Следете не

Здравје и убавина

Топ 11 здравствени придобивки од сексуалната активност

Објавено пред

на

Сексуалната активност му користи на вашето тело на многу исти начини како што се вежбање, зајакнување на здравјето на срцето и имунитет и намалување на крвниот притисок
Сексот е поврзан со подобрен сон, блискост и самодоверба, а исто така може да го намали нивото на стрес и да обезбеди ослободување од болка

Здравиот сексуален живот е клучен дел од здравиот начин на живот; ако на вашиот сексуален живот му треба поттик, можеби ќе треба да се решат нутриционистичките и емоционалните фактори. Луѓето кои имаат сексуален однос често (еден или два пати неделно) имаат значително поголемо ниво на имуноглобулин А (IgA).

Вашиот имунолошки систем IgA е првата линија на одбрана на вашето тело. Неговата работа е да се бори против организмите што ги напаѓаат на нивните влезни места, намалувајќи ја или дури и елиминирајќи ја потребата за активирање на имунолошкиот систем на вашето тело.

Многу луѓе го поврзуваат здравиот начин на живот со навики кои не се секогаш најзабавни… како исцрпувачки тренинзи или прескокнување десерт. Но, ова е заблуда, бидејќи многу од најздравите навики се исто така меѓу најисплатливите.

Се смета за умерено интензивно вежбање, плус зголемува бројни аспекти и на физичкото и на менталното здравје. Сè додека се занимавате со практики за безбеден секс, зголемувањето на вашата сексуална активност е сигурна стратегија за подобро здравје!

Топ 11 здравствени придобивки од сексот

Редовниот секс не може да се потцени како фактор за намалување на стресот, зајакнување на самодовербата и поттикнување на чувство на блискост и врска помеѓу партнерите.

Но, вистинската поента на овој напис е фактот дека здравиот сексуален живот може да обезбеди подолг, поздрав и, повеќето би се согласиле, попријатен живот. Меѓу многуте здравствени придобивки на сексот се:

1. Подобрен имунитет

Луѓето кои имаат сексуален однос често (еден или два пати неделно) имаат значително поголемо ниво на имуноглобулин А (IgA). 1 Вашиот имунолошки систем IgA е првата линија на одбрана на вашето тело.

Неговата работа е да се бори против организмите што ги напаѓаат на нивните влезни места, намалувајќи ја или дури и елиминирајќи ја потребата за активирање на имунолошкиот систем на вашето тело. Ова може да објасни зошто луѓето кои имаат често сексуален однос, исто така, земаат помалку болни денови. 2

2. Здравје на срцето

Според едно истражување, мажите кои воделе loveубов редовно (барем двапати неделно) имале 45% помали шанси да заболат од срцеви заболувања. 3

Сексуалната активност не само што им дава многу исти придобивки на вашето срце како и вежбањето, туку исто така ги одржува рамнотежата на нивото на естроген и тестостерон, што е важно за здравјето на срцето.

3. Понизок крвен притисок

Сексуалната активност и конкретно сексуалниот однос е поврзана со подобра реакција на стрес и намалување на крвниот притисок. 4

4. Тоа е форма на вежбање

Сексот помага за зајакнување на отчукувањата на срцето, согорување на калории и зајакнување на мускулите, исто како и вежбањето. Всушност, истражувањето неодамна откри дека сексот согорува околу 4 калории во минута за мажи и 3 за жени, што го прави (на моменти) „значајна“ форма на вежбање. 5 Може дури и да ви помогне да ја задржите флексибилноста и рамнотежата.

5. Олеснување на болката

Сексуалната активност ослободува хормони кои ја намалуваат болката и откриено е дека помага во намалување или блокирање на болки во грбот и нозете, како и болка од менструални грчеви, артритис и главоболки. Една студија дури открила дека сексуалната активност може да доведе до делумно или целосно олеснување на главоболката кај некои пациенти со мигрена и главоболка со кластери. 6

6. Може да помогне во намалување на ризикот од рак на простата

Истражувањата покажаа дека мажите кои ејакулираат најмалку 21 пати месечно (за време на секс или мастурбација) имаат помал ризик од рак на простата. 7 Оваа врска треба дополнително да се истражи, бидејќи можеби имало дополнителни фактори вклучени во здружението.

7. Подобрување на спиењето

После сексот, се ослободува хормонот пролактин, кој предизвикува релаксација, што може да ви помогне побрзо да кимате со главата. „Loveубовниот хормон“ окситоцин, ослободен за време на оргазмот, исто така го поттикнува спиењето.

