Следете не

Патување

Денес во ОУ„Јохан Хајнрих Песталоци“ – Скопје се реализира кампања за заштита и безбедност на најмладите учесници во сообраќајот.

Avatar

Објавено пред

на

Денес, 18.10.2018 год, компанијата Пнеуматик во соработка со Општина Центар, Одделението за превенција при СВР-Скопје и основното училиште “Јохан Хајнрих Песталоци”, го реализираше првиот дел од проектот “Поддржуваме безбедна иднина” – кампања за заштита и безбедност на најмладите учесници во
сообраќајот.

Основниот мотив при реализирање на овој проект кој ги засега најмладите, е подигнување на свеста пред се кај возачите, но и кај децата кои се директни учесници во сообраќајот.
Младите се нашата иднина и нивната едукација за заштита и безбедност се приоритет на општествено одговорни компании како што е Пнеуматик која донираше заштитни фосфорни елеци кои според потребите, би ги користеле учениците кои одат на еднодневни едукативни посети и работилници надвор од училиштето, со цел да бидат повпечатливи, а со тоа и побезбедни учесници во сообраќајот.

Настанот започна со реализирање на едукативна работилница од областа на сообраќајот за учениците од II-ро одделение – сообраќајно-воспитната акција “Да ги заштитиме децата во сообраќајот“ од страна на униформираните полициски
службеници кои го задржаа вниманието на најмладите и создадоа голема проактивност во училишниот хол на во ООУ ,,Јохан Хајнрих Песталоци”.

На настанот се обрати Градоначалникот на Општина Центар – Саша Богдановиќ, како и претставникот на Пнеуматик – Александар Трајковски, кој воедно ги изнесе и идните планови за реализација на нови проекти во соработка со Одделението за
превенција – СВР Скопје.

Активностите ќе продолжат да се одвиваат во текот на целата учебна година и ќе бидат опфатени и други општини на територијата на Град Скопје,бидејќи примарна мисла е сите заедно да ја поддржиме безбедната иднина на најмадите
учесници во сообраќајот. Едукацијата и донацијата ќе биде реализирана и прилагодена на возраста на децата.

Да ги заштитиме децата во сообраќајот и заедно да ја поддржиме безбедната иднина за најмладите.

Магазин

Дознајте како би живееле да сте родени во друга држава

Avatar

Објавено пред

на

Лотаријата на раѓање е одговорна за многу работи што го прават вашиот живот. Ако не сте родени во државата во која сте, каков би ви бил животот? Дали би биле истата личност?

На интернет страницата If It Were My Home (Ако тоа беше мојот дом) може да проверите како би живееле ако сте се родиле во друга држава.

– Лотаријата на раѓање е одговорна за многу работи што го прават вашиот живот. Ако не сте родени во државата во која сте, каков би ви бил животот? Дали би биле истата личност? – на ова прашање сега може да го дознаете одговорот.

IfItWereMyHome.com ви дава можност да го видите животот надвор од вашата татковина. Споредете ги условите за живот во земјата во која живеете со другите.

Почнете со избирање на регион на картата и тргнете во истражување.

Тоа можете да го направите ТУКА

Прочитај повеќе...

Патување

Спремно е се за големиот концерт на „Next Time“ во Кичево, се гледаме вечерва на „Китино Кале“

Avatar

Објавено пред

на

Спремно е се за реализација на најголемиот спектакл кое го заокружува ова лето господово 2019. После мега концертот на нашиот Лозано на ваше барање ни доаѓаат познатите братчиња „Next Time“!

Вечерва на „Китино Кале“ во летен амбиент преку природните убавини на кичевската тврдина во срцето на градот гордо ќе ечат сите хитови на дуото само за вас!

Се гледаме, бидете дел – 21:00 часот!

☎ Дополнителни резервации: 078/262-553
Организатор: 078/501-806

ПОРТА.мк
©2019
Кичево

Прочитај повеќе...

Патување

Одлична VIP пакет понуда за концертот на „Next Time“ во Кичево!

Avatar

Објавено пред

на

Музичкото дуо „Некст тајм“ по речиси 10 години, повторно со свој концерт во Кичево на „Китино Кале“ во сабота 17.08.2019

За таа цел кичевчани ќе имаат одлична ВИП пакет понуда за вечерта!

Карти во предпродажба можат да се набават во реномираниот кичевски coffee & snack barCheck In“ или директно контактирајте со организаторот ☎ 078/501-806 – Филип (Панчо)

Ве очекуваме!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 10 часа

Хороскоп за денес (25 август) Недела

Овен Не сте дисциплинирани на работа и тоа ви прави проблем на работа со надредените. Поволен период кој носи убави...

КичевоПред 24 часа

АТВА: Се ближат школските денови, бидете подготвени со нов школски прибор!

Нашите партнери од АТВА Маркети за сите кои се школуваат имаат одлична понуда по одлични цени на школски прибор! Посетете...

Живот и стилПред 1 ден

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува...

Живот и стилПред 1 ден

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе. Сите ја знаеме оваа фраза, уште една...

КултураПред 1 ден

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство,...

СпортПред 1 ден

По еден меч од Серија А на МТВ, има преговори за ЛШ на ЕХФ и за Лига 1

Новата сезона во Серија А започнува викендов а Македонската радио телевизија обезбеди ТВ преноси. Ова е официјално потврдено што значи...

МакедонијаПред 1 ден

Денеска е Св. великомаченик Евпал

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал. Евпал...

Временска прогнозаПред 1 ден

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува,...

МакедонијаПред 1 ден

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини...

МагазинПред 2 дена

Викенд Хороскоп (24 август) сабота

ОВЕН Пред вас е можност да напредувате на работа и да ги остварите целите кои ги имате од порано. Може...

НАЈЧИТАНИ