Следете не

Здравје и убавина

Истражувања за витамин „Д“ како корисен во превенцијата на Коронавирусот

Објавено пред

на

Постојат многу мислења за тоа како да се третира ковид 19 – од употреба на хидрохлорид, преку употреба на лекот ивермектин, до витамин Д, сите опции се истражуваат во вообичаениот научен процес, но експертите предупредуваат дека предвремените заклучоци можат да создадат конфузија и да доведат до ширење на теоријата на заговор, пишува Би-Би-Си.

Сепак, постојат докази дека витаминот Д може да биде корисен во превенцијата на коронавирусот.

Тоа е важен дел од човечкиот имунолошки систем, затоа оваа зима имаше препораки во Обединетото Кралство сите да го земаат како додаток во исхраната за време на постудениот период, додека на оние со поголем ризик од заболување им се препорачува да го земаат целиот витамин во текот на годината.

Досегашните студии не дадоа доволно јасни објаснувања дали земањето поголеми дози на витамин Д може да спречи или дури и да ја излечи болеста.

Гласините за витамин Д се проширија на социјалните мрежи, а некои отидоа дотаму што некои корисници на „Редит“ тврдат дека властите свесно едвај ги споменуваат лековитите својства на витаминот Д затоа што премногу се фокусираат на вакцинирање и воведување на „полиција држава “. здравствените придобивки од овој витамин се игнорираат затоа што Светската здравствена организација ги поддржува големите” плаќачки “фармацевтски компании.

Постојат ефективни лекови

Бројни светски влади се определија за други ефтини и докажани ефективни лекови како што е дексаметазон од групата кортикостероиди. Од друга страна, витамините се мултимилионска индустрија.

Бројни студии покажаа дека витаминот Д може да има позитивни ефекти во спречување на вирусот, но и кај пациенти, но критичарите сметаат дека другите фактори не биле земени во предвид, па доказите не се доволно јасни. Тие веруваат дека треба да се спроведат подетални клинички истражувања.

Бидејќи првите студии навистина покажуваат дека одредени групи на луѓе кои имале недостаток на витамин Д во организмот се поподложни на вирусот, особено постарите лица, дебелите, како и црнците и Азијците.

Можно е, пишува Би-Би-Си, дека ова е причината што некои се повеќе изложени на ризик од коронавирус, но тие исто така споменуваат дека тоа може да се должи на други здравствени и еколошки фактори. Тие предупредуваат дека нивото на витамини може да биде последица на болеста kovid 19.

Според истражувањето на Универзитетот во Барселона, земањето витамин Д ја намали фреквенцијата на сместување во единиците за интензивна нега за 80 проценти, а ја намали веројатноста за смрт за 60 проценти. Меѓутоа, научното списание „Лансет“, во меѓувреме, започна ревизија на тоа истражување и го повлече написот.

Проблематично е што цели болнички одделенија примаа витамин Д и не беа случајно препишани на пациентите. Исто така се случило дека пациентите со kovid кои починале имале драстично различни нивоа на витамин Д во телото.

Конзервативниот претставник Дејвид Дејвис побара да се започне витамин Д во болниците и рече дека, и покрај некои негативни резултати, тој верува дека тој е многу важен. Тој смета дека властите треба да одвојат финансиски средства за понатамошно испитување на оваа тема.

Додатоците не се ефикасни?

Анестезиологот Аурора Балуја ја прегледа студијата од Барселона и рече дека не верува во „екстремните“ ефекти наведени во документот, бидејќи тие никогаш не биле докажани.

Таа рече дека недостаток на витамин Д е познат ризик за здравјето на луѓето, особено кај луѓето кои се на интензивна нега. Сепак, тој открива како додатоците на тој витамин никогаш не биле во можност да ја намалат смртноста на ваквите пациенти.

Тој исто така наведува дека недостаток на витамин се јавува поради неухранетост или откажување на бубрезите, но ниту ја намалува ниту ја зголемува смртноста.

Се постави и прашањето дали теоријата за витамин Д може да го зголеми бројот на „антивакциналисти“, односно противници на вакцинацијата.

