Следете не

Случувања

На денешен ден – 19 јануари

Објавено пред

на

1419 година – Во стогодишната војна меѓу Франција и Англија, градот Руан му се предаде на англискиот крал Хенри V, завршувајќи го освојувањето на Нормандија.

1736 година – Роден е шкотскиот инженер и физичар Jamesејмс Ват. Со своите пронајдоци (1765) тој разви и ја усоврши конструкцијата на парна машина која стана главен двигател.
индустриски револуции во втората половина на 18 и првата половина на 19 век.

1785 година – Во Нови Сад почина Захарија Стефановиќ Орфелин, поет, историчар, научник, теолог, издавач, картограф, калиграф, преведувач, лексикограф и фармацевт. Роден е во Вуковар во 1726 година и беше еден од најпросветлените Срби на 18 век. Неговото најзначајно книжевно дело е „Lifeивотот на Петар Велики“, а делото „Калиграфија“ (1778) му донесе членство во Виенската академија на уметностите.

1809 година – Роден е американскиот писател Едгар Алан По. Скоро непознат за време на неговиот живот, тој стана еден од највлијателните поети кога вредноста на неговото дело ја открија француските поети Бодлер, Маларме и Валери. Во книгата „Филозофија на композицијата“, тој ја анализирал поетската постапка на најпознатата поема „Гавран“. Неговите раскази се сметаат за претходник на детективскиот роман.

1853 година – Во Рим за прв пат е изведена операта „Трубадур“ на Верди.

1878 година – Српската армија го освои Врање во Српско-турската војна.

1899 година – Велика Британија и Египет воспоставија заедничка контрола врз Судан.

1902 година – Во Петроград е роден византистот Георгије Острогорски. Долгогодишен професор по византиска историја на Универзитетот во Белград и основач на Византискиот институт на Српската академија на науките и уметностите, тој е едно од најголемите имиња во византистиката во 20 век.
век. Во бројни дела, тој ги проучувал сите аспекти на византискиот живот, а неговата „Историја на Византија“ е преведена на неколку светски јазици.

1916 година – Првите единици на српската армија започнаа да пристигнуваат на грчкиот остров Крф во Јонското Море откако се повлекоа низ Албанија во Првата светска војна. До април, околу 140 000 српски војници беа префрлени на Крф.

1918 година – Болшевиците го распуштија Уставотворното собрание на Русија во Санкт Петербург.

1919 година – Кралството на Србите, Хрватите и Словенците во Србија и Црна Гора го замени Јулијанскиот календар со Грегоријанскиот календар, кој веќе беше во употреба во другите делови на новосоздадената држава. Српската православна црква го задржа Јулијанскиот календар.

1938 година – Умре Бранислав Нушиќ, најголемиот српски и југословенски комичар, член на Српската кралска академија. Неговите модели беа Гогоog и поранешните српски комичари Стерија и Трифковиќ. Неговите комедии сè уште се на театарски репертоари („Сомнително лице“, „Госпоѓа министерка“, „Пратеник“, „Заштита“, „Ожаленото семејство“, „Починатиот“).

1938 година – Воздухопловните сили на генералот Франциско Франко ги бомбардираа Барселона и Валенсија во Шпанската граѓанска војна. Најмалку 700 луѓе беа убиени.

1945 година – Советската црвена армија го зазеде полскиот град Краков за време на инвазијата во Берлин од Втората светска војна.

1966 година – Индира Ганди е избрана за премиер на Индија, осум дена по ненадејната смрт на премиерот Лала Бахадур Шастри. Сик-екстремисти, членови на нејзиното лично обезбедување, ја убија на 31 ноември 1984 година, пред нејзината резиденција во Newу Делхи.

1983 година – почина српскиот лекар и научник Александар Костиќ, автор на првите југословенски учебници „Основи на хистологијата“ и „Основи на ембриологијата“ и „Медицински речник“, кои беа преведени на неколку странски јазици.

1983 година – Во Боливија е уапсен воен злосторник Клаус Барби, озлогласениот нацистички шеф на Лион во Франција под германска окупација за време на Втората светска војна.

1989 година – Советскиот Сојуз објави дека еднострано ќе повлече дел од своите нуклеарни ракети со краток дострел од Европа.

1993 година – Американските трупи ја напуштија Сомалија по неуспешната интервенција на САД во африканската земја.

1995 година – Руските трупи ја окупираа претседателската палата во Грозни, главниот град на Чеченија.

2000 година – Поранешниот италијански премиер Бетино Кракси, кој ја напушти Италија во 1994 година, откако беше обвинет за корупција, почина во егзил во Тунис.

2002 година – Умре Марти Миетунен (94) Како член на Партијата Центар, тој беше член на неколку влади во Финска од 1950-тите до крајот на 1970-тите, а потоа и премиер во повеќе мандати.

2003 година – Властите во Индија соопштија дека екстремно студениот бран во делови на Индија, Бангладеш и Непал уби 1.300 луѓе низ целиот регион од декември 2002 година.

