Следете не

Без категорија

Коронавирус: #10 причини зошто не треба панично да се дејствува, задолжително прочитајте и пренесете ги пораките

Објавено пред

на

Пандемија значи постојано пренесување на болеста, симултано, во повеќе од три различни географски региони – а не се однесува на смртноста на вирусот. Се однесува на начинот на пренесување и географската распространетост. Она што сигурно го имаме е пандемија на страв.

Медиумите од цела планета се преокупирани со коронавирусот – точно е дека е оправдана грижата и масовното планирање за најлошо сценарио, и се разбира реперкусиите се селат од светско здравје во бизнис и политика, НО!

Истовремено е важно да не се паничи. Не дека коронавирусот е одлична вест (иако во еден бизарен пресврт и од одреден аспект може баш тоа да значи), ама постојат и причини за оптимизам – дека можеме да го контролираме и да го задржиме вирусот, а и да научиме нешто за во иднина.

1. Знаеме што е

Првите случаи на СИДА се откриени во јуни, 1981, а им требало повеќе од две години да го идентификуваат вирусот (ХИВ), што ја предизвикува болеста. Со КОВИД-19, првите сериозни случаи на пневмонија се пријавија во Кина, на 31-ви декември, а до 7-ми јануари, вирусот веќе беше идентификуван. Геномот беше достапен на 10-тиот ден.

Веќе знаеме дека се работи за нов коронавирус од група 2Б, од семејството на САРС, кој го викаме SARSCoV2. Болеста се вика КОВИД-19. Се смета дека е поврзана со коронавирус од лилјаци. Генетските анализи потврдуваат дека е нов и природен и дека (иако вирусите живеат со мутирање), стапката на мутирање може да не му е многу висока.

2. Знаеме како да го откриеме вирусот

Од 13-ти јануари, достапен е тест за детектирање на вирусот.

3. Ситуацијата во Кина се подобрува

Силната контрола и мерките на изолација кои ги наметна Кина почнуваат да се исплаќаат. Веќе неколку недели, бројот на дијагностицирани случаи се намалува. Детална епидемиолошка анализа се изведува во другите земји; ширењето го има само во одредени региони, и тоа дозволува полесно да се контролира.

4. 80% од случаите се со благи симптоми

Болеста нема симптоми, или е во блага форма во 81% од случаите. Се разбира, во 14% од случаите, може да предизвика сериозен случај на пневмонија, а во 5% од случаите може да биде критична, дури и фатална. Сѐ уште не се знае која ќе биде стапката на смртност. Но, може да биде пониска од некои проценки кои наголемо се во оптек.

5. Луѓето се опоравуваат

Податоците се однесуваат на зголемувањето на бројот на потврдени случаи и бројот на смртни случаи, но повеќето заразени се лечат. Има 13 пати повеќе излечени отколку мртви и оваа разлика е сѐ поголема.

6. Симптомите кај деца се благи

Само 3% од случаите се луѓе под 20 години, а смртноста под 40 години е само 0.2% Симптомите се толку благи кај деца, што можат да поминат и незабележано.

7. Вирусот може буквално да се избрише

Вирусот може ефикасно да се отстрани од површини со раствор од етанол (62-71%), хидроген (0.5%) или содиум хипохлорит (0.1% белило) за само една минута. Честото миење раце со сапун и вода е најефикасен начин за избегнување зараза.

8. Науката му има влезено, на глобално ниво

Живееме во време на меѓународна научна соработка. После само еден месец, достапни се 164 статии за КОВИД19 и САРСКов2. Се работи на вакцини, третмани, епидемиологија, генетика и филогенија, дијагноза, клинички аспекти, итн.

Овие статии ги пишуваат некои 700 автори, од секаде низ светов – што е кооперативна наука, споделена и отворена. Во 2003 кога се појави САРС, требаше да помине повеќе од година, а добивме едвај половина од бројот на статиите што ги имаме за коронавирус.

9. Веќе има прототипи за вакцина

Нашата способност за дизајнирање нови вакцини е спектакуларна. Веќе има над осум проекти што бараат вакцина против новиот коронавирус. Има групи што работат на слични проекти за слични вируси.

Од универзитетот во Квинсленд, Австралија дојавија дека веќе работат на прототип на вакцина, со користење на нова технологија. Ова е само еден пример што може да овозможи производство на вакцини за рекордно време. Прототипите може наскоро да се тестираат на луѓе.

10. Во тек се антивирални испитувања

Вакцините се сепак превентива, а во моментов, лечењето на луѓето кои се веќе болни е многу важно. Веќе има над 80 клинички испитувања што анализираат третмани за коронавирус. Има антивирални средства што се користат за други инфекции кои се веќе одобрени и знаеме дека се безбедни.

Во 1918, пандемијата на грип предизвика 25 милиони смртни случаи за помалку од 25 недели. Може ли сега да нѐ чека нешто слично? Веројатно не – никогаш порано не сме биле вака подготвени да се бориме со пандемија.

Powered: Off.net.mk

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 2 часа

Moto GP: Среќен крај и завршница на пиедесталот за Фабио Квартараро

Францускиот мотоциклист Фабио Квартараро денеска ја освои титулата во Мото ГП. Денешната трка за Големата награда на Емилија Ромања ја...

СкопјеПред 6 часа

Скопјанец лишен од слобода, превезувал мигранти према Гевгелија

На 23.10.2010 19.00 часот на автопатот Скопје – Гевгелија, на место викано „Клучка – с.Смоквица“, полициски сужбеници од Полициската станица...

МакедонијаПред 6 часа

Прилепчанец фатен жив додека обивал автомобил

На 23.10.2021 во 21.30 часот на ул.„Рампо Левката“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода И.Д.(38)...

На денешен денПред 11 часа

На денешен ден: 24 октомври

1360.- Англискиот крал Едвард III од Франција и францускиот крал Жан II Бон потпишаа договор во Кале за завршување на...

ХороскопПред 19 часа

Хороскоп за денес (24 октомври) недела

ОВЕН Максимално сте посветени на обврските и работата, одговорни сте и важно ви е да решите некои проблеми. Доколку имате...

ГејмингПред 22 часа

Grand Theft Auto: „The Trilogy – Definitive Edition“ пристигнува во ноември, ова се перформансите кои ќе се потребни на вашиот компјутер

Поминаа неколку недели откако Rockstar официјално го објави Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition. Сега студиото повторно се...

СпортПред 1 ден

(ВО ЖИВО) Репрезентативките до 19 години во поход против Белорусија

Девојките до 19 години денес во 18.00 часот одат по нова победа против домаќинот на квалификацискиот турнир Белорусија 🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰 Гледајте...

БалканПред 1 ден

Состојбата со Ковид-19 на балканот

Во Хрватска, се забележани 3.585 нови случаи на вирусот Корона, а 25 лица починале, објави во саботата на националната цивилна...

Временска прогнозаПред 1 ден

Детали за временската прогноза, ќе биде уште по студено

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб до умерен ветер од...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп за денес (23 октомври) сабота

ОВЕН Максимално сте посветени на обврските и работата, одговорни сте и важно ви е да решите некои проблеми. Доколку имате...

НАЈЧИТАНИ