„Кога ќе се открие нешто што им одговара на луѓето, на пример – нешто природно што нема да ве повреди, луѓето ќе почнат да ги шират тие информации“, вели социјалниот психолог Проф. Сандер ван дер Линден. Тој предупредува дека веб-страниците што промовираат народна и алтернативна медицина, заедно со оние кои се против вакцините, можат да имаат поразителен ефект.

Тој додава дека заедницата на противници на вакцинацијата е силно поврзана со други теми, како што се религијата, хербалната и алтернативната медицина, како и со „природните заедници“.

Здравје и убавина

Светско, а сепак наше и кичевско, апи-центар „Грозданоски“ – „Нашата природна аптека за вдишување на здрав пчелин воздух“

Објавено пред

на

По теркот на малкумината европски и балкански пчелари г-дин Зоран Грозданоски, сакајќи да ги прикаже благодетите на пчелите и пчелните производи за да им станат подостапни на луѓето, се реши и официјално вчера го отвори апи-центарот Грозданоски.

Oвој апи центар се наоѓа во с.Осој – кичевско, на само неколку километри од градскиот метеж, во чиста и недопрена природна оаза, опколена со костен, багрем, липа… – сите убавини кои само пчелите умеат да ги ценат и почитуваат. Некои пчелари велат дека апи-центарот е природна аптека, некои велат дека тоа е вистинскиот воздух“, а Зоран вели дека ова е лек не само за телото, туку и за душата, бидејќи се вдишува воздух дирекно од пчелната кошница.

Вдишувањето аеросоли, матичен млеч, полен, прополис, пергата поволно делуваат и лечат:

✔️намален имунитет
✔️бронхитис
✔️астма (алергиска и неаргиска)
✔️ проблеми со синуси
✔️проблеми со дишните патишта
✔️алергии
✔️мигрена
✔️стрес
✔️ларингитис
✔️кардиоваскуларни заболувања
✔️нормализација на крвен притисок
✔️депресија
✔️пост-ковид закрепнување

Меѓутоа, ова не значи дека и здравите лиѓе и спортистите не треба да доаѓаат зашто девизата на апи центар „Грозданоски“ e

– „Здравите луѓе да стекнат посилен имунитет и никогаш да не се разболуваат, а тие што имаат проблеми со здравјето – да си заминат одовде здрави, живи, насмеани“

Додаваат: Повелете посетете не, уживајте со нас и нашите пчелни друштва за да и се радуваме на природата и здравјето заедно.

Контакт телефон: 077/915-750

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Неправилно миење на заби, може да придонесе до нивно лесно оштетување

Објавено пред

на

Кога агресивно ги миете забите, забот лесно може да се оштети, поради што забите можат да станат чувствителни, а реакцијата на топло и студ е првиот показател.

Како резултат на грубо четкање, може да се појават следниве проблеми:

Непцата се повлекуваат
Секој заб е заштитен со забната глеѓ, најтенкиот и најтврдиот површински слој на забот, кој може сериозно да се оштети со прекумерно четкање. Оштетувањето на забната глеѓ може да доведе до повлекување на непцата, изложувајќи го коренот на забот на опасност.

Според стоматолозите, околу 10 до 20 проценти од светската популација ги оштетила непцата со прекумерно четкање, најчесто со употреба на тврди четки за заби и високо абразивни пасти за заби.

Забите стануваат преосетливи
Кога емајлот на забот е оштетен, забите можат да станат преосетливи, но исто така можат да ја променат бојата.

Ако чувствувате болка кога пиете ладни или топли пијалоци или грицкате потешка храна, тогаш е време да го посетите стоматолог.

Делот од забот во близина на непцата не е сјаен и нема светла боја
Причината зошто делот од забот долж непцата е малку потемен од остатокот на забот е тоа што тие не се заштитени со емајл на забите. Кога непцата ќе почнат да се повлекуваат, делот од забот што е видлив има потемна боја и е многу почувствителен.

Без забната глеѓ што ги штити, тие се изложени на сите видови бактерии. Значи, проблемот оди сè подлабоко, загрозувајќи го целокупното здравје на усната шуплина.

Истрошена четка
Абразијата со четка за заби е најчеста причина за абење на забите, што значи дека многу луѓе ги мијат забите на погрешен начин. Ова се случува затоа што се става премногу притисок врз забите, најчесто со четки со тврди влакна, пишува Bright Side.

Четката за заби треба да има меки влакна, сметаат стоматолозите, а притисокот врз забите мора да биде умерен.

