Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес | 01.11 Четврток

Објавено пред

на

Овен

Потребно е да го смените начинот на комуникација со соработниците, доколку сакате да ги исполните своите цели.

Свесни сте дека не сте подготвени да раскинете со партнерот иако не сте задоволни со развојот на ситуацијата.

Можни се инфекции.

Бик

Можно е пред вас да се доста компликации кои не можете да ги решите без помош од колегите.

На вашиот партнер му пречи начинот на којшто се однесувате. Денеска може да дојде до отворен конфликт поради тоа.

Немате проблеми со здравјето.

Близнаци

Бидете поотворени во покажувањето на способностите на работа. Нема потреба да бидете многу скромни или срамежливи.

Можни е да планирате да и пријдете на личноста која ви се допаѓа и искрено да и покажете своите чувства.

Проблеми со очите.

Рак

Решивте да направите план за нови професионални потези кои ги сметате дека се важни. Можете да очекувате поволен ден.

Во текот на денешниот ден имате проблеми во комуникацијата со саканата личност.

Уринарниот тракт ви е чувствителен.

Лав

Добро се снаоѓате на полето на работата и задоволни сте со околностите.

Ве очекува позитивна љубовна атмосфера. Симпатијата ги покажува своите чувства.

Нервниот систем ви е чувствителен.

Девица

Максимално сте посветени на професионалните обврски и се трудите да ги извршите согласно на планот.

Ако сте во врска, ве очекува искрен разговор со отворено покажување на чувствата.

Одлично се чувствувате.

Вага ♡ Ели

Можно е да постои проблем во комуникацијата на работа. Нема да го решите така лесно.

Во љубовта, останувате конзервативни.

Паднат ви е имунитетот.

Шкорпија

Немојте да ризикувате на работа. Можете само да изгубите.

Стара љубов ви се враќа во животот. Тоа може да го закомплицира односот со личноста со која моментално се гледате.

Поведете сметка за здравјето.

Стрелец

Можно е да имате нови проблеми на полето на работата.

Ако имате партнер/ка, ве очекува можност за сериозен разговор.

Можни се проблеми со желудникот.

Јарец

Бидете подготвени на некои неочекувани промени на полето на работата.

Посветени сте на саканата личност и задоволни со односот кој успеавте да го остварите.

Можни се проблеми со срцето.

Водолија

Ќе успеете да остварите поголема заработувачка. Пред вас е период во кој ќе напредувате.

Можете да очекувате интересен развој на ситуацијата со личноста која ви се допаѓа.

Можни се проблеми со стомакот.

Риби

Ве очекува мал конфликт со надредените, но на крајот ќе успеете да ги решите работите.

Ве очекува интересен флерт. Засега не се подготвени да го направите првиот чекор.

Мали проблеми со зглобовите.

Занимливости

(ВИДЕО) Што е подобро за хигиена на рацете, преку сушач за раце или хартиен брисач?

Објавено пред

на

Ако рацете ги миете со сапун, голем дел од бактериите ќе исчезнат, но ако рацете не ги миете како што треба или ги миете само со вода, начинот на сушење може да биде многу важен.

Бактериите на влажната кожа се шират брзо. А со допир на фармерките или вратата можете да соберете уште неколку бактерии.

Во тој случај најдобро е да го користите хартиениот бришач за рацете.

Ако рацете ги сушите со сушачот за раце (фен за раце), потребно е покрај него да стоите барем 45 секунди за да отстраните 97 проценти од влагата, додека 96 проценти од влагата на рацете ја отстранувате за 10 секунди користејќи хартиен бришач.

Сепак, повеќето луѓе поминуваат најмногу 22 секунди во сушењето на рацете со фенот за раце, поради што од нив испарува само 70 проценти од влагата. А оние кои пет секунди ги бришат рацете со хартиен бришач можат да соберат дури 85 проценти од влагата на рацете.

