Следете не

Здравје и убавина

Истражувања за витамин „Д“ како корисен во превенцијата на Коронавирусот

Avatar

Објавено пред

на

Постојат многу мислења за тоа како да се третира ковид 19 – од употреба на хидрохлорид, преку употреба на лекот ивермектин, до витамин Д, сите опции се истражуваат во вообичаениот научен процес, но експертите предупредуваат дека предвремените заклучоци можат да создадат конфузија и да доведат до ширење на теоријата на заговор, пишува Би-Би-Си.

Сепак, постојат докази дека витаминот Д може да биде корисен во превенцијата на коронавирусот.

Тоа е важен дел од човечкиот имунолошки систем, затоа оваа зима имаше препораки во Обединетото Кралство сите да го земаат како додаток во исхраната за време на постудениот период, додека на оние со поголем ризик од заболување им се препорачува да го земаат целиот витамин во текот на годината.

Досегашните студии не дадоа доволно јасни објаснувања дали земањето поголеми дози на витамин Д може да спречи или дури и да ја излечи болеста.

Гласините за витамин Д се проширија на социјалните мрежи, а некои отидоа дотаму што некои корисници на „Редит“ тврдат дека властите свесно едвај ги споменуваат лековитите својства на витаминот Д затоа што премногу се фокусираат на вакцинирање и воведување на „полиција држава “. здравствените придобивки од овој витамин се игнорираат затоа што Светската здравствена организација ги поддржува големите” плаќачки “фармацевтски компании.

Постојат ефективни лекови

Бројни светски влади се определија за други ефтини и докажани ефективни лекови како што е дексаметазон од групата кортикостероиди. Од друга страна, витамините се мултимилионска индустрија.

Бројни студии покажаа дека витаминот Д може да има позитивни ефекти во спречување на вирусот, но и кај пациенти, но критичарите сметаат дека другите фактори не биле земени во предвид, па доказите не се доволно јасни. Тие веруваат дека треба да се спроведат подетални клинички истражувања.

Бидејќи првите студии навистина покажуваат дека одредени групи на луѓе кои имале недостаток на витамин Д во организмот се поподложни на вирусот, особено постарите лица, дебелите, како и црнците и Азијците.

Можно е, пишува Би-Би-Си, дека ова е причината што некои се повеќе изложени на ризик од коронавирус, но тие исто така споменуваат дека тоа може да се должи на други здравствени и еколошки фактори. Тие предупредуваат дека нивото на витамини може да биде последица на болеста kovid 19.

Според истражувањето на Универзитетот во Барселона, земањето витамин Д ја намали фреквенцијата на сместување во единиците за интензивна нега за 80 проценти, а ја намали веројатноста за смрт за 60 проценти. Меѓутоа, научното списание „Лансет“, во меѓувреме, започна ревизија на тоа истражување и го повлече написот.

Проблематично е што цели болнички одделенија примаа витамин Д и не беа случајно препишани на пациентите. Исто така се случило дека пациентите со kovid кои починале имале драстично различни нивоа на витамин Д во телото.

Конзервативниот претставник Дејвид Дејвис побара да се започне витамин Д во болниците и рече дека, и покрај некои негативни резултати, тој верува дека тој е многу важен. Тој смета дека властите треба да одвојат финансиски средства за понатамошно испитување на оваа тема.

Додатоците не се ефикасни?

Анестезиологот Аурора Балуја ја прегледа студијата од Барселона и рече дека не верува во „екстремните“ ефекти наведени во документот, бидејќи тие никогаш не биле докажани.

Таа рече дека недостаток на витамин Д е познат ризик за здравјето на луѓето, особено кај луѓето кои се на интензивна нега. Сепак, тој открива како додатоците на тој витамин никогаш не биле во можност да ја намалат смртноста на ваквите пациенти.

Тој исто така наведува дека недостаток на витамин се јавува поради неухранетост или откажување на бубрезите, но ниту ја намалува ниту ја зголемува смртноста.

Се постави и прашањето дали теоријата за витамин Д може да го зголеми бројот на „антивакциналисти“, односно противници на вакцинацијата.

„Кога ќе се открие нешто што им одговара на луѓето, на пример – нешто природно што нема да ве повреди, луѓето ќе почнат да ги шират тие информации“, вели социјалниот психолог Проф. Сандер ван дер Линден. Тој предупредува дека веб-страниците што промовираат народна и алтернативна медицина, заедно со оние кои се против вакцините, можат да имаат поразителен ефект.

