Следете не

Здравје и убавина

Топ 11 здравствени придобивки од сексуалната активност

Објавено пред

на

Сексуалната активност му користи на вашето тело на многу исти начини како што се вежбање, зајакнување на здравјето на срцето и имунитет и намалување на крвниот притисок
Сексот е поврзан со подобрен сон, блискост и самодоверба, а исто така може да го намали нивото на стрес и да обезбеди ослободување од болка

Здравиот сексуален живот е клучен дел од здравиот начин на живот; ако на вашиот сексуален живот му треба поттик, можеби ќе треба да се решат нутриционистичките и емоционалните фактори. Луѓето кои имаат сексуален однос често (еден или два пати неделно) имаат значително поголемо ниво на имуноглобулин А (IgA).

Вашиот имунолошки систем IgA е првата линија на одбрана на вашето тело. Неговата работа е да се бори против организмите што ги напаѓаат на нивните влезни места, намалувајќи ја или дури и елиминирајќи ја потребата за активирање на имунолошкиот систем на вашето тело.

Многу луѓе го поврзуваат здравиот начин на живот со навики кои не се секогаш најзабавни… како исцрпувачки тренинзи или прескокнување десерт. Но, ова е заблуда, бидејќи многу од најздравите навики се исто така меѓу најисплатливите.

Се смета за умерено интензивно вежбање, плус зголемува бројни аспекти и на физичкото и на менталното здравје. Сè додека се занимавате со практики за безбеден секс, зголемувањето на вашата сексуална активност е сигурна стратегија за подобро здравје!

Топ 11 здравствени придобивки од сексот

Редовниот секс не може да се потцени како фактор за намалување на стресот, зајакнување на самодовербата и поттикнување на чувство на блискост и врска помеѓу партнерите.

Но, вистинската поента на овој напис е фактот дека здравиот сексуален живот може да обезбеди подолг, поздрав и, повеќето би се согласиле, попријатен живот. Меѓу многуте здравствени придобивки на сексот се:

1. Подобрен имунитет

Луѓето кои имаат сексуален однос често (еден или два пати неделно) имаат значително поголемо ниво на имуноглобулин А (IgA). 1 Вашиот имунолошки систем IgA е првата линија на одбрана на вашето тело.

Неговата работа е да се бори против организмите што ги напаѓаат на нивните влезни места, намалувајќи ја или дури и елиминирајќи ја потребата за активирање на имунолошкиот систем на вашето тело. Ова може да објасни зошто луѓето кои имаат често сексуален однос, исто така, земаат помалку болни денови. 2

2. Здравје на срцето

Според едно истражување, мажите кои воделе loveубов редовно (барем двапати неделно) имале 45% помали шанси да заболат од срцеви заболувања. 3

Сексуалната активност не само што им дава многу исти придобивки на вашето срце како и вежбањето, туку исто така ги одржува рамнотежата на нивото на естроген и тестостерон, што е важно за здравјето на срцето.

3. Понизок крвен притисок

Сексуалната активност и конкретно сексуалниот однос е поврзана со подобра реакција на стрес и намалување на крвниот притисок. 4

4. Тоа е форма на вежбање

Сексот помага за зајакнување на отчукувањата на срцето, согорување на калории и зајакнување на мускулите, исто како и вежбањето. Всушност, истражувањето неодамна откри дека сексот согорува околу 4 калории во минута за мажи и 3 за жени, што го прави (на моменти) „значајна“ форма на вежбање. 5 Може дури и да ви помогне да ја задржите флексибилноста и рамнотежата.

5. Олеснување на болката

Сексуалната активност ослободува хормони кои ја намалуваат болката и откриено е дека помага во намалување или блокирање на болки во грбот и нозете, како и болка од менструални грчеви, артритис и главоболки. Една студија дури открила дека сексуалната активност може да доведе до делумно или целосно олеснување на главоболката кај некои пациенти со мигрена и главоболка со кластери. 6

6. Може да помогне во намалување на ризикот од рак на простата

Истражувањата покажаа дека мажите кои ејакулираат најмалку 21 пати месечно (за време на секс или мастурбација) имаат помал ризик од рак на простата. 7 Оваа врска треба дополнително да се истражи, бидејќи можеби имало дополнителни фактори вклучени во здружението.

7. Подобрување на спиењето

После сексот, се ослободува хормонот пролактин, кој предизвикува релаксација, што може да ви помогне побрзо да кимате со главата. „Loveубовниот хормон“ окситоцин, ослободен за време на оргазмот, исто така го поттикнува спиењето.

8. Олеснување на стресот

Сексот го поттикнува вашето тело да ги ослободи своите природни хемикалии кои се чувствуваат добро, помагајќи да се олесни стресот и да се зголемат задоволствата, смиреноста и самодовербата. Истражувањата исто така покажуваат дека оние кои имаат сексуален однос подобро реагирале кога се подложени на стресни ситуации, како што се зборување во јавност. 8

9. Зголемете го либидото

Колку почесто имате секс, толку е поголема веројатноста да сакате да продолжите да го правите тоа. Постои ментална врска таму, но исто така и физичка, особено за жените. Почестиот секс помага да се зголеми подмачкувањето на вагината, протокот на крв и еластичноста, 9 што пак ја прави сексуалната активност попријатна.

