Следете не

Lifestyle

Ново истражување покажува дека бебето ја добива висината од таткото, додека тежината од мајката

Објавено пред

на

Научниците ја испитале исхраната на бремени жени и утврдиле како тоа влијае на фетусот, но сега е направена студија која ги испитувала гените на родителите и нивното влијание врз физичкиот изглед на децата.

Студијата сугерира дека висината на наследството е преземена од таткото.

Постарите татковци имаат подолги бебиња

Нашата висина е околу 70 проценти генетска и 30 проценти зависи од начинот на живот, тврдат научниците. Но, постојат многу различни гени вклучени во висината на детето. Womenените генерално престануваат да растат на висина од околу 15 години, додека мажите продолжуваат уште 3 години. Поради оваа причина, мажите се обично повисоки од жените. И, често жените се мажат за некој малку повисок, што ќе ги направи и нејзините синови повисоки.

За да биде пониска, жената ќе мора да се омажи за некој пократок од неа. Истражувачите од болницата Ројал Девон и Ексетер тврдат дека колку е повисок тато, толку ќе биде подолго и потешко нивното бебе.

Тежината на таткото влијае помалку на тежината на детето

Студиите сугерираат дека дебел татко не се чини дека е причина зошто детето исто така би имало прекумерна тежина. Сепак, друга студија сугерира дека мажите со прекумерна тежина можат да влијаат на развојот на мозокот на нивното дете и да ги забават фините моторни вештини.

Вишокот тежина на мајката може да има влијание врз нејзините деца

Тим од болницата Кралски Девон и Ексетер откри дека за разлика од татковците, мајките влијаат на своите деца доколку имаат прекумерна тежина.

Ова веројатно се заснова на околината во матката, бидејќи мајките со прекумерна тежина веројатно имаат поголеми нивоа на шеќер во крвта. Тие проучувале околу 1.000 семејства, истражувајќи ја тежината и висината на жените и мажите и нивните заеднички бебиња во најраните години од животот.

Д-р Најт заклучува дека тежината на мајката е еден од клучните фактори што има огромно влијание врз тежината на идното бебе.

Ова е прв пат научниците навистина да успеат да ги откријат и објаснат ефектите на генот на родителот врз тежината и висината на бебето, и ова е значаен показател за целокупното здравје. Ова знаење може да значи дека научниците и лекарите можат да им помогнат на бебињата да се раѓаат со здрава тежина во иднина.

Кој од овие параметри децата го наследија од вас: тежина или висина?

Lifestyle

🎵 „La Casa“ продолжува со најдобрите забави во градот, тридневна агенда на музички настани, резервациите се отворени

Објавено пред

на

Почитувани, од кичевска „La Casa“ пристигна предстојната викенд агенда која не смеете да ја пропуштите, спремете се за тридневно музичко уживање на отворено, покрај базен до раните утрински часови, на добропознатата, стара локација, со нов модерен стил.

Многу забава и одличен проверен амбиент.

Четврток, одличните „Скадаралија“ после подолго време во Кичево:

Петок, вистинско време за урбана димензија на Hip Hop музика со мегапопуларниот македонски DJ K-105 со најновиот сет со full performance.

Сабота, дечките од „Скандал Састаф“ ќе бидат главните виновници за да ја заокружите вашата викенд агенда со хитови во живо и здравица!

Бројот на резервации е ограничен, така што навреме резервирајте го вашиот викенд престој на ☎️ 076/223-007, поради тековна припрема за нов помодерен стил на летниот дел од „La Casa“ Restaurant & Bar

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Пронајден фосил на риба стар 95 милиони години во Мексико

Објавено пред

на

Фосил на риба за кој се верува дека потекнува од пред 95 милиони години е пронајден во Мексико.

Фосилот е пронајден во провинцијата Чиапас, на југоистокот на земјата, а се претпоставува дека тој живеел на американскиот континент во периодот кога живееле и диносаурусите.

Научниците веруваат дека фосилот припаѓа на еден вид риба од американската област.