2003 година – Умре Франсоа Girиру, позната новинарка, која пишуваше за политика, секс и феминизам. Била главен уредник на женското списание „Ел“, а потоа и ко-основач на водечкиот неделник „Експрес“ – во 1953 година. Theирито беше првиот француски министер за женски прашања.

2006 година – Умре ветеранот на душата Вилсон Пикет, познат по своите хитови „Мустанг Сали“, „Во полноќниот час“ и „Фанки Бродвеј“.

2007 година – е убиен ерменскиот новинар Хрант Динк, истакнат член на ерменската заедница во Турција и честа мета на националистички напади за неговите изјави за геноцидот врз Ерменците во Првата светска војна, во Итанбул.

2011 година – Европскиот парламент го ратификуваше Договорот за стабилизација и асоцијација меѓу Србија и ЕУ во Стразбур и донесе Резолуција за евроинтеграција на Србија, со која ги повикува преостанатите членки на Унијата да го ратификуваат договорот и го поддржуваат пристапувањето на Србија во ЕУ.

Кичево

Кичево: Времен прекин на електрична енергија, Бул. „Ослободување“, П.С. Кичево, 11-ти септември, „Надпашино“…

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 28.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат локалитетите и живеалиштата во следните места на Општина Кичево:

  • Булевар „Ослободување“, 11-ти Септември, Полиција Кичево (Од 10:30 до 12:30 часот)
  • Дел од населба „Надпашино“ и Центар за Диализа „Систина“ – Кичево (Од 13:00 до 15:00 часот)

Инфо: Струја

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден: 28 октомври

Објавено пред

на

1492.- Кристофор Коломбо ја открил Куба на своето прво патување преку Атлантикот и го прогласил за шпанско.

1628 – Кралските трупи под водство на кардиналот Ришелје го окупираа упориштето на Ла Рошел по неколкумесечна опсада.

1636.- Во Кембриџ, Масачусетс, основан е колеџот Харвард, најстарата образовна институција во САД.

1704.- Умре англискиот филозоф Џон Лок, еден од основачите на емпиризмот и либералната филозофија. Тој имал силно влијание врз подоцнежните филозофи, емпиричари и теоретичари на либералното општество и граѓанска држава („Преглед на човечкиот разум“, „Писма за толеранцијата“, „Две дебати за владата“, „Образование“).

1746.- Земјотрес во Перу ги уништи градовите Лима и Калао, при што загинаа најмалку 18.000 луѓе.

1836.- Прогласена е федерација на Перу и Боливија.

1884.- Роден е српскиот композитор, музиколог, педагог и критичар Милоје Милојевиќ, професор на Музичката академија во Белград, еден од основоположниците на музикологијата во Србија. Го основал белградскиот оркестар „Collegium musicum“ („Четири дела за пијано“, „Мелодии и ритми од Балканот“, „Пред величественоста на природата“).

1886.- На островот Бидл во њујоршкото пристаниште, американскиот претседател Гровер Кливленд ја откри Статуата на слободата, подарок од Франција, направена од Фредерик Огист Бартолди.

1891.- Во земјотрес во Јапонија загинаа 10.000 луѓе, а 300.000 останаа без покрив над главата.

1914.- Роден е американскиот микробиолог Џонас Едвард, кој во 1953 година пронашол вакцина против детска парализа.

1918.- По распадот на Австро-Унгарија во Првата светска војна, Националниот комитет ја презеде власта во Прага. Република Чехословачка беше прогласена во ноември 1918 година со претседателот Томас Гариг Масарик.

1919.- Во САД стапи на сила закон со кој се забранува продажба на пијалоци кои содржат повеќе од половина процент алкохол.

1922.- Околу 40.000 црно-кошули фашисти, Бенито Мусолини, маршираа од Неапол на „Маршот кон Рим“. Два дена подоцна, кралот Виторио Емануеле му доверил на Мусолини мандат да формира влада. Фашистичкиот режим траеше до јули 1943 година.

1923.- Умре српскиот политичар и публицист Стојан Протиќ, еден од основачите на Радикалната партија, првиот премиер на Кралството Срби, Хрвати и Словенци. Бил уредник на весниците „Самуправа“ (1881-83) и „Оџек“ од 1884 година.

1932.- Роден е кипарскиот државник Спирос Кипријану, првиот министер за надворешни работи откако Кипар стекна независност во 1960 година. Тој стана шеф на државата во 1977 година, по смртта на претседателот архиепископот Макариос III.

1940.- Италијанските трупи ја нападнаа Грција од Албанија, откако Грција го отфрли ултиматумот на Италија да бара воени упоришта на грчка територија. Со помош на Германците, Грција била окупирана во април 1941 година.

1962 – Заврши кубанската ракетна криза – советскиот лидер Никита Хрушчов објави дека наредил повлекување на ракетите од Куба, а американскиот претседател Џон Фицџералд Кенеди ќе ја укине блокадата на земјата.

1974.- Шефовите на арапските држави, вклучувајќи го и јорданскиот крал Хусеин, усвоија Декларација со која се бара создавање независна палестинска држава.

