Следете не

Занимливости

Дијамантските батерии ќе траат речиси 6.000 години

Објавено пред

на

Терминот дијамант батерија за прв пат беше создаден пред точно една година од страна на професорот Том Скот од Универзитетот во Бристол, каде што научниците го направија првиот прототип

Дијамантските батерии направени од јаглерод C-14 може да имаат прилично долг животен век. Имено, треба да се преземат дури 5.730 години за да се намали нивната моќност до 50 проценти, а основната суровина за нивно производство ќе биде нуклеарен отпад.

Овие батерии ќе бидат направени од графит кој веќе не може да се користи во нуклеарните реактори и стана радиоактивен за време на употребата. Поточно, тоа ќе биде вештачки дијамант кој би бил произведен од нуклеарен отпад.

Терминот дијамант батерија првпат беше создаден пред точно една година од страна на професорот Том Скот од Универзитетот во Бристол, каде што научниците го направија првиот прототип. Наместо да предизвикаат јаглерод C-14 од самиот почеток, користеле никел-никел изотоп, никел-63, кој го ставале во “сендвич” меѓу два слоја на вистински, нерадиоактивен, но вештачки изработен дијамант.

Она што го добија беше еден напис кој му даде шанса на напон од 1.9 V, кој во првите 5000 години беше во можност да пушти енергија од 15,8 МЈ, или вкупно 4,4 kWh на оган. И сето тоа внатре во уредот е еден сантиметар широк и долг, а дебел половина милиметар. Доволно пристојни перформанси и малку да се каже задоволителна издржливост на сигурен извор на ниска моќност.

Живот на батеријата за некој со пејсмејкер или метафорички “вечен” батерии за напојување на некои критички важни системски пошироко во светот, кои едноставно не смее да се остави без електрична енергија, одеднаш почна да изгледа како исклучително никаква технолошка задача со ваквите батерии.

Колку е реално нешто такво да стане реалност?

Се разбира, ова нема да биде решение за важен дел од нуклеарниот отпад од електрани низ целиот свет. Исто така е јасно дека C-14, јаглерод кој има шест протони и осум неутрони сам по себе, не е во нормални околности во природата. Еден таков атом е природно на 1.000 милијарди нормални јаглеродни атоми, и C-14 се користи во археологијата да се одреди староста на објектот до 60.000 години, бидејќи неговиот полуживот од 5370 години.

Тогаш на научниците им падна на памет – на графит кој е директно во јадрото на нуклеарен реактор и нивните служи во која C-14 има акумулирано во големи количини, и радиоактивноста на екстракт од страна на греење на високи температури и со собирање на радиоактивен гас, кој е ослободен.

Тогаш гасот беше подложен на процес со кој вештачките дијаманти обично се произведуваат во индустријата или во хемиски лаборатории. Тој дел се уште не е револуционерен на кој било начин. Со години, може да произведе nanocrystals на дијаманти и дијаманти ултра-тенок филм и дијаманти кои може да се користи како накит, ако некој е навистина заглавени.

Меѓутоа, револуционерно се покажа дека со радиоактивниот дијамант C-14, со нерадиоактивен дијамант C-12, постои слаб напон. Обичен дијамант е обично многу убави на имплементацијата на електрична енергија C-14 се распаѓа релативно бавно, додека, исто така, украсен со обични вештачки дијамант од сите радиоактивност не навлезат надвор.

Она што излегува, преку електродите, ќе биде 15 J енергија на ден, сосема доволно за пејсмејкер или сличен уред. За почеток. И откако тие совлада технологијата на индустриското производство на дијаманти батерија, кој знае каде јас би да биде крај на приказната, затоа што, на пример, само во САД во текот на изминатите 40 години има произведено во своите нуклеарни централи дури 84.250 тони нуклеарен отпад во форма на радиоактивни графит или C -14.

Погледнете го видеото:

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во вторник календарски започнува лето, каде денот ќе биде најдолг, додека ноќта ќе биде најкратка

Објавено пред

на

Годинашното лето започнува во вторник, на 21 јуни во 11:13 часот, додека во исто време на овој 172-ри ден од годината ќе започне зимата за жителите на јужната хемисфера, соопштија денес повеќето Астрономски друштва.

На денот на почетокот на летото, Сонцето го прави својот најголем дневен лак над хоризонтот. Се издига на североисток, највисоката дневна височина ја достигнува на југ и заоѓа на северозапад. Висината на Сонцето е највисока на северната хемисфера.

