Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп (23.02.2018) Петок

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ: Можна е криза во врската и разочарување. Бидете максимално трпеливи и избегнувајте расправија со партнерот или потенцијалниот партнер.
РАБОТА: Сите опции се возможни, најважно е добро да ја процените ситуацијата. Фокусирајте се на мали и сигурни работи, а не на големи промени.
СОВЕТ: Подобрете ја исхраната.
БИК
ЉУБОВ: Можни се тензи во врската или бракот, а можни се и големи промени. Исто така може да имате промени во животот со вашиот партнер и промена на статусот.
РАБОТА: Подгответе се за осцилации на личен и професионален план.Ве очекуваат важни случувања во врска со семејниот имот, а можни се и големи промени.
СОВЕТ: Потребен ви е одмор и витамини.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Вас ве очекува некоја непријатна ситуација и работите може да се свртат против вас.
РАБОТА: Можно е да се чуствувате распнати во се што правите, бидејки секогаш постои нешто што не е направено добро и не се вклопува во вашите планови и цели. Чувајте се од ненадејни промени на работата.
СОВЕТ: Чувајте се од настинки
РАК
ЉУБОВ: Имате големи емотивни потреби и надежи, а секако вас ве очекуваат голем број на настани, како и враќање на некоја личност во вашиот живот. Пред вас се многу предизвици, но исто така и комплицирани односи.
РАБОТА: Работите почнуваат да се случуваат во ваша корист, првенствено финансиската ситуација. Завршувате едно поглавје за да започенете со следно. Бидете повнимателни за да работите не ви излезат од контрола.
СОВЕТ: Не претерувајте со храната
ЛАВ
 
ЉУБОВ: На средбата со саканата личност, новите случувања претставуваат шанса за добра причина за заедничко славење. Се е во склад со инспирацијата.
РАБОТА: Потпрете се на интуицијата при донесување на конечни одлуки. Вие се наоѓате под дејство на факторот на среќа, па одтаму може да се каже дека Ве очекуваат позитивни резултати.
ЗДРАВЈЕ: Зрачите со позитивна енергија.
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Дозволете си целосно емотивно задоволство или некоја возбудлива забава за двајца. Ве радува нечие присуство и повикот за нов состанок.
РАБОТА: Понекогаш новите предизвици делуваат како дополнителен поттик за да ги докажете своите професионални способности.
ЗДРАВЈЕ: Се наоѓате во одлична прихо-физичка состојба.
ВАГА
ЉУБОВ: Се бориш премногу нервозно, превртување во вашите издишани чувства и нови барања се иритираат за твојата сакана.
РАБОТА: Понекогаш треба да имате доволно професионална мудрост и да ги надминете различните коментари во средбата со колегите. Важно е да ја задржите вашата самоконтрола.
ЗДРАВЈЕ: Избегнувајте лоши навики и брзоплетост, забавете го забрзаниот ритам.
СКОРПИЈА
ЉУБОВ: Обидете се да го разберете својот партнер, но без искрен разговор неможете да го добиете вистинскиот одговор. Се се решава со искрен разговор и однос.
РАБОТА: Потребно е да ги корегирате своите барања во склад со законите или промените кои постојат на деловната сцена.
ЗДРАВЈЕ: Нема потреба да се оптоварувате со дополнителни обврски и грижи.
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Ве следи нова емотивна дилема. Партнерот изненадно делува задоволно и инспирирано, а на вас е да ја дознаете вистинската причина.
РАБОТА: Внимателно слушајте го она што го зборуваат вашите соработници, наместо работите да ги проценувате само на основа на личните критериуми и мерила.
ЗДРАВЈЕ: Посветете внимание на здравата исхрана.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Изгледа сте занемариле нечии чувства. Гласот на новеста ве потсетува на зборовите за извинување или на ветувањето кое и го должите на саканата личност.
РАБОТА: Вашите соработници имаат добри супестии, прифатете некоја нова идеја. Средбата со една личност делува многу поучно.
ЗДРАВЈЕ: Добро ќе ви дојде активна улога и ангажирање во различни ситуации
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Некој ќе ве израдува со своето внимание или подарок. Прифатете се што ве асоцира на емотивно зближување.
РАБОТА: Несакате да ризикувате, но само брза акција претставува услов за финансиска добивка или за подобар статус во кругот на партнерите.
ЗДРАВЈЕ: Се наоѓате во совршена психофизичка форма.
РИБИ
ЉУБОВ: Во љубовниот живот се делува препознатливо или како совршена слика. Сепак вие не делувате спокојно и задоволно.
РАБОТА: Несакате некој друг да одлучува за заедничките интереси и барате некое друго решение. Внимателно анализирајте ги своите соработници.
ЗДРАВЈЕ: Кај себе поттикнувате добро расположение.

