Следете не

Свет

(ВИДЕО) Претекнал цивилно полициско возило на ограничена максимална брзина до 80 км/ч, па не му беше сеедно..

Објавено пред

на

За некои возачи, само близината на полициска патрола или камера (иако кај нас нема законска регулатива за снимање), делува како поттик за намалување на брзината. Но, има и такви на кои и тоа не им помага.

Германска полициска патрола со цивилен автомобил на автопатот била прилично изненадена од еден случај. Имено, на автопатот А100 кај Берлин, 21-годишник престигнал патролно возило со брзина од 165 км/ч на влажен коловоз, на дел од автопатот каде што поради временските услови максималната дозволена брзина била до 80 км/h.

И што се случило?

Возачот ќе плати 700 евра, ќе добие два казнени бода и тримесечна забрана за возење.

Видео

Паркинг место – чини како Ролс Ројс, но се смета за разумно во овој град ВИДЕО

Објавено пред

на

Во големите градови се потешко е да се најде место за паркирање, па нивните цени вртоглаво растат.

Најдобар пример е Њујорк, поточно Менхетен, каде за паркинг се плаќа и до 750.000 УСД, а месечната кирија е редовно над 1.000 УСД.

Се бараат нови решенија за оптимизирање на малку преостанат простор, а како една од можностите се нудат роботизирани паркинг места.

Со ваквите целосно автоматизирани системи за паркирање на автомобили, се заштедува дополнителен простор бидејќи нема класични рампи и ленти за возење, туку целиот процес на паркирање на возилото е автоматизиран и се одвива по однапред дефинирани рути.

Сопственикот го остава автомобилот на одреденото место и со притискање на копче возилото влегува во процес.

Камерите прво проверуваат дали сите врати и капакот на багажникот се затворени. Потоа возилото оди на одреденото место.

Во случај на сопственикот да му треба автомобил, потребни се околу две минути возилото да пристигне на местото на подигање. Во исто време, возилото пристигнува свртено за 180 степени, па возачот не мора да оди во рикверц.

Според извештајот на CNBC, цените за такви паркинг места се движат од минимум 300.000 долари до дури 595.000 долари, во зависност од локацијата.

Дополнително, сопственикот мора да плаќа такса за одржување од 150 американски долари месечно. Доколку, сепак, се работи за електричен автомобил, се нуди и полнач, но ќе чини дополнителни 50.000 американски долари.

„Колку и да звучи лудо, 300.000 долари за паркинг место се сметаат за разумна цена во Њујорк“, изјави за CNBC Сенада Азем, брокер за недвижности во Даглас Елиман од Флорида.

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Возач со „Ренџ Ровер“ во Турција се брзал, па решил да ја заобиколи гужвата преку трамвајска линија, мислеше дека има челични тркала

Објавено пред

на

printscreen/video

Веројатно и самите сте биле сведоци на арогантно однесување на возачите, најчесто во скапи автомобили, кои на разни нелегални начини се пробиваат низ редиците. Слично сценарио се случи и на улиците во Истанбул кога возачот на Ренџ Ровер реши да го заобиколи сообраќајниот метеж.

Тој возел од населбата Каракој во Еминон и како што покажуваат видеата, решил набрзина да помине низ трамвајската линија за што побрзо да стигне до својата дестинација. Притоа локалната сообраќајна полициска патрола воопшто не го исплашила, пишуваат турските медиуми.

Удри во гас, но не стигна многу далеку. Гумата не ги издржа напорите за кои не беше дизајнирана, а тој остана заглавен меѓу шините. Возилото едноставно беше премногу широко за да помине.

Сопственикот потоа се обидел да се извлече од крајно непријатната ситуација во која се нашол возејќи наназад, но не успеал. Трамваите мораа да застанат во двата правци, а набрзо се собраа многу љубопитни луѓе.

На крајот пристигнал шлеперот, а конечно се појавила и полицијата. Сопственикот се изморил од целата оваа ситуација, па воланот го предал на други служби, а времето, според сведоците, го поминал седејќи во автомобилот со пијалоци и пецива.

Бил алкотестиран, возилото е влечено, а сообраќајот со трамвај е вратен по темелен преглед на шините. Не е познато колкава казна добил овој арогантен возач.

/b92

Прочитај повеќе...

Видео

ВИДЕО Демонстранти фрлаат супа на сликата „Сончогледи“ на Ван Гог во Лондон

Објавено пред

на

Фото: ScreenShot Youtube

Активистите од Just Stop Oil фрлија конзерва супа од домати врз сликата „Сончогледи“ на Ван Гог во Националната галерија во Лондон.

Две млади жени од групата за кампања Just Stop Oil ја фрлија содржината на две конзерви супа од домати врз сликата, која, како што соопшти групата, има проценета вредност од 84,2 милиони долари.

Тие потоа се залепија на ѕидот под сликата.

Во соопштението објавено на Твитер, Националната галерија го потврди инцидентот во собата 43, каде што беше изложена сликата „Сончогледи“ и даде ажурирање за нејзината состојба.

„Има мали оштетувања на рамката, но сликата е неповредена“, се вели во соопштението. Во следниот твит, галеријата објасни дека сликата е застаклена и затоа е заштитена.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт3 часа

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден3 часа

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп5 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости6 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза11 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје12 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина16 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден1 ден

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

Временска прогноза1 ден

Засилен северен ветер, наутро ниски температури под нулата, ова е најновата метео анализа

Вечерва како и утре и тоа особено Долж Повардарието ќе дува умерен до засилен ветер од северен и од северозападен правец....

НАЈЧИТАНИ