Следете не

Кичево

(ФОТО) „Рурална Коалиција“ заедно со дечињата од ЈОУДГ „Олга Мицеска“ и ученици од ОУ „Кузман Јосифоски-Питу“ засадија дрвциња

Објавено пред

на

porta.mk

Денес Рурална Коалиција во соработка со основното училиште “Кузман Јосифоски-Питу“- Кичево како и градинката “Олга Мицеска“- Кичево засади вкупно 60 дрвја од видот јавор, јасен и бреза. Одбрани беа токму овие дрвја затоа што испуштаат висок процент на кислород кој што треба да придонесе за намалување на загадувањето на територијата на општина Кичево.

Акцијата да ја направиме токму со најмалите и учениците затоа што токму од тука започнува да се гради и развива еколошката свест и совест.

– Со денешната акција сакаме да испратиме порака дека оваа планета Земја е наша и дека друга немаме, а колку ќе ја одржуваме и чуваме зависи само од нас самите. Веќе важиме за еден од најзагадените градови во државата, а и на национално ниво состојбата не е ништо подобра, па токму ваквите мали чекори треба да поттикнат и поголеми акции кои што ќе ни го направат нашето место подобро за живеење – смета извршната директорка на Рурална Коалиција Лилјана Јоноски.

Директорката, па на основното училиште Кузман Јосифоски – Питу, Ирина Стојаноска, спомена дека ваквите акции, но и соработката помеѓу сите институции и локални чинители треба да бидат почести, но и долгорочни како би имале и долгорочен ефект.

Таа и додаде дека со учениците постојано се работи и на часовите секаде каде што се дозволува токму во наска на едукација на децата за заштитата на животната средина и јакнење на нивната еколошка свест

Директорот, пак на градинката Олга Мицеска, Садик Ахмети спомена дека токму градинките се местата од каде што треба да се почне да се гради и развива свеста кај децата за екологијата и за заштитата на животната средина затоа што само кога децата гледаат и се вклучуваат во активности разбираат дека е тоа важно и за нив и за нивните најблиски. Така ќе создаваме генерации кои што ќе ја имаат потребната едукација и свест да вложуваат во здрава и чиста животна средина.

Акцијата на садење дрвја е дел од промотивната кампања за чиста животна средина во локалната заедница, но и дел од мерките предвидени во Локалниот еколошки акциски план на општина Кичево кој што беше изработен со поддршка на Рурална Коалиција, а во рамките на проектот “Локални партнерства за локални климатски акции“.
Проектот “Локални партнерства за локални климатски акции“ го имплементира Рурална Коалиција како институционален грант, а во рамките на проектот „ГО и во акција за климатските промени“, спроведуван од Еко-свест во партнерство со Македонското здружение на млади правници – МЗМП и Организацијата за промовирање на природните вредности и луѓе – ЦНВП Македонија.

Оваа објава е создадена со финансиска поддршка на Европската Унија, ко-финансирана од Шведска.

Галерија од денешниот настан:

Кичево

(ВИДЕО) Конечно во етер „Spring Waltz“ на Лука Лазарески од Кичево, големиот виртуоз на пијано за кој допрва времето доаѓа..

Објавено пред

на

©porta.mk

После солистичкиот концерт на 22.12.2023 со мотото „Stars without a Sky“, тимот на Лука Лазарески продолжува со макотрпна работа, сега со креирање на аудио и видео записи. Во агендата ова е прво видео, додека на плејадата се токму 8.

Овој млад виртуоз кој ја има поддршката речиси од сите, се разбира и од нас како медиумски покровители, несомнено ќе биде еден од истакнатите ликови кој Македонија ќе се гордее кога е во прашање пијаното, така што додека неговата работа ја следат токму сите светски и реномирани компании, вредно е преку нашиот веб простор да им се заблагодариме во име на тимот на Лука, а тоа се: „iStyle Premium, Atlantic Grupa, „ATVA“ Residence, Маркети „АТВА“ и останати“

Сега, ве препуштаме да уживате во одличниот видео запис и прекрасната „Spring Waltz“, отсвирена на 8-ми мај 2022 година во чест на Владиката Партениј, Игумен на Бигорската обител, на големиот Велигденски концерт во Кичево – „На многаја лета, Владико на нашите срца!

