Следете не

Случувања

На денешен ден 6-ти јануари

Објавено пред

на

1066 година – крунисан е Харолд Втори, последниот англиски англосаксонски крал. Умре истата година во Хастингс во битката против претендентот на англискиот престол на норманскиот војвода Вилијам Освојувачот (Вилијам).

1322 година – Во манастирот Шижа е крунисан српскиот крал Стефан Дежански Немањиќ, син на кралот Милутин. За време на неговото владеење до 1331 година, тој ја победил војската на босанските феудалци, Бугарите кај Велбужде (1330) и обезбедил надмоќ над Македонија. Тој беше соборен од неговиот син Душан. Почина под неразјаснети околности во заробеништво во Звежан. Тој го изгради манастирот Високи Дечани.

1492 година – Кралот Фердинанд и кралицата Изабела победоносно влегоа во Гранада откако нивната војска го порази Боабдил, последниот емир на Гранада. Со тоа заврши повторното освојување – повторното освојување на Пиринејскиот полуостров, кој беше под арапска власт од 711 година.

1745.- Роден е францускиот пронаоѓач quesак Етјен Монтголфиер.Во 1783 година тој и неговиот брат Josephозеф Мишел го конструираат првиот загреан воздушен балон.

1810 година – Мир во Константинопол, Турција го предаде полуостровот Крим и регионот Кубан на Русија.

1822 година – Роден е германскиот археолог Хајнрих Шлиман, кој целото свое богатство стекнато во младоста го троши на трговија со археолошки истражувања. Тој ја открил Троја во 1868 година, користејќи податоци од хомеровите песни „Илијада“ и „Одисеја“, а потоа Микени, Орхоменус и Итака.

1829 година – почина чешки славист Јозеф Добровски, татко на славистиката, творец на чешката граматика и граматика на старословенскиот јазик, главната фигура на чешката национална преродба („Историја на чешки јазик и литература“, „Граматика на чешки јазик“, „Граматика на старословенски јазик“) .

1884 година – Умре Грегор Мендел, чешки свештеник, биолог и ботаничар.Тој е првиот што излезе со јасни и прецизни формулации за пренесување на наследни карактеристики и со тоа ги постави темелите на модерната генетика. Резултатите, кои беа потврдени во 1900 година, беа презентирани во 1865 година во делот “Експерименти со хибриди на растенија”.

1916 година – Битката кај Мојковац започна во Првата светска војна, во која Црногорците под команда на Сердар Јанко Вукотиќ ја одбија офанзивата на многу посилните австро-унгарски сили и со тоа и овозможија на српската армија да се повлече кон Јадранот.

1919 година – Умре Теодор Рузвелт, претседател на Соединетите држави (1901-09), чија политика создаде светска моќ од тогаш изолационистичка Америка. Тој ја презеде функцијата шеф на државата како потпретседател на Соединетите држави, по атентатот врз претседателот Вилијам Мекинли во 1901. Тој спроведе план за изградба на Панамскиот канал, а во 1905 година ја доби Нобеловата награда за мир во 1905 година за да посредува во руско-јапонската војна.

1929 година – Југословенскиот крал Александар Први Караѓорѓевиќ го укина Уставот на Видовдан, го распушти Националното собрание и воспостави лична моќ во земјата.

1941. година – Американскиот спикер Френклин Рузвелт ја дефинира американската цел за „четири слободи“ – слобода на говор, слобода на вероисповед, слобода од страв и слобода од сиромаштија.

1945 година – Југословенскиот маршал Josephозеф Броз и шефот на британската воена мисија Фицрој Меклин потпишаа договор во Втората светска војна за воспоставување на воздушна база во близина на Задар за сојузничките воздушни сили за борба против германските сили.

1949 година – Умре американскиот филмски режисер Виктор Флеминг, стекнувајќи светска слава со „Однесено со ветрот“.

1963 година – Иранскиот шах Реза Пахлави ја започна „белата револуција“ со воведување на аграрна реформа и право на глас на жените.

1978. година – Во Унгарија е вратена круната на Свети Стефан, првиот христијански унгарски крал, земен од Американците по Втората светска војна.

1993 година – Умре американскиот трубач, пејач и текстописец Johnон Биркс „Дизи Гилеспи“, еден од најдобрите трубачи и импровизатори во историјата на џезот. Тој играше клучна улога во создавањето би-бап музика.

1993 година – Умре рускиот балетски танчер Рудолф Хаметович Нуреев, starвезда на светската балетска сцена. Еден од најголемите играчи на 20 век побарал политички азил во Париз во 1961 година, по што започнала неговата светска кариера.

2002 година – Петнаесетгодишниот Чарлс Бишоп беше убиен кога Сесна-172 се урна во зградата на Банка на Америка во центарот на Тампа, Флорида. Во пораката што подоцна беше пронајдена, тој изрази сочувство кон Осама бин Ладен и ги поддржа терористичките напади врз Newујорк и Вашингтон на 11 септември 2001 година.