8. Олеснување на стресот

Сексот го поттикнува вашето тело да ги ослободи своите природни хемикалии кои се чувствуваат добро, помагајќи да се олесни стресот и да се зголемат задоволствата, смиреноста и самодовербата. Истражувањата исто така покажуваат дека оние кои имаат сексуален однос подобро реагирале кога се подложени на стресни ситуации, како што се зборување во јавност. 8

9. Зголемете го либидото

Колку почесто имате секс, толку е поголема веројатноста да сакате да продолжите да го правите тоа. Постои ментална врска таму, но исто така и физичка, особено за жените. Почестиот секс помага да се зголеми подмачкувањето на вагината, протокот на крв и еластичноста, 9 што пак ја прави сексуалната активност попријатна.

10. Подобрена контрола на мочниот меур кај жените

Сексуалниот однос помага да се зајакнат мускулите на карлицата, кои се собираат за време на оргазмот. Ова може да им помогне на жените да ја подобрат контролата на мочниот меур и да избегнат инконтиненција. Оваа придобивка можете да ја зајакнете уште повеќе со вежбање Кегелови вежби за време на секс (стискање на Кегел се изведува така што ќе ги нацртате мускулите на долниот дел од карлицата и ќе ги држите високо и цврсто, како да се обидувате да спречите проток на урина).

11. Зголемете ја интимноста и подобрете ја вашата врска

Сексот и оргазмите резултираат во зголемено ниво на хормонот окситоцин – хормонот „loveубов“ – кој ви помага да се чувствувате врзани за вашиот партнер и подобро да ги искусите емпатичните врски.

Здравје и убавина

Генетиката не е клучна за опаѓање на коса, присутни се и други надворешни влијанија кои се клучен фактор за раст на косата

Објавено пред

на

Новото истражување го смета загадувањето за потенцијален двигател на опаѓање на косата. Тоа што особено е важно го открива потенцијален механизам кој може да објасни како загадувањето на воздухот го предизвикува опаѓањето на косата. Губењето на косата ги погодува две третини од мажите помлади од 35 години. После 50-годишна возраст, речиси 85 проценти од мажите губат значителна количина на коса. Жените, исто така се соочуваат со овој проблем, но во помала мера.

Причините за губење на косата се нејасни. Иако истражувачите веруваат дека гените играат клучна улога, останува значителен број на непознати фактори од околината, кои исто така може да го зголемат ризикот од губење на коса.

Хиук Чул Квон од Future Science Research Centre, од Република Кореја, е главен автор на студијата претставена од тимот на 28-от Конгрес на Европската академија за дерматологија и венерологија (EADV), кој се одржа уште во 2019-та година од 9 до 13 октомври во Мадрид.

Загадувањето го намалува нивото на важни протеини

Нов труд, насловен „Влијанието на честичките на кожните папили кај луѓето“, се осврна на ефектот на таканаречени честички на клетките во дното на фоликулите на косата. Овие клетки се нарекуваат дермални папиларни клетки на човечки фоликули (HFDPC).

– „Честички – загадувачи“ е термин кој опишува мешавина од цврсти честички и ситни капки течности, изработени од разни хемикалии, кои луѓето можат да ги вдишат. Некои од овие честички претставуваат сериозен ризик по здравјето.

Во новото истражување, Квон и неговите колеги се изложени на HFDPC честички од прашина и дизел.

По 24 часа, тимот извршил анализи за да го испита нивото од неколку протеини по изложеноста на честичките. Анализата открила дека изложеноста на загадувачи на воздухот го спуштила нивото на бета-катенинот, протеин клучен за раст на косата.

Покрај тоа, честичките од прашина и дизел го намалуваат нивото на други протеини кои го одредуваат растот и задржувањето на косата. Тие протеини биле циклин Д1, циклин Е и ЦДК2 и колку повеќе биле загадени од истражувачите, толку повеќе нивото на овие протеини се намалувало.

Иако врската помеѓу загадувањето на воздухот и сериозните болести како што се карциномот, хроничното опструктивно белодробно заболување и кардиоваскуларните заболувања е добро утврдена, направени се малку истражувања за ефектот на честичките врз човечката кожа и косата. Нашето истражување го објаснува начинот на дејствување на загадувачите во воздухот врз HFDPC, покажувајќи како најчестите загадувачи на воздухот доведуваат до опаѓање на косата – вели Квон.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Витаминот „А“ го намалува ризикот од карцином на кожата?

Објавено пред

на

Витаминот А е нутритиент од круцијално значење за здрави очи, како и за убава и млада кожа. Истражувањата, исто така откриле дека овој витамин помага во спречување на нарушувања во меморијата. Меѓутоа, неодамна се покажа дека постои и поврзаност помеѓу консумирање на храна богата со витамин А и намален ризик од карцином на кожата.