Повеќе за неговиот концерт ќе најдете на официјалниот линк ТУКА

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Министерот за внатрешни работи Тошковски денес го посети ОВР Кичево, ПО Осломеј и Зајас

Објавено пред

на

Министерство за внатрешни работи

Мнистерот за внатрешни работи Панче Тошковски денеска беше во работна посета на Одделението за внатрешни работи Кичево и Полициските одделенија Зајас и Осломеј кои се во негов состав.

Во рамки на посетите министерот Тошковски одржа состаноци со раководствата на организациските единици и беше запознаен со структурата, тековните активности, движењето на криминалитетот и состојбата со човечки ресурси и техничка опременост.

– „Генерално на територијата на ОВР Кичево каде живеат повеќе од 50 илјади жители има стабилна безбедносна состојба и има над 50% реализација на кривични дела и покрај фактот што има ниска пополнетост со полициски службеници и стари возила. Што се однесува до Полициските одделенија Зајас и Осломеј се забележува намалување во делот на евидентирани нарушувања на јавниот ред и мир, а во делот на човечки ресурси и материјално-технички средства состојбата е како и во најголемиот дел од организациските единици“, за медиумите истакна министерот Тошковски.

ФОТО:

Извор: Министерство за внатрешни работи

Прочитај повеќе...

Кичево

ОУ Д-р „Владимир Полежиноски“ од Кичево оваа недела ќе биде домаќин на гости од Романија и Полска, додека утре ќе се одржи „Safe Spot Festival“

Објавено пред

на

©porta.mk

Кичевското осново училиште Д-р „Владимир Полежиноски“ оваа недела ќе биде домаќин на гости од Романија и Полска во рамките на проектот „Размислувам, избирам, учествувам, Ученикот како активен граѓанин.“

Утре петок, 19.04.2024, со почеток од 11:00 до 13:00 часот во училиштето ке се одржи „Safe Spot Festival“ со тема – Интернет безбедност, така што колегиумот упатува покануваме до сите, да присуствуваат на овој настан, ќе биде забавно.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов трајно суспендиран да суди и да присуствува на тениски настани организирани од ИТИА

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов е доживотно суспендиран поради 21 прекршувања на тениската антикорупциска програма (TACP), извести вчера Меѓународната агенција...

Временска прогноза1 час

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне во источните делови од Македонија ќе има повремен дожд и услови за грмежи

Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне во источните делови ќе има повремен локален дожд...

Хороскоп4 часа

Хороскоп за сабота (20 април)

ОВЕН Се чувствувате одлично и ќе треба да го споделите вашиот оптимизам со другите, но исто така и финансиите. Само...

Балкан5 часа

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во нејзиниот стан, жалната вест силно одекна во Србија, колегите и блиските се простуваат од неа

Водителката Бојана Јанковиќ (поранешен Николиќ), која се прослави како водителка на култното шоу на Пинк „Град“, е пронајдена мртва во...

Кичево5 часа

(ВИДЕО) Конечно во етер „Spring Waltz“ на Лука Лазарески од Кичево, големиот виртуоз на пијано за кој допрва времето доаѓа..

После солистичкиот концерт на 22.12.2023 со мотото „Stars without a Sky“, тимот на Лука Лазарески продолжува со макотрпна работа, сега...

Спорт14 часа

Во недела град Велес е домаќин на футсал финале во рамките на „Купот на Македонија“, за трофејот ќе се борат „Клими“ и „Форца 2015“

Футсал екипита на Клими и Форца 2015 ќе се борат за трофејот во рамките на Купот на Македонија. Финалната пресметка...

Гејминг15 часа

World of Warcraft доаѓа на конзоли?

Идејата дека World of Warcraft би можел да дојде до конзолите е пуштена безброј пати, а изгледа дека Blizzard конечно...

Култура15 часа

Кичевчанецот Зоран Стефаноски го претстави својот нов соло проект наречен Fly Above

Неговиот седми музички проект „Fly Above“ штотуку е објавен на Youtube, зад себе има уште шест музички проекти наречени “The...

Lifestyle15 часа

Дали витаминот Д може да го запре процесот на стареење?

Витаминот Д долго време се сметаше за поволен кандидат бидејќи е важен за градење мускули и коски, кои имаат тенденција...

Магазин15 часа

Meta интегрира чет-бот со AI во пораките на Instagram

Зошто да разменувате пораки со пријателите кога можете со бот? Meta го инјектира истиот четбот во секоја апликација што ја...

НАЈЧИТАНИ