2003 година – Мировните разговори меѓу Тамилските тигри и владата на Шри Ланка означуваат мала промена во помирувањето по 19 години граѓанска војна.

2004 година – Иран се согласи да ги обнови односите со Египет по пауза од 25 години.

2005 година – Машко бебе родено во Кина во првите минути од 2005 година е прогласено за 1,3 милијардитиот жител на таа земја.

2009 година – Како резултат на борбите меѓу израелските војници и борците на Хамас, 40 лица беа убиени во зградата и во дворот на училиштето на Обединетите нации за време на израелски тенков напад врз областа Jабали во северна Газа.

2014 година – Врховниот суд на Романија го осуди поранешниот романски премиер Адријан Настасе на четири години затвор за корупција

Кичево

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Објавено пред

на

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира локалната заедница овој пат за најмалите членови на заедницата. Имено, во период од 3 месеци активно се работеше на уредување на надворешниот простор за игра на децата од градинката „Олга Мицеска“ во Кичево, а на предлог на неформална група на граѓани која што ја предводеше токму директорот на градинката, г-дин Садик Ахмети.

Тој имено напомена дека е повеќе и од важно да се мотивира локалното население и да се активира, а се со цел да придонесе кон зголемување на квалитетот на живот во заедницата затоа што промените треба да дојдат токму од кај нас самите односно граѓаните. Воедно тој ја изрази својата благодарност до Рурална Коалиција и програмата на Цивика Мобилитас за поддршката и придонесот во уредувањето на дворот на градинката со набавка на лизгалка, детски играчки и придонес кон уредување на надворешното окружување во кое што децата ја поминуваат својата игра.

Лилјана Јоноски, пак, извршната директорка на Рурална Коалиција истакна дека ваквите иницијативи на локално ниво ни се и повеќе од потребни затоа што оставаат добар пример, но во исто време и ги мотивира и останатите заедници да се активираат и да придонесат за подобрување на квалитетот на живот во локалната заедница затоа што пак промените се можни само ако самите ги донесеме што е и основното мото на програмата на Цивика Мобилитас, односно „Граѓаните за промена“.

Таа додаде дека поддршката исто така и од страна на донаторите во нашата земја е повеќе и од потребна особено кога се прават вакви акции кои што ги поттикнуваат самите граѓани и кога особено се однесуваат за оние на кои што ја оставаме иднината, ама и кои што се обидуваме да ги задржиме во локалната заедница, а тоа се децата.

Цивика мобилитас е програма на Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ) за поддршка на граѓанското општество во Македонија, која ја спроведуваат НИРАС од Данска, Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и ФЦГ од Шведска

Прочитај повеќе...

Македонија

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Објавено пред

на

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-19 од:
Скопје и Куманово – по 2, Тетово, Велес, Кавадарци, Охрид, Свети Николе и Крива Паланка – по 1.

Регистрирани се 17 оздравени пациенти од:
Скопје – 5, Куманово – 4, Прилеп – 3, Тетово – 2, Струмица, Кичево и Радовиш – по 1.

Регистрирани се 3 починати лица од: Крива Паланка (76г), Дебар (69г) и Кичево (65г).
Сите пријавени се починати во болнички услови.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Објавено пред

на

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец и истиот повремено ќе засилува. Попладне ќе има услови за изолирана појава на нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурата ќе се движи во интервалот од 34 до 43 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Попладне не се исклучува можноста за ретка појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Потоа и во следните денови времето ќе се задржи сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот повремено ќе засилува. Во попладневните часови ќе има услови за изолирана нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурата и понатаму ќе биде над просекот за овој дел од годината и ќе се искачува во интервалот од 33 до 40 степени.

Известува: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 6 минути

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира...

МакедонијаПред 1 час

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а...

Временска прогнозаПред 9 часа

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до...

СкопјеПред 10 часа

Денес и утре делови од Скопје ќе бидат без електрична енергија поради зафати на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 24.06 – вторник и утре 25.06.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе...

На денешен денПред 15 часа

На денешен ден – 24 јуни

79.- Умре римскиот император Тит Флавиј Веспасијан, основач на династијата Флавијан. За време на неговото владеење, во Рим бил изграден...

ХороскопПред 17 часа

Дневен Хороскоп [ 24 јуни ] четврток

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

КичевоПред 18 часа

Бакарди распишува оглас за пица мајстори и келнери за претстојната сезона кои ќе бидат во редовен работен однос

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 5 нови случаи на Ковид-19, 1 починат и 8 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а...

СветПред 1 ден

Вакцината Pfizer и AstraZeneca ефикасна против делта сојот на коронавирус

Вакцините против ковид развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca генерално се ефикасни против варијантите на делта и капа на коронавирус, кои...

МакедонијаПред 1 ден

Програмите Vavoom & Pikaboo за сите дечиња достапни на Тотал ТВ

За сите безгрижни дечиња, Vavoom и Pikaboo програмите за деца се дел од Екстра и Премиум пакетите на Тотал ТВ....

НАЈЧИТАНИ