Следете не

Занимливости

Дијамантските батерии ќе траат речиси 6.000 години

Објавено пред

на

Терминот дијамант батерија за прв пат беше создаден пред точно една година од страна на професорот Том Скот од Универзитетот во Бристол, каде што научниците го направија првиот прототип

Дијамантските батерии направени од јаглерод C-14 може да имаат прилично долг животен век. Имено, треба да се преземат дури 5.730 години за да се намали нивната моќност до 50 проценти, а основната суровина за нивно производство ќе биде нуклеарен отпад.

Овие батерии ќе бидат направени од графит кој веќе не може да се користи во нуклеарните реактори и стана радиоактивен за време на употребата. Поточно, тоа ќе биде вештачки дијамант кој би бил произведен од нуклеарен отпад.

Терминот дијамант батерија првпат беше создаден пред точно една година од страна на професорот Том Скот од Универзитетот во Бристол, каде што научниците го направија првиот прототип. Наместо да предизвикаат јаглерод C-14 од самиот почеток, користеле никел-никел изотоп, никел-63, кој го ставале во “сендвич” меѓу два слоја на вистински, нерадиоактивен, но вештачки изработен дијамант.

Она што го добија беше еден напис кој му даде шанса на напон од 1.9 V, кој во првите 5000 години беше во можност да пушти енергија од 15,8 МЈ, или вкупно 4,4 kWh на оган. И сето тоа внатре во уредот е еден сантиметар широк и долг, а дебел половина милиметар. Доволно пристојни перформанси и малку да се каже задоволителна издржливост на сигурен извор на ниска моќност.

Живот на батеријата за некој со пејсмејкер или метафорички “вечен” батерии за напојување на некои критички важни системски пошироко во светот, кои едноставно не смее да се остави без електрична енергија, одеднаш почна да изгледа како исклучително никаква технолошка задача со ваквите батерии.

Колку е реално нешто такво да стане реалност?

Се разбира, ова нема да биде решение за важен дел од нуклеарниот отпад од електрани низ целиот свет. Исто така е јасно дека C-14, јаглерод кој има шест протони и осум неутрони сам по себе, не е во нормални околности во природата. Еден таков атом е природно на 1.000 милијарди нормални јаглеродни атоми, и C-14 се користи во археологијата да се одреди староста на објектот до 60.000 години, бидејќи неговиот полуживот од 5370 години.

Тогаш на научниците им падна на памет – на графит кој е директно во јадрото на нуклеарен реактор и нивните служи во која C-14 има акумулирано во големи количини, и радиоактивноста на екстракт од страна на греење на високи температури и со собирање на радиоактивен гас, кој е ослободен.

Тогаш гасот беше подложен на процес со кој вештачките дијаманти обично се произведуваат во индустријата или во хемиски лаборатории. Тој дел се уште не е револуционерен на кој било начин. Со години, може да произведе nanocrystals на дијаманти и дијаманти ултра-тенок филм и дијаманти кои може да се користи како накит, ако некој е навистина заглавени.

Меѓутоа, револуционерно се покажа дека со радиоактивниот дијамант C-14, со нерадиоактивен дијамант C-12, постои слаб напон. Обичен дијамант е обично многу убави на имплементацијата на електрична енергија C-14 се распаѓа релативно бавно, додека, исто така, украсен со обични вештачки дијамант од сите радиоактивност не навлезат надвор.

Она што излегува, преку електродите, ќе биде 15 J енергија на ден, сосема доволно за пејсмејкер или сличен уред. За почеток. И откако тие совлада технологијата на индустриското производство на дијаманти батерија, кој знае каде јас би да биде крај на приказната, затоа што, на пример, само во САД во текот на изминатите 40 години има произведено во своите нуклеарни централи дури 84.250 тони нуклеарен отпад во форма на радиоактивни графит или C -14.

Погледнете го видеото:

Занимливости

Сте се запрашале ли колкав е рокот на трање на вашите очила за сонце?

Објавено пред

на

Очилата за сонце не се само моден детал, туку и ги штитат вашите очи од штетното сончево зрачење, помагаат во борбата против раното стареење, а штитат и од рак на кожа.

Тоа веќе веројатно го знаете, но она што можеби не сте знаеле е дека и очилата за сонце имаат рок на траење. Имено, експертите по спроведување на студијата на Универзитетот во Сао Паоло, предупредуваат дека очилата со време ја губат својата способност за заштита од блокирање на УВ зраците. Со други зборови, вашите очила најверојатно не ве штитат од УВ зрачењето толку добро како и пред неколку години…

Професорот по офталмологија, д-р Мајкл Ерлих вели дека стаклата едноставно ја губат својата ефикасна заштита поради минијатурни оштетувања, кои настануваат со ставање на очилата во футрола, да речеме- тие оштетувања не мораат дури ни да бидат видливи со голо око.

Недостатокот на заштита на очите од зрачење може да биде причина за проблем. Изложеноста на очите на УВ зраци е поврзана со катаракта и окуларен карцином. Исто така, кожата околу очите ќе старее побрзо поради изложеноста на UVA и UVB зраците.

