Следете не

Случувања

На денешен ден – 19 јануари

Објавено пред

на

1419 година – Во стогодишната војна меѓу Франција и Англија, градот Руан му се предаде на англискиот крал Хенри V, завршувајќи го освојувањето на Нормандија.

1736 година – Роден е шкотскиот инженер и физичар Jamesејмс Ват. Со своите пронајдоци (1765) тој разви и ја усоврши конструкцијата на парна машина која стана главен двигател.
индустриски револуции во втората половина на 18 и првата половина на 19 век.

1785 година – Во Нови Сад почина Захарија Стефановиќ Орфелин, поет, историчар, научник, теолог, издавач, картограф, калиграф, преведувач, лексикограф и фармацевт. Роден е во Вуковар во 1726 година и беше еден од најпросветлените Срби на 18 век. Неговото најзначајно книжевно дело е „Lifeивотот на Петар Велики“, а делото „Калиграфија“ (1778) му донесе членство во Виенската академија на уметностите.

1809 година – Роден е американскиот писател Едгар Алан По. Скоро непознат за време на неговиот живот, тој стана еден од највлијателните поети кога вредноста на неговото дело ја открија француските поети Бодлер, Маларме и Валери. Во книгата „Филозофија на композицијата“, тој ја анализирал поетската постапка на најпознатата поема „Гавран“. Неговите раскази се сметаат за претходник на детективскиот роман.

1853 година – Во Рим за прв пат е изведена операта „Трубадур“ на Верди.

1878 година – Српската армија го освои Врање во Српско-турската војна.

1899 година – Велика Британија и Египет воспоставија заедничка контрола врз Судан.

1902 година – Во Петроград е роден византистот Георгије Острогорски. Долгогодишен професор по византиска историја на Универзитетот во Белград и основач на Византискиот институт на Српската академија на науките и уметностите, тој е едно од најголемите имиња во византистиката во 20 век.
век. Во бројни дела, тој ги проучувал сите аспекти на византискиот живот, а неговата „Историја на Византија“ е преведена на неколку светски јазици.

1916 година – Првите единици на српската армија започнаа да пристигнуваат на грчкиот остров Крф во Јонското Море откако се повлекоа низ Албанија во Првата светска војна. До април, околу 140 000 српски војници беа префрлени на Крф.

1918 година – Болшевиците го распуштија Уставотворното собрание на Русија во Санкт Петербург.

1919 година – Кралството на Србите, Хрватите и Словенците во Србија и Црна Гора го замени Јулијанскиот календар со Грегоријанскиот календар, кој веќе беше во употреба во другите делови на новосоздадената држава. Српската православна црква го задржа Јулијанскиот календар.

1938 година – Умре Бранислав Нушиќ, најголемиот српски и југословенски комичар, член на Српската кралска академија. Неговите модели беа Гогоog и поранешните српски комичари Стерија и Трифковиќ. Неговите комедии сè уште се на театарски репертоари („Сомнително лице“, „Госпоѓа министерка“, „Пратеник“, „Заштита“, „Ожаленото семејство“, „Починатиот“).

1938 година – Воздухопловните сили на генералот Франциско Франко ги бомбардираа Барселона и Валенсија во Шпанската граѓанска војна. Најмалку 700 луѓе беа убиени.

1945 година – Советската црвена армија го зазеде полскиот град Краков за време на инвазијата во Берлин од Втората светска војна.

1966 година – Индира Ганди е избрана за премиер на Индија, осум дена по ненадејната смрт на премиерот Лала Бахадур Шастри. Сик-екстремисти, членови на нејзиното лично обезбедување, ја убија на 31 ноември 1984 година, пред нејзината резиденција во Newу Делхи.

1983 година – почина српскиот лекар и научник Александар Костиќ, автор на првите југословенски учебници „Основи на хистологијата“ и „Основи на ембриологијата“ и „Медицински речник“, кои беа преведени на неколку странски јазици.