ФОТО: pixabay/pexels

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Анализи за консумирање алкохол од 2010 и зачестеноста на карцином во 2020 година

Објавено пред

на

Експертите ги анализирале податоците за консумирање алкохол од 2010 година и зачестеноста на карцином во 2020 година.
Десетгодишниот период на разлика е земен затоа што многу видови на рак, како што се рак на усната шуплина, ларинксот и дојката (кај жени), се развиваат бавно, а веќе е утврдено дека тие имаат последователна врска со потрошувачката на алкохол.

Од минатогодишните 741.300 нови случаи на рак кои можат да бидат поврзани со консумирање алкохол, мажите сочинуваат 568.700, а жените 172.600.

Повеќето карциноми биле рак на хранопроводот, црниот дроб и дојката. Речиси 47 проценти од случаите се поврзани со тежок алкохолизам, кој авторите го дефинираа како внес на 60 или повеќе грама етанол алкохол на ден, или 6 или повеќе пијалоци.

Конзумирање од 20 до 60 грама на ден – 2-6 пијалоци – што авторите на студијата ги сметаат за „ризични“, сочинуваат 39,4 проценти од случаите. Умерено пиење, до 20 грама етанол алкохол, придонесе за развој на рак кај 14% од луѓето.

– „Итно треба да ја подигнеме свеста за врската помеѓу алкохолот и ризикот од рак“, додава Хариет Рамгеј, докторанд на Меѓународната агенција за истражување на ракот при СЗО.

Според неа, мора да се смислат стратегии за заштита на јавното здравје, како што се намалување на достапноста на алкохол, означување на алкохолни производи со предупредување и забрана за рекламирање на алкохолни пијалоци.

/vesti-online.com
ФОТО: rebcenter-moscow / pixabay

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 9 часа

Хороскоп за денес (24 јули) сабота

ОВЕН Се чувствувате подготвени да прифатите дополнителна работа што може да биде отскочна даска за вас и која може многу...

СветПред 21 час

Повеќе од 200 американски официјални лица добија мистериозна болест, ЦИА ја повикува Русија

Околу 100 вработени во ЦИА и членови на нивните семејства се меѓу 200-те американски службеници кои страдаат од мистериозниот синдром...

СветПред 22 часа

Автомобилот Тесла повторно ќе може да се купи со биткоин

На иницијатива на нејзиниот сопственик Илон Маск, компанијата Тесла, која произведува електрични автомобили, неколку пати го смени ставот кон криптовалутата...

СветПред 22 часа

На прагот на новата ера на откривање – НАСА ги објави плановите за Марс

Rover Perseverance се подготвува да го собере првиот примерок од карпи од Марс, објави во средата американската вселенска агенција. Собирањето...

Временска прогнозаПред 1 ден

Продолжува стабилното време со мала локална облачност, од недела многу топло, ова се деталите..

И понатаму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Повремено ќе има услови за изолирана...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 23 јули

1757 година – почина италијанскиот композитор Доменико Скарлати, виртуоз на чембало. Составил 555 сонати на чембало користејќи нова техника со...

ХороскопПред 1 ден

Редовен Хороскоп -( 23 јули )- петок

ОВЕН Денес Месечината кај Овенот ги истакнува деловните и личните односи што се сведуваат на одредени обврски и дискусии. Договорените...

ГејмингПред 2 дена

Конами: Популарната игра „PES“ го менува името во „eFootball“ и станува бесплатна за играње

Јапонската компанија „Конами“ објави дека популарната видео игра PES (Pro Evolution Soccer) се откажува и дека на нивната долгогодишна фудбалска...

Здравје и убавинаПред 2 дена

Светско, а сепак наше и кичевско, апи-центар „Грозданоски“ – „Нашата природна аптека за вдишување на здрав пчелин воздух“

По теркот на малкумината европски и балкански пчелари г-дин Зоран Грозданоски, сакајќи да ги прикаже благодетите на пчелите и пчелните...

СветПред 2 дена

Ливерпул е отстранет од списокот на светско културно наследство на УНЕСКО

Англискиот град Ливерпул вчера беше избришан од списокот на светско наследство на УНЕСКО, бидејќи новите згради ја нарушија убавината на...

НАЈЧИТАНИ