Следете не

Филм

Да гласаме за нашиот „Honeyland“ електронски, за сега и тоа добро водиме!

Објавено пред

на

Култура

ТВ серијата на Apple зборува за хакирање на мозокот

Објавено пред

на

Ѕвездата на филмот „Parasite“ ќе се појави во новата серија „Dr. Brain“, која ќе дебитира ширум светот на Apple TV + следната недела.

Apple TV + ќе се прошири на нова територија кога ќе биде лансиран во Јужна Кореја на 4 ноември. Ако сè оди според планот, првата серија ќе дебитира низ целиот свет истиот ден (или ден претходно ако е жител на САД).

Брилијантно именуванa Серијата Dr. Brain е научно-фантастична драма базирана на истоимениот веб-тон. Ѕвездата на Lee Sun-kyun од серијата „Parasite“ го игра научникот Севон кој го проучува мозокот. Откако семејството на Севон доживее мистериозна несреќа, тој го хакира мозокот на починатиот за да пристапи до нивните сеќавања и да открие индиции за тоа што се случило.

Kim Jee Woon е ко-сценарист, режисер и извршен продуцент на серијата од шест епизоди, кој е можеби најпозната по филмовите The Good, The Bad i The Weird i I Saw the Devil. Нова епизода од Dr. Brain ќе се емитува на Apple TV + секоја недела до последната епизода на 10 декември.

Ова е тежок пад за научно-фантастичните проекти на Apple TV +. Научно-фантастичната сага – Foundation, базирана на истоимените книги на Исак Асимов, дебитираше во септември, додека серијата за инвазијата на вонземјаните – Инвазија беше премиерно прикажан минатиот петок. Филмот наречен Finch, во кој Том Хенкс глуми човек кој патува низ пост-апокалиптична Америка со своето куче и робот, ќе се појави на Apple TV + на 5 ноември.

Извор: Engadget
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Руската филмска екипа подготвена да го сними првиот филм во вселената

Објавено пред

на

Рускиот екипаж составен од двајца космонаути и двајца филмски професионалци треба да полета на Меѓународната вселенска станица (ISS) на почетокот на следниот месец за да го сними првиот филм во вселената, објавија руските филмски работници.

Четирите треба да бидат лансирани во вселената на 5 октомври од вселенското летало Сојуз МС-19, кое ќе стигне до ISS.

Лансирањето ќе дојде само три недели по испраќањето на ракетниот брод SpaceX со првиот целосно цивилен американски екипаж во тридневна приватна мисија на орбитата на Земјата.

Тоа е продолжение на децениската конкуренција меѓу Русија и САД во освојувањето на вселената.

„Во овој филм, заплетот се врти околу обичен човек, лекар кој немал никаква врска со истражување на вселената или воопшто размислувал за тоа, но му било понудено да патува до ISS. „Бидејќи е хирург, ќе мора да оперира астронаут, премногу болен за да се врати на Земјата и да му го спаси животот“, изјави режисерот и актер Клим Шипенко (37) пред новинарите пред поаѓањето на екипажот за космодромот Бајконур во Казахстан.

Во филмот ќе бидат прикажани и професионални космонаути кои ќе бидат составен дел од екипажот.

„Нема да глумам во филмот, но ќе треба да дадам се од себе за да разберам како се снима филмот на толку необично место – во вселената“, рече командантот Антон Скаплеров.

Работниот наслов на драмата е „Предизвик“. Руската вселенска агенција Роскосмос објави дека сака да го приближи просторот до поширок слој луѓе.

Главната актерка во филмот, Јулија Пресилд (36), на новинарите откри дека треба да научи како да биде шминкер и костимограф.

„Нема да биде исто како што би било на Земјата, но ние ќе дадеме се од себе. Ние сме подготвени. Малку е предоцна за страв затоа што веќе сме поминале долг пат…, Бајконур е пред нас и многу повеќе што треба да се направи и, искрено, едноставно немам време да се плашам “, рече таа на прес -конференцијата.

Режисерот Шипенко, висок 1,90 см, додава дека неговата висина не му помогнала како дел од обуката во авионот и дека неговото претстојно патување нема да биде премногу пријатно.

Но, тој вели дека во иднина ќе размислува повеќе за вселената: „Во ред, сега ќе летам во вселената како што е, но кога ќе одлучиме да снимаме продолжение – за патување на Марс, ми ветија повеќе простор. ”

Извор: n1info
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Култура

Серијата Lord of the Rings пристигнува на 2 септември 2022 година

Објавено пред

на

Долгоочекуваната серија Lord of the Rings на Амазон конечно има датум на објавување. Серијата премиерно ќе биде прикажана на 2 септември 2022 година, а нови епизоди ќе бидат објавени на Prime Video секоја недела.

Повеќе стари и нови ликови се појавуваат во серијата

Снимањето на серијата започна во февруари 2020 година, но беше комплицирано поради пандемијата COVID-19. Серијата се случува илјадници години пред настаните од книгите Хобит и Господарот на прстените. Еден куп стари и нови ликови ќе мора да се спротивстават на злото за време на Второто доба на Средната земја.

Покрај датумот на објавување, Амазон ја претстави и првата слика што одговара на серијата. Тоа покажува фигура која гледа во сцена со бел град и, многу подалеку, преглед на две љубопитни дрвја. Уште пред да започне снимањето, Амазон објави дека ќе следи втора сезона.

Извор: Pcpress
Фото: Amazon

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 8 часа

ОВР Кичево: Двајца настрадани од кучиња скитници и детали за акцискта за алкохол ноќеска

На 04/05.12.2021 во периодот од 23.00 до 05.00 часот, на подрачјето на СВР Охрид акциска контрола за управување возило под...

Временска прогнозаПред 9 часа

Доаѓа голем влажен бран кој носи дожд и снег, ова се најновите детали…

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со умерена локална облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на слаба...

Мобилни уредиПред 9 часа

Ажурирајте ги поставките на приватност „Андроид“

Корисниците на Android се предупредени да ги проверат поставките за приватност на телефонот откако новото ажурирање би можело да ги...

На денешен денПред 16 часа

На денешен ден: 5 декември

1443.- Роден е Џулијано дела, италијански свештеник, папата Јулиј II (1503-1513), најголемиот покровител на уметноста меѓу римокатоличките водачи. Тој го...

ХороскопПред 24 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 1 ден

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 1 ден

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 1 ден

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 1 ден

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

НАЈЧИТАНИ