Следете не

Здравје и убавина

Консумирањето продукти кои содржат витамин „Д“ за време на бременоста ја намалува појавата на алергија кај децата во нивниот раст

Објавено пред

на

Консумирањето продукти богати со витаминот Д во текот на бременоста го намалува ризикот од појава на алергија кај децата за 25 отсто, покажа истражувањето спроведено од научниците од американската болница Маунт Синај во Њујорк, од кое резултатите се објавени во стручното списание Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Имајќи ја предвид „експлозијата“ од алергии како сосема малите деца евидентирана последните неколку години, ова истражување би требало идните мајки да ги поттикне во текот на бременоста да консумираат повеќе храна богата со витамин Д.

Американските специјалисти на трудниците им советуваат да го земаат витаминот Д од природните извори, како што се јајцата, млечните производи, сината риба, телешки дробови и од масло добиено од дроб на бакалар, наместо земање суплементи во капсули кои во споменатата студија се покажале неефикасни.

Претходното вакво истражување спроведено во австралискиот институт Murdoch Childrens Research покажа дека недостигот од витамин Д кај децата ја зголемува веројатноста од алергија на храна. Таа студија беше спроведена над 5.276 дева стари 12 месеци, а резултатите покажаа дека витаминот Д е значаен заштитен фактор од алергија на храна во првата година од животот.

Американските научници во текот на истражувањето следеле 1.248 мајки и нивните деца од првото тримесечје на бременоста на мајките до седмата година од животот на детето. Алергиските тестови биле спроведени во текот на бременоста, веднаш по раѓањето – на мајката и на новороденчето – и во моментот на тргнување на детето на училиште. Трудниците кои учествувале во студијата во периодот на бременоста пополнувале прашалник за продуктите коишто ги консумирале,

Истражувањето покажало дека децата на жените кои во бременоста консумирале поголеми количества храна богата со витамин Д, бидел за 20 отсто помалку подложни на развој на поленска треска, меѓутоа се покажало дека таа опасност не била помала кај трудниците кои витаминот Д го земале во форма на суплементи во капсули.

Позитивното дејство на витамин Д на астма и алергија научниците го објаснуваат со неговата способност да го модулира имунолошкиот систем. „Истражувањето коешто го спроведовме укажува на важноста на изворите на нутритивните состојки во исхраната на трудниците“, изјави педијатарот Сапунда Банјаванич од болницата во Њујорк, потсетувајќи де астмата е најчестата хронична болест кај децата.

Здравје и убавина

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Објавено пред

на

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето кои се излечиле од рак и потоа продолжиле да трчаат, го продолжиле животот за пет години.

Истражувањата покажуваат дека трчањето ја намалува опасноста од дијабетес и болести на срцето, го намалува стресот и крвниот притисок. Освен тоа, џогирањето му додава години на животот и го поправа квалитетот бидејќи го зајакнува организмот.

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со оваа физичка активност, ќе живеете подолго од две до шест години. Редовното трчање помага со леснотија да ги решавате сите задачи, ја подобрува концентрацијата, помнењето, виталноста, го подобрува расположението. Истражувањата покажуваат дека оваа физичка активност е ефикасна и при лекувањето на депресија.

Сигурно е и тоа дека на овој начин полесно ќе одржувате витка линија, бидејќи вашите омилени јадења нема така лесно да се лепат на проблематичните делови од телото. Затоа, без оглед на ладното, ветрот и досадниот ноемвриски дожд, облечете патики и започнете со трчањето кое ќе ви го продолжи животот и ќе ви ја разубави фигурата.

/denar

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Еве зошто не треба да легнувате со мокра коса

Објавено пред

на

Колку пати ви се случило по бањањето да заминете во кревет со мокра коса собрана во пешкир? Сигурно повеќе пати, додека вашата мајка ви зборувала дека не смеете да го правите тоа бидејки ќе добиете воспаление на мозокот или белите дробови (дури и кога надвор е топло).

Иако вашата мајка била во право, сепак не била целосно. Од спиење со мокра коса сигурно нема да добиете воспаление на мозокот или белите дробови, но ќе имате други проблеми кои воопшто не се пријатни.
Ви претставуваме три проблеми кои можете да ги добиете по спиењето со москра коса.

Поттикнување на развојот на габи

Перницата е идеално место за развивање на разни бактерии бидејќи на неа се собираат мртвите клетки и маслото од кожата, како и грините. Додадете го на сето ова мокриот пешкир и топлината и тоа е доволно за развој на досадните габи.

Главоболка

Веројатно не знаевте, но телесната температура во првата фаза се намалува до температурата во собата во која спиете, доека во REM фазата се зголемува. Бидејќи косата е завиткана во пешкир, температурата на главата не може да се прилагоди на температурата на телото и тоа може да предизвика силни главоболки кои можат да ве пробудат и во средина на сонот.

Испукана коса

Знаете и самите дека мократа коса е склона на пукање, особено ако ја триете со пешкирот. Поради триењето кое се создава меѓу косата и пешкирот таа може да се оштети и испука.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

(ВИДЕО) Ефикасно и брзо отстранете ја главоболката

Објавено пред

на

Кога следниот пат ќе ве заболи глава, оваа благотворна масажа ќе ви помогне болката брзо да исчезне. Главоболката е најчест здравствен проблем кај луѓето, но постои начин да ја отстраните брзо и едноставно.

Ова видео иако старо, но ефикасно ќе ви покаже како да направите кратка масажа на главата, а тоа ќе ви помогне да ја отстраните главоболката.

Погледнете…

/denar

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Занимливости45 минути

Неколку работи кои треба да ги знаеме пред да купуваме леб

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не...

Спорт9 часа

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден9 часа

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости11 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза17 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје17 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина22 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден1 ден

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

НАЈЧИТАНИ