1983 година – Во Боливија е уапсен воен злосторник Клаус Барби, озлогласениот нацистички шеф на Лион во Франција под германска окупација за време на Втората светска војна.

1989 година – Советскиот Сојуз објави дека еднострано ќе повлече дел од своите нуклеарни ракети со краток дострел од Европа.

1993 година – Американските трупи ја напуштија Сомалија по неуспешната интервенција на САД во африканската земја.

1995 година – Руските трупи ја окупираа претседателската палата во Грозни, главниот град на Чеченија.

2000 година – Поранешниот италијански премиер Бетино Кракси, кој ја напушти Италија во 1994 година, откако беше обвинет за корупција, почина во егзил во Тунис.

2002 година – Умре Марти Миетунен (94) Како член на Партијата Центар, тој беше член на неколку влади во Финска од 1950-тите до крајот на 1970-тите, а потоа и премиер во повеќе мандати.

2003 година – Властите во Индија соопштија дека екстремно студениот бран во делови на Индија, Бангладеш и Непал уби 1.300 луѓе низ целиот регион од декември 2002 година.

2003 година – Умре Франсоа Girиру, позната новинарка, која пишуваше за политика, секс и феминизам. Била главен уредник на женското списание „Ел“, а потоа и ко-основач на водечкиот неделник „Експрес“ – во 1953 година. Theирито беше првиот француски министер за женски прашања.

2006 година – Умре ветеранот на душата Вилсон Пикет, познат по своите хитови „Мустанг Сали“, „Во полноќниот час“ и „Фанки Бродвеј“.

2007 година – е убиен ерменскиот новинар Хрант Динк, истакнат член на ерменската заедница во Турција и честа мета на националистички напади за неговите изјави за геноцидот врз Ерменците во Првата светска војна, во Итанбул.

2011 година – Европскиот парламент го ратификуваше Договорот за стабилизација и асоцијација меѓу Србија и ЕУ во Стразбур и донесе Резолуција за евроинтеграција на Србија, со која ги повикува преостанатите членки на Унијата да го ратификуваат договорот и го поддржуваат пристапувањето на Србија во ЕУ.

Кичево

Арсоска и дечињата преку „Little Eco Footprints“ со низа работилници и работна акција во дворот на „О.У. Кузман Јосифоски-Питу“

Објавено пред

на

Месецов на ден 04.06 и 05.06.2021 година се реализираа низа работилници и работна акција во дворот на кичевското „О.У. Кузман Јосифоски-Питу“, како дел од проектот „Little Eco Footprints“ имплементиран од страна на LEAD стипендистката Елена Арсоска од Кичево, додека истиот финансиски поддржан од проектот на „УСАИД“ за граѓанско учество. Едукативната програма беше со тема „Заштита на животната средина, намалување на глобалното затоплување и климатските промени“.

Во текот на работната акција во училишниот двор беа засадени црвени буки, борчиња и повеќегодишни цвеќиња како донација од страна на компаниите „Пакомак“ и „Вардар Доломит“.

Прекрасно е чувството да се сподели една ваква племенита иницијатива инспирирана и имплементирана од млади лидери-кичевчанчиња во нашето општество – на кратко додаде Елена и ветува дека во иднина ќе ги има многу често ваквите акции во најразлични теми.

Во прилог галерија од одржаниот настан:

Прочитај повеќе...

Кичево

Време е за музика: „Куќа на Уметноста“ – Кичево ве кани на одличен музички викенд со Марјан Коцев и Мирослав Мирчески

Објавено пред

на

Реномираниот кичевски комплекс „Куќа на Уметноста“ кој се наоѓа во пазувите на село Кнежино, опкружен со борова шума, поседувајќи го највкусното мени од професионалниот тим, заедно со најразновидниот пијалок од викендов ја започнува својата музичка-агенда.

