Следете не

Временска прогноза

Доаѓа екстремно лето: Објавена е долгорочна временска прогноза

Објавено пред

на

Во текот на летните месеци, во делови од Западна и Централна Европа се очекуваат долги периоди на висока топлина. Највисоките температури на воздухот во тие периоди ќе надминат 32 степени во Тулуз и Лион, Милано и Фиренца, и Франкфурт и Берлин. Слична е ситуацијата, иако малку поблага, и во областа на Истра.

Најекстремната топлина ќе доведе до зголемување на температурите до 38 Целзиусови степени во јужниот дел на Франција и во северниот дел на Италија.

– Постои загриженост од појава на долготраен топлински бран подоцна во текот на летото, во август, кој би можел да биде многу опасен за постарата и помладата популација – изјави метеорологот на AccuWeather Alan Repert.

“Ќе има долгорочна опасност од лош квалитет на воздухот што особено ќе влијае на постарите лица и на оние со лоши здравствени состојби”, рече метеорологот Tyler Roys.

Како резултат на големи жештини во овие области се очекува суша, што може да резултира со појава на големи шумски пожари. И покрај тоа што се очекува подпросечна стапка на врнежи, оваа област е загрозена и од повремени силни грмотевици и бури.

Катастрофални и опасни бури во Полска, Чешка и Белорусија
Додека делови од централна и западна Европа ќе бидат погодени само од локални силни бури, Источна Европа ја чекаат серија опасни грмотевици и бури во текот на целото лето.

Комбинацијата на над натпросечно високи температури и влажен воздух кој ќе пристигне од Медитеранот ќе доведе до создавање на силни грмотевици и невреме во областа од источна Полска и Чешка па сѐ до Белорусија.

“Најмногу бура ќе има во попладневните и вечерните часови”, вели Roys.

Најголем ризик од опасни бури се заканува на Прага, Вроцлав, Варшава и Минск. Овие бури ќе бидат проследени со урагански ветрови и поплави, што може да доведе до големи нарушувања во сообраќајот. Најсилните бури може да доведат до создавање на торнада.

Други области на кои, исто така, им се закануваат катастрофални бури се Минхен и Дрезден, Виена и Вилниус.

Честите грмотевици, бури и опасност од поплави во јужниот дел на Хрватска и Италија
Поголем дел од Европа може да очекува посуво лето од просекот, но јужните делови на Италија и на Балканот ќе бидат погодени од честите бури проследени со грмотевици. Крајниот југ на Босна и Херцеговина и Хрватска се вклучени во таа област.

Со можноста за чести бури и грмотевици, најголема опасност сепак ќе бидат поплавите. Областите како што се Рим, Неапол, Тирана и Софија ќе бидат погодени од големи непогоди кои можат да предизвикаат и по животот опасни поплави, предупредува AccuWeather.

Во овие области се очекуваат долги периоди на поројни дождови. Може да траат и со денови.

Топло, суво лето од Велика Британија до Белгија и Холандија
Долги периоди на топло и сушно време ќе го одбележат летото во Велика Британија, во северозападниот дел на Франција, Белгија и Холандија.

Бранови на топлина би можеле да ја погодат јужната Франција и северот од Италија. Иако овие топли периоди ќе траат подолго време, нема да има опасност од пожари или пеколни и температурни рекорди.

“Ова лето ќе биде едно од трите најжешки во последните 10 години во оваа област”, рече метеорологот Roys.

Суша од Украина до Хрватска

Сушата ќе биде голем проблем ова лето за областите од Украина па се’ до Хрватска и северниот дел на Балканот. По дождливиот март следеше сушен април, а таквото време ќе продолжи и во текот на поголемиот дел од летото.

– А сериозната суша по студениот февруари и почетокот на март може да доведе до големи штети на земјоделското земјиште – предупредува AccuWeather.

Во некои делови од Балканот и Украина, може да има недостаток на вода за пиење. AccuWeather забележува дека бранови на топлина се очекуваат и во оваа област, иако тие нема да бидат изразени како минатото лето.

“Нормално” лето во Шпанија и Португалија

Иако во областа на Шпанија и Португалија ќе биде топло време, ова лето ќе биде “понормална” отколку во претходните години, кога регионот бил уништен со екстремни горештини.

Се очекуваат натпросечна количина на врнежи, што би требало да спречи појава на големи пожари на кои сме сведоци во последниве години.

Затоа, AccuWeather за областа на Македонија предвидува чести бури и грмотевици, но најголема опасност сепак ќе бидат поплавите кои можат да бидат опасни по животот.

