња за затворање или споделување на која било информативна картичка што се прикажува на екранот. Дизајнот тестиран во февруари исто така користеше слоевит пристап кон панелите, па изгледаше како да се наредени еден врз друг, но сега тоа не е така.

Можеби најголемата промена е добивањето насоки: полињата за почеток и крај сега лебдат над мапата, а опциите за промена на начинот на транспорт се преместени на дното на екранот.

Во суштина тоа значи дека повеќе мапи се видливи повеќе време

Google официјално не објави ништо за овие поправки на дизајнот, ниту сега, ниту во февруари, но колку што можеме да кажеме, тие сè уште не се имплементирани на сите уреди. Ажурирањето се применува од страна на серверот, така што ажурирањето на најновата верзија на апликацијата Android нема да влијае на тоа дали ќе ги видите промените.

Со оглед на тоа дека овој нов изглед веќе неколку месеци е на тестирање, не треба да помине долго пред сите да го видат на своите телефони. Претпоставуваме дека Google Maps за iOS во одреден момент ќе се ажурираат со истите промени.

Сега ни делат само неколку дена од Google I/O 2024, кој започнува на 14 мај. Може да има неколку најави за Google Maps на конференцијата за развивачи, а исто така очекуваме да слушнеме за идните планови на Google за вештачка интелигенција и телефонот Pixel 8a.

Извор: Techradar

Прочитај повеќе...

Магазин

Ѕирнете во новиот iPad Pro (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Се појави видео кое ни дава подобар поглед на компонентите што ги содржи најновиот 13-инчен iPad Pro.

Каналот на YouTube, Phone Repair Guru, ни донесува видео кое дава подобра слика за тоа што се наоѓа во најтенкиот iPad Pro модел што Apple некогаш го направил.

Овој таблет е едвај подебел од USB-C приклучокот на него, кој е многу лесно заменлив.

Средината на таблетот е окупирана од логичката табла, опкружена со две батерии и два звучници од двете страни. Apple одлучи да не ги комплицира работите премногу и да го задржи внатрешниот дизајн прилично едноставен.

Јасно се гледа новата позиција на предната камера, која се наоѓа на подолгата страна на таблетот за полесно користење во панорамски режим.

Батериите имаат прекинувачи за лесна замена, а логото на Apple сместено длабоко во таблетот служи и како топлински проводник.

/B92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за вторник (21 мај)

ОВЕН Денот е идеален за решавање на сите незавршени работи како и за дискусии поврзани со финансиски проблеми со личност...

Македонија3 часа

Пред нас уште еден споен викенд, доаѓа Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј, ова се останатите неработни денови до крај на годината

Овој петок, односно 24 мај – е Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј, неработен ден за сите граѓани...

Спорт10 часа

(ФОТО) Антонио Сталески од „ФК Кичево“ прогласен за „играч на турнирот“ во Швајцарија каде за ФК АП. „Брера Струмица“ кичевчани донесоа шампионски пехар!

Од рубриката спорт ја имаме таа чест да споделиме една ексклузивна вест со јавноста дека децата од генерацијата 2009 на...

Спорт11 часа

31-во финале во фудбалскиот Куп на Македонија, Тиквеш и Воска Спорт во битка за својот прв трофеј, истакнат и баражот на натпревари за пополнување на Прва и Втора МФЛ

Влезници за натпреварот може да се купат по цена од 200 денари преку продажната мрежа на МКТickets. Во среда од...

Македонија12 часа

Од ноќеска сите нафтени деривати со намалена цена, ова се новите малопродажни цени

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдени со одлуката за...

Магазин12 часа

Голем редизајн на Google Maps сега се тестира на Android

Големиот редизајн на Google Maps од февруари сега почна повторно да се појавува на некои телефони со Android, со нови...

Магазин12 часа

Ѕирнете во новиот iPad Pro (ВИДЕО)

Се појави видео кое ни дава подобар поглед на компонентите што ги содржи најновиот 13-инчен iPad Pro. Каналот на YouTube,...

Магазин12 часа

Колку често треба да ги исклучуваме нашите мобилни телефони?

Колку често треба целосно да го исклучувате мобилниот телефон? Овој проблем не е само за заштеда на батеријата. Исто така,...

Временска прогноза12 часа

Летото 2023 најжешко во последните два милениума

Годините на дрвјата потврдуваат дека поминаа 2.000 години откако на северната хемисфера имаше потопло лето од минатата година. Од времето...

Магазин12 часа

Се сеќавате ли на познатиот winamp? Еве како ќе изгледа најновата верзија на плеерот кој го обожававме

Популарниот плеер добива нова верзија, а во неговото создавање ќе помогнат програмерите со отворен код. Winamp објави дека го отвора...

НАЈЧИТАНИ