Следете не

Занимливости

Како да се стоплите на минус 15: Трикови со кафе, фолија и микробранова

Објавено пред

на

Поларните студови периодов ја тресат Европа, па и Балканот, со што многу од луѓето се изложени на голем студ од кој не можат да се заштитат само со дебела облека. Затоа, експертите предлагаат корисни трикови со кои полесно ќе ја одржувате телесната температура и евентуално ќе избегнете последици од големиот студ.
ВИСТИНСКО ВРЕМЕ ЗА „АЈС“ (ЛАДНО) КАФЕ
Иако сигурно тоа не ви паѓа ни на крај памет, во вакви временски услови, подобро е да се напиете ладно, отколку топло кафе. Верувале или не, загревачките својства на кафето немаат никаква врска со неговата температура. Кофеинот е тој кој го стимулира вашиот метаболизам и го поттикнува телото на согорување на калориите и загревање од внатре кон надвор.
Но, зошто кафето да не биде топло во таков случај? Фората е во тоа дека, кога ќе се напиете нешто топло, нервните рецептори на јазикот испраќаат сигнали кон целото тело дека доаѓа нешто жешко и со тоа се поттикнува потењето. Иако устата, рацете и грлото на почетокот ќе ви бидат топли, тој процес, во суштина, го лади вашето тело (предизвикува ладење).
ШИШЕ ЖЕШКА ВОДА МЕЃУ БЕДРАТА
Секој автоматски топлото (грејно) тело би го ставил на стомакот, со надеж топлината оттаму што побрзо да се рашири по цело тело. Вистината, меѓутоа, е дека со тоа само ќе добиете жежок и испотен стомак (особено ако на него имате вишок масни наслаги). Шише со жешка вода ставено меѓу бедрата многу побрзо и подобро ќе ја загрее крвта и ќе зафати со греење поголема површина од телото.
ЗАЛЕПЕТЕ ФОЛИЈА ЗАД РАДИЈАТОРИТЕ
Топлината од радијаторите, особено оние на надворешните ѕидови (а повеќето се такви), често се губи од причина што топлиот воздух е полесен и циркулира нагоре (се крева во горните делови од просторијата) и нанадвор и се впива во ѕидовите. Ако ставите алуминиумска фолија на ѕидот зад радијаторите, ќе ја задржите топлината во собата, со што ќе постигнете повисока внатрешна температура и ќе заштедите на греење.
Друг совет е над радијаторите да вградите некоја полица, која ќе спречи кревање на топлиот воздух нагоре и бегање надвор. Во никој случај пред радијаторите не треба да чувате некој дел од мебелот (кауч, тросед, двосед, комода или витрини) кои ќе го опструираат циркулирањето на топлиот воздух кон внатрешноста на собата.
ЧОРАПИ ВО МИКРОБРАНОВА
Нема ништо полошо од ладни стапала, а тие се првиот дел од телото кој почнува да се лади, бидејќи се најоддалечени од органите кои генерираат топлина. Греењето на чорапите во микробранова печка е паметен начин за решавање на проблемот со ладни стапала. Секој од чорапите свртете го наопаку и наполнете ги три четвртини со некоја житарица (ориз, на пример). Загревајте ги една минута. Житарките ќе апсорбираат топлина, греејќи ја внатрешноста од чорапите.
КУРКУМА ВО ЧАЈОТ
Куркумата е зачин кој на карито му дава жолта боја и докажано грее, па е одличен додаток за вашата утринска напивка (чај, кафе, топла вода). Богата е со танин, органска супстанција која има ефект на сушење на слузот во телото, го впива вишокот влага и ја покачува телесната температура. Само пола лажичка куркума е доволно за да се збогати вашиот топол напиток. Можете да додадете и мед и лимон, ако ви смета нејзиниот вкус.
ЗАТВОРЕТЕ ГИ СИТЕ ШУПЛИНИ ВО ДОМОТ
Додека 35 насто од топлината се губи низ ѕидовите и покривот, дополнителни 10 насто бега низ клучалките, просторот под вратите, прозорите и другите отвори во куќата. Не треба да биде којзнае колку иновативни за да ви текне тоа. Фокусирајте се најмногу на местата низ кои топлината најмногу излегува и таму поставете објекти кои ви се достапни низ дома, со што ќе ги затворите сите овие мали, но проблематични отвори.
ГРЕЕЊЕ НА ЧАРШАФИТЕ СО ФЕН
Оваа пракса има ист ефект како и електричното ќебе. Неколку пати поминете со сушалото за коса преку чаршафите и тие ќе бидат многу попријатни кога ќе си легнете.
НОСЕТЕ БЕЛА ОБЛЕКА
Велат дека не постои лошо време, туку постои само лоша облека. Во овој период од годината, клучно е добро да се облечете кога излегувате надвор. Заблуда е дека црната боја на облеката е најдобра за зима. Белата боја делува како рефлектор, што значи дека подолго може да ја држи телесната топлина на вашето тело. Кашмирот е материјал кој во зима е на цена, бидејќи е најтопла природна ткаенина.

