Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 12.09 Среда

Објавено пред

на

Овен

Не сте оние кои чекаат резултатите да им паднат од небо, но вам ве кочи друг проблем. Вложувате многу енергија во нешто што не ви носи добри резултати.

Фокусирани сте на личност која не ви значи многу. Размислете дали го сакате тоа.

Нервозни сте.

Бик

Во текот на денот можете да очекувате подарок, кој ќе ви донесе насмевка на лицето. Почитувајте ги своите колеги и прифатете го вниманието кое ви го даваат.

Сонувате за личност која одамна веќе не е дел од вашиот живот. Не очајувајте многу, не дозволувајте да бидете во лошо расположение.

Зголемете го внесот на витамини.

Близнаци

Покажувате покласичен став кога станува збор за работата. Има излез од ситуацијата во која се наоѓате, но тоа нема да се случи денеска.

Заборавете на некои детали кои не ви носат среќа во љубовта. Почитувајте ги правилата на партнерот.

Променливо расположение.

Рак

Премногу сериозно сфаќате одредена ситуација во која се наоѓате бидејќи на некои детали сметате дека можете да делувате многу подобро од порано.

Не го кажувате тоа што го мислите. Бидете отворени и за нови нешта.

Не се напрегајте премногу.

Лав

Размислувате многу конструктивно и немате намера да се откажувате од наградата која сметате дека ја заслужувате за успесите кои ги постигнувате во последно време.

Почнува романса со личност родена во знакот Јарец. Воздржете се од лошите зборови.

Намалете ги слатките.

Девица

На професионален план, комуникацијата е многу лоша, но вие сте виновни за тоа а не другите. Не кажувајте работи што не ги мислите.

Не се однесувате добро кон саканата личност, а се вадите на лошото расположение. Не дозволувајте го тоа.

Здравјето  е солидно.

Вага

Тешкотиите кои ги имавте пред некое време повторно се актуелизираат. Не се лутете на работите кои не можете да ги промените.

Сакате да доминирате во љубовта. Размислувате за заеднички живот, а тоа е одлична идеја овој период.

Вежбајте.

Шкорпија

Малку сте мрзеливи и не сакате да се потрудите. Имате лоша фаза од која ќе излезете брзо, но потребен ви е и одмор. Немате многу енергија денеска.

Лошо сте расположени, но тоа нема да трае долго. Може да се појави личност на која често мислите. Тоа не е случајно, отворете се на полето на љубовта.

Добро се чувствувате.

Стрелец

Ги иритирате колегите. Ако сакате да успеете, треба да престанете да го правите тоа и да бидете попријателски расположени.

Ве очекува убав нов почеток со некоја личност која сте ја запознале преку работа.

Здравјето е одлично.

Јарец

Некои работи ве плашат и не сакате да ризикувате. Имавте многу време да ги средите важните работи, но тоа ве одмина овој пат.

Се вложувате многу во љубовта, но на партнерот изгледа како да не му значат вашите гестови. Сменете ја тактиката.

Главоболка.

Водолија

Не сте сами во работата која ја работите, но не барате помош од другите. Сменете ја тактиката.

Умеете да се опуштите и да биде по ваше, но овој пат сте со личност која не ви го дозволува тоа така лесно.

Забоболка.

Риби

На работа се покажувате во најдобро светло, но некои луѓе ве избегнуваат. Умеете да бидете упорни и истрајни на патот кон успехот.

Во мислите ви се наоѓа една личност со која не правите ништо. Направете план и пристапете и.

Се чувствувате уморно.

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп4 часа

Хороскоп за понеделник (15 август)

ОВЕН Постојат информации што ви се потребни и нема да ги добиете лесно, затоа имајте на ум дека ништо нема...

Македонија5 часа

„Се лета“ Тетово-Гостивар, дури 13 возачи движеле над 70 км/ч од дозволеното!

Полициски службеници на СВР Тетово денеска (14 август) од 14 до 20 часот, спроведоа акциска контрола во која се изречени...

Спорт8 часа

Академија Пандев со „петарда“ на гости, Силекс ја изненади Шкендија, додека стружани победија во Штип

Академија Пандев го декласира Работнички на арената „Тодор Проески“ со 0-5. Домашната одбрана беше очајна, посебно во првиот дел, а...

Мобилни уреди8 часа

(ФОТО) Стигна првиот мобилен телефон со 200 мегапиксели камера, во Кина закажана деби презентацијата

Телефонот кој е украсен со споменатиот сензор е Motorola X30 Pro, а сензорот е Samsung ISOCELL HP1. Сензорот од 200...

Кичево14 часа

ОВР Кичево: Ноќеска 10 пијани возачи и 1 одземен нерегистриран мотор

Во текот на изминатата вечер (13/14.08.2022) во рамки на Оперативниот план „Безбедно лето 2022“, во периодот од 22.00 до 04.00...

Lifestyle1 ден

(ВИДЕО) Лозано: Дома си е дома, „Ја излези Ѓурѓо“ од многу грла во еден глас ❤️ Кичево!

Нашиот Лозано е секогаш добро решение за ноќниот живот во Кичево, баш како и што доликува, резервирано до последно место...

Хороскоп1 ден

Дневен Хороскоп (14 август) – недела

ОВЕН Поволен ден за комуникација со надредените како и за нови разговори за работа. Може да се надевате на убава...

Спорт1 ден

Милан со победа ја почна новата сезона во одбрана на титулата, победа оствари и Аталанта

Фудбалерите на Милан со победа ја започнаа одбраната на титулата во Серија А, кои денеска славеа против Удинезе со 4:2....

Македонија2 дена

СВР Охрид со активности на г.п. Ќафасан – „На пат секогаш тргнувај одморен“

Под мотото „На пат секогаш тргнувај одморен“, Одделението за превенција при СВР Охрид и РСБСП ја спроведуваат превентивната кампања „Безбедно лето...

Временска прогноза2 дена

Поизразено невреме проследено со интензивен пороен дожд – ова се најновите метео информации

За време на овој викенд бидете КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и тоа поради очекуваната нестабилност на повеќе места низ Македонија. Истата ќе...

НАЈЧИТАНИ