Тој додава дека заедницата на противници на вакцинацијата е силно поврзана со други теми, како што се религијата, хербалната и алтернативната медицина, како и со „природните заедници“.

Здравје и убавина

Се што е претерано е штетно по нашето здравје, неколку работи кои мора да се знаат

Avatar

Објавено пред

на

Се што не е умерено, се е штетно врз човечкиот организам, еве неколку примери кои можат да ни користат низ животните циклуси:

Антибактериски сапуни

Антибактериските сапуни се добри за одржување на хигиената додека сте некаде на пат, на пример, но доколку ги користите постојано ќе ги уништите и добрите бактерии. За одржување на хигиената доволно е да ги миете рацете со обичен сапун и вода и тоа во времетраење од само 20 секунди.

Спиење

Во просек на секој човек му се потребни осум часа сон. Ако редовно спиете помалку или пак повеќе од 9 часа, не си правите добро. Луѓето не се создадени така да може оптимално да функционираат и размислуваат со премногу или премалку сон. Освен тоа, неурамнотеженото спиење лошо делува на кожата, предизвикува отоци, прејадување, збунетост и депресија.

Избегнување на сонце

На нашето тело му треба витамин Д кој ги одржува коските силни и здрави и кој ја поттикнува работата на имунолошкиот систем. А, за создавање на витамин Д треба да излегуваме на сончева свтелина. Доколку излегувате на сонце помалку од 20 минути, нанесувањето на крема за заштита не е потребно.

Органска храна

Ако на некој производ пишува – органско, тоа не значи дека не е преработено. Внимателно прочитајте ја декларацијата.

На храната не треба да пишува „органско“ за да биде здрава. Држете се до храната која не е преработена или има само неколку додадени состојки и мала количина на шеќер, сол и преработени јагленохидрати.

Вежбање

На нашето тело и ум не им требаат повеќе од 3 до 4 дена кардио/аеробични вежби неделно (секој тренинг од 30 до 45 минути).

Доволно е секоја недела да практикувате тенис, тимски спортови, пливање и едноставни вежби за да останете витки и да ги одржите мускулите силни, можете и само да пешачите. Нема никаква потреба од претерување, освен ако со тоа не се занимавате професионално. Потребно е да знаете дека и врвните спортисти кои постојано се оптоварени со прекумерна количина тренинзи, патат од различни оштетувања на телото.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Се што не сме знаеле за „Аронија“, лековити својства и содржина

Avatar

Објавено пред

на

Аронијата има малку калории и маснотии. Исто така, аронијата содржи импресивно ниво на минерали и витамини. Покрај тоа, лушпата од оваа Бери е исто така добар извор на диетални влакна.
Оваа Бери е исто така добар извор на многу антиоксидантни витамини, како што се витамин Ц, витамин А, витамин Е, бета-каротин и фолати. Можете да одгледувате аронија во вашата домашна градина и да уживате во вашите сопствени, свежи бобинки од аронија. Бобинки ќе бидат зрели кон крајот на летото или раната есен. Потоа можете да изберете бобинки и да ги јадете свежи од грмушка, сурови или преработени на многу различни начини, пишува Здрависимо.

Редовното консумирање на бобинки обезбедува потенцијални здравствени придобивки против рак, стареење и невролошки болести, воспаленија, дијабетес и бактериски инфекции.

Сибирска аронија

Сибирската аронија се нарекува и црна аронија или сибирска боровинка – бидејќи наликува на боровинки и може да толерира многу ниски температури.

Потекло

Сибирската аронија е мала, листопадна грмушка, висока околу 5-8 м, и потекнува од северноамериканските области за кои се знае дека се многу студени. Таа пристигна во Сибир од Северна Америка.

Сибирските бобинки од аронија се богат извор на антиоксиданти, пред се антоцијани. Поради оваа причина, особено сибирската аронија е ценета како неверојатен природен лек за многу болести и состојби.

Аронија и нејзините лековити својства

Аронијата како лек има голем број на предности, пред се поради антиоксидансното, антиинфламаторно и антибактериско дејство.

Може да се користи за подобрување на општата здравствена состојба и за спречување на ризик од многу болести.

Аронијата промовира губење на тежината

Аронијата е малку калорична и масна и содржи диетални влакна и многу хранливи материи. Аронијата ве одржува сити подолго и го подобрува целокупното здравје, што има корисен ефект врз слабеењето.

Го подобрува варењето на храната

Аронијата е богата со диетални влакна, што значи дека го олеснува непречено варење, подобрувајќи го движењето на храната низ цревата. Влакната можат да помогнат против запек, дијареја, грчеви, надуеност и стомачни тегоби.