Занимливости

Среќен 15-ти роденден на „Google Street View“

Објавено пред

на

Во 2007 година Google ги објави првите фотографии на Street View од Сан Франциско, Њујорк, Лас Вегас, Мајами и Денвер. Оттогаш поминаа 15 години, а автомобилите на Street View опремени со камери снимија и споделија повеќе од 220 милијарди фотографии од Street View и поминаа преку 16 милиони километри, што е еквивалентно на патување околу светот повеќе од 400 пати.

Индонезија, САД и Јапонија се на врвот на глобалната листа на земји со најпосетувани локации на услугата Street View во текот на изминатата година, додека Мексико и Бразил се на четврто и петто место.

Со Street View можете да посетите места како што се пешачките зони, планинските врвови или длабочините на океанот и сето тоа е достапно од удобноста на вашиот дом. Сепак, три локации привлекоа најголем интерес од корисниците минатата година: Сите 154 ката на Бурџ Калифа во Обединетите Арапски Емирати, која беше прогласена за највисока зграда во светот, Иконата Ајфелова кула во Франција, која нуди феноменален поглед на Париз, Како и нашата специјална колекција на слики на Таџ Махал во Индија.

Среќен роденден „Google Street View“ !

Прочитај повеќе...

Занимливости

Нов бонус 777% во Евротип! Три седумки за тројна среќа!

Објавено пред

на

Нов зголемен бонус од 777% во спортските обложувалници Евротип, кој може да се добие отсега со максимални 50 натпревари на еден уплатен тикет.

Новите бонуси во Евротип започнуваат од 5 натпревари, се до 50 натрпевари, кои ве носат до Евробонусот од 777%, а ако седумката е среќен број, тогаш среќата за добивка е зголемена тројно!
Овој бонус е важечки само за тикети уплатени со Евротип Клуб Картичка.

Ова е само почеток на новитетите кои ќе бидат воведени во спортските обложувалници Евротип, посочуваат од таму. Во наредниот период ќе следуваат уште новитети и поволности кои ќе ја зголемат среќата на типувачите, а добивките и понатаму ќе бидат најголеми само во Евротип.

Ова е само уште една од причините зошто да станете дел од Евротип клубот и да ги искористите придобивките на Евротип клуб картичката.

Бројот 7 секогаш се смета за среќен број, уште од времето на старите цивилизации, затоа верувајте и вие во неговата среќа, бидејќи ништо не е случајно, па ни фасцинацијата од бројот 7.

Повеќе информации ќе најдете ТУКА

Прочитај повеќе...