Витаминот А се наоѓа во форма на ретинол во намирници од животинско потекло како што се јајца, пилешко, мисирка, црниот дроб на говедско месо, како и во форма на бета-каротин и бета-криптоксансин во намирници со растително потекло (моркови, сладок компир, тиква, брокула, кељ, спанаќ, кајсии).

Научниците, имено според податоците на 75.170 жени (стари во просек 50,4 години) и 48.400 мажи (стари во просек 54,3 години) кои се собирани во текот на 26 години, утврдиле дека лицата кои консумираат големи количини на витамин А преку својата исхарна имаат и намален ризик од карцином на кожата.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Зошто е корисен Ананасот за човековиот организам

Објавено пред

на

Прочитајте кои минерали и витамини ќе му ги обезбедите на организмот благодарение на ова тропско овошје. Ананасот е одличен извор на диетални влакна, тиамин, витамин Б6, бакар, витамин Ц и манган.

Експертите велат дека, ако сакате да уживате во здравствените предности на ананасот, секогаш е потребно да го консумирате свеж, бидејќи конзервираниот ананас има повеќе шеќер отколку нутритивна вредност.

Досегашните истражувања покажаа дека редовното консумирање на ананас може да го поттикнат здравјето на целокупниот организам и да помогне кај превенцијата на низа болести.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Ананасот содржи 50 проценти од дневната потреба на витамин Ц кој благодарение на одличните антиоксидативни својства го намалува нивото на слободни радикали во организмот и ги штити клетките од оштетување.

Го штити здравјето на коските

Ананасот содржи речиси 75 проценти од препорачаната дневна количина на манган, минерал кој е клучен за развојот на силни коски и сврзно ткиво. Манганот, заедно со останатите минерали, помага при превенцијата на остеопороза.

Ги намалува хроничните воспаленија

Хроничните воспаленија го зголемуваат ризикот од појава на низа болести, вклучувајќи ги и разните видови на рак, болести на кардиоваскуларниот систем, дијабетес тип 2 и артритис. Ананасот ги намалува хроничните воспаленија во телото и така директно го намалува ризикот од појава на сите болести предизвикани од хроничните воспаленија.

/денар.мк

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп4 часа

Хороскоп за недела (28 мај)

ОВЕН Многу сте незадоволни и загрижени со ситуацијата на финансиско поле. Со своето однесување уште повеќе го поттикнувате партнерот да...

Временска прогноза9 часа

Временска прогноза за следните 10 дена, за стабилно време ќе почекаме..

Нашата територија се наоѓа под влијание на ГОЛЕМА ВЛАЖНА и нестабилна воздушна маса од Медитеранот. И во следните 10-тина денови од пладневните...

Спорт9 часа

ФК „Вардар Неготино“ утре на градски во Кичево спрема навивачка инвазија

Утре од 17:00 часот се играат бараж натпреварите во третата Македонска фудбалска лига за влез во Втората лига, додека распоредот...

Спорт13 часа

Фудбалската федерација на Македонија го одржа редовното генерално собрание пред претставници на ФИФА и УЕФА

Фудбалската федерација на Македонија го одржа Редовното Генерално Собрание. На Редовното Генерално Собрание во Скопје, присутните делегати го усвоија извештајот на...

Lifestyle16 часа

Ние сме во опасност: Зголемувањето на температурите може да доведе до катастрофа

Една нова студија открива дека до крајот на векот, поради глобалното затоплување, земјата би можела да има најголема популација погодена...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (27 мај)

ОВЕН Денот е поволен за решавање на недоразбирањата кои сте ги имале со колегите или претпоставените. Ако сте во потрага...

Кичево1 ден

Во Кичево стартува „Мобилна амбуланта“ со гинеколози кои ќе вршат бесплатни гинеколошки прегледи кај жените, ова се сите информации..

Во Кичево започнува со работа мобилна амбуланта во која се нудат бесплатни гинеколошки прегледи за жените кои живеат на територијата...

Скопје2 дена

Во недела во Скопје поради ревијална трка на велосипеди и ролерки ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 28.05.2023 (недела) со почеток во 11.00 часот поради одржување на ревијална...

Спорт2 дена

Македонија до 18 поразена од Србија во Стара Пазова

Младата репрезентација на Македонија до 18 години го одигра предвидениот контролен натпревар против соодветната селекција на Србија. На натпреварот кој...

Lifestyle2 дена

Neuralink на Маск доби дозвола да тестира мозочни импланти на луѓе

Стартапот на Илон Маск, Neuralink, објави дека добил одобрение од американските регулатори за тестирање на нивните мозочни импланти на луѓе,...

НАЈЧИТАНИ