Иако се потребни повеќе истражувања за да се утврди после колку време наочарите стануваат неефикасни, д-р Ерлих советува да ги менувате отприлика на секои две години.

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

„SpaceX“ на Илон Маск со четворица членови на екипажот безбедно пристигна на ISS

Објавено пред

на

Архива

Леталото, кое беше лансирано од ракетната компанија SpaceX на американскиот милијардер Илон Маск, со четиричлен екипаж безбедно пристигна рано утринава на Меѓународната вселенска станица (ISS) за шестмесечна научна мисија.

Екипажот се состои од руски космонаут, астронаут од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и двајца членови на екипажот од НАСА.

Леталото, наречено Ендевор, се приклучи на вселенската станица денеска, кратко по 06:40 часот по средноевропско време, речиси 25 часа по лансирањето од вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Кејп Канаверал, Флорида.

Приклучувањето беше потврдено кога ISS и капсулата летаа со брзина од 28.164 километри на час на околу 240 километри над Земјата над брегот на Источна Африка, според директен пренос на веб-страницата на НАСА.

Носачот на SpaceX, кој се состои од ракета „Фалкон 9“ на врвот на капсулата „Cru Dragon“ со автономна контрола, полета во 05:34 часот по средноевропско време од вселенскиот центар Кенеди на Флорида.

Лансирањето беше емитувано во живо на веб-страницата на НАСА, а на снимките се гледа како леталото од 25 ката се издигнува од лансираната кула, објави Ројтерс.

Шестмесечната научна мисија на екипажот ќе вклучува околу 200 експерименти и технолошки демонстрации, почнувајќи од истражување за растот на човечките клетки во вселената до контролирање на запаливи материјали во микрогравитација.

Летот дојде 72 часа откако првичниот обид за лансирање рано наутро во понеделникот беше одложен во последен момент поради блокирање на протокот на течноста за палење на моторот.

НАСА објави дека проблемот е решен со замена на затнатиот филтер и чистење на системот, пренесе британската агенција.

/rtv

Прочитај повеќе...

Занимливости

Откриена нова одаја на Кеопсовата пирамида во Египет

Објавено пред

на

Архива ©porta.mk

Египетските власти објавија дека откриле нова запечатена комора стара 4.500 години во една од Големите пирамиди во Гиза. Коридор кој се наоѓа над влезот на северната страна на Кеопсовата пирамида, долг девет метри и широк два метри, открија современи скенери.

Археолозите се уште не знаат за што се користела новооткриената комора во која не се влегува однадвор. Египетскиот археолог Захи Хавас и министерот за туризам Ахмед Еиса го објавија откритието денеска на церемонија пред пирамидата.

Професорот по неинвазивно тестирање на Техничкиот универзитет во Минхен и водечки член на истражувачкиот тим, Кристијан Грос, рече дека на крајот од коридорот има две големи варовнички плочи.

„Сега главната работа е да откриеме што се крие зад овие камења, а што е под комората“, рече Грозе, додавајќи дека за време на истражувањето биле користени различни техники на скенирање.

Комората е пронајдена со помош на ултразвучни мерења и радари кои скенираат објекти под земја, а Гроси се надева дека овие техники ќе доведат до дополнителни откритија од внатрешноста на пирамидата.

Пирамидата висока 146 метри била изградена на висорамнината Гиза од фараонот Куфу или Кеопс од четвртата династија, кој владеел од околу 2609 п.н.е. до 2584 п.н.е.

Големата пирамида е најголемата од трите пирамиди лоцирани во Гиза и е едно од седумте чуда на античкиот свет.

/n1info.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден3 часа

На денешен ден – 22 март

1312 – Папата Климент V го укина францускиот монашки ред на витези Темплари, основан во Палестина во 1118 година за...

Временска прогноза4 часа

Од денес повторно се враќа периодот на суво и стабилно време со пролетни температури…

Од денес па натаму повторно продолжува периодот на стабилно, суво и претежно сончево време со пролетни температури кој насекаде ќе...

Хороскоп5 часа

Хороскоп за среда (22 март)

Овен Искористете го денот за обновување на старите пријателства. Ќе ви биде мило да излезете од градот. Партнерот е малку...

Кичево9 часа

(ФОТО) Дечињата од кичевското ООУ Др „Владимир Полежиноски“ со цветни бомби ја најавија пролетта

Во денешната акција дел од учениците од ООУ Др „Владимир Полежиноски“ од Кичево фрлаа цветни бомби низ градот и ги...

Скопје11 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен тунел

Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна безбедност, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Агенцијата...

Кичево12 часа

Тешка сообраќајка предмалку била случена на излез од град Кичево према Македонски Брод

Предмалку се случила тешка сообраќајна несреќа на излез од град Кичево према Македонски Брод на клучката кај с.Србјани. Од извори...

Спорт16 часа

Од денес на нови дресови гордо ќе свети македонското сонце на градите од фудбалерите на Македонија!

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер ЈАКО го претставуваат новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Препознатливото сонце истакнато на...

Lifestyle17 часа

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но,...

Магазин17 часа

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот...

Видео17 часа

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! (ВИДЕО)

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! Можете ли да откриете како девојката завршила на столот? Видеото собра повеќе...

НАЈЧИТАНИ