Следете не

Балкан

Дарко Лазиќ ќе мора да биде 72 часа под вештачка кома, бидејќи има преслаб организам и докторите не смеат да ризикуваат

Avatar

Објавено пред

на

После подолг период покрај неговата законска сопруга, денес им беше дозволено на родителите да го посетат Дарко Лазиќ, мајката Бранка и таткото Милан.

Неговата здравствена состојба е уште неизвесна, лекарите не можат да го транспортираат и да пружат повеќе влијание врз неговото здравје бидејќи како што кажаа неговиот организам е премногу слаб, и поради тој факт – анестезијата е дополнителен ризик.

Како што одлучиле фолкерот ќе биде 72 часа под вештачка кома, а понатаму докторите не произнесуваат информации…

Да се надеваме дека Дарко ќе издржи и биде подобар!

Автомобили

(ГАЛЕРИЈА) Македонци доминираа на „Night Car Meet 2k19“ во Врање, нашите „Car Club-Kicevo“ и останатите авто-клубови од Скопје и Охрид ги собраа пехарите!

Avatar

Објавено пред

на

И оваа година после како што најавија бурните периоди од убави случувања популарните „Major Team“ од Врање ни приредија одличен собир на платото пред спортската сала и го реализираа второто Night Car Meet 2k19.

Покрај прекрасната храна, ладните пијалоци, одличниот прием, настанот беше посетен од многу љубители на модифицираните возила, олд тајмерите, дрифт-возилата и останатите под-категории кои беа вклучени, имаше и интересни игри за посетителите кои на настанот му дадоа посебен шмек.

Нашиот кичевски „Car Club-Kicevo“ зеде учество на овој гламурозен собир со свои 3 возила и со особена чест ние да Ве известиме дека се вративме со 2 пехари за звук, едниот е за второ место на нашиот член Александар Мендизоски, кој со своите три 12-ки во своето Audi успеа да достигне дури 135,3 dB и да биде доволно за втората позиција во својата категорија, додека Бајрам Алиески (Бани) со своето Peugeot 307 се натпреваруваше во „extreme“ класата на озвучување и го освои исто така второто место со неверојатни 138,8 dB достигнување на својот bass-set.

Бајрам Алиески (лево), Александар Мендизоски (десно)

За нас е ова голем успех од 3 автомобили освоивме 2 пехари, бидејќи надвор од нашите граници патуваме за прв пат како релативно нов клуб и се надевам дека така и ќе продолжиме во рамките на можноста ќе бидеме и побројни за поголеми успеси, голем поздрав до организаторите како и до хотел „Ponte Bianco“ каде бевме одлично пречекани – за нашиот портал изјави Иван Стојкоски од „Car Club-Kicevo

Тука беа и нашите пријатели од Охрид кои допатуваа во поголем број од „USCCO“ каде имаа свои членови кои освоија 2 пехари – Александар Стефаноски освои второ место за озвучување во категорија „Ц“, како и Тоше Грнчески – трето место во категорија „Euro Styling“ со својот Audi A6.

Исто така и пријателите од Скопје, „Extreme Power of City-Skopje“ – Филип Јанковски со својата „Corsa OPC“ освои 1. место за најниско возило со неверојатни 3,6cm, 2.место за styling (Euro Class) како и 3. место за озвучување во „Extreme“ класата. Ико Љубовчевиќ MAZDA x333 1. место во PRO Street, Виктор Стаиќ 1. место street C, Ивица Гриц 2.место street B и PRO street исто така како и награда за Роберт со својата Алфа.

Додека Мартин Митевски од Скопје со својата Mazda 323f доби заслужена награда за најдобар багажен простор (гепек)

Ги поздравуваме и дечките кои ги престигнавме на пат за Врање од Скопје и честитки бидејќи земаа 1.место со својата Mazda Miata (црвена)  за најниско возило од кров со остварен рекорд од 106,5 cm.

Битолчани со полни раце работа на собирот, нивното присуство исто така го красеше настанот, но поради ангажираноста на претседателот во судскиот тим – не се натпреваруваа.

Во оваа прилика да ги поздравиме DJ Deda, како и дрифтерите со своите BMW машини кои никого не оставија рамнодушен, Марко Микиќ и Никола..

Секоја чест за организацијата и прекрасниот прием, ви пренесуваме фотографии кои сметаме дека се вистинскиот опис и дел од амбиентот преку нашиот објектив, уживајте..

Прочитај повеќе...

Балкан

Балканот во црно: Утрово згаснаа четири млади животи во тешка сообраќајка кај Шабац, доаѓале од забава..

Avatar

Објавено пред

на

Тешка сообраќајна несреќа се случила околу 5 часот утрово во градот Табановиќ во близина на Шабац, под неопределени околности, автомобилот „Форд Фиеста“ од регистарски таблички на Шабац излетал од патот и го удрил столбот на јавното осветлување.

Во несреќата, Сара Л. (18), Ивана Б. (20) и Тања Л. (18) и Миодраг Ј (20) ги загубија животите,  додека Маја Л. (20) која возела е надвор од животна опасност и е на болничко лекување.

Несреќата се случила само еден километар од селото Маквански Причиновиќ, во кое живееле.

 

Прочитај повеќе...

Балкан

(ФОТО) Се чека со саати за влез на Македонската граница, печалбарите доаѓаат..

Avatar

Објавено пред

на

Голем сообраќаен метеж за влез во Македонија, се чека со саати..

Ова е моменталната состојба фотографирана од камерите во живо.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 11 час

Хороскоп за денес (25 август) Недела

Овен Не сте дисциплинирани на работа и тоа ви прави проблем на работа со надредените. Поволен период кој носи убави...

КичевоПред 1 ден

АТВА: Се ближат школските денови, бидете подготвени со нов школски прибор!

Нашите партнери од АТВА Маркети за сите кои се школуваат имаат одлична понуда по одлични цени на школски прибор! Посетете...

Живот и стилПред 1 ден

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува...

Живот и стилПред 1 ден

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе. Сите ја знаеме оваа фраза, уште една...

КултураПред 1 ден

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство,...

СпортПред 1 ден

По еден меч од Серија А на МТВ, има преговори за ЛШ на ЕХФ и за Лига 1

Новата сезона во Серија А започнува викендов а Македонската радио телевизија обезбеди ТВ преноси. Ова е официјално потврдено што значи...

МакедонијаПред 1 ден

Денеска е Св. великомаченик Евпал

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал. Евпал...

Временска прогнозаПред 1 ден

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува,...

МакедонијаПред 1 ден

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини...

МагазинПред 2 дена

Викенд Хороскоп (24 август) сабота

ОВЕН Пред вас е можност да напредувате на работа и да ги остварите целите кои ги имате од порано. Може...

НАЈЧИТАНИ