1982.- Социјалистичката работничка партија на Фелипе Гонзалес извојува убедлива победа на општите избори во Шпанија.

1995.- Во пожар во метрото на главниот град на Азербејџан, Баку, загинаа 289, а беа повредени 270 луѓе.

2000.- Во Косово се одржаа локални избори организирани од администрацијата на ОН, на кои убедливо победи Демократскиот сојуз на Косово на Ибрахим Ругова. Косовските Срби ги бојкотираа изборите, но југословенските власти не ги признаа.

2001.- Американскиот претседател Џорџ В. Буш ја формираше Групата за набљудување на странски терористи, предводена од државниот обвинител Џон Ешкрофт, со задача да ги лоцира и депортира странските државјани кои илегално престојуваат во САД.

2002.- Високиот американски дипломат Лоренс Фоли е убиен во Аман, Јордан. Фоли ја водеше Американската агенција за меѓународна помош и соработка (УСАИД) во американската амбасада во Аман. Тој е првиот западен дипломат некогаш убиен во таа држава.

2005.- Умре големиот театарски и филмски актер Љуба Тадиќ. Бил постојан член на Белградскиот драмски театар, Народниот театар, Ателје 212 и Југословенскиот драмски театар, во кој одиграл голем број забележителни улоги. Глумел во повеќе од 60 филмови и во многу радио и телевизиски драми.

2008.- На изборите на Малдивите, претседателот Маумун Абдула Гејум ја загуби власта по 30 години. Тој ја призна победата на опозицискиот кандидат Мохамед Нашид, кој за време на неговото владеење неколку пати беше затворен поради промовирање на демократијата во тој архипелаг во Индискиот Океан.

2011.- Умре писателот и филозоф Радомир Константиновиќ, најпознат по неговото филозофско-есеистичко дело „Филозофија на Паланка“.

2013 – Умре Тадеуш Мазовјецки, првиот некомунистички премиер во советскиот блок од крајот на Втората светска војна и активист на движењето Солидарност; Почина Александар Тијаниќ, новинар, директор на Српската радио-телевизија.

2018 – Жаир Болсонаро победи на претседателските избори во Бразил и стана 38-ми претседател на оваа земја.

Прочитај повеќе...

Македонија

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Објавено пред

на

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето. Во три часот по полноќ, часовниците се враќаат еден час наназад, односно времето во три ќе се смета како два часот.

Зимското сметање на времето почнува секој последен викенд во октомври и трае до последниот викенд во март следната година, кога повторно настапува летното сметање на времето.

Европскиот парламент на 4 март 2019 изгласа да биде укинато сезонското поместување на времето од 2021 година. Но, Советот на ЕУ сè уште нема донесено конечна одлука, па не е сосема сигурно дека ова ќе биде последното поместување на часовниците во ЕУ.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 3 минути

Одбранетиот пенал на македонецот Димитријевски против Барселона, му ја запечати судбината на тренерот Куман

Барселона по поразот од „Рајо Ваљекано“ падна на деветтото место на табелата, по десет кола има само 15 освоени бода,...

КичевоПред 10 минути

Кичево: Времен прекин на електрична енергија, Бул. „Ослободување“, П.С. Кичево, 11-ти септември, „Надпашино“…

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 28.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

На денешен денПред 22 минути

На денешен ден: 28 октомври

1492.- Кристофор Коломбо ја открил Куба на своето прво патување преку Атлантикот и го прогласил за шпанско. 1628 – Кралските...

ХороскопПред 2 часа

Дневен Хороскоп (28 октомври) четврток

ОВЕН Вашата страст и ентузијазам денес ќе ја истакнат вашата креативност. Ова е одличен период за да започнете некое уметничко...

МакедонијаПред 7 часа

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето....

LifestyleПред 8 часа

🎵„La Casa“: Викендов „Скандал Састав“ и „Зоран Илиев“ во живо ќе бидат задолжени за вашето расположение

Викенд агенда на кичевските локали кои се во соработка со нас. Овој петок 29 ноември, забавите во „La Casa“ продолжуваат...

КичевоПред 11 часа

Кичево вчера: Удрен велосипедист + случен пожар на орман со електрични броила

На 26.10.2021 година во 18.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, патничко...

МагазинПред 12 часа

Twitch го тестира копчето за премотување назад

Една од атракциите на Twitch е гледањето на работите во живо, но многумина од нас посакуваа да можеме повторно да...

СветПред 13 часа

Директор на Центарот „Гамалеја“: „Sputnik V“ е ефикасен против новата мутација на ковид

Руската спутник вакцина „Sputnik V“ штити од сите варијанти на корона вирусот, вклучувајќи го и новиот вид делта, изјави за...

Здравје и убавинаПред 13 часа

ОВА СЕ СИМПТОМИ ДЕКА ИМАТЕ ТРОМБ ВО ТЕЛОТО! Обрнете внимание – знаци кои не смеете да ги ИГНОРИРАТЕ

Згрутчување на крвта или тромб е нешто со кое треба да се биде многу внимателен, бидејќи може да го нападне...

НАЈЧИТАНИ