Занимливости

Денеска е 1-ви мај, државен празник – „Денот на трудот“

Објавено пред

на

Во Македонија Први мај е државен празник, како и во повеќе земји во светот. Се до 2006 година Први мај се празнуваше два дена, на 1 и 2 мај, а од 2007 година се празнува само еден ден. Вообичаено кај нас, овој ден се користи за излети во природа. Скоро секој град има свои традиционални излетнички места, а тоа се најчесто зелени прекрасни ливади покрај вода каде населението ја пали традиционалната скара и со песна и игра го поминува денот на трудот.

Први мај е меѓународен празник кој се слави ширум светот. Во многу земји се поистоветува со денот на трудот кој произлезе од традициите на работничкото движење, иако славењето на први мај има длабоки корени во древните пагански празници посветени на природата. Празникот на трудот кој се празнува на првиот ден од мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на работничките права,  всушност е ден на кој се оддава почит кон жртвите на штрајкот што се одржал од 1 до 4 мај 1886 година во Чикаго.

За разлика од ваквото празнување, кое има корени во паганското чествување на природата, во некои држави работничките синдикати организираат масовни протести на кои се истакнуваат нови барања за подобрување на работничките права при што често пати има и судири со полицијата. Кај нас тоа е само симболично, што е одраз на традициите и културата на славање на овој празник како и на нивото на зрелоста на синдикалната организација.

Слично како и кај нас така и во други европски држави овој ден се прославува во природа покрај логорски оган на кој се спрема скара или некое друго јадење. Во некои земји во Северна и Централна Европа, во природа се излегува ноќта спроти Први мај (Валпургина ноќ) и се прославува плодноста, при што се пие и пее долго во ноќта покрај запалените огнови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт4 часа

Од денес по симболични цени пуштени во продажба картите за фудбалскиот меч Бугарија – Македонија

Поддржувачите на македонската А репрезентација кои сакаат ја бодрат нашата селекција на натпреварот Бугарија – Македонија во Разград на 2....

Спорт7 часа

Шанса ќе добијат сите. Треба да продолжиме да бидеме конкурентни во Европа

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски на прес-конференција зборуваше за подготовките и натпреварите на најдобрата селекција од новото издание...

Кичево10 часа

Урбана викенд програма во Република 96250

Петок (27.05.2022) го резервираме за љубителите на електронката музика диригирана од локалниот DJ PUNISHER, почеток во 21:00h (Second floor). Забавата...

Магазин11 часа

DuckDuckGo, прелистувач наводно фокусиран на приватноста на корисниците, фатен во лага: Сè уште има следење

Ова е дел од договорот меѓу двете компании, кој е поврзан со пребарување на Интернет и собирање лични податоци Прелистувачот...

Автомобили11 часа

Што повеќе се исплати: „Eлектричен Golf“ или Golf бензин

Пресметките што ги спроведува ADAC се базираат на просечен период на одржување од пет години, со годишна километража од 15.000...

Свет11 часа

Twitter казнет 150 милиони долари поради лажење и продажба на приватни податоци на корисниците

Американската Федерална трговска комисија го казни Twitter со 150 милиони долари затоа што на огласувачите им обезбедил кориснички информации, вклучително...

Магазин11 часа

Netflix ги проширува своите функции

Netflix воведува дополнителни функции за пристапност за целата своја глобална публика. Прилагодување Netflix ќе ги прошири своите функции за пристапност...

Магазин11 часа

Сè што треба да знаете за Wi-Fi 7

Wi-Fi 6 и 6e сè уште изгледаат како многу нови и сè уште сеприсутни стандарди, а Wi-Fi 7 е речиси...

Култура11 часа

Денес се слави големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар. Празнувањето традиционално започнува најпрво...

Магазин11 часа

Како да спречите апликацијата iOS Photo да го прикажува она што не сакате да го запомните

Замислете го ова: имате убав ден, времето е одлично, уживавте во брилијантен појадок… и одеднаш вашиот iPhone покажува спомен –...

НАЈЧИТАНИ