Траењето е исто така многу важно за отстранувањето на бактериите. При користењеро на бришач голем број на бактерии директно преминуваат на хартијата. А некои истражувања покажаа дека фенот за раце може да го поттикне протокот на бактерии во загадената бања.

Сепак, сушењето на рацете може да биде делотворно ако знаете тоа да го направите како што треба и ако доволно долго ги сушите рацете.

А ако сакате да ги исушите рацете како што треба а притоа да заштедите и хартија, по миењето истресете ги барем 12 пати, а потоа избришете ги со хартија.

Погледнете како тоа е објаснето во видеото:

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Добитникот на 7-ца од Кичево е баба Доста Андоноска, честитки!

Објавено пред

на

Најновата 7-ка на ЛОТО 7, којашто беше постигната во 95 коло, со вредност од 32 921 304, комбинација уплатена во продажното место „Детелинка“ – Кичево, ја доби најсреќната баба Доста.

Државна Лотарија

Државна Лотарија

Имено г-ѓа Доста Андоноска од Кичево, која блиските и пријателите ја нарекуваат Доли е прекрасна енергична жена, стечаен работник од „Кичево Пром“, денес пензионерка, сопруга, мајка и баба.

Од нашиот медиум упатуваме срдечни честитки за баба Доста!

Повеќе прочитајте на официјалниот натпис на Државна Лотарија ТУКА

Прочитај повеќе...

Занимливости

Предмалку „7-ца“ падна на тикет кој е уплатен во Кичево, среќниот добитник доби пола милион евра

Објавено пред

на

Вечерва падна рекордната седмица на лото од Државна Лотарија во Кичево, која изнесува неверојатни 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Според досегашните информации ливчето било уплатено во објект „Детелинка“ во Кичево со комбинација која гласи 2,10,11,12,24,36,37

Инаку иако не е потврдено дали среќниот добитник е жител на град Кичево, кичевчани од секогаш ги играат најдобрите игри на среќа, и се закитуваат со вредни награди, во 2019-та година најсреќен од Кичево беше Зоран Митаноски кој освои 200.000 евра, како и семејство лани од Кичево кои исто така од ова продажно место Детелинка изгребаа инстант лоз во играта „Доме, сладок доме“ и добија стан во Скопје со големина од 59 квадрати со гаража.

Кој и да е добитник, од нашиот портал упатуваме честитки!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден5 часа

8 декември – Светот „На денешен ден“

1542.- Родена е Мери Стјуарт, кралица на Шкотска од 1560 година. Поради нејзината про-католичка политика, била принудена да абдицира во...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за четврток (8 декември)

ОВЕН Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници...

Спорт15 часа

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се...

Култура15 часа

Утре се празнува Св.Ѓорѓија, голем ден, куќна слава и именден, нека е за многу години домаќини!

Верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како...

Кичево18 часа

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Македонија21 час

Бензините повторно поевтинуваат, дизелот и автоплинот остануваат со иста цена

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

Временска прогноза23 часа

Временска промена со моќен циклон, Попоски најавува дождлив викенд со снег на некои места

Моќниот циклон кој за време на викендот ќе го погоди целиот Балкански Полуостров, ќе донесе ОПАСНОСТ од локални ПОПЛАВИ.  Со продорот...

На денешен ден1 ден

7 декември – На денешен ден

1857 Роден е српскиот сликар Урош Предиќ, член на Српската академија на науките и уметностите, претставник на академскиот реализам, мајстор...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за среда (7 декември)

ОВЕН Може да очекувате фаза која ќе биде многу поволна за вас. Ќе успеете да остварите стабилизација на работа. Ве...

Кичево2 дена

Кичевски магацинско-дистрибутивен центар за прехрамбени производи има потреба од двајца Комерцијалисти за град Кичево

Магацинско-дистрибутивниот центар за прехрамбени производи „УНИОН ЕМ ЕМ“ од Кичево, како увозник и застапник за брендовите на „GOLD,WALTZ, SALBOS, COCOLINE,...

НАЈЧИТАНИ