Занимливости

Нов бонус 777% во Евротип! Три седумки за тројна среќа!

Објавено пред

на

Нов зголемен бонус од 777% во спортските обложувалници Евротип, кој може да се добие отсега со максимални 50 натпревари на еден уплатен тикет.

Новите бонуси во Евротип започнуваат од 5 натпревари, се до 50 натрпевари, кои ве носат до Евробонусот од 777%, а ако седумката е среќен број, тогаш среќата за добивка е зголемена тројно!
Овој бонус е важечки само за тикети уплатени со Евротип Клуб Картичка.

Ова е само почеток на новитетите кои ќе бидат воведени во спортските обложувалници Евротип, посочуваат од таму. Во наредниот период ќе следуваат уште новитети и поволности кои ќе ја зголемат среќата на типувачите, а добивките и понатаму ќе бидат најголеми само во Евротип.

Ова е само уште една од причините зошто да станете дел од Евротип клубот и да ги искористите придобивките на Евротип клуб картичката.

Бројот 7 секогаш се смета за среќен број, уште од времето на старите цивилизации, затоа верувајте и вие во неговата среќа, бидејќи ништо не е случајно, па ни фасцинацијата од бројот 7.

Повеќе информации ќе најдете ТУКА

Прочитај повеќе...

Занимливости

Денеска е 1-ви мај, државен празник – „Денот на трудот“

Објавено пред

на

Во Македонија Први мај е државен празник, како и во повеќе земји во светот. Се до 2006 година Први мај се празнуваше два дена, на 1 и 2 мај, а од 2007 година се празнува само еден ден. Вообичаено кај нас, овој ден се користи за излети во природа. Скоро секој град има свои традиционални излетнички места, а тоа се најчесто зелени прекрасни ливади покрај вода каде населението ја пали традиционалната скара и со песна и игра го поминува денот на трудот.

Први мај е меѓународен празник кој се слави ширум светот. Во многу земји се поистоветува со денот на трудот кој произлезе од традициите на работничкото движење, иако славењето на први мај има длабоки корени во древните пагански празници посветени на природата. Празникот на трудот кој се празнува на првиот ден од мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на работничките права,  всушност е ден на кој се оддава почит кон жртвите на штрајкот што се одржал од 1 до 4 мај 1886 година во Чикаго.

За разлика од ваквото празнување, кое има корени во паганското чествување на природата, во некои држави работничките синдикати организираат масовни протести на кои се истакнуваат нови барања за подобрување на работничките права при што често пати има и судири со полицијата. Кај нас тоа е само симболично, што е одраз на традициите и културата на славање на овој празник како и на нивото на зрелоста на синдикалната организација.

Слично како и кај нас така и во други европски држави овој ден се прославува во природа покрај логорски оган на кој се спрема скара или некое друго јадење. Во некои земји во Северна и Централна Европа, во природа се излегува ноќта спроти Први мај (Валпургина ноќ) и се прославува плодноста, при што се пие и пее долго во ноќта покрај запалените огнови.

Прочитај повеќе...

Занимливости

И овој пат ги имаме најубавите Велигденски пораки!

Објавено пред

на

Велигден е најубавиот православен празник, а ова се најубавите пораки кои ги пронајдовме и ги споивме во еден натпис

*Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА … ДОБРОДУШНОСТА … и секогаш бидете она што и всушност сте за да сите знаат колку е убаво да си бидете само … СВОИ … Имајте … ПРЕСРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ …

*Додај мир во душата, љубов во срцето со верба во Бога, во слава на Христос да се радуваме, да простуваме, да сакаме и да се почитуваме. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

*Да го празнуваме животот денес.
Да го воскреснеме Исус во нашите срца.
Да ги отвориме душите за љубов и радост.