10. Подобрена контрола на мочниот меур кај жените

Сексуалниот однос помага да се зајакнат мускулите на карлицата, кои се собираат за време на оргазмот. Ова може да им помогне на жените да ја подобрат контролата на мочниот меур и да избегнат инконтиненција. Оваа придобивка можете да ја зајакнете уште повеќе со вежбање Кегелови вежби за време на секс (стискање на Кегел се изведува така што ќе ги нацртате мускулите на долниот дел од карлицата и ќе ги држите високо и цврсто, како да се обидувате да спречите проток на урина).

11. Зголемете ја интимноста и подобрете ја вашата врска

Сексот и оргазмите резултираат во зголемено ниво на хормонот окситоцин – хормонот „loveубов“ – кој ви помага да се чувствувате врзани за вашиот партнер и подобро да ги искусите емпатичните врски.

Здравје и убавина

Еден од најздравите чаеви во светот: Го нормализира холестеролот, шеќерот во крвта и го обновува црниот дроб

Објавено пред

на

Ако веќе не сте, пробајте чај од ѓумбир.

Овој чај има необична арома, која ја даваат бројни испарливи и неиспарливи материи, меѓу кои важна улога играат ѓингеролите. Со право може да се каже дека е еден од најефикасните напитоци во лекувањето на болки во грлото, кашлица и бронхитис. Помага за проодност на респираторниот тракт, а неколку научни студии покажаа дека ѓумбирот е ефикасен против бактериите кои предизвикуваат некои респираторни инфекции.

Покрај тоа, чајот од ѓумбир е одлична помош против мачнини од различни причини, вклучително и оние кои се јавуваат за време на хемотерапијата. На луѓето кои страдаат од болест на движење им се препорачува да пијат чај од ѓумбир пред и за време на патувањето. Исто така, редовното консумирање помага за здравјето на срцето и крвните садови со намалување на концентрацијата на ЛДЛ холестеролот и спречување на таложење на атеросклеротична наслаги.

Поддржува регенерација на црниот дроб, раствора камења во бубрезите, раст и репродукција на посакуваните бактерии во цревата, нормализирање на зголемената концентрација на шеќер во крвта, а исто така ги спречува несаканите промени во телото кои го придружуваат дијабетесот.

Како да направите чај од ѓумбир

Компоненти:

2 dcl вода

1 dcl кокосово млеко

¼ лажичка куркума

¼ лажичка рендан ѓумбир

Подготовки:

Во тенџерето ставете ја водата да се загрее. Кога водата ќе зоврие, додадете куркума и ѓумбир. Намалете ја топлината и вриејте 7-10 минути. Додадете млеко и процедете го чајот во чаша. Подобрете го вкусот на чајот со додавање мед.

Доколку сте бремени или страдате од хронично или сериозно заболување, консултирајте се со вашиот лекар пред да го консумирате.

/Danas

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Здравје и технологија: Паметните часовници би можеле да ја откријат Паркинсоновата болест во рана фаза

Објавено пред

на

Тим од британскиот Институт за истражување на деменција при Универзитетот во Кардиф користел вештачка интелигенција за да ги анализира податоците од 103.712 корисници на паметни часовници.

Следејќи ја нивната брзина на движење една недела помеѓу 2013 и 2016 година, тие можеа да предвидат кој ќе развие Паркинсонова болест.

Тие се надеваат дека во иднина паметните часовници би можеле да се користат како средство за скрининг, односно еден вид превентивен преглед со цел да се открие болеста во рана фаза.

Но, за да се провери колку се точни овие резултати, неопходно е да се спроведат повеќе испитувања и да се споредат нивните наоди со други податоци собрани ширум светот, изјавија истражувачите за списанието Nature Medicine.

Мозокот на луѓето со Паркинсонова болест станува се повеќе оштетен со текот на годините.

Некои од симптомите се:

  • неволно тресење или треперење
  • забавено движење
  • вкочанети и нефлексибилни мускули

Но, до моментот кога ќе се постави дијагнозата, често има неповратно оштетување на мозочните клетки.

Со оглед на тоа што околу 30 отсто од населението во Велика Британија носи паметни часовници, тие би можеле да бидат евтин и сигурен начин за откривање на Паркинсоновата болест во рана фаза, рече д-р Синтија Сандор, која го предводеше истражувањето.

Тој вели дека докажале дека благодарение на собраните податоци во текот на една недела може да се предвидат настани од следните седум години.

„Со овие резултати, би можеле да развиеме важна алатка за скрининг што ќе помогне во рано откривање на Паркинсоновата болест.

„Ова е од големо значење за истражување, но и за пракса“, вели тој.

Тој објаснува дека на овој начин би можеле да се најдат вистинските кандидати за клинички испитувања, но и да им се овозможи на пациентите во иднина да започнат со лекување во порана фаза на болеста, кога таквите третмани ќе станат достапни.