Пронајден е фосил на риба со голем број боцки на грбот и анални перки. Тоа е претходно неидентификуван вид кој живеел пред приближно 95 милиони години, односно во истиот период со диносаурусите “, велат истражувачите.

Клејтон Манџо Канталисе, експерт од Националниот автономен универзитет во Мексико, рече дека овој вид го добил името „Choichix alvaradoi“.

Кантализ верува дека овој вид риба потекнува од Мексико.

„Претходно се веруваше дека рибата доаѓа од Европа и се движи кон оваа област. „Но, сега гледаме дека најстарата и првата риба живееше на овие простори“, рече тој.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

🎵 Кичево викенд „La Casa“ ресторан, на ваше барање „Feedback Band“ & „Тони Андреев“, резервациите се во тек

Објавено пред

на

По успешниот викенд кој измина, време е за ново музичко дружење на отворено, кое не смеете да го пропуштите. Имено на сцената во петок ни доаѓаат веќе докажаните „Feedback Band“, кој ќе ја разгорат кичевската музичка атмосфера во најдобрите хитови во живо, додека во сабота доаѓа секогаш добредојдениот, македонскиот Саша Ковачевиќ, господин Тони Андреев со најпопуларните безвременски хитови, за забава до раните утрински часови!

Вашите викенд резервации се во тек, резервирај веднаш на ☎️ 076/223-007

„La Casa“: Ви благодариме за сите досегашни позитивни коментари, ќе се потрудиме да остане така и во иднина!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 24 минути

Легендарниот Валентино Роси (42) ја завршува кариерата по крајот на оваа мото сезона

Познатиот италијански мотоциклист Валентино Роси денеска објави дека ќе ја заврши кариерата на крајот од сезоната. – „Решив да се...

СветПред 3 часа

Турција се бори со уште 12 активни пожари, последно била спасена Термоцентрала со инсталирана моќност од 630 мегавати

Главните постројки на термоцентралата Кемеркој во областа Милас во провинцијата Мугла не се оштетени од пожарот, изјави во четвртокот турскиот...

Временска прогнозаПред 6 часа

Невреме се ближи кон нашиот регион, ова се најновите детали и предупредувања..

Денес попладне и во текот на ноќта, како и во текот на утрешниот ден и тоа особено во претпладневните часови,...

МакедонијаПред 6 часа

ЦУК: Ова се активните пожари по региони до 13 часот

Штипски регион Пожарот кој започна на ден 02.08.2021 година во атарот на с.Нов Истевник, маало Пасјак сеуште е активен и...

СпортПред 7 часа

(ВИДЕО) Официјално претставен новиот селектор на нашата најсилна фудбалска репрезентација – Благоја Милевски

Фудбалската федерација на Македонија официјално го промовираше Благоја Милевски за селектор на македонската А репрезентација. На денешната прес-конференција,претседателот на Фудбалската...

На денешен денПред 14 часа

На денешен ден – 5 август

1583 – Хамфри Гилберт ја основа првата англиска колонија во Северна Америка, во Свети Johnонс, Newуфаундленд. 1716.- Австрискиот принц Јуџин...

ХороскопПред 21 час

Хороскоп за денес -( 5 август )- четврток

ОВЕН Денес не е доволно Овните да знаат само што сакате од тој ден. По вчерашниот хаос, потребен ви е...

Здравје и убавинаПред 23 часа

Рак на дојка, некои работи кои не сме ги знаеле, а го иритираат ракот..

Американски научници изработија попис хемикалии кои жените би требале да ги избегнуваат за да се обидат да се заштитат од...

МакедонијаПред 24 часа

„Станица Стража“ има потреба од „касиери и касиерки“, по одлични услови за работа и платен превоз

„Станица Стража“ реномираниот бренд често посетуван од многу посетители, познат по најубавото кафе, летен и свеж амбиент, позициониран на превој...

Временска прогнозаПред 1 ден

Попоски најавува невреме после есктремно топлиот бран кој ја зафати државата, ова се најновите детали

Екстремно топлото време ќе се задржи уште утре кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 34 до...

НАЈЧИТАНИ