Во зависност од составот на телото, дневно може да се јадат околу триесет бобинки од аронија.

Превенција од рак

Студиите ја поврзаа аронијата и нејзината содржина на антоцијанин директно со намалување на ризикот од рак на дебелото црево.

Аронијата и спанаќот се особено добри за крвната слика.

Третман на когнитивни нарушувања со помош на аронија

Антиоксидансите во аронија го намалуваат оксидативниот стрес во мозокот, што го намалува ризикот од Алцхајмерова болест, деменција и други когнитивни нарушувања поврзани со стареењето.

Подобрување на видот

Каротените кои се наоѓаат во овие бобинки можат да го намалат оксидативниот стрес во очите, со што се спречува развојот на катаракта.

Антиоксидансите во аронија можат да спречат симптоми на стареење, а поради нивните затегнувачки својства, тие всушност можат да ја затегнат кожата и да направат да изгледате помладо.

Аронија за регулирање на крвниот притисок

Содржината на калиум во аронија е доволно висока за да има забележителен ефект врз здравјето на срцето. Влакната и различните антиоксиданти во аронија играат клучна улога во здравјето на срцето, бидејќи го намалуваат нивото на холестерол и делуваат против слободните радикали.

Аронијата е поврзана и со регулирање на инсулин, што помага да се нормализираат нивоата на шеќер во крвта.

Аронијата најчесто е достапна во форма на сок, екстракт и како прав од аронија, а може да се најде во подобро снабдени продавници за здрава храна.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Народен лек против главоболка, потребни се „Мед, Бел лук, зрна пиперка“

Avatar

Објавено пред

на

Третманите со лук датираат од антички Египет и античка Грција, додека медот е познат по своите антисептички својства. Со комбинирање на овие две намирници, со додавање на зрна бибер, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни ефекти врз вашето тело како лекови против болки.

Стар народен рецепт

Состојки:

– 10 чешниња лук
– 500 грама мед
– неколку зрна пиперка

Постапка:

Излупете чешне лук, пресечете го на половина и ставете го во тегла, додадете бибер и мед. Затворете ја теглата и оставете ја да стои пет дена. Земете една кафена лажичка секој пат кога ќе почувствувате дека главата почнува да ве боли.

Овој домашен лек може да го земете и без оглед на болката – на пр. за зајакнување на имунитетот. Во тој случај, земете една лажичка наутро и една навечер на празен стомак. Исто така, ги неутрализира бактериите во телото, го стимулира и олеснува варењето на храната, ги регулира нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 2 часа

На денешен ден – 18 април

1480 година – Родена е Лукреција Боргија, покровител на уметници и научници за време на италијанската ренесанса, вонбрачна ќерка на...

ХороскопПред 5 часа

Хороскоп за денес (18 април) недела

ОВЕН Овој викенд за Овенот ќе биде исполнет со страст и романтика. Ќе се чувствувате особено емотивно, страствено и полно...

Здравје и убавинаПред 9 часа

Се што е претерано е штетно по нашето здравје, неколку работи кои мора да се знаат

Се што не е умерено, се е штетно врз човечкиот организам, еве неколку примери кои можат да ни користат низ...

МакедонијаПред 10 часа

Ковид-19 денешен биланс: 824 новозаболени, 31 починати – од нив најмладиот починат е на 38 години од Битола

Во изминатите 24 часа од направени 3988 тестови, 824 се позитивни на коронавирус, а битката со Ковид-19 ја изгубија 31...

СпортПред 11 часа

Ф1: Луис Хамилтон ја освои 99-тата пол позиција во својата кариера

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот....

АвтомобилиПред 15 часа

ЕУ забележа нагло зголемување на продажбата на нови автомобили

Вкупната продажба на автомобили во Европската унија се зголеми за 87,3 проценти во март во однос на истиот период минатата...

Временска прогнозаПред 15 часа

Доаѓа циклонска активност која носи врнежи од дожд и грмежи – ова се најновите метео детали

Нашата држава се наоѓа под влијание на циклонска активност која условува доста нестабилно време. Понатаму кон крајот на денов и...

КичевоПред 16 часа

Причина за сечење на 30 годишните врби во центарот на Кичево

Известување во насока за дознавање на вистината и елиминирање на секакви сомнежи околу одстранувањето на 27 годишните врби од пред...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 17 април

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп ( 17 април ) сабота

ОВЕН Генерално сте задоволни со деловната ситуација, денешниот ден ви е многу поволен. Ве очекува исклучително интересно познанство. Ќе се...

НАЈЧИТАНИ