Денот ќе трае 15 часа и 36 минути, додека ноќта ќе трае само 8 часа и 24 минути. Астрономите велат дека Сонцето, во своето очигледно движење по еклиптиката на денот на почетокот на летото, се наоѓа на точката на летната краткоденица или краткоденица.

Имено, се чини дека висината на Сонцето напладне, неколку дена пред и по почетокот на летото, не се менува, односно дека Сонцето „стои“.

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Месец јуни носи возбудлива атракција на небото, имено сите пет планети ќе бидат видливо распоредени

Објавено пред

на

Крајот на јуни носи вистинска атракција за љубителите набљудувачите на небото, бидејќи сите пет планети кои можеме да ги видиме со голо око – Меркур, Венера, Марс, Јупитер и Сатурн – ќе бидат уредно распоредени на небото.

Планетите ќе се појават на небото во зависност од нивната оддалеченост од Сонцето, од лево кон десно кога ќе погледнеме во хоризонтот: Тоа значи дека почнува од Меркур и завршува со Сатурн.

Ова небесно шоу што не треба да се пропушти ќе биде видливо на источниот хоризонт непосредно пред изгрејсонце. Жителите на северната хемисфера треба да гледаат на исток и југ, а јужните на исток и север.

Иако ова порамнување треба да биде видливо во текот на јуни, астрономите забележуваат дека во раните утрински часови на 3 и 4 јуни, растојанието помеѓу Меркур и Сатурн ќе биде најмалото – само 91 степен.

Друг датум во јуни што треба да се има на ум е 24. Растојанието ќе се зголеми на 107 степени, а полумесечината на Месечината треба да се појави меѓу Венера и Марс.

Меркур ќе биде јасно видлив и на 24 јуни, што ќе ви олесни да го забележите пред да се движите надесно по хоризонтот. Тоа утро, планетарните пукнатини треба да бидат видливи околу еден час.

Овие настани и видливоста на планетите може да се разликуваат во однос на датумот во зависност од тоа каде се наоѓате во светот.

Треба да има многу можности за сите да ги видат петте планети, дури и ако има неколку облачни денови во месецот. Можноста да се видат планетите заедно на овој начин е позната како спој, а сврзниците кои вклучуваат пет планети се доста ретки – последната беше во декември 2004 година, па не треба да ја пропуштите оваа можност.

Можеби е можно да се видат Уран и Нептун во одредени денови, велат астрономите.

Сепак, ќе ви требаат двоглед и телескоп за да ги забележите овие точки, бидејќи овие планети не можат да се видат со голо око од Земјата. Ова трае веќе некое време: можеби се сеќавате дека Сатурн, Марс, Венера и Јупитер беа наредени на небото во текот на април.

Се разбира, оваа сцена е само измама на перспективата – но несомнено е неверојатна глетка за гледање.

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден11 часа

5 јули – На денешен ден

1596.- Англиските морнари го опустошиле шпанскиот брег и го ограбиле Кадиз, пристаниште кое добило првокласно значење со откривањето на Америка....

Хороскоп12 часа

Хороскоп за вторник (5 јули)

Овен Во текот на оваа недела наизменично ќе се менуваат различни емоции – нежност и лутина, грижа и страст. Ќе...

Македонија18 часа

Мало намалување на цената на бензинот, додека дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалуваат за половина денар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1 денар, за...

Временска прогноза23 часа

Останува исто време, многу топло со освежување во попладневните часови – ова се деталите

Под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, и во текот на следните неколку денови времето во Македонија ќе...

Магазин23 часа

Google го олеснува управувањето со лозинките на сите платформи

Корисниците на Chrome ќе добијат предупредувања доколку Google верува дека зачуваните лозинки се компромитирани. Google ја ажурира својата услуга за...

Магазин24 часа

iOS 16 носи можност за блокирање на спам СМС пораки

Ако сте корисник на iOS, веројатно сте навикнати да кликате на „Report Junk“ секој пат кога добивате спам, кој испраќа...

Занимливости24 часа

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем...

Свет24 часа

Биста на младиот Наполеон на аукција во Лондон

Бистата на младиот Наполеон Бонапарта ќе биде понудена на продажба од аукциската куќа Сотби во вторник на 5 јули во...

Автомобили24 часа

Како батериите на местата за полнење можат побрзо да го наполнат секое EV

Немаме доволно енергија на доволно места за да им овозможиме на сите брзо полнење, но ADS-TEC смета дека баферот на...

На денешен ден1 ден

4 јули – На денешен ден

1190.- Англискиот крал Ричард Лавовското срце (Ричард) и францускиот крал Филип II (Филип) ја започнале Третата крстоносна војна. Во таа...

НАЈЧИТАНИ