Во истражувањето е користена деталната база на податоци на британската Биобанка за здравствената состојба на повеќе од половина милион луѓе.

 

Д-р Кетрин Пил, која учествуваше во истражувањето, рече дека се чини дека паметните часовници можат да ја разликуваат Паркинсоновата болест од другите фактори кои влијаат на движењето, како што се возраста или изнемоштеноста.

„Го споредивме нашиот модел со голем број различни нарушувања, вклучително и други видови невродегенеративни нарушувања.

„Ние, исто така, го споредивме нашиот модел со лица со остеоартритис и други нарушувања на движењето“, вели д-р Пил.

Тој додава дека тоа е предност што им се дава со работа со база на податоци како што е Британската Биобанка.

„Резултатите на лицата на кои им беше дијагностицирана Паркинсонова болест беа импресивни“, вели тој.

Тој додава дека „луѓето секогаш ќе можат да изберат“ дали треба да им се каже дека имаат Паркинсонова болест години пред да се појават првите симптоми.

„Се надеваме дека работејќи во оваа област, ќе можеме да дојдеме до нови терапии кои ќе ни овозможат да ја забавиме прогресијата на болеста“, вели Пил.

Извор: BBC

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Газирана вода и митовите за неа..

Објавено пред

на

Многу нешта можат да се слушнат за газираната вода, како тоа била лоша по здравјето или не? Пронајдовме некое истражување каде во прилог се претставени повеќе митови, но ова се вистинитите одговори

МИТ: Меурчињата не не хидрираат

Нејзините меурчиња потекнуваат од јаглерод-диоксид и според зборовите на д-р. Сузан Џаргин од Универзитетот во Јужна Каролина, меурчињата од минералната вода не ја спречуваат хидратација на телото. Дури, едно истражување од истиот универзитет покажало дека после интензивен тренинг, газираната вода ја надополнува изгубената течност на ист начин како и негазираната вода.

МИТ: Лоша е за забите и коските

Јаглеродната киселина, која настанува со растворање на јаглерод-диоксид, може да ја оштети забната глеѓ доколку се внесува во огромни количини. Значи, се додека не испиете цел пакет кисела вода дневно, безбедни сте. Истото важи и за коските.

МИТ: Дебелее

Вистина е дека сите тие меурчиња предизвикаат надуеност, но тоа е привремено и на долгорочно ниво дури и позитивно. Научниците утврдиле дека газираната вода може повеќе да ве засити од обичната вода, особено на празен стомак. Колку повеќе се чувствувате сити, помалку ќе грицкате. Но, избегнувате газирана вода со вкусови и вештачки засладувачи.

МИТ: Предизвикува киселина

Научниците го разоткрија митот дека сета таа шумлива вода предизвикува киселина. Ако сте склони на киселини треба да ја избегнувате храната која ја предизвикува киселината, а не минералната вода. Но, ако веќе страдате од киселина во желудникот, имате чир или слично, меурчињата можат да ја влошат состојбата.

Извор: денар.мк

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп1 час

Хороскоп за сабота (9 декември)

ОВЕН Интуицијата денес ќе ве води во вистинската насока. Многумина од вас ќе се најдат пред нова можност со разговор...

Кичево5 часа

Вчера во сообраќајни контроли на подрачјето од СВР Охрид во Кичево најмногу санкции за возачи кои возеле побрзо од дозволеното

Вчера на 07.12.2023 година од 14.00 до 19.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени сообраќајни контроли. Притоа,...

Гејминг5 часа

(ВИДЕО) Избрани најдобрите игри за 2023 година на официјалниот „The Game Awards 2023“, ова е списокот на добитници…

Оваа година, повеќе од 100 глобални медиуми го дадоа својот глас во 31 категорија, а победниците беа објавени на стримот...

Временска прогноза12 часа

Продолжениот викенд стабилно и суво, студено ќе биде на утро и во вечерните часови

За време на овој продолжен празничен викенд во Македонија ќе има стабилизирање на временската состојба. Ќе има повеќе сонце, но останува...

Култура18 часа

Денес го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител.

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за петок (8 декември)

ОВЕН Иако не треба да очекувате посериозни проблеми, ќе имате прилично тешко да ги држите работите под контрола. Не верувајте...

Спорт1 ден

Фудбалската федерација на Македонија истакна дека поради честите судиски грешки во иднина ќе воведе „ВАР“

Вчерашниот натпревар  Струга Т.Љ. – Воска Спорт јасно илустрираше колку е критично отсуството на технологијата за видео асистент судија (ВАР)...

Кичево1 ден

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Спорт1 ден

Јакимовски: „Се наоѓаме во добра група, мотивацијата ни е на високо ниво, се надевам дека ќе успееме да обезбедиме пласман на следното ЕП“

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

Автомобили2 дена

Tesla Model S со поминати 1,9 милиони километри, а еве беше променето (ВИДЕО)

Податоците дека автомобилот поминал 1,9 милиони километри звучат повеќе од импресивно, особено кога станува збор за електричен модел. И кога...

НАЈЧИТАНИ