Временска прогноза

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Објавено пред

на

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Во текот на ноќта ќе има услови за локален краткотраен дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и натпросечно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се искачи до околу 32 степени.

Потоа од утре попладне па во следните неколку денови кај нас ќе настапи ГОЛЕМА ПРОМЕНА на времето. Облачноста ќе се зголемува и ќе има повремени врнежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат нешто ПОИНТЕНЗИВНИ а ќе има услови и за локална појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и од југоисточен правец. Температурите ќе бележат тенденција на ЗНАЧИТЕЛНО ОПАЃАЊЕ и во следните денови ќе бидат потпросечни за овој дел од годината и максималните ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени.

И во Скопскиот регион од утре попладне па во следните неколку денови ќе има повремени врнежи од дожд, додека температурите ќе бележат тенденција на ЗНАЧИТЕЛНО ОПАЃАЊЕ и ќе се искачуваат до околу 22 степени.

Известува: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Метео анализа: Денес и утре стабилно, од вторник голема промена на времето, дожд, грмежи и засилен ветер

Објавено пред

на

Во останатиот дел од викендов, како и во понеделник времето ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална облачност. Температурите ќе бидат ВИСОКИ и над просекот за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени, додека во Скопје максимумот на температурата ќе се искачи до околу 30 степени.

Потоа во текот на ноќта кон вторник ќе има услови за локална нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Во вторник во текот на денот, а особено попладнето ќе биде нестабилно на повеќе места со дожд, локална појава на грмежи, засилување на ветерот и услови за ретка појава на град. Максималните температури во вторник ќе бидат во опаѓање и ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 26 степени.

Уште поголем пад на температурите ќе има од среда па натаму кога времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, и тоа под влијание на влажен и постуден воздушен бран. На некои места врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ а ќе има услови и за ретка појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и од југоисточен правец.

Од среда температурите повторно ќе бидат ПОД ПРОСЕКОТ за овој дел од годината и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот само од 15 до 23 степени. Во опаѓање ќе бидат  и минималните утрински температури на воздухот.

Пишува: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Викендов вистинско лето, од вторник нова поголема промена на времето и есенски температури, ова се најновите детали..

Објавено пред

на

За време на овој викенд нашата територија ќе се наоѓа под влијание на стабилна, сува и значително потопла воздушна маса од југ. Времето ќе биде претежно сончево и ЗНАЧИТЕЛНО ПОТОПЛО со слаб до умерен ветер од променлив правец.

Максималните температури повторно ќе бидат над просекот за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени. Во Скопје максималната температура за време на овој викенд ќе се искачи до околу 28 степени.

Потоа во понеделник времето ќе се задржи претежно стабилно и суво, иако попладне и навечер не се исклучува можноста за локален краткотраен дожд и грмежи.

– Од вторник кај нас се очекува НОВА ПОГОЛЕМА ПРОМЕНА на времето и ВИСТИНСКА ЕСЕН. Попладнето ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот и услови за ретка појава на град, додека од среда, па се до петок времето ќе биде претежно облачно, на повеќе места со повремени врнежи од дожд.

Локално врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ, а ќе има услови и за ретка појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и од југоисточен правец, додека температурите на воздухот ќе бележат тенденција на ЗНАЧИТЕЛНО ОПАЃАЊЕ и ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени.

Одсега гледано, за време на следниот викенд повторно ќе имаме стабилно, суво и сончево време, но со просечни температури за овој дел од годината.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 4 минути

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

На денешен денПред 6 часа

На денешен ден (28 септември)

48 п.н.е. – Гнај Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и воени водачи, е убиен во Египет, кој го...

ХороскопПред 7 часа

Денешен Хороскоп (28 септември) вторник

ОВЕН Дејствувате многу претпазливо и не сакате да преземате премногу ризици во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да...

СветПред 9 часа

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние...

МакедонијаПред 17 часа

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

СкопјеПред 17 часа

МВР по распишана потерница, приведе двајца измамници од Скопје

Денеска (27.09.2021) од 09.15 до 10.20 часот на ул.„Виктор Иго” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим Потраги, по распишана...

Временска прогнозаПред 24 часа

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен...

На денешен денПред 24 часа

На денешен ден (27 септември)

1601.- Роден е францускиот крал Луј XIII, еден од најмоќните европски монарси. За време на неговото владеење (1610-43), тој воведе...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

ОВЕН Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен...

КичевоПред 1 ден

Редици пред Крнинската икона на Пресвета Богородица во Пречиста поради нејзините чудеса

И оваа година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, кој воедно е манастирска слава на Манастирот Пречиста Кичевска, редици верници...

НАЈЧИТАНИ