Следете не

Македонија

Балканските музички ѕвезди ќе пеат во чест на Тоше

Голем број балкански и домашни ѕвезди ќе пеат песни на Тоше Проески на концертот што во негова чест ќе се одржи на 2 ноември во СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје.
На концертот ќе биде промовиран и албумот „Secret place“, со досега необјавени песни на англиски јазик, снимени во студиото на Енди Рајт во Скопје, а една песна ќе отпее и неговиот внук Кристијан Ристески, кој студира соло-пеење на факултетот ЕСРА. Станува збор за „We are blood“, со која тој ќе зачекори на македонската музичка сцена. Песната е снимена во студиото на Енди Рајт во Лондон, кој заедно со Кристијан е автор на текстот посветен на Тоше. За темата е реализиран и спот, а во улога на режисер се појавува Александар Пауновски.

Албумот „Secret place“ содржи вкупно 10 песни, од кои три се преработени хитови на Тоше, со нови аранжмани, а за две од нив се снимени и спотови, што ќе бидат премиерно прикажани.

Инаку, музичарите на сцената ќе ги придружува бендот на Тоше, а пробите се веќе во тек. Гости на овој голем концерт ќе бидат пејачи што на некој начин се поврзани со кариерата на Тоше, соработувале со него или биле блиски пријатели од целиот Балкан – велат од фондацијата „Тодор Проески“.

В петок ќе ги слушнеме Антониа Гиговска и Александар Тарабунов, кои беа дел од мјузиклот „Тајно моја“, кој беше поставен во МОБ по повод десетгодишнината од неговото заминување. Меѓу учесниците се и: Тијана Дапчевиќ, Тамара, Каролина Гочева, Наум Петрески, „Фрајле“, Бојан Маровиќ, Ања Рупел, Владо Калембер, Борис Новковиќ, Сергеј Четковиќ, Јелена Томашевиќ, а до петок на оваа листа можеби ќе биде додадено уште некое познато музичко име.

Концертот ќе почне во 20 часот, а билетите, по цена од 250 до 300 денари, се веќе во продажба во „Југотон“.

Гости на концертот што ќе се одржи на 2 ноември, во СРЦ „Борис Трајковски“, ќе бидат пејачи од Македонија и од целиот Балкан што на некој начин се поврзани со кариерата на Тоше, соработувале со него или биле блиски пријатели, велат од фондацијата „Тодор Проески“

Нова Македонија

Facebook

Последни објави

КичевоПред 20 минути

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 54 минути

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 2 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 3 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 4 часа

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 6 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

СпортПред 1 ден

„Оф, оф оф“ офкаше арапскиот коментатор на голот на Елмас вчера против Летонија (ВИДЕО)

Мајсторијата на фудбалерот на Фенербахче има уште поголем шмек со арапски коментатор. Прегледајте уште еднаш: https://cdn.off.mk/files/offside/2019/03/22/y2mate.com-eljifelmascotuletonyayaattgolleris9zaqqkz-o360p.mp4

КичевоПред 1 ден

Викенд промоција на „Монстер“ енерџи на ЛУКОИЛ Кичево

ЛУКОИЛ ДООЕЛ Македонија во соработка со енергетските пијалоци на „Монстер“ организира промоција на своите малопродажни објекти ширум нашата држава. Брендот...

КичевоПред 1 ден

Кичевската ТВ Ускана направи фотографии од глутница кучиња, опасни за пешаци и околина

Локалната телевизија од Кичево Ускана направи застрашувачки фотографии од глутница кучиња, кои практично претставуваат опасност за движење на пешаци и...

Во тренд