  • Петок жива свирка со кичевчанецот Мирослав Мирчески и неговиот Бенд

  • Сабота после долго време во Кичево ни доаѓа мега популарниот фолк пејач – Марјан Коцев

Резервирајте го вашиот викенд и бидете дел во една поинаква музичка вечер во организација на „Куќа на Уметноста“.

Поради ограничен број, резервирајте веднаш на еден од броевите: 071/453-626 | 071/321-165 | 070/313-789

Прочитај повеќе...

Балкан

Пронајден и приведен човекот кој пукаше во кафуле, во Чачак соседна Србија

Објавено пред

на

Пипадници на Министерството за внатрешни работи во Чачак со брза и ефикасна акција го уапсија Џ. З. (1984) од Чачак поради постоење основи на сомнение дека сторил кривични дела тешка телесна повреда и недозволено производство, држење, носење и трговија со оружје и распрскувачки материи, за медиумите известуваат од тамошното МВР.

Се сомнева дека вчера, по кратка дискусија, испукал неколку куршуми кон нозете на 27-годишен млад човек во близина на кафуле во Чачак, а потоа избегал, пренесуваат од Гласот за Србија.

Полицијата го пронашла и уапсила истата вечер. Повредениот човек е згрижен во болницата во Чачак. Што се однесува до осомничениот веќе бил притворен до 48 часа и со кривична пријава ќе биде изведен во обвинителството.

Инаку да потсетиме се работи за настанот со видео записот од сигурносни камери кое вчера кружеше по интернет просторот и видно го вознемири балканот.

Извор: РТВ Србија

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

Арсоска и дечињата преку „Little Eco Footprints“ со низа работилници и работна акција во дворот на „О.У. Кузман Јосифоски-Питу“

Месецов на ден 04.06 и 05.06.2021 година се реализираа низа работилници и работна акција во дворот на кичевското „О.У. Кузман...

КичевоПред 3 часа

Време е за музика: „Куќа на Уметноста“ – Кичево ве кани на одличен музички викенд со Марјан Коцев и Мирослав Мирчески

Реномираниот кичевски комплекс „Куќа на Уметноста“ кој се наоѓа во пазувите на село Кнежино, опкружен со борова шума, поседувајќи го...

БалканПред 9 часа

Пронајден и приведен човекот кој пукаше во кафуле, во Чачак соседна Србија

Пипадници на Министерството за внатрешни работи во Чачак со брза и ефикасна акција го уапсија Џ. З. (1984) од Чачак...

МакедонијаПред 11 часа

МВР со важна информација за личните документи, возачки дозволи и пасоши..

МВР информира дека поради миграција во нов систем,  од 23. 06. 2021 година (среда) започнувајќи од 21 часот, заклучно со...

МакедонијаПред 13 часа

Воздухопловен Винг: Од денес до петок ќе се изведува Летачка обука над водените површини од Охридско Езеро

Од Воздухопловниот Винг известуваат дека на крајбрежјето на Охридското Езеро период од денес вторник 22.06 до петок 25.06.2021 година, во...

На денешен денПред 19 часа

На денешен ден – 22 јуни

1533 година – Турскиот султан Сулејман Втори Величествениот потпиша мировен договор со Австрија, по друга неуспешна експедиција во Виена. 1535...

ХороскопПред 21 час

– Хороскоп за денес (22 јуни) вторник

ОВЕН  Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да...

СкопјеПред 24 часа

ЕВН Скопје: Најава за прекин на електрична енергија во следниве скопски реони

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 22.06.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Нашата репрезентација оштетена, недосудениот фаул причина за примениот гол во контра на лалињата

Да токму така, Македонската репрезентација е дефинитивно оштетена по недосудениот фаул врз Горан Пандев на работ на шеснаесетникот, по што...

МакедонијаПред 1 ден

Од ноќеска поскап бензин и дизел, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика ги одреди новите цени, бензините поскапуваат за еден денар. Поточно, ЕУРОСУПЕР-95 од полноќ ќе чини 69,5...

НАЈЧИТАНИ