*Додека велигденски јајца кршиш во твојата душа нека владее мир,нека Христос ти даде снага да злото не те совлада. И нека оваа реченица ти се мота низ глава “денес е почеток на нов живот” и денешниот празник нека ти донесе многу среќа и љубов. Христос Воскресе.

*Слезе од небото заради наше спасение. Страдаше па заради нас воскресна, се вознесе на небото. Нека силата божја го благослови твоето постоење. Христос воскресна – Навистина воскресна !!!

*Нека светлината на Христовото Воскресение ви ги осветли вашите срца,а неговата бесконечна љубов,го благослови вашиот живот и вашиот дом … Христос Воскресна

*Денес нека се веселат небесата, нека се радува Земјата, нека празнуваат видливите и невидливите светови, зашто Христос, нашата Вечна радост – Воскресна од мртвите ! Нека ни е за многу години празникот Христијани… Христос Bоскресе

*Ви го честитам овој животворен ден, кој е една и единствена основа на христијанскиот живот и христијанската надеж. Да поздравиме сé што е во светлината на Христовото Воскресение, зашто после него сé е поразлично од она што го имавме вчера, сé изгледа подобро и повеличенствено. Да ја искусиме целата сила на оваа Пасхална радост, зашто, само во светлината на Воскресението, животот добива вистинско значење.

*Честит Велигден!
Ви го честитам најголемиот христијански празник, и ви посакувам многу, здравје, радост, успех и слога! Од срце на сите им посакувам смирение и срцата да ви бидат исполнети само со љубов, оти нашиот бог се жртвуваше за нас заради преголемата љубов кон нас, земајќи ги врз себе нашите гревови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза15 минути

Во следниот период екстремно топли денови, ова се најновите метео вести

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од...

Хороскоп10 часа

Хороскоп за 25 мај (среда)

ОВЕН Во изминатиов период бевте доста фокусирани на домот и семејството. Овој викенд ќе сакате да се релаксирате во позната...

Временска прогноза15 часа

Вечерва локално невреме во источните краеви на државата – ова се деталите

Доцна попладнево и вечерва и тоа особено во источната половина од државава ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд,...

Магазин16 часа

Giveaway: Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивачи на Ливерпул и Реал Мадрид

Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивач на ЛИВЕРПУЛ кој ќе биде одбран преку #randompicker GIVEWAY-OT почнува...

Свет18 часа

КРАЈ НА ЕДНА ЕРА: Њујорк ги отстрани познатите телефонски говорници

Означувајќи го крајот на една ера, властите во Њујорк ги отстранија речиси сите телефонски говорници, кои станаа жртви на бесплатните...

Магазин18 часа

Xiaomi и Leica склучија партнерство: Наскоро првиот телефон со германска камера

Гласините се покажаа како вистинити. Xiaomi официјално ја потврди својата „долгорочна стратешка соработка“ со Leica, а првиот паметен телефон развиен...

Магазин19 часа

Motorola планира камера од 200 мегапиксели за својот нов водечки телефон

Неодамна, се појавија првите наводи дека Samsung планира да вгради нов сензор од 200 MP во својот следен водечки мобилен...

Магазин19 часа

Кратка историја на вртоглавиот технолошки напредок

Жалењето за минатото кај некои е поизразено отколку кај други, а реченицата која вели дека нешто порано било подобро е...

Магазин19 часа

Подгответе се за визуелни промени на Instagram: Компанијата создаде свој фонт

Instagram го претстави големото „освежување на брендот“ Instagram создаде сопствен фонт наречен Instagram Sans, кој доаѓа со различни подфонтови. Компанијата...

Култура1 ден

Денеска е празник, Св.Кирил и Методиј, ден на словенските просветители

Денес е празник, Св.Кирил и Методиј, светите браќа кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